Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για studio monitors και Yamaha HS7;


Satori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συναδέρφους καλλιτέχνες,

 

Για πρώτη φορά σκέφτομαι να αγοράσω κάποια σχετικά καλά ηχεία για το σπίτι. Παίζω πλήκτρα και ο βασικός μου σκοπός είναι να έχω ένα καλό, γεμάτο ήχο στον χώρο, ειδικά όταν χρησιμοποιώ πλούσιους ambient ήχους, textures κτλ., όπως και πιο απλά πράγματα (πιάνο, organ κτλ.). Με ενδιαφέρει κυρίως η ατμόσφαιρα αν με νιώθετε. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με ηχογραφήσεις, σε ερασιτεχνικό-σπιτικό επίπεδο. Από όσο έχω ψάξει τις τελευταίες μέρες online σε forums κτλ., προσανατολίζομαι στην αγορά των Yamaha HS5 ή HS7, αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιων πιο έμπειρων.

 

O χώρος μου είναι ένα "ανοιχτό" δωμάτιο 3m x 4m, αλλά ο ένας του τοίχος είναι ανοιχτός προς το σαλόνι. Έχετε να μου συστήσετε κάτι συγκεκριμένο ή κάποιο σχόλιο για τα Yamaha;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Satori είπε

Χαιρετώ τους συναδέρφους καλλιτέχνες,

 

Για πρώτη φορά σκέφτομαι να αγοράσω κάποια σχετικά καλά ηχεία για το σπίτι. Παίζω πλήκτρα και ο βασικός μου σκοπός είναι να έχω ένα καλό, γεμάτο ήχο στον χώρο, ειδικά όταν χρησιμοποιώ πλούσιους ambient ήχους, textures κτλ., όπως και πιο απλά πράγματα (πιάνο, organ κτλ.). Με ενδιαφέρει κυρίως η ατμόσφαιρα αν με νιώθετε. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με ηχογραφήσεις, σε ερασιτεχνικό-σπιτικό επίπεδο. Από όσο έχω ψάξει τις τελευταίες μέρες online σε forums κτλ., προσανατολίζομαι στην αγορά των Yamaha HS5 ή HS7, αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιων πιο έμπειρων.

 

O χώρος μου είναι ένα "ανοιχτό" δωμάτιο 3m x 4m, αλλά ο ένας του τοίχος είναι ανοιχτός προς το σαλόνι. Έχετε να μου συστήσετε κάτι συγκεκριμένο ή κάποιο σχόλιο για τα Yamaha;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τα Hs5 είναι αρκετά για τον χώρο σου. Είναι εξαιρετικά και εγώ ξεχωρίζω αυτά και τα αντίστοιχα LSR στην κατηγορία.

 Τα LSR μου άρεσαν λίγο περισσότερο, αλλά τα yamaha είναι εξαιρετικά.

 Και εγώ με πλήκτρα τα έχω δοκιμάσει και vst και σε νιώθω και προχώρα άφοβα.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ίδιο χώρο με το δικό σου έχω τα hs5.

Έχω το volume τους στη μέση και την κάρτα ήχου πάνω από τη μέση δεν μπορώ να την ανοιξω.

Τα LSR που δοκίμασα διπλα διπλα, διαπίστωσα ότι δεν δινουν τόσο "καθαρη" πληροφορία όσο τα Yamaha.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Σε ίδιο χώρο με το δικό σου έχω τα hs5.

Έχω το volume τους στη μέση και την κάρτα ήχου πάνω από τη μέση δεν μπορώ να την ανοιξω.

Τα LSR που δοκίμασα διπλα διπλα, διαπίστωσα ότι δεν δινουν τόσο "καθαρη" πληροφορία όσο τα Yamaha.

Εγω διαπίστωσα το αντίθετο, ιδιαίτερα για τα χαμηλά, γι αυτό και τα LSR made me a superstar! Χαχαχαχαχα λολ 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου