Προς το περιεχόμενο

Ύψος των monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά αγαπητά μέλη! Θα ήθελα λίγο τη γνώση σας, παρακαλώ.

Θέλω να ξεκινήσω να κάνω λίγο sound treatment στο χώρο μου γιατί μέχρι τώρα δεν έχω κάνει τίποτα. Πριν από αυτό όμως πρέπει να ορίσω τη σωστή θέση των ηχείων μου. Όλα καλά με τις αποστάσεις από τους τοίχους, τις γωνίες κτλ. Υπάρχει μια παράμετρος όμως που είναι λίγο θεματάκι. Όπου και να διαβάσω βλέπω ότι τα ηχεία πρέπει να είναι σε ύψος τουλάχιστον 1.20m ενώ το tweeter θα πρέπει να είναι στο ύψος του αυτιού. Εμένα τα ηχεία μου είναι επάνω στο γραφείο μου σε ύψος κάπου στα 90cm και το tweeter είναι στο ύψος του αυτιού όταν κάθομαι στην καρέκλα (η οποία παρεμπιπτόντως δεν ανεβαίνει και πιο ψηλά).

Η ερώτηση τώρα είναι η εξής. Θα πρέπει να θεωρώ ότι τα ηχεία μου είναι 90cm ψηλά από το πάτωμα και να αγοράσω stands και καινούργια καρέκλα ή θα πρέπει να σκεφτώ ότι στην πραγματικότητα δεν υφίσταται τέτοιο θέμα μιας και τα ηχεία μου είναι επάνω στην επιφάνεια του γραφείου και η απόστασή τους από αυτή είναι μόνο μερικά cm; Αν ισχύει το δεύτερο, θεωρώ πως είμαι καλυμμένος καθώς πιστεύω ότι οι αποστάσεις έχουν να κάνουν με ακύρωση συχνοτήτων και στην περίπτωση μιας τόσο μικρής απόστασης μόνο πάρα πολύ υψηλές συχνότητες θα επηρεαστούν.

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά το αυτί στο κέντρο ανάμεσα από τις μονάδες του ηχείου. Γούφερ τουήτερ. Όχι μόνο τουήτερ.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

θεωρητικά το αυτί στο κέντρο ανάμεσα από τις μονάδες του ηχείου. Γούφερ τουήτερ. Όχι μόνο τουήτερ.

Σε ευχαριστώ! Αυτό έχω διαβάσει εγώ σε πολλές αναφορές. Περισσότερο με καίει το θέμα με το 1.20 γιατί θα με βάλει σε περιπέτειες, αν δε μπορώ να το αποφύγω.

Επεξεργασμένο από Seezo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φρόντισε γενικά ο χώρος να είναι συμμετρικός (έπιπλα, τοίχοι) και στην περιοχή της πρώτης ανάκλασης να υπάρχει η ίδια σχεδόν απορροφητική επιφάνεια.

Την περιοχή της πρώτης ανάκλασης την βρίσκεις με έναν βοηθό που θα σου κρατάει έναν καθρέφτη παράλληλο ή κολλημένο στους διπλανούς τοίχους. Θα πηγαίνει τον καθρέφτη μπρος πίσω μέχρι να δεις στον καθρέφτη το ηχείο από τη θέση ακρόασης.

 

Το 1.20 δεν ισχύει. Και ψηλότερα απο το κεφάλι σου μπορούν να μπουν. Όμως τότε θα τους δώσεις κλίση (την ίδια) προς τη θέση ακρόασης (toe in). Συνήθως στρίβεις τα ηχεία προς την θέση ακρόασης έτσι ώστε να μην βλέπεις τα "μάγουλά" τους

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimsonic said:

 

Φρόντισε γενικά ο χώρος να είναι συμμετρικός (έπιπλα, τοίχοι) και στην περιοχή της πρώτης ανάκλασης να υπάρχει η ίδια σχεδόν απορροφητική επιφάνεια.

Την περιοχή της πρώτης ανάκλασης την βρίσκεις με έναν βοηθό που θα σου κρατάει έναν καθρέφτη παράλληλο ή κολλημένο στους διπλανούς τοίχους. Θα πηγαίνει τον καθρέφτη μπρος πίσω μέχρι να δεις στον καθρέφτη το ηχείο από τη θέση ακρόασης.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, το χρόνο σου και το ενδιαφέρον να βοηθήσεις αδερφέ μου. Όλα αυτά τα έχω υπόψη και θα τα κάνω. Με το ύψος όμως δεν έχω βρει άκρη και αναρωτιέμαι αν μπορώ να το αποφύγω βάσει της λογικής που περιγράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενικη αντίληψη λέει σε μικρούς χώρους και near field ακρόαση, δηλαδή απόσταση μεταξύ ηχείων έως 2 μέτρα και απόσταση ακρόασης επίσης γύρω στα 2, χρειάζεται να στρίψεις τα ηχεία προς τα μέσα, έτσι ώστε να βλέπεις μόνο την μπάφλα. Αν τα έχεις χαμηλότερα από το αυτί λόγω καρέκλας θα βάλεις σφουγγαρένιες βάσεις ή πιό ακριβές ώστε να τα στρίψεις προς τα πάνω. Με ένα μέτρο και έναν βοηθό το κάνεις εύκολα. Ακόμα και πάνω από το κεφάλι σου τα βάζεις, αλλά εκεί θα χρειαστείς ρυθμιζόμενες βάσεις τοίχου ή άλλη κατασκευή.

Αν το πετύχεις, τότε βρίσκεις το sweet spot, και ηχητικά εξαφανίζονται τα ηχεία και ακούς από τον ενδιάμεσό τους χώρο.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimsonic said:

Η γενικη αντίληψη λέει σε μικρούς χώρους και near field ακρόαση, δηλαδή απόσταση μεταξύ ηχείων έως 2 μέτρα και απόσταση ακρόασης επίσης γύρω στα 2, χρειάζεται να στρίψεις τα ηχεία προς τα μέσα, έτσι ώστε να βλέπεις μόνο την μπάφλα. Αν τα έχεις χαμηλότερα από το αυτί λόγω καρέκλας θα βάλεις σφουγγαρένιες βάσεις ή πιό ακριβές ώστε να τα στρίψεις προς τα πάνω. Με ένα μέτρο και έναν βοηθό το κάνεις εύκολα. Ακόμα και πάνω από το κεφάλι σου τα βάζεις, αλλά εκεί θα χρειαστείς ρυθμιζόμενες βάσεις τοίχου ή άλλη κατασκευή.

Αν το πετύχεις, τότε βρίσκεις το sweet spot, και ηχητικά εξαφανίζονται τα ηχεία και ακούς από τον ενδιάμεσό τους χώρο.

Έχω βάσεις από σφουγγάρι και τα ηχεία είναι στο ύψος των αυτιών για την ώρα. Όλα καλά. Το πρόβλημα είναι ότι η απόσταση των ηχείων από το πάτωμα είναι 90cm ενώ, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.2m. Αυτό περιγράφω πιο πάνω και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να μετρήσω από το πάτωμα ή από την επιφάνεια του γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτωμα εννοούν.

Είναι η συνήθης τοποθέτηση μόνιτορ. Στο πρώτο ράφι μπροστά στο ρακ σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

πάτωμα εννοούν.

Είναι η συνήθης τοποθέτηση μόνιτορ. Στο πρώτο ράφι μπροστά στο ρακ σου

Χμμμ... Άρα θα πρέπει να αγοράσω stands σωστά; Το γραφείο μου πάει μέχρι 90cm ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπαμε αυτοί εννοούν 1.20, εσύ βάλτα στο 1.00

ή στο 0.80.

Εκείνο που μετράει είναι που είναι το αυτί σου.

Θεωρούν ότι ένας καθήμενος ακροατής έχει το αυτί στο 1.20

Οπότε μπαίνοντας οριζόντια τα ηχεία χωρίς κλίσεις ως προς τον Υ στο 1.20 είναι η εύκολη λύση.

 

Εδώ εχει όσες βάσεις θέλεις και επιτραπέζιες

 

https://www.thomann.de/gr/accessories_for_studio_monitors.html

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου