Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κε εμενα με ηθελε μια ΠΛΟΥΣΙΑ και ασχημη αλλα τελικα χαλασε το προκΣενιο διοτι δεν ημΑνε κΟμμουνιστης αλλα αναρχοφιλελεΦΤερος κε οπαδος του κοινοβουλεΦτιΖμου....αφου μολις της ειπα τη φραση "αγαπω την ελευθερια και την δημοκρατια" μου πεταξε ενα original ΦαΜπερζε αΒγο στο κεφαλι και εσπασε (το Αβγο οχι το κεφαλι )...μιλαμε για ,τοτενες 2.000.000 ΝταλΑρς ζημιαααααα

 

Τα'φτιαξε μετα ,με εναν ΚΟΜΙΤΑΤΖΗ...ζαχαρη περναει η κουφαλα (ο κομμιτατζης οχι η ΠΛΟΥΣΙΑ, την ΔΕΡΝΕΙ μαθαινω και την απατα με την Καμποτζιανη υπηρετΡια ,ασε που ζηλεΠσε και την εχει βαΝει να του αγορασει τη μιση πλατεια Βαθης...468 γκαρσονιερες έχει στο ονομα του)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Νομίζετε. Είχα σχέση με ένα αγόρι στο γυμνάσιο. 

Eσένα έπρεπε να σε πάρουν στο μπιγκ μπράδερ (Big Brothel) να εκτοξευτούν τα νούμερα στη στρατόσφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Χαλνάω την ατμοσφαίρα λιγο αλλά όλο αυτό μου φαίνεται 1st world problems.

Δηλ. συγγνώμη κιόλας, αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχεις και να "κερδάς" στα Social Media, εξακολουθώ να θεωρώ ξινά σταφύλια όσους οδύρονται. Και τους από 'δω και τους από 'κει. Τα social media αποτελούν μια βολικη (εικόνα)συμμετοχής στα κοινά κι έχουν αποτελέσει τέτοιο βαρόμετρο που πλέον διαμορφώνουν συνειδήσεις αλλά και βιρτουαλ πολιτικές. Όταν με την εξέλιξη της τεχνολογίας (η οποια εχει επέλθει) δεν θα μπορεί κανείς ούτε να αντιληφθεί ή να διακρινει το πραγματικό απο το φτιαχτό, ακόμη και σε βιντεο "ντοκουμέντα", το πεδίο της συζήτησης που κανουμε δεν θα υφισταται καν. Όλη μας η ζωή αποτελεί ένα συνολο μικρών ή μεγαλύτερων λογοκρισιών, νουθεσιων και ευνουχισμών.  Κι εμεις συζητάμε αν μας πειράζει το υπερβολικό political correctness στο καφενείο(facebook) ή το τι θέλει να πουλάει στο δισκάδικό του ο Μένιος (βλ. Υουtube). Φτιάξε άλλο αν σκώπτεσαι. Δε νομίζω ότι μας έμπασε κανεις με το ζόρι.

 

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα με την εξής ένσταση.

Σήμερα περίπου το 65% αντλεί την πληροφόρησή του απο τα social media και καλά κάνει, όταν οι δημοσιογράφοι κάνουν έρευνα στο reddit για να γράψουν ένα άρθρο γιατί είναι κακό να ενημερωνόμαστε απο το reddit.

Θα μου πεις γιατι στο reddit υπάρχουν τα πάντα απο flat earthers μέχρι τον Ασάνζ και τον Σνόουντεν. Θεωρίες συνωμοσίας και πραγματικές συνωμοσίες που φαίνονται σαν ψεύτικες. Και όλοι επιλέγουν ανάλογα με την κρίση τους.

Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι υπέροχο.

Η τάση που υπάρχει τώρα είναι να φιμώνουν όποιον πιστεύουν ότι λέει μπούρδες ή ακόμα χειρότερα, όποιο θέμα υπάρχει πιθανότητα να ακουστεί μπούρδα. Για παράδειγμα η λέξη covid ήταν απαγορευμένη στο youtube τον πρώτο καιρό εκτός και αν ήσουν ο Π.Ο.Υ.

Απο την άλλη, θα μου πεις, τα social media ανεβάζουν και ρίχνουν κυβερνήσεις. 

Ναι, αλλά το ίδιο δεν συνέβαινε και με τα παραδοσιακά μίντια; Που είναι η διαφορά.

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι στο μέγεθος, είναι άλλο να έχεις μια χώρα με τις εφημερίδες της, τα κανάλια της και τους αρχισυντάκτες να παίρνουν ευθύνη και άλλο να έχεις 3-4 παγκόσμια τεράστια μαγαζιά που παρακολουθεί όλος ο πλανήτης.

Αυτό είναι το τρομακτικό στα δικά μου μάτια τουλάχιστον. Ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις με νυστέρι και πρέπει να είναι το απολύτως απαραίτητο, τίποτα περισσότερο ή λιγότερο. Αυτός είναι και ο λόγος που τα πράγματα κινούνται αργά στη νομοθεσία.

Να θυμίσω εδω οτι το 1995 δεν είχαμε οι περισσότεροι ίντερνετ και κινητά, δέκα χρόνια μετά και δεν είχαμε σόσιαλ μίντια και δεκαπέντε χρόνια μετά είμαστε στο τελευταίο αφρικανικό χωριό να μαθαίνουν τα νεα απο το τουίτερ.

 

Ξέρω ότι όλα αυτά που γράφω είναι αντιφατικά και είναι αλήθεια ότι δεν έχω αποφασίσει τι θα ήταν το καλύτερο, ρύθμιση ή οχι;

Και γνωρίζω ότι αν αρχίσεις να ρυθμίζεις θέματα τόσο θεμελιώδη όπως ο λόγος και η σκέψη είναι εύκολο να γυρίσεις στον μεσαίωνα.

Δεν είναι που δεν θα μπορώ εγώ να πω την μπούρδα μου στο facebook, είναι που δεν θα μπορούν να ακουστούν αυτοί που πρέπει.

Και ακόμα χειρότερα, που όλοι θα σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. 

 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά προσπάθησα να το κάνω κατανοητό και περιεκτικό και μάλλον έχασα και στα δυο. 

Όσο για το 1st world problem, δεν νομίζω ότι είναι το πρώτο στο φόρουμ μας 🙂

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τραμπαρίφας είπε

Eσένα έπρεπε να σε πάρουν στο μπιγκ μπράδερ (Big Brothel) να εκτοξευτούν τα νούμερα στη στρατόσφαιρα

Τι θες να πεις? Πως είμαι καραγκιόζης, πως σε διασκεδάζω?

 

hahahahahahahahahahahahha

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panorios είπε

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι στο μέγεθος, είναι άλλο να έχεις μια χώρα με τις εφημερίδες της, τα κανάλια της και τους αρχισυντάκτες να παίρνουν ευθύνη και άλλο να έχεις 3-4 παγκόσμια τεράστια μαγαζιά που παρακολουθεί όλος ο πλανήτης.

Αυτό είναι το τρομακτικό στα δικά μου μάτια τουλάχιστον. Ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις με νυστέρι και πρέπει να είναι το απολύτως απαραίτητο, τίποτα περισσότερο ή λιγότερο. Αυτός είναι και ο λόγος που τα πράγματα κινούνται αργά στη νομοθεσία.


Ωραία σχόλια και του Πνοή κ Νυξη και το δικό σου πάνω σε ότι είπε.
Θα προσθέσω μόνο, ως στοιχείο προβληματισμού σε όλα λέτε - με τα οποία δεν διαφωνώ, πώς
στην ηλεκτρονική εποχή
α) δεν είναι δυνατόν να ελέγξουν κάποιο μέσο και αυτό να μην "πεθάνει"
β) στη θέση του θα ξεπηδήσει κάτι άλλο που δεν θα το ελέγχουν
γ) αν μπορούσαν κάτι να το ελέγξουν (κυβερνήσεις, κέντρα εξουσίας κλπ) θα το είχαν κάνει ήδη


Ας τα έχουμε αυτά υπόψη όταν π.χ. σκέφτομαστε πως γίνονται πολύ δειλές, λεπτές νομοθετικές κινήσεις κλπ., οπως έγραψε ο Πανόριος.\
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είπαμε. Αν θέλετε να αποφύγετε fake news, μόνο ΣΚΑΙ και ΚΟΣΙΩΝΗ. Είναι γυναίκα του Δημάρχου της πρωτεύουσας, κουμπάρα του Πρωθυπουργού. Αυτό και μόνο δείχνει πως και ελευθερία απόψεων και πλουραλισμός υπάρχει. 

 Οι δημοσιογράφοι είναι διαλεγμένο με αυστηρά κριτήρια ειδικότητας και αντικειμενικοτητας όπως και τα ρεπορτάζ. 

 Κάνουν δράσεις, συναυλίες, σκληρές ερωτήσεις στους κυβερνητικούς εκπροσώπους, 

 Ντύνονται καλά. 

 Φιλοξενούν την αριστερά, το ΠΑΣΟΚ. 

 Ακολουθούν την τιτανια προσπάθεια του Πρωθυπουργού να δώσει ένα σκληρό μήνυμα με σύνεση όμως και μετριοπαθη στάση, ήπιους τόνους στους επιβουλευοντες της εδαφικής μας κυριαρχίας, φέρνοντας τους εταίρους υπο των ανάλογων υποχρεώσεων. 

 Και αντικειμενικοτητα και στοιχεία με έγκυρες δημοσκοπήσεις και άλλα στοιχεία για την ανακαμψη της οικονομίας, το νοικοκύρεμα του δημοσίου. 

 Και κυρίως θετική ενέργεια γιατί αυτές οι επιτυχίες πρέπει να προβάλλονται. 

 Στο διαδίκτυο λέει ο καθένας τη σαχλαμάρα του. 

 Ενώ στο ΣΚΑΙ υπάρχει το φίλτρο. 

 

 Εγώ το έχω πει. Όταν με πιάνει αμωισβητηση, θέλω να στΗλιτεύσω, να διαμαρτυρηθώ, να καυτηριασω, όταν πνίγομαι, βλέπω κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο ΣΚΑΙ και όλα αυτά μου φεύγουν. 

 Και ανακουφιζομαι γιατί καταλαβαίνω πως όλα πάνε ΚΑΛΆ. 

 Χαχαχαχα χαχαχαχα 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The fake news media...

Ο λατρεμένος ANDY SERKIS που μεταξύ άλλων έχει κάνει φωνές για διάφορα πλάσματα σε ταινίες (από τον Πλανήτη των Πιθήκων μέχρι τον Σμίγκολ/Γκόλουμ) , διαβάζει tweets του καροτοκέφαλου (ήταν την εποχή που ο τραμπ είχε τουιτάρει κάτι ακατάληπτο που έγινε viral για πολλές εδομάδες, συγκεκριμένα τη λέξη "covevefe"" ).
Δεν είναι πολιτικό το σχόλιο μου -λίγο off topic απλώς 😄 αλλά ο Serkis παιδιά εδώ, αν δεν το έχετε δει, είναι απολαυστικός. Kαι ως σπουδαίος ηθοποιός που είναι, το πρώτο πράγμα που κάνει για να μπει στο ρόλο που του ζητάνε, είναι να σωματοποιήσει την ηθοποιία του, ανεβαίνοντας στην καρέκλα όπως θα έκανε το σμίγκολ... Enjoy!
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 ή να αλλάξω μυαλά. Αλλά εγώ εκεί. Επιστρέφω. Όπως επιστρέφουν οι κακοποιημένες σύζυγοι. Γιατί δεν εχουν από που αλλου να πιαστούν.

H ειρωνεία ''το σεντόνι σου με αυτή τη φράση μέσα σε αυτό εδώ το θέμα''

 

Ιδού και η παθογένεια των ελληνικών φόρουμ και της ελληνικής νοοτροπίας γενικά:

''Το θέμα που διαβάζω δεν είναι το θέμα, το θέμα είναι ποιος είναι πιο σπουδαίος? ασχολούνται οι τυχάρπαστοι με θέματα που δεν με ενδιαφέρουν εμένα, πως είναι δυνατόν να έχουν σημασία θέματα που δεν με ενδιαφέρουν εμένα? άμα είχαν σημασία θα με είχαν απασχολήσει, ΑΡΑ δεν είναι σπουδαία και αυτοί που ασχολούνται με αυτά αργόσχολοι που ασχολούνται με μπούρδες.''

________________________________________________________________________________________

 

Στην περιττή αυτή συζήτηση βγαίνει το συμπέρασμα ότι και να δημιουργηθεί κάποιο καινούριο social media (όπως λέγαμε τον Αύγουστο εδώ) δεν θα αλλάξει τίποτα καθώς τον τρόπο λειτουργίας των δημοφιλών ιστοσελίδων τον καθορίζουν κάποια κράτη, και αυτό δεν το γνωρίζαμε όταν ξεκίνησε το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το θέμα μας είναι η λογοκρισία και ποιος έχει τη θεσμική ή κοινωνική δικαιοδοσία να την επιβάλλει και αν αυτό είναι δίκαιο ή περιορίζει ελευθερίες.

 

Κι εγώ λέω είναι σαν να μπαίνεις στο lobby του Ritz και να σηκώνεις πλακάτ "legalize theft" ή "ban avocados".

 

 

Η φράση τι έχει; Αποτελεί μια στατιστική πραγματικότητα. Το '18 η γραμμή βοήθειας δέχθηκε 5 χιλιαδες κλήσεις για ενδοοικογενειακή βία. Μικρό ποσοστό από αυτές προχώρησε σε καταγγελία κι ένα πολύ ελάχιστο έκανε χρήση του ειδικού ξενώνα. Οι περισσότερες περιπτώσεις "καταπίνονται" λόγω κοινωνικού και συγγενικού περίγυρου, λόγω ανεργίας, λόγω παιδιών, λόγω εξάρτησης.

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνεις, έχουμε άλλη οπτική ο καθένας και ερμηνεύουμε αλλιώς, ακόμη και προφανή πράγματα.

 

Το post μιλάει για λογοκρισία και εγώ βλέπω καθημερινά έναν ορυμαγδό αποψεων, γνωμών, θέσεων, ευκαιριών προβολής, ακολουθούμενων και ακολουθητών και γενικά καθε καρυδιάς καρύδι να περιφέρεται στο υπερδιαστημα. Ακρότητες απομονώνονται σχεδόν αυτορυθμιζομενα, για το καλό του συνολου παίρνει η μπάλα δυστυχώς και μη φταιχτες (όπως δεν φταίνε ευσυνειδητοι οδηγοί να τους επιβαλλεται όριο ταχυτητας 90 επειδή κάποιοι ηλιθιοι καθε τοσο απειλούν την ασφάλεια του συνολου) και μένει η πίκρα πολιτικαλ κορεκτνες vs πολιτικαλ νον κορέκτνες η οποία για να ειμαι ειλικρινής διχάζει ακομη και εμένα τον ίδιο.

 

Μου άρεσε προσφάτως αυτό που άκουσα σε ενα ντοκιμαντέρ. Τα social media είναι επιχείρηση, αλλά εμείς δεν ειμαστε οι πελάτες. Είμαστε το προϊόν.

 

Μια χαρά ειναι το θέμα. Αλλιώς δεν θα ήμουν εδω να σχολιάζω και να αλληλεπιδρώ.

 

 

 

 

 

 

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελευθερία του λόγου δε σημαίνει ανοσία και ασυλία στα πάντα. Υπάρχουν κανόνες, και κυρώσεις όταν δεν τηρούνται. Χωρίς κανόνες, πάμε σε αναρχικά μοντέλα, που μιλάμε για εντελώς άλλα άκρα, που εκεί έρχεται το πραγματικό συμφέρον, βάσει κυρίως των ενστίκτων και των πρώτων αναγκών.

 

Ο άνθρωπος όρισε κανόνες για να δημιουργήσει κοινωνική και οικονομική ισορροπία. Ειδάλλως, θα είχαμε ακόμα δουλοπάροικους και φεουδαρχία, αν όχι κάτι πολύ χειρότερο.

 

Όχι, δεν έχουμε φτάσει ακόμα στην απόλυτη ισορροπία, αλλά ο κόσμος και η κοινωνία βρίσκεται στα καλύτερά της. Φυσικά, κάθε "τώρα" είναι πιο σημαντικό από οποιοδήποτε χτες για το άτομο που το βιώνει. Ας κάνουμε όμως ένα βήμα πίσω, και ας δούμε τα πράγματα με δεδομένα, όχι απόψεις.

 

Τώρα για τα social media, και γενικά το internet, είναι εργαλεία που ένα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων χρησιμοποιούν με κακό τρόπο, κυρίως λόγω άγνοιας, αλλά άλλες φορές για τους δικούς τους λόγους. Περίπου σαν ένα μαχαίρι που χρησιμοποιείται για φόνο αντί για κοπή λαχανικών.

 

Πχ: Ένα φόρουμ μουσικής (όχι συγκεκριμένα το ΝΟΙΖ), επιλέγει για κάθε λόγο να έχει θέματα ΜΟΝΟ μουσικής και είναι ξεκάθαρα γραμμένο στους κανόνες. Αν κάποιος χρήστης χρησιμοποιήσει την γενική ικανότητα της ελευθερίας του λόγου (που ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει, έχει πρόσβαση, εργαλεία, και την τεχνική ικανότητα) για γράψει κάτι που ΔΕΝ αφορα τη μουσική, τότε ο δημιουργός του φόρουμ έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το σχόλιο του χρήστη.

- Μπορεί να μην είναι μόνο για μουσική, μπορεί να είναι spam, fake news, αλαμπουρνέζικα, ή κάτι άλλο. Ναι, μπορώ να ξεκινήσω ένα thread, να γράψω ερηΑΣΟΞΚΔ !@)*Θ#Ε)ΑΣΔΞ)*!ΘΕΚΣΔΞ2ξΑΣδ, ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ. Αλλά αν φάει διαγραφή, δεν έχω το δικαίωμα να παραπονεθώ.

 

Οκ, υπάρχουν οι γκρίζες περιπτώσεις που δε μπορείς να ξέρεις ακριβώς τους κανόνες, αλλά εκεί έρχεται να αποφασίσει ο δημιουργός, ο επενδυτής, ο χρηματοδότης, ο αυτός που ορίζει τους κανόνες γύρω από δικό του προϊόν/υπηρεσία.

 

Και ναι, έχει το δικαίωμα να το κάνει. Εκεί υπάρχει βέβαια ο όρος "circlejerk" που τον έμαθα πρόσφατα, που ουσιαστικά είναι η δημιουργία ενός περιβάλλοντος (κύκλου) που ακούς μόνο αυτά που θες να ακούσεις, κατακρίνοντας ό,τι άλλο έξω από αυτό.

 

Ο φανατισμός και τα άκρα είναι άσχημα, ανούσια πράγματα, αλλά μπορούν να μας διδάξουν πολλά, βάσει έρευνας με θεωρείες των άκρων.

- Μπορεί να είναι η ιδέα ότι η Αριστερά είναι η σωτηρία, και ότι η Δεξιά είναι το βασικό πρόβλημα το κόσμου, χωρίς να μελετήσεις τα καλά και τα κακά κάθε πλευράς, ή αρκετές φορές χωρίς να ξέρεις καν τι είναι η Δεξιά και η Αριστερά επ ακριβώς.

- Μπορεί να πιστεύεις ότι η Telecaster είναι το καλύτερο όργανο που έχει φτιαχτεί ποτέ, ενώ έχεις πιάσει μόνο 2-3 άλλες κιθάρες και ακούς συνέχεια τα ίδια 10 συγκροτήματα από το 1970 γιατί η μουσική πλέον είναι χάλια.

 

Υπάρχουν παντού παραδείγματα, για τα πάντα. Θρησκεία, πολιτική, σπορ, lifestyle, τέχνη, κοκ. Γιατί ο άνθρωπος, ακόμα και αν ήταν κατά 99% πανοποιότυπος με τον άλλο, θα εβρισκε τρόπο να διαφοροποιηθεί βάσει του υπόλοιπου 1%. Ένα σύχρονο παράδειγμα: Μαύροι-Λευκοί. Ένα ακραίο παράδειγμα θα ήταν μια κοινωνία με πανομοιότυπα πρόσωπα και σώματα, σαν κλώνοι, ίδιο ύψος, βάρος, χαρακτηριστικά, εκτός από ένα, πχ χρώμα ματιών, τότε θα υπήρχε ρατσισμός και δημιουργία ομάδας, πχ οι μπλεμάτιδες είναι καλύτεροι από τους μαυρομάτιδες.

 

Υπάρχει ένας κανόνας στη ζωή, ένας κανόνας για την απόλυτη κοινωνική ισορροπία... ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ: Μη βλάψεις κανέναν. Και όμως αδυνατούμε να συγκρατίσουμε ακόμα και αυτό. Γιατί? Γιατί πάντα, ο άνθρωπος ζει για τη δική του προσωπική εξέλιξη, για την αύξηση της ποιότητας ζωής του. Είναι ο λόγος που υπάρχουμε ακόμη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου