Προς το περιεχόμενο

Μαθημα, ναι. Αλλά τι κιθάρας και κατεύθυνσης;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, wargasm είπε

Νιώθω πως θα ήθελα να μάθω κλασική, καθώς μου αρέσει να μάθω να παίζω με δάχτυλα, αλλά παράλληλα θα ήθελα να μάθω και ηλεκτρική Jazz / blues. 

 

μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις . Θες να μάθεις κλασική επειδή θέλεις να παίξεις με δάκτυλα και μόνο γι αυτό τον λόγο ή θέλεις να μάθεις και κλασική ;;; Μήπως απλά θέλεις συνεχίσεις το μουσικό ταξίδι σου με την ηλεκτρική κιθάρα και θέλεις να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου σε τεχνική και θεωρία μελετώντας άλλα είδη αλλά πάνω στην ηλεκτρική ;;; 

 

ίσως διάβασα βιαστικά το τοπικ και συγνώμη προκαταβολικά , αλλά αν έχεις κάποιες ελλείψεις θεωρίας που θα σου ανοίξουν το μυαλό ή κάποιες ελλείψεις σε τεχνικές που επίσης θα σου διευρύνουν το οπλοστάσιο σου , δε χρειάζεται να μεταπηδήσεις σε άλλο όργανο ( κλασική για μένα άλλο όργανο εντελώς ) 

 

εγώ θα πάω αντίθετα στο ρεύμα , θα εκφράσω μια unpopular opinion και θα προτείνω αρχικά να μελετήσεις πρώτα hybrid picking και μετά να παρατήσεις την πένα εντελώς . Μόλις μπει αυτό στη φαρέτρα σου , θα δεις έναν άλλο κόσμο και είναι κάτι που θα το κατακτήσεις σχετικά γρηγορότερα . Ξεκίνα παίζοντας απλά τυπικά μεταλ power chords ( root - 5η - οκτάβα ) χρησιμοποιώντας πένα και μέσο- παράμεσο για παράδειγμα . Σταδιακά να καταφέρεις να ακούγονται ομοιόμορφα. Μετά παίξε τα ίδια power chords με αρπίσματα 

 

Θέλω να πω , ξεκίνα με αυτά που ξέρεις και πρόσθετε . Το θεωρώ προτιμότερο από το να πας κάπου από το μηδέν

 

Και επειδή κατάλαβα ότι γενικά το έχεις ( μπάντα , λαηβ κλπ ) , θα επιλέξεις έναν δάσκαλο που θα είναι καλός στον τομέα που ψάχνεις γιατί δεν χρειάζεσαι κάποιον να σου πει " να εδώ είναι η μινορε κλίμακα " , " να έτσι πρέπει να κρατάς την πένα " . Θες κάποιον που αφού συζητήσετε και αντιληφθεί  ότι τα ξέρεις , θα σε πάει ένα βήμα παρακάτω οργανώνοντας ύλη αποκλειστικά σε αυτό που ψάχνεις . Μπες στις αγγελίες να βρεις 3-4-5 που σου κάνουν κλικ και θα μιλήσεις με όλους , να ακούσεις γνώμες και πλάνο . Έτσι θα έκανα εγώ 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, wargasm said:

κλασσικης; Θεωρία από την αρχή κτλ;

η παρακάμπτω θεωρία όπως αξίες, παρτιτούρες κτλ, και παω σε κάτι πιο στοχευμένο;;;

μαθηματα σε κλασική ή ηλεκτρική;

 

Νομίζω ότι έχεις συνδυάσει την εκμάθηση θεωρίας αποκλειστικά με την κλασσική κιθάρα. Αυτό δεν ισχύει, μπορείς κάλλιστα να κάνεις μαθήματα ηλεκτρικής μαζί με μοντέρνα θεωρία η οποία θα σου χρησιμεύσει και περισσότερο πρακτικά στα είδη με τα οποία θα ασχοληθείς.

 

Η εκμάθηση κλασσικής κιθάρας είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο για κάθε κιθαρίστα, ανεξαρτήτως του είδους που παίζει. Όμως έχε υπόψη ότι θέλει πολλή δουλειά και μελέτη, ειδικά για κάποιον που δεν έχει ξαναπαίξει ποτέ με δάκτυλα και δεν ξέρει να διαβάζει παρτιτούρα. 

 

Οπότε αν πας σε κλασσική, ετοιμάσου να αισθανθείς ότι σχεδόν μαθαίνεις ένα όργανο απ' την αρχή. Αν έχεις την όρεξη, το χρόνο και την πειθαρχία που χρειάζεται, go for it. Αν πας με μισή καρδιά, μην το κάνεις γιατί θα βαρεθείς, θα πετάξεις τα λεφτά σου και η όλη εμπειρία θα σε απομακρύνει ακόμα περισσότερο από το όργανο.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έπαιρνα μια ακουστική, θα την κούρδιζα ένα ημιτόνιο κάτω και θα μελετούσα τα ακουστικά ΕΡ των Alice in Chains. Ύστερα θα άκουγα Jack Rose, Nick Drake και Ben Howard. Και Beatles όλα τα άλμπουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, wargasm είπε

ακουσματα... οκ, δεν έχω ιδέα τι να ακούσω από blues πέρα από srv, bb king κτλ. και φυσικά από Jazz. 
Προτάσεις θα ήταν χρήσιμες. 

 

Ξεκίνα με αυτό ,με καθημερινή μελέτη 23 ΩΡΩΝ για 29 ΧΡΟΝΙΑ είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρεις να παίξεις τα ΜΙΣΑ από ότι παίζουν 🙂

 

 

 

 

Έξω από την πλάκα αν θες να μάθεις hybrid picking η country είναι μονόδρομος,οι καλύτεροι τεχνικά κιθαρίστες στον πλανήτη σε αυτό το είδος διαπρέπουν έτσι κι αλλιώς (θα πάρεις βέβαια και την σωστή κιθάρα την ΑΝΤΡΙΚΗ 🙂 )

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, gkourmoul1 said:

Να ακουσεις και Robben Ford. Παιζει μπλουζ, με πολλες τζαζ νοτες. 

 

άστο

τον ακούμε και μεις 40 χρόνια τώρα και δεν έχουμε βγάλει ακρη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα στείλατε ρε παιδιά, τα είδα και άκουσα σήμερα, μπήκαν και στη playlist. 😉

ωραια παιξίματα και ωραία μουσική γενικά. 
* σιχαίνομαι τα betcha can’t play this τραγούδια. 
 

νομιζω , ακόρντα από Jazz, finger picking απο country Είναι ένας συνδυασμός που θα ήθελα παααρα πολύ 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου