Προς το περιεχόμενο

Electric Guitar Pickup Shootout


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω μαζί σου 100%.

Απο πολυ νωρίς στη μουσική μου "σταδιοδρομία", κατάλαβα ότι "καθείς εφ'ω εταχθει".

Είχα γράψει κάπου στα 80's ένα νιουγουεβαδικο ριφ (έκανα και τέτοια με μια μπαντα) που περιείχε μεγάλα ανοιχτά ακκορντα και μικρά τρίφωνα ακκορντα στα καντινια και που οποία κιθάρα κι αν χρησιμοποιουσα (ακόμα και τελε που πίστευα ότι θα έκανε ταμάμ), δεν μου "καθόταν" όπως ήθελα ακριβώς.

Μέχρι που δοκίμασα με μια Ρίκι.

 

Ακριβώς.

 

Για αυτό και τα "debate" γύρω από την "καλύτερη" κιθάρα και ενισχυτή έχουν αξία μόνο ως κωμικά σκετς.

 

Το ΤΙ και ΠΩΣ παίζεις καθορίζει και τις επιλογές σου.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ekim είπε

το πόσο θηριώδης μου ακούστηκε ο P-90 

Must μαγνήτης για θηριώδη τόνο. Αγαπημένος μου. Εχω ηχογραφήσει από τα καλύτερα μπλουζ παιξίματα μου με αυτόν.

Αρκεί να χρησιμοποιηθεί κι αυτός με κατάλληλο παίξιμο και ρύθμιση ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα early-mid era beatles, και της αντίστοιχης εποχής των άλλων όπως monkeys, byrds κλπ που καθιέρωσαν μια ολόκληρη εποχή της ρικ. Όπως αντίστοιχα το μπάσο της στην περίοδο 70-75.

Κομμάτια όπως ticket to ride, I feel fine, I wanna hold your hand, a hard day's night, she loves you αλλά και mister tambourine man, last train to Clarksville κλπ δεν μπορούν να παιχτούν με άλλη κιθάρα να και βγούν έξω τόσο καθαρά.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

Αρκεί να χρησιμοποιηθεί κι αυτός με κατάλληλο παίξιμο και ρύθμιση ενισχυτή.

Και να συμπληρώσω ότι η επιλογή του μαγνήτη (και γενικότερα της κιθάρας, του ενισχυτή και ότι έχει να κάνει με τον ήχο που βγάζουμε), εκτός από το κατάλληλο παίξιμο, έχει να κάνει ΒΑΣΙΚΑ με το πως ταιριάζει ο ηχος μας μέσα στη μίξη του κομματιου.

Ένα ήχος που από μόνος του μπορεί να μας ακουγεται έως και αισχρός (αισχρός κατά την "άποψη" μας, που είναι βασισμενη σε μέχρι εκείνη τη στιγμή εμπειρίες) μπορεί για ένα συγκεκριμένο παίξιμο σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι, να είναι ο τέλειος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Spyros Delta said:

Must μαγνήτης για θηριώδη τόνο. Αγαπημένος μου. Εχω ηχογραφήσει από τα καλύτερα μπλουζ παιξίματα μου με αυτόν.

Αρκεί να χρησιμοποιηθεί κι αυτός με κατάλληλο παίξιμο και ρύθμιση ενισχυτή.

 

Δωσε λιγο παραπανω πληροφοριες για μας τους αδαεις...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δωσε λιγο παραπανω πληροφοριες για μας τους αδαεις...

Ε τι να πω;

Μη βάλεις p90  σε Ibanez jem και fender Princeton και πας να παίξεις sepultura.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δωσε λιγο παραπανω πληροφοριες για μας τους αδαεις...

 

Γενικά θα έχεις στοΝ μυαλό σου ότι τα ΠΑΝΤΑ είναι EQ (και compression) στον ήχο.

Τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.

 

Οπότε θα... μελετάς τον ηχητικό χαρακτήρα κάθε μαγνήτη και θα συμπληρώνεις ή θα αφαιρείς με τον κατάλληλο ενισχυτή (του οποίου βεβαίως βεβαίως θα έχεις επίσης μελετήσει τα ηχητικά χαρακτηριστικά ως προς το eq & comp)

 

Παραδείγματος χάριν εγώ που παίζω καθαρά με τελε προτιμώ tweed style Fenders γιατί τα φυσικά τονισμένα μεσαία τους και το γενναιόδωρο κομπρεσσαρισμα τους μου επιτρέπουν να έχω πολύ πιο γεμάτο ήχο με τους πριμους και με λίγα μεσαία vintage style Tele pickups σε λογικές εντάσεις από έναν bf η SF ενισχυτή.

 

Όταν παίζω όμως με την Gretsch που έχει filtertons ή την 335 με low output humbuckers  προτιμώ bf η SF Fenders γιατί τα scooped μεσαία τους "καθαρίζουν" τον ήχο.

 

Κλπ, κλπ....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε low output μαγνητες, οπου τους λειπει το compression, να προτιμω ενισχυτες με μπολικο compression ή να βοηθω με πεταλι comp, ωστε να μπορω να βγαζω σωστο ηχο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ε τι να πω;

Μη βάλεις p90  σε Ibanez jem και fender Princeton και πας να παίξεις sepultura.

Δηλαδή με έναν D-Activator δεν μπορώ να παίξω μπλουζ ή surf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Σε low output μαγνητες, οπου τους λειπει το compression, να προτιμω ενισχυτες με μπολικο compression ή να βοηθω με πεταλι comp, ωστε να μπορω να βγαζω σωστο ηχο?

 

Αν έχεις πολλούς και διαφορετικούς ενισχυτές θα διαλέγεις ενισχυτή,αν έχεις έναν και μοναδικό πετάλι,δεν είναι το ίδιο βέβαια αλλά βοηθά.

Αν και κατά τη γνώμη μου ΤΑ ΜΕΣΑΙΑ σου λείπουν περισσότερο παρά το compression για τον ήχο που ζητάς.

Για αυτό και το GE7 δεν πρέπει να λείπει από κανένα pedalboard...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου