Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή ο Burzum τον οποίο σκάλισα για να συνεισφέρω στο θέμα ''μουσικοί μύθοι'' και έπεσα επάνω στον εξοστρακισμό του από το youtube

Πολύ κακώς κατέστρεψε κτίρια και σκότωσε μεν τιμωρήθηκε όμως δε, από εκεί και πέρα για εμένα μιλάμε για επιβολή των δικών ΣΑΣ κοσμοθεωριών. Οι επιλογές είναι πάλι ''χρωματισμένες'' με τις αντιλήψεις μου, αν δεν σας κάνουν μπορείτε να το κάνετε και κειμενάκι, ελπίζω να βρείτε το θέμα ενδιαφέρον

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ερώτηση του poll: Δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα μεγάλα μονοπώλια που έχουν συμφέρον να φιμώνουν ανθρώπους και να εξοστρακίζουν λογαριασμούς youtube.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Όσον αφορά την ερώτηση του poll: Δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα μεγάλα μονοπώλια που έχουν συμφέρον να φιμώνουν ανθρώπους και να εξοστρακίζουν λογαριασμούς youtube.

 

Ούτε εγώ.

 

Λεσχιμπιλντερμπεργκκεαιτσιφιλωους;

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μελετήσω την δικογραφία και θα επανέλθω με προτάσεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimsonic said:

θα μελετήσω την δικογραφία και θα επανέλθω με προτάσεις

 

Η δίκη της Δευτέρας?

 

 

maxresdefault.jpg

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Όσον αφορά την ερώτηση του poll: Δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα μεγάλα μονοπώλια που έχουν συμφέρον να φιμώνουν ανθρώπους και να εξοστρακίζουν λογαριασμούς youtube.

Αν και το έγραψα αργά χθες, δεν έγραψα για κανένα συμφέρον, εσείς πάτε να μου φορέσετε κράνος από αλουμινόχαρτο, ήθελα να μάθω την άποψη σας για τις νοοτροπίες της χώρας του batman. Tο youtube κάνει ότι θέλει το υλικό που ανεβάζουν οι χρήστες (ενώ δεν τους ανήκει) σύμφωνα με τις δικές τους αντιλήψεις, ένας τρόπος να κρατήσουν τα προσχήματα είναι να θάψουν το υλικό αυτό με τον ''αλγόριθμο'' μη προτείνοντας το, κάτι που έτσι και αλλιώς κάνουν, Οταν όμως το υλικό κατέβει και μαρκαριστεί ώστε να μην μπορεί να ξανά ανέβει, δεν κρατάς ούτε τα προσχήματα, αυτό λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Άγιος said:

Αν και το έγραψα αργά χθες, δεν έγραψα για κανένα συμφέρον, εσείς πάτε να μου φορέσετε κράνος από αλουμινόχαρτο, ήθελα να μάθω την άποψη σας για τις νοοτροπίες της χώρας του batman. Tο youtube κάνει ότι θέλει το υλικό που ανεβάζουν οι χρήστες (ενώ δεν τους ανήκει) σύμφωνα με τις δικές τους αντιλήψεις, ένας τρόπος να κρατήσουν τα προσχήματα είναι να θάψουν το υλικό αυτό με τον ''αλγόριθμο'' μη προτείνοντας το, κάτι που έτσι και αλλιώς κάνουν, Οταν όμως το υλικό κατέβει και μαρκαριστεί ώστε να μην μπορεί να ξανά ανέβει, δεν κρατάς ούτε τα προσχήματα, αυτό λέω

το θέμα είναι σοβαρό, δεν ξέρω τις λεπτομέρειες, εκτός από αρτικόλεξα που διαβάζω δεξιά αριστερά ως σπόντες στο διαδίκτυο, προφανώς κάτι παίζει, χώρια απο αυτά που κατα παράδοση παίζουν γι αυτό δεν είναι τόσο απλή η τοποθέτηση κανενός χωρίς κίνδυνο να πει μια ωραία μπούρδα.

 

Θα μπορούσες ως op να κάνεις μια εισήγηση, όπως παραπάνω, αλλά με περισσότερη εμβάθυνση, καθώς μην ξεχνάς ότι όλοι μας κάνουμε κάτι και ρίχνουμε κι από κανένα μάτι, αλλά δεν έχουμε ασχοληθεί με το θέμα.

 

Γενικώς ένα βήμα δίνεται κάπου στη λογική την απώτερη (no free lunch) ή στην ελληνική απώτερη "πίσω έχει η αχλάδα" και ο κάθε πικραμένος νομίζει ότι είναι ο Ντοναλντ Τραμπάκουλας επειδή και κείνος το ίδιο κάνει, άρα ίσα κι όμοια και όλοι την έχουν δει γκουρού η οπίνιον ινφλουενσερς. Γενικά ΟΚ αλλά πρέπει να προσέχεις όταν καβαλάς ξένο άλογο.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανατοποθετούμαι όσον αφορά την ερώτηση γιατί προφανώς δεν έγινα αντιληπτός:

 

Ποια είναι τα μεγάλα μονοπώλια και γιατί να θάβουν/φιμώνουν/εξαφανίζουν υλικό από το youtube; 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

Γενικώς ένα βήμα δίνεται κάπου στη λογική την απώτερη (no free lunch) ή στην ελληνική απώτερη "πίσω έχει η αχλάδα" και ο κάθε πικραμένος νομίζει ότι είναι ο Ντοναλντ Τραμπάκουλας επειδή και κείνος το ίδιο κάνει, άρα ίσα κι όμοια και όλοι την έχουν δει γκουρού η οπίνιον ινφλουενσερς. Γενικά ΟΚ αλλά πρέπει να προσέχεις όταν καβαλάς ξένο άλογο.

 

Ρε παιδιά, πρέπει να έπαθα εγκεφαλικό στον ύπνο μου.

Ξύπνησα, και μα την Παναγία, δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ....

  • Μπερδεύτηκα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Jazzjoker said:

Επανατοποθετούμαι όσον αφορά την ερώτηση γιατί προφανώς δεν έγινα αντιληπτός:

 

Ποια είναι τα μεγάλα μονοπώλια και γιατί να θάβουν/φιμώνουν/εξαφανίζουν υλικό από το youtube; 

 

υποθέτω ότι εννοεί τα 5-6-7 άτομα που κρατάνε τις γνωστές εταιρείες, youtube, google, amazon, ebay, paypal, twitter, fb

Just now, fusiongtr said:

 

Ξύπνησα, και μα την Παναγία, δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ....

 

ρίξε λίγο νερό πάνω σου παιδάκι μου, να φύγει η τσίμπλα και μετά

ρίξε μου ένα τηλ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου