Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί Μύθοι


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν ότι όπως όλες οι τέχνες, έτσι και η μουσική είναι γεμάτη μυθολογικές πράξεις ή φράσεις οι οποίες δεν έγιναν και δεν ειπωθήκαν ποτέ. Παρόλα αυτά συνεχίζουν να κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα, να αναφέρονται και να γράφονται σε σχετικά άρθρα ακόμα και έγκυρων μέσων. Οπότε μπορεί το παρόν θρεντ να γίνει μια διασκεδαστική συλλογή από διάφορα τέτοια περιστατικά και φήμες. 

 

Τα δύο πιο κοινά που μου έρχονται στο μυαλό χωρίς ψάξιμο έχουν να κάνουν με τον Hendrix. Το ένα είναι η περίφημη υποτιθέμενη απάντηση όταν ρωτήθηκε πώς αισθάνεται που είναι ο καλύτερος κιθαρίστας στον κόσμο και η φράση "Δεν ξέρω, ρωτήστε τον Rory Gallagher".

 

Ο δεύτερος μύθος που έχει να κάνει με τον Hendrix είναι καθαρά ελληνοκεντρικός. Είναι η γνωστή ιστορία σύμφωνα με την οποία θαύμαζε τη δεξιοτεχνία του Χιώτη στο μπουζούκι και πήγαινε συχνά να τον δει ζωντανά, στο κέντρο που έπαιζε ο Χιώτης τη δεκαετία του 60 στο Σικάγο.

 

Για συμβάλλετε.

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο την σχέση μουσικών (και τα "οφέλη" της....) με τον Σατανά και τις υποσχέσεις του να πιάσουμε, θα γεμίσουμε 10-15 σελίδες....

 Από τον R. Johnson στους Page, Iommi, Eagles κ.τ.λ κ.τ.λ....

 

 

 Edit:  Μην μιλήσω για τους "ψεύτικους" θανάτους... Elvis, Morrison, Cobain e.t.c e.t.c...

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τίποτα από όσα αναφέρθηκαν δεν αληθεύουν

....για τον Elvis έχω μια μικρή αμφιβολία...🤫

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, cigaret13 said:

....για τον Elvis έχω μια μικρή αμφιβολία...🤫

 

Για το αν πέθανε, ή για το αν έχει δίδυμο αδερφό?

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Onus probandi incumbit ei qui dicit, non ei qui negat

Δεν ξέρω εάν το βάρος της απόδειξης βαρύνει το άτομο που λέει ότι δεν ήταν αυτός που αρνείται....,αυτό που ξέρω όμως είναι ότι τα Λατινικά είναι μια νεκρή γλώσσα... Σαν τον Έλβις ένα πράγμα!

 

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Για το αν πέθανε, ή για το αν έχει δίδυμο αδερφό?

 🤫😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου