Προς το περιεχόμενο

Ταυτίζεται το παιξιμο σας με τη μουσική που ακούτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ λιγάκι ρεμπέτικα ήθελα να μάθω να παίζω. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος για το πώς οι Queen φέρανε τους Floyd, οι Floyd τους Zeppelin, οι Zeppelin τους Sabbath, οι Sabbath τον Iommi και, κατά κάποιον τρόπο, ο Iommi τον πατέρα μου στο DoReMi στη Θεμιστοκλέους...🤔

 

hqdefault.jpg

  • Like 3

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζεται υπερβολικά το παίξιμό μου από αυτά που ακούω.

Κατά καιρούς, άκουγα πολύ ετερόκλητα μεταξύ τους πράγματα από πιτσιρικάς, και συνεχίζω ακάθεκτος.

Μιλάω για φανατικό άκουσμα.

Όταν ακούω κάτι πολύ και μου αρέσει, αλλάζει το φραζάρισμά μου, ακόμα και ο ήχος μου, προς αυτή την κατεύθυνση, δεν το κάνω επίτηδες, απλά δεν το ελέγχω.

 

Από σχόλια συνφορουμιτών εδώ μέσα, σε κομμάτια που έχω ανεβάσει, το παίξιμό μου αλλού τους θύμιζε Metheny (ειδικά τα γκλισάντα με καθαρό ήχο είναι καραμπίνα, αλλά έτσι μου βγαίνει), αλλού Sco, αλλού Henderson, αλλού Pat Martino (έκανα μεγάλη προσπάθεια κάποτε να ξεφύγω από το φραζάρισμα του Martino που μου έβγαινε εντελώς φυσικά), αλλού Stern, Benson, κλπ.

 

Όλα αυτά τα έχω ακούσει πολύ, τα έχω μελετήσει πολύ, και μου αρέσουν πολύ.

 

Επίσης τα gypsy jazz μου αρέσουν πολύ και τα έχω ακούσει πολύ.

Υπήρχε μια περίοδος, που έπιανα την κιθάρα, και οτιδήποτε έπαιζα, μα οτιδήποτε (από μπλουζ, ροκ, τζαζ, κλπ) ακουγόταν σαν να το έχει διασκευάσει γύφτος.

Και με εκνεύριζε αυτό, αλλά δεν μπορούσα να ξεφύγω.

 

Τώρα, τον τελευταίο καιρό δεν ακούω και πολύ μουσική, και γι' αυτό και έχω "αδειάσει".

Δεν μπορώ να παίξω τίποτα.

Εδώ σίγουρα ταυτίζεται το άκουσμα με το παίξιμο.

Δεν ακούω, δεν παίζω.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 6
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πρέπει να είμαι από τους λίγους κιθαρίστες που ως επαγγελματίας την πλειοψηφία των κομματιών που έπαιξα σε κάποια φάση της ζωής μου, δεν τα είχα ακούσει ούτε καν κατά λάθος, πόσο μάλλον προς τέρψη...

 

τώρα αυτά που άκουγα (και ακόμα ακούω) μια και το παίξιμό τους είχε ως προαπαιτούμενο μια οποιασδήποτε μορφής επισταμένη μελέτη (η οποία δικιά μου είχε παντρευτεί από μικρή με την ηχοληψία), ούτε καν επιχείρησα να τα προσεγγίσω...

 

τώρα στα γεράματα κάποια φορά το μετανιώνω για την επιλογή μου, κάποια όχι... τι τα θέτε...άβυσσος η δημιουργική ψυχή... απροσμέτρητη...😎

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, npap said:

πρέπει να είμαι από τους λίγους κιθαρίστες που ως επαγγελματίας την πλειοψηφία των κομματιών που έπαιξα σε κάποια φάση της ζωής μου, δεν τα είχα ακούσει ούτε καν κατά λάθος ....

 

Μην το λες ....

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παίξιμο μου σαφώς ταυτίζεται με τα ακούσματα μου . Σε τεράστιο βαθμό με τα πρώτα μου ακούσματα , αυτά που με έκαναν να θέλω να πιάσω και μάθω κιθάρα με τους guitar heros που πρωτοάκουσα και μεγάλωσα 

 

αυτά που ακούω σήμερα δεν μπορώ με τίποτα να τα παίξω , αλλά και πάλι είναι στα στενά όρια της μεταλ και ροκ μουσικής , προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει κανένα άλλο είδος και δεν βρίσκω κάτι άλλο ιδιαίτερα ενδιαφέρον ( κλασική , τζαζ , ποπ , latin , world music κλπ ) πλην μόνο συνδυασμούς αυτών των ειδών με την ροκ ( κάτι σαν τους Tea party που έχουν κάτι το ανατολίτικο αλλά είναι αρκούντως ροκ μπάντα ή Σαντανα που έχει βάλει μπόλικο εθνικ στο ροκ που παίζει ή κάποια φλαμενγκο καθαρά από κιθαριστικής άποψης όμως και όχι σαν μουσική  )

 

συνεπώς καταλήγουμε πάλι στο ότι ταυτίζεται με τα ακούσματα μου απόλυτα 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νεανίας θρασομεταλάς επηρεάστηκα πολύ από το πάλμ μιούτιν. Σε σημείο να παίζω αυτόματα με αυτή την τεχνική με ακουστική κιθάρα σε παραδοσιακά τραγούδια (λόγω αγάπης στα κλαρίνα). Το οποίο ακούγεται λάθος. Από την άλλη ως κιθαρίστας σε μέταλ ρεπερτόριο η θρασιά δεν βγαίνει τόσο πολύ. Μάλλον για γκλαμομέταλ πόλης των αγγέλων ακούγομαι . 

 

Μάλλον κάνω κάτι (για να μην πω πολλά) λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες κολλαω με ενα ειδος μουσικης επειδη προσπαθω να το μελετησω-αποδοσω οσο πιο καλα μπορω. 
Πιστευω οτι για να πιασεις το υφος ενος μουσικου ειδους απαιτουνται αρκετες ωρες ακροασης και παιξιματος.
Εκει επηρεαζομαι "εν γνωση" μου ας πουμε. 

Αλλες φορες ειμαι σε φαση αναζητησης-πειραματισμου οποτε ακουω μουσικες εξω απ τα αγαπημενα μου ειδη.
Εχω πολλακις παρει ωραιες ιδεες μ αυτο τον τροπο. Με βοηθησε να ανοιξει καπως ο τροπος σκεψης μου. 

Γενικα λοιπον ναι, επηρεαζομαι απ το τι ακουω, δεδομενου οτι αυτο που ακουω μου αρεσει. 
Ωστοσο το ζητουμενο, για μενα, ειναι καποια στιγμη να βρεις τη δικη σου "φωνη". 

  • Like 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 2:14 ΜΜ, xtrm_basses είπε

Στην αρχή έπαιζα αυτά που μου άρεζε να ακούω.Τώρα ακούω αυτά που θα μου άρεζε να παίζω


Νομιζω με αυτο κυρηξες τη ληξη του thread. +20000000

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εδώ ξέρουμε ότι η μελέτη ενός οργάνου θεωρείτε επιτυχημένη και παύει αυτομάτως να αποτελεί προτεραιότητα από την στιγμή εκείνη,όπου με βάσει αυτού και διαφόρων άλλων ιδιοτήτων που διαθέτουμε(χορευτικές φιγούρες,σαγηνευτικά βλέμματα ,κλείσιμο ματιών κοιτώντας ψηλά,τίναγμα χαίτης κ.α),βγάλουμε γκόμενα.Ναι,με επηρέασαν αυτοί που άκουγα,τραβώντας με σε ένα βούρκο ακολασίας και ακατανόμαστων καταστάσεων καταστρέφωντας την τόσο πολλά υποσχόμενη καριέρα μου.Σε ένα μόνο πράγμα δεν ταυτίστηκα,στο παίξιμο.Αυτοί έπαιζαν παπάδες,εγώ ότι νάνε.Ας γίνω παράδειγμα προς αποφυγήν και το ηθικό δίδαγμα που θα ήθελα να περάσω σε όλους αγαπητοί είναι ότι ναι μεν οι επιρροές έχουν άμεσο αντίκτυπο στο παίξιμο μας αλλά...αν δεν ανεβάσουν οι γκόμενες λίγο τα στάνταρ τους στα live μας έχει πάρει όλους ο διάολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου