Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τώρα αυτό από κάποιον που θεωρεί "ξεκίνημα πολέμου" την επέμβαση των ΗΠΑ στον  δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και στην Κορέα είναι...... κάπως...

O Xίτλερ δεν ήταν μόνος του. Γερμανοί επιχειρηματίες και τραπεζίτες τον υποστήριξαν, οι ΗΠΑ είδαν με καλό μάτι τις δυνατότητες trading.

 Οι καπιταλιστές ξεκινάνε να παρεμβαίνουν και να δημιουργούν καθεστώτα και τα ανέχονται, βέβαια έχουν καλά συστήματα ελέγχου και πληροφόρησης με τον OSS και μετέπειτα τη CIA.

 Δυστυχώς πρέπει να ξεφύγει η κατάσταση και δεν καταλαβαίνουν όπως και με τους Τζιχαντιστές πως αυτά δεν ελέγχονται και τα φίδια που σπέρνουν μόλις πάρουν δύναμη θα τους εναντιωθούν.

 Και έτσι όταν τους χτύπησαν οι Ιάπωνες στο Περλ Χάρμπορ, επιτέλους άκουσαν τις εκκλήσεις των συμμάχων και καθάρισαν την κατάσταση με βαρύ κόστος όμως.

Οι καπιταλιστές αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά προβλήματα που αμα δεν τα είχαν δημιουργήσει οι ίδιοι με τη νοοτροπία τους, δεν θα υπήρχαν για να αντιμετωπιστούν.

 

 Αυτά όλα έφεραν στο προσκήνιο τον σοσιαλισμό με τρανό παράδειγμα το Όραμα της ΕΕ το οποίο δυστυχώς οι καπιταλιστές θέλουν να διαλύσουν. Δεν θέλουν λαϊκή συμμετοχή στις αποφάσεις, ισοτιμία, ίσα δικαιώματα και ίσες ευκαιρίες. Δεν το θέλει αυτό το κεφάλαιο.

 Και καταλαβαίνουμε γιατί.

 Και εγώ να ήμουν το ΚΕΦΑΛΑΙΟ δεν θα το ήθελα.

 Χαζός ειμαι?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 11:09 ΜΜ, Tamtam είπε

Νομίζω ότι το νήμα έχει καφενοποιηθεί -και όχι άδικα, δεδομένου ότι το op ήταν αρκετά ασαφές

Δεν έδωσα βάση όταν το διάβασα αλλά τώρα που δεσπόζει παρατήρησα ότι λέει εκεί πως εγώ έφταιγα από την αρχή.
Μια που το ποστ αυτό δεσπόζει πλέον παρέθεσε την ασάφεια της αρχικής ανάρτησης και τον τρόπο με τον οποίο 
αυτή ''καφενοποιει'' ξέρω 'γω το υπόλοιπο thread , διότι φταίω και θέλω να μαθαίνω.

επίσης εμένα δεν με ενοχλούν οι εκτός θέματος αναρτήσεις, είναι το τελευταίο πράγμα που θα με αποτρέψει να γράψω, δεν απαιτώ υψηλού επιπέδου κουβέντα για να συμμετέχω, το χιούμορ επίσης δεν με αποτρέπει (ναι για εσένα λέω ναι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγιε εάν αναφέρεσαι στο post μου που σε αυτό νομίζω ότι αναφέρεσαι,

δεν ήσουνα ασαφης ούτε φταις για τίποτα ούτε εχει καφενοποιηθεί.

Το αρχικό σου ερώτημα εχει απαντηθεί από τον ταμταμ και εχει επισημανθεί από τον @yameth.

Oι προεκτάσεις αυτού μου έδωσαν την ευκαιρία να διαβάσω ενδιαφέρουσες απόψεις σε ένα επίκαιρο και φλέγον θέμα.

 Το εν λογω εσώφυλλο ακόμα και σήμερα με σοκάρει δεν θα το απαγόρευα ούτε με αποτρέπει από το να το κατέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, g.p είπε

Το αρχικό σου ερώτημα εχει απαντηθεί από τον ταμταμ και εχει επισημανθεί από τον @yameth.

Oι προεκτάσεις αυτού μου έδωσαν την ευκαιρία να διαβάσω ενδιαφέρουσες απόψεις σε ένα επίκαιρο και φλέγον θέμα.

Ακριβώς αυτό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[τροφή για σκέψη, αναφορικα΄με τη λογοκρισία...]

Οι δογματιστές της μπουρζουαζίας, άνθρωποι που διακήρυσσαν κάθε "ελευθερία" που θα μπορούσε να καταπνίξει τις απόψεις των άλλων, ήταν άπληστοι και ανενδοίαστοι πουριτανοί, που σε επίπεδο παιδείας, τους έκρινε κανείς κατώτερους από τον συνοικιακό παπουτσή. (εντάξει δεν το μεταφράζω τέλεια 🙂

Joris-Karl Huysmans, À rebours

Όλες οι δυνάμεις της γερασμένης Ευρώπης ενώθηκαν σε μια "ιερή συμμαχία" για να κυνηγήσουν αυτό το φάντασμα: ο πάπας και ο τσάρος, ο Μέτερνιχ κι ο Γκιζό, γάλλοι ριζοσπάστες και γερμανοί αστυνομικοί.
Μαρξ - Έγκελς, Κομμουνιστικό μανιφέστο

Κι αν κάποιοι αρνούνται να κάνουν ... dive deep στην ιστορία, τι να κάνουμε που είναι παλιά ιστορία!

https://en.wikipedia.org/wiki/Doctrinaires?fbclid=IwAR2cL_euf0SOnBaY7bvFJqcQpm4JO3nxpjhvebe3S7n1vIREHLhGoHHsXyg

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το deep dive στην ιστορία είναι απαραίτητο για όσους θέλουν πραγματικά να είναι σε θέση να εξηγήσουν πράγματα στον εαυτό τους.

Απαραίτητη γνώση όμως είναι και η συνέχεια της ιστορίας με τις συνέπειες της για να αποκομίσουμε ασφαλή συμεράσματα.

Η επιλεκτική και εκτός context αναφορά σε ιστορικά αποκόματα εντυπωσιάζει μόνο όσους δεν έχουν κάνει τα παραπάνω.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 8/3/2020 at 3:39 AM, Άγιος said:

Αφορμή ο Burzum τον οποίο σκάλισα για να συνεισφέρω στο θέμα ''μουσικοί μύθοι'' και έπεσα επάνω στον εξοστρακισμό του από το youtube

Πολύ κακώς κατέστρεψε κτίρια και σκότωσε μεν τιμωρήθηκε όμως δε, από εκεί και πέρα για εμένα μιλάμε για επιβολή των δικών ΣΑΣ κοσμοθεωριών. Οι επιλογές είναι πάλι ''χρωματισμένες'' με τις αντιλήψεις μου, αν δεν σας κάνουν μπορείτε να το κάνετε και κειμενάκι, ελπίζω να βρείτε το θέμα ενδιαφέρον

 

 

καμια αυτοκρατορία δεν ήταν δημοκρατική, ή για να το κάνω πιο σαφές ΠΟΤΕ δεν υπήρξε ΤΙΠΟΤΕ το δημοκρατικό σε οτιδήποτε είχε/έχει σαν σκοπό την ισχύ και την διατήρηση/αύξησή της.

Και όπως σωστά φαντάζεστε ΟΥΤΕ η αυτοκρατορία στην οποία είμαστε υπήκοοι (εστω και γ διαλογής), έχει οτιδήποτε το δημοκρατικό.

Οπότε νορμάλ βρίσκω τα πράγματα που συμβαίνουν. Και νορμάλ τα περι Burzum, και μην νομίζετε οτι οι διάφοροι Burzum δεν έχουν πλάτες στα "κεντρικά" (δηλ την αλλη πλευρα του Ατλνατικού), την ακροδεξιά την δημιούργησαν και την σκότωσαν το ίδιο εύκολα. Φυσικά οι υποτιθέμενοι πολέμιοι του Burzum είναι πολυ ισχυρότεροι. Ο Burzum έχει πει πράγματα για τα οποίοα ο χρονισμός τους είναι τουλάχιστον ΥΠΟΠΤΟΣ. Μετα το 2012 εχει πει ΠΟΛΥ σωστά πράγματα. Ισως ήταν τελικά υπερβολικά ανεξάρτητος, ακόμα και στην ακροδεξιά υπάρχουν φυσικά γραμμές... αν εισαι ακροδεξιός και φτυνεις την ανατολή επιβιώνεις, αν την σέβεσαι , τότε την έβαψες, Vikernes ανηκει στην 2η κατηγορία.

Ανοίξτε το youtube π.χ. και ψάξτε για το ποσο κακοι ειναι οι Ζιωνισταί (ανθέλληνες μπολσεβίκοι θα προσέθετα), και θα βρείτε εκατομύρια βιντεάκια.... ανεβάστε μετά ένα βίντεο πραγματικά ριζοσπαστικό (δεν θα πω τι θα μπορούσε να λέει), και μετρήστε δευτερόλεπτα μέχρι να το κατεβάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

Η επιλεκτική και εκτός context αναφορά σε ιστορικά αποκόματα εντυπωσιάζει μόνο όσους δεν έχουν κάνει τα παραπάνω.

 

Εντάξει κλασσική τακτική των hardcore μαρξιστών που δεν μπορούν να παραδεχτούν ότι "ευτυχώς ηττηθηκαμε σύντροφοι".

 

Η ιστορία όμως δεν ξαναγράφεται.

 

Αν δεν το παραδεχτείς κάποια στιγμή μετά τα....20.....καταντας σαν τον κοκομοιρο τον Αλτουσέρ....και όταν μια αδιαμφισβήτητη μεγαλοφυΐα σαν και αυτόν απελπίζεται με τα κενά της πρακτικής εφαρμογής της θεωρίας αυτής ,που ουσιαστικά αποτελούν κενά της ίδιας της θεωρίας, φαντάσου τι μπορεί να κάνει σε έναν άνθρωπο που έχει κάνει λιγότερο....deep dive σε αυτή την μεταφυσική θεωρία..... πόσο μάλλον στη συντριπτική πλειοψηφία των "αριστερών" που δεν έχουν καν ξεφυλλισει την "Βίβλο" της θεωρίας αυτής (ΔΕΝ αναφέρομαι στον ΤΤ τουλάχιστον αυτός το έχει κάνει, είναι φανερό από τα γραπτά του)

 

Βέβαια ακόμα και η αναφορά στον Αλτουσέρ στην σημερινή εποχή είναι εκτός τόπου και χρόνου .... μια και κάθε δεκαετία του 21ου αιώνα είναι πλέον 100ετια των προηγούμενων ...

 

Τέλος πάντων το παραβαρυναμε...

 

Άντε να ξαναφέρει ο @cos_dr το ΠΑΣΟΚ στην εκΣουσια μπας και λιγδωσει το ΑντερΑκι μας  🙂

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

 

Άντε να ξαναφέρει ο @cos_dr το ΠΑΣΟΚ στην εκΣουσια μπας και λιγδωσει το ΑντερΑκι μας  🙂

 

 

 

 

Δεν πρόκειται να ξαναέρθουν τέτοιες εποχές

Μεθοδεύεται μια βιομηχανοποιημένη ψυχρή κοινωνία.

Μεθοδεύεται παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια εργαλεία διαχείρισης και ελέγχου, νομισματική ενοποίηση αλλά και πολιτική ενοποίηση.

 

 Θα πάμε σε ένα σχήμα απολυταρχικό στο οποίο η πλειοψηφία θα προσαρμοστεί γιατί θα λύνει πολλά προβλήματα που δεν θα υπάρχουν πια και απλά θα έχει κάποιους αντιφρονούντες που εφόσον δεν ακολουθούν, δεν θα έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες και θα ζουν στο περιθώριο και ίσως να επιχειρούν μια ανατροπή, η οποία όμως λόγω των μέσων της εξουσίας θα είναι αδύνατη.

 

 Περίπου σαν το judge dredd

 

 o Γ΄ΠΠ θα έπρεπε να έχει ήδη ΓΙΝΕΙ

 

 Η μία θεωρία μου είναι πως έχει γίνει παρέμβαση στον χωροχρόνο μέσω του Montauk project και ζούμε μια παραλλαγή της ιστορίας.

 Αυτό προσπαθούν να αποδείξουν στο CERN γιατί κύριος στόχος του προγράμματος είναι η επικοινωνία με παράλληλα σύμπαντα, μιας και η θεωρία αυτή είναι αποδεκτή στους φυσικούς που ασχολούνται με την κβαντομηχανική. (βλέπε θεωρία χορδών, mandella effect)

 

 Η άλλη θεωρία μου είναι πως υπάρχει ενεργή agenda, δεν την κατονομάζω αυτή τη στιγμή γιατί το κείμενο θα κινδυνεύει να θεωρηθεί συνωμοσιολογικό και θα λογοκριθεί.

 

 Όμως η επικρατέστερη θεωρία μου είναι πως αυτά τα δυο συνδέονται για να υπάρξει το αρχικό αποτέλεσμα που ανέφερα για θέματα παγκόσμιου πολιτεύματος, οικονομικού συστήματος και λειτουργίας των θεσμών.

 

 Ο κόσμος μας άλλαξε.

 Θα μπουν πολλά πράγματα σε τάξη.

 Σε μέθοδο καθολική.

 

 Όσο και να το βλέπουν κάποιοι σκεπτικιστικά, εγώ είμαι πεπεισμένος πως αυτός είναι ο δρόμος και θα λύσει πράγματι πολλά προβλήματα.

 Θα εξαλείψει πολλές ανισότητες.

 Θα παύσει πολλές συγκρούσεις.

 Καλύτερη παγκόσμια διαχείριση με κοινά εργαλεία θα φέρει αμεσότητα στην επίλυση προβλημάτων, επιτάχυνση στις διαδικασίες, δικαιότερο έλεγχο και ταχύτερη διεκπεραίωση στην απόδοση της δικαιοσύνης.,

 

 Η πίεση που δέχονται ηγέτες που επιμένουν σε ένα αυτοκρατορικό μοντέλο με δημοκρατικό προσωπείο είναι πολύ μεγάλη.

 

 Είναι σίγουρο πως το σύστημα δουλεύει και δεν έχουν καμία άλλη επιλογή και θα προσαρμοστούν.

 

 Θα δούμε ηγέτες τέτοιων χωρών να αναγκάζονται να συμμορφώνονται και να επιδιώκουν τη συνεργασία που οι ίδιοι δεν αποδέχονταν καθώς η σκέψη τους παραμένει σε απαρχαιωμένα συστήματα επεκτατισμού, ζωτικού χώρου, υπεροχής, αξιώσεις που δεν μπορούν να υφίστανται και δεν θα έχουν νόημα να υφίστανται στο σύγχρονο μοντέλο.

 

 Δεν θα μακρηγορήσω γιατί κλείνουν τα μάτια μου και μου πέφτει το λάπτοπ που στηρίζω στα πόδια στον καναπέ για να γράψω , αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα πως εποχές ΠΑΣΟΚ δεν θα ξαναδούμε.

 

 Θα δούμε όμως πολύ σκληρότερα μέτρα και συνέπειες για τον πληθυσμό της χώρας μας στον οποίο γίνεται μια εκκαθάριση οικονομική, δομική που θα αλλάξει τη νοοτροπία για τη νέα γενιά και θα την κάνει καλύτερο υποδοχέα αλλά και αρωγό της ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ.

 

 Καληνύχτα

] χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
 

 

.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου