Προς το περιεχόμενο

Μαθημα, ναι. Αλλά τι κιθάρας και κατεύθυνσης;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα. 
Θέλω την γνώμη σας σχετικά με ένα θέμα που με προβληματίζει. 
 

παιζω κιθάρα από το γυμνάσιο. 
τωρα είμαι 34 και
αυτοδιδακτος. 
Τα ακούσματα μου με έκαναν να πιάσω να παίζω κιθάρα, και δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια αρκέστηκα μόνο σε αυτά. 
Δε λέω, και τους δίσκους μας βγάλαμε, και σε μεγάλες και μικρές σκηνές παίξαμε, γενικά το ζήσαμε πολύ όμορφα και δυνατά, ώσπου το 2017 λόγο μετανάστευσης ενός μέλους της μπάντας το διαλύσαμε, και εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα. 
 

Όσο έπαιζα και γράφαμε heavy metal, ήμουν μια χαρά,
γεμιζα με αυτό που ήξερα να κάνω. 
 

Από τη στιγμή που σταματήσαμε, διαπίστωσα πως δυστυχώς δεν μπορώ να παίξω κάτι άλλο. 
Παρατηρώ παίκτες στον χώρο που παίζουν εξαιρετικά blues-rock η ακόμα και Jazz , με δάχτυλα η πένα, και νιώθω πραγματικά μια ζήλια, με την καλή έννοια φυσικά, που αυτή τη στιγμή είναι ο λόγος που με κάνει να θέλω, να ξεκινήσω μαθήματα. 
 

Πιάνω την κιθάρα και ξέρω τι θα παίξω από πριν, βαριέμαι μόνο και μόνο στη σκέψη να παίξω τα ίδια και τα ίδια. 
Έχω πέσει σε τοίχο να το πω, η νιώθω πως ενώ υπάρχει μια τεράστια παλέτα χρωμάτων, έχω δυνατότητες να δω μόνο 2 χρώματα.

 

Απο  Σεπτέμβρη ξεκινάω μαθήματα, αυτό το έχω αποφασίσει,
το ζήτημα είναι, τι μαθήματα;

κλασσικης; Θεωρία από την αρχή κτλ;

η παρακάμπτω θεωρία όπως αξίες, παρτιτούρες κτλ, και παω σε κάτι πιο στοχευμένο;;;

μαθηματα σε κλασική ή ηλεκτρική;

 

Υ.Γ στο παρελθόν είχα ξεκινήσει μαθήματα κλασικής, αλλά ο δάσκαλος μετά από κάποια μαθήματα έφυγε μόνιμα σε νησί για δουλειά όποτε ήταν σαν να μην ξεκίνησα ποτέ μετά από τόσο καιρό. Ωστόσο μου άρεσε,
απλα τώρα δεν ξέρω αν έχω το «περιθώριο του χρόνου» ή ακόμα και την υπομονή (οικογένεια, παιδιά κτλ). 

 

συγνωμη για το σεντόνι. 
 

τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως τον φιλο!

 

Σου προτεινω αρχικα να ξεκινησεις να ακους διαφορετικη μουσικη, ωστε να καταληξεις στο ποιον δρομο θες να ακολουθησεις. Μονο ακουγοντας κομματια μπορεις να σιγουρευτεις οτι θες να παιζεις με συγκεκριμενο ηχο, συγκεκριμενες νοτες και ρυθμους.

 

Με βαση αυτα, ξεκινας μαθηματα. 

 

Γνωμη μου ειναι να μην πας σε κλασικη. Ηλεκτρικη πηγαινε και ξεκινα με μπλουζ που θα σου ειναι και ευκολο να τα παιξεις. Λιγες ωρες μαθηματα (και πολλες ωρες ακουσματα) και θα γινεις ξεφτερι. Και στην πορεις βλεπεις και κανεις.

 

Το προβλημα σου, καθαρα, ειναι τα λιγα ακουσματα που εχεις. Εχεις περιοριστει σε ενα ειδος. Ακουγοντας κι αλλα ειδη, τα δακτυλα σου ακολουθουν νεους δρομους.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα πρέπει πριν από ο,τιδήποτε άλλο να "περάσεις κατατακτήριες". Αλλά για να μπορέσει ο καθηγητής σου να το κάνει αυτό θα πρέπει σίγουρα

 

Ι) να ξέρει τί θέλεις να καταφέρεις, έστω κι αν μεσοπρόθεσμα αυτό μπορεί να τροποποιηθεί/γίνει πιο συγκεκριμένο

ΙΙ) να παίξεις ηχογραφημένη μουσική σου

ΙΙΙ) να παίξεις δια ζώσης αντιπροσωπευτικά παραδείγματα της παλιότερης δουλειάς σου, ή και της τωρινής μελέτης σου

 

Με βάση όσα γράφεις η επιλογή της ηλεκτρικής δείχνει πιο πολύ στα νερά σου.

Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Καλή αρχή και καλή δύναμη!

  • Like 1

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ σου ειναι το ΠΑΝ.

 

Οσο περισσοτερη και "ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΕΡΗ" μουσικη ακους τοσο θα ανοιγουν οι οριζοντες σου.

 

Και φυσικα πρεπει να σκεφτεις τι ΕΣΥ θελεις να παιξεις.

 

Προσωπικα οταν "φρεναρε" μετα απο χρονια η μπαντα μου και οι εμφανισεις (πάντα με original υλικο) αλλά και η τραγουδοποιια με την οποια ασχολουμουν σχεδον αποκλειστικα ,και θελησα να προχωρησω λιγο παραπάνω, κάποια μαθηματα ΤΖΑΖ κιθαρας μου ανοιξαν πραγματικα νεους οριζοντες ως "κιθαριστα" (γενικα δεν θεωρω τον εαυτο μου "κιθαριστα" μια και παιζω και μπασο και ντραμς και πληκτρα οποτε ειμαι μαλλον ενας,μετριος,πολυ-οργανιστας ) και να προχωρήσω "παικτικα" χωρις ομως να γινω τζαζ κιθαριστας (γενικα η εμπειρία μου με το κλασσικο πιανο και την μοναστικού τυπου πειθαρχία και άφοσίωση που απαιτεί η εκμάθηση του ,ειμαι κλασσικος πιανίστας με φΤυχιο, με αποτρέπει στο να "μελετήσω" ξανά οτιδήποτε μουσικό οργανο στη ζωή μου οπότε μόνο "παιζω" και δεν "μελετάω" εκτός από τα απολύτως απαραιτητα για να κάνω τη μουσική που εγω θέλω).

 

Ενα ωραιο πραγμα με την τζαζ κιθαρα ειναι τα υπεροχα ΑΚΚΟΡΝΤΑ που μαθαινεις και που πραγματικα....ομορφαινουν τη ζωη 🙂 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, wargasm said:

Όσο έπαιζα και γράφαμε heavy metal, ήμουν μια χαρά,
γεμιζα με αυτό που ήξερα να κάνω. 

 

Και πολύ καλά έκανες!

 

1 hour ago, wargasm said:

Παρατηρώ παίκτες στον χώρο που παίζουν εξαιρετικά blues-rock η ακόμα και Jazz , με δάχτυλα η πένα, και νιώθω πραγματικά μια ζήλια, με την καλή έννοια φυσικά, που αυτή τη στιγμή είναι ο λόγος που με κάνει να θέλω, να ξεκινήσω μαθήματα. 

 

Επίσης πολύ καλά έκανες και ένιωθες έτσι, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αποζητάς την εξέλιξη και το να "ξεκολλήσεις".

Αυτό βέβαια το "ξεκόλλημα" θα γίνει, κατα τη γνώμη μου, μόνο υπο τη καθοδήγηση ενός δασκάλου/μέντορα.

Αυτοί ξέρουν πως να σε πάνε εκεί που θές να πας και σχεδόν πάντα δια της πιο σύντομης (αλλά όχι απαραίτητα ξεκούραστης) οδού.

 

1 hour ago, wargasm said:

το ζήτημα είναι, τι μαθήματα;

[....]

μαθηματα σε κλασική ή ηλεκτρική;

 

Αυτό, όπως σωστά ανέφεραν και οι συμφορουμίτες παραπάνω, θα εξαρτηθεί κατα 99% απο τη μουσική που ακούς και σε κάνει να γουστάρεις να πιάσεις το όργανο και να το λιώσεις.

 

1 hour ago, wargasm said:

Θεωρία από την αρχή κτλ;

η παρακάμπτω θεωρία όπως αξίες, παρτιτούρες κτλ, και παω σε κάτι πιο στοχευμένο;;;

 

Αυτό θα εξαρτηθεί καθαρά απο τη γραμμή που θα ακολουθήσεις με το δάσκαλό σου, αυτός ξέρει και θα σου πει τι χρειάζεσαι.

Το καλό θα είναι να πέσεις σε περίπτωση επαγγελματία και τίμιου ειλικρινή ανθρώπου που δε θα σε βλέπει σα πορτοφόλι.
Αυτό φυσικά θα γίνει μόνο με ψάξιμο και μπλα μπλα.

 

Επίσης, μην αποκλείσεις περιπτώσεις απλά επειδή έχεις προυπηρεσία στην ηλεκτρική κιθάρα.

Εγώ, για παράδειγμα, είχα ξεκινήσει με ηλεκτρική (ροκ, μπλουζ) μεταπήδησα στην κλασική όπου μέσω πτυχίων και διπλωμάτων μου ξεδιπλώθηκε ένας ονειρικός μουσικός κόσμος (αυτό ήταν ξεκάθαρα κάτι υποκειμενικό και που "κούμπωσε" πολύ καλά σε μένα) και μετά επέστρεψα στην ηλεκτρική σε πιο σύγχρονα μονοπάτια.

Να αναφέρω επίσης οτι παρόλο που είχα προυπηρεσία στην ηλεκτρική, το κυριολεκτικά τεράστιο πάθος μου για αυτό το καινούριο είδος που είχα καταπιαστεί με έφερε σε πολύ υψηλά επίπεδα σε χρόνο μηδαμινό οπότε......κάνε αυτό που θα σε κάνει να γουστάρεις φουλ.

  • Like 3

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συμφωνώ σε όσα γράψατε, καθώς πάνω κάτω αντιλαμβάνομαι, πως συμφωνείτε και μεταξύ σας 🙂 .

 

Νιώθω πως θα ήθελα να μάθω κλασική, καθώς μου αρέσει να μάθω να παίζω με δάχτυλα, αλλά παράλληλα θα ήθελα να μάθω και ηλεκτρική Jazz / blues. 

Δεν ξέρω αν αυτά μπορούν να γίνουν παράλληλα όμως, σε μια μοιρασμενη διδακτικη ώρα π.χ.

ή ένα παρά ένα μαθημα. 

 

ακουσματα... οκ, δεν έχω ιδέα τι να ακούσω από blues πέρα από srv, bb king κτλ. και φυσικά από Jazz. 
Προτάσεις θα ήταν χρήσιμες. 
Οπως επίσης και αν υπάρχει και κάποια  πρόταση για δάσκαλο κιθάρας που γνωρίζεται, θα ήταν χρήσιμο. 😉 
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προσπαθησεις να παιξεις μεταλ χωρις πενα. Για πιο απλους και μελωδικους ηχους θα ανακαλυψεις οτι τα δακτυλα, σου πολυ περισσοτερους ηχους και ελεγχο στις χορδες.

 

Και δεν χρειαζεται να κανεις μαθηματα κλασικης για να παιξεις με δακτυλα στην ηλεκτρικη. Ειναι πολυ διαφορετικες οι τεχνικες, ετσι και αλλιως.

Μεχρι να ξεκινησεις μαθηματα, πετα την πενα στην ακρη, βαζε ομορφα blues backing tracks και ξεκινα με πεντατονικη. Μονο εσυ, τα δακτυλα σου και οι μπλουζ ηχοι.  Στην αρχη δεν θα σου βγαινεις αυτα που θες να κανεις. Σε λιγες μερες, αυτο θα αλλαξει ομως.

Χρησιμοποιησε, για αρχη μονο τον αντιχειρα, σαν τον Beck. Μετα βαλε εξτρα δεικτη και μεσο, σαν τον Knopfler. Ξεκινα μονος, αλλα πρωτα δες κανα βιντεο τους ωστε να εμπνευστεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μην προσπαθησεις να παιξεις μεταλ χωρις πενα. 


 

για κανένα λόγο όμως 🙂

Τα δάχτυλα μου αρέσουν όταν παίζουν blues licks π.χ. ή hybrid

Που μπορείς να βάλεις περισσότερες  δυναμικές στο παίξιμο σου. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, wargasm said:

 

1. Από τη στιγμή που σταματήσαμε, διαπίστωσα πως δυστυχώς δεν μπορώ να παίξω κάτι άλλο. 
Παρατηρώ παίκτες στον χώρο που παίζουν εξαιρετικά blues-rock η ακόμα και Jazz , με δάχτυλα η πένα, και νιώθω πραγματικά μια ζήλια, με την καλή έννοια φυσικά, που αυτή τη στιγμή είναι ο λόγος που με κάνει να θέλω, να ξεκινήσω μαθήματα. 
 

2. Πιάνω την κιθάρα και ξέρω τι θα παίξω από πριν, βαριέμαι μόνο και μόνο στη σκέψη να παίξω τα ίδια και τα ίδια. 
Έχω πέσει σε τοίχο να το πω, η νιώθω πως ενώ υπάρχει μια τεράστια παλέτα χρωμάτων, έχω δυνατότητες να δω μόνο 2 χρώματα.

 

 

 

Να σου πω την δική μου γνώμη.

 

Ας ξεκινήσω από το (2) παραπάνω

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, απόλυτα όμως.

Έτσι χάνεται η όρεξη για να παίξεις κιθάρα, γιατί δεν υπάρχει κίνητρο.

Το κίνητρο μπορεί να είναι εξωτερικό/πρακτικό (πρόβες, μπάντα, live, κλπ), ή μπορεί να είναι εσωτερικό (ακούω κάτι που μου αρέσει πολύ και ψάχνομαι να δω τι και πώς).

Όταν λοιπόν το εξωτερικό κίνητρο χαθεί, χρειάζεται να υπάρχει οπωσδήποτε το εσωτερικό.

 

Σε αυτήν ακριβώς την φάση βρίσκεσαι τώρα.

Να ψάχνεις ένα εσωτερικό κίνητρο.

Ποιο μπορεί να είναι αυτό?

 

- Μπορεί να ακούς άλλους να παίζουν πράγματα που είτε δεν καταλαβαίνεις πώς τα παίζουν, είτε σου αρέσουν πολύ αυτά που ακούς και θα ήθελες να παίζεις κι εσύ έτσι.

Είναι το (1) σ' αυτά που έκανα παράθεση.

Σαν να λέμε, ακούς άλλου είδους μουσική από ότι συνήθως που σε εξιτάρει.

 

- Μπορεί να ακούσεις μουσική που σου αρέσει, δεν την έχεις ψάξει, και θεωρείς ότι θέλεις να το κάνεις.

 

Αυτά τα δύο παραπάνω που έγραψα, είναι το ίδιο πράγμα.

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τι είναι αυτά που άκουσες και σου δημιούργησαν την όρεξη να τα ψάξεις?

Συγκεκριμένα πράγματα όμως, γιατί αν πεις απλά πχ. jazz, θα χαθείς, άλλο εννοεί ο καθένας με αυτό.

 

Βάλτα κάτω, σκέψου τι είναι αυτό που πραγματικά σε ωθεί να το ψάξεις, και ξεκίνησε από εκεί.

Έτσι κι αλλιώς, δεν θα μείνεις εκεί αν συνεχίσεις το ψάξιμο, υπάρχουν παράδρομοι σε κάθε λεωφόρο, θα κάνεις τις βόλτες σου κι εσύ, να χαζέψεις τι άλλο υπάρχει εκεί γύρω.

 

Δεν θα σου πρότεινα να αφήσεις την πένα, ξεκινώντας κάτι στα τυφλά.

Αν θέλεις βέβαια, το κάνεις κι αυτό, αλλά προέχει να βρεις τι σε συγκινεί, χρησιμοιώντας για αρχή την υπάρχουσα τεχνική σου, δηλαδή πένα.

 

Εστιάσου στο τι σε συγκινεί σε κάθε είδος, και ψάξε το.

Έτσι κι αλλιώς, όταν διαλέξεις κάποιον δάσκαλο, θα πρέπει αυτός (εκτός των άλλων χαρακτηριστικών που θα έχει) να έχει μια καλή σχέση με το είδος/στυλ που σου αρέσει, δεν τα παίζει κανείς όλα, ούτε τα έχει ψάξει όλα, λογικό είναι.

 

Καλή αρχή!

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου