Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμιά μπουλντόζα θα πάει στις παραλίες και στα βουνά που τα έχουν καταπατήσει?

 Ξηλώσανε τα δέντρα για να κάνουν ανεμογεννήτριες, φράξανε τα φρεάτια και μετά φωνάζουν πνιγόμαστε γιατί ρίχνει μια βροχή και κατεβαίνουν ποτάμια.

 Άντε πια, παρκάρουν όπου να ναι, χτίζουν ότι να ναι, βάζουν περίφραξη όπου να ναι, οι ταξιτζήδες σταματάνε να πάρουν πελάτη όπου να ναι, τα λεωφορεία περνάνε όποτε να ναι, στον μεγάλο περίπατο κλείνουν τον περίπατο φορτηγά για να ξεφορτώσουν σε ώρες αιχμής, παρατάνε μηχανάκια συστοιχίες στα πεζοδρόμια και σκοντάφτουν πάνω τους οι καημένοι οι τυφλοί, έχουν τσακωθεί οι οδηγοί με τις διαβάσεις και ενώ είναι πράσινο για τους πεζούς, πάει να περάσει ο πεζός και τον βρίζουν.

 

 Και εσύ ρε φίλε με το πατίνι που πας μέσα στα αμάξια και το ποδήλατο μέσα στις λεωφόρους?

 Πάτε ανάποδα και πάνω στα πεζοδρόμια τα delivery και κάνουν άκρη οι περαστικοί να περάσετε.

 

 Χάος σου λέω.

 Το ίδιο χάος του διαδικτύου βλέπουμε και έξω από το διαδίκτυο. \

 

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αυτά είναι επιχειρήματα

Εντάξει δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα....βραχώδη δικά σου.

Πάντως πρέπει να έχεις πολύ ωραιγΙο χωριό.

 

🙂

6 ώρες πριν, cos_dr είπε

Καμιά μπουλντόζα θα πάει στις παραλίες και στα βουνά που τα έχουν καταπατήσει?

 Ξηλώσανε τα δέντρα για να κάνουν ανεμογεννήτριες, φράξανε τα φρεάτια και μετά φωνάζουν πνιγόμαστε γιατί ρίχνει μια βροχή και κατεβαίνουν ποτάμια.

 Άντε πια, παρκάρουν όπου να ναι, χτίζουν ότι να ναι, βάζουν περίφραξη όπου να ναι, οι ταξιτζήδες σταματάνε να πάρουν πελάτη όπου να ναι, τα λεωφορεία περνάνε όποτε να ναι, στον μεγάλο περίπατο κλείνουν τον περίπατο φορτηγά για να ξεφορτώσουν σε ώρες αιχμής, παρατάνε μηχανάκια συστοιχίες στα πεζοδρόμια και σκοντάφτουν πάνω τους οι καημένοι οι τυφλοί, έχουν τσακωθεί οι οδηγοί με τις διαβάσεις και ενώ είναι πράσινο για τους πεζούς, πάει να περάσει ο πεζός και τον βρίζουν.

 

 Και εσύ ρε φίλε με το πατίνι που πας μέσα στα αμάξια και το ποδήλατο μέσα στις λεωφόρους?

 Πάτε ανάποδα και πάνω στα πεζοδρόμια τα delivery και κάνουν άκρη οι περαστικοί να περάσετε.

 

 Χάος σου λέω.

 Το ίδιο χάος του διαδικτύου βλέπουμε και έξω από το διαδίκτυο. \

 

 

 

Οι ΓΕΡΜΑΝΙΑ φταίει και για αΦτα 

Άθλια χορα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εντάξει δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα....βραχώδη δικά σου.

Πάντως πρέπει να έχεις πολύ ωραιγΙο χωριό.

 

🙂

 

Οι ΓΕΡΜΑΝΙΑ φταίει και για αΦτα 

Άθλια χορα.

Δεν φταίνε για όλα οι Γερμανοί. Απλά τα άλλα που κάνουν επιδεινωνουν και αυτά. Τα πε το Μέρα 25. Εγώ λέω να πάμε εκε. Ανήκουμε εις τη σοσιαλιστική Δύση. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά? Φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι που τους διατάζουν να δίνουν άδειες να ξηλωθουν τα δέντρα για να μπουν οι άνεμογεννητριες συστοιχίες? Εγώ μπορώ με τον μισθό του ΔΗΜΟΣΊΟΥ να αγοράσω και να βάλω άνεμο γεννήτρια? Εμένα μου χαλάει ανεμιστηρακι δωματίου που το βάζω να δουλέψει να δροσιστώ λιγάκι για να μην καίει όλη μέρα το air-condition, και κάθομαι και το λύνω για να βγάλω το χνουδι να δουλέψει γιατί δεν έχω να αγοράσω άλλο. 

 

 Εκτονώνεται ο κοσμάκης στα site και στα social media γιατι Και φτωχοποιηθηκε, κλείνεται μέσα, χάνει τις δουλειές του, έχει νοσησει ψυχικά, τον πνίγουν τα χρέη, οι φόροι, οι εισφορές. 

 

 Δεν έχει να πληρώσει το προσωπικό του ο μικρομεσαίος, παρόλο που το έχει με 500 ευρώ. 

 

 Τον έχουν ταράξει στα φέσια. Μας έβαλε τόκο η εφορία στα χρέη. 

 Τόκο στις δόσεις ρύθμισης. 

 

 Τι να κάμει. Βλέπει το πληκτρολόγιο και ξεσπά. Τσακώνονται τα ζευγάρια στο σπίτι, κερατωματα. Και εμένα πια πιο πολλές παντρεμένες πάρα ελεύθερες μου την πέφτουν. 

 

 Και μου λες δεν φταίει η Μερκελ που αντί να τα δει αυτά, βάζει τους υπουργούς της να μας κουνάνε το δάκτυλο? Και αυτή φυσικά μας το παίζει καλή. Ο καλός, ο κακός. Έτσι μας πηγαίνουν οι εταίροι. 

 

 Κυρία μου, ηγέτιδα της ΕΕ θες να σαι. 

 Αν θες να είσαι έτσι, να σκύψεις πάνω από τα προβλήματα της επαρχίας σου, της Ελλάδας με αλληλλεγυη και κατανόηση για τον λαό. Αλλιώς άμα δεν μπορείς έτσι, να πας σπιτι σου. 

 

Ευρώπη ίσον Αλληλεγγύη. 

Όχι να μας το κοπανάς επειδή τσονταρεις στα ελλείμματα. 

 Αυτό δεν είναι Ευρώπη. 

 

 Χαχαχαχαχαχα 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χαλνάω την ατμοσφαίρα λιγο αλλά όλο αυτό μου φαίνεται 1st world problems.

Δηλ. συγγνώμη κιόλας, αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχεις και να "κερδάς" στα Social Media, εξακολουθώ να θεωρώ ξινά σταφύλια όσους οδύρονται. Και τους από 'δω και τους από 'κει. Τα social media αποτελούν μια βολικη (εικόνα)συμμετοχής στα κοινά κι έχουν αποτελέσει τέτοιο βαρόμετρο που πλέον διαμορφώνουν συνειδήσεις αλλά και βιρτουαλ πολιτικές. Όταν με την εξέλιξη της τεχνολογίας (η οποια εχει επέλθει) δεν θα μπορεί κανείς ούτε να αντιληφθεί ή να διακρινει το πραγματικό απο το φτιαχτό, ακόμη και σε βιντεο "ντοκουμέντα", το πεδίο της συζήτησης που κανουμε δεν θα υφισταται καν. Όλη μας η ζωή αποτελεί ένα συνολο μικρών ή μεγαλύτερων λογοκρισιών, νουθεσιων και ευνουχισμών.  Κι εμεις συζητάμε αν μας πειράζει το υπερβολικό political correctness στο καφενείο(facebook) ή το τι θέλει να πουλάει στο δισκάδικό του ο Μένιος (βλ. Υουtube). Φτιάξε άλλο αν σκώπτεσαι. Δε νομίζω ότι μας έμπασε κανεις με το ζόρι.

 

Αν στη ρωμαϊκή αγορά μου γυρίσουν όλοι την πλάτη και κλείσουν τ' αυτιά τους στο τι εχω να πω, επειδή ετσι αποφάσισαν δημοκρατικά, είτε επειδή δεν θέλουν να τους επηρεάσω, ειτε επειδη λεω μπούρδες, ε, αυτό δεν ειναι λογοκρισία. Να μην μπερδευόμαστε. Ειναι ένδειξη ότι πρέπει να φευγω απο κει, να προχωρησω ή να αλλάξω μυαλά. Αλλά εγώ εκεί. Επιστρέφω. Όπως επιστρέφουν οι κακοποιημένες σύζυγοι. Γιατί δεν εχουν από που αλλου να πιαστούν.

 

Αυτό που θέλω να πω εν τέλει, είναι ότι αυτό που μας ενοχλεί, δεν ειναι η λογοκρισία, αλλά η ευκολία μετάδοσης του μηνύματός μας (κατά 99% της παπαριάς μας). Αυτή η βολική συνθήκη που εχει διαμορφωθεί δηλ. στην εποχή των social media και που θα πρέπει να μας ξεβολέψει αν χαθεί ή αν μας διώξουν από εκεί. Αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις, δεν θα σε εμποδισει κανενα φιλτρο του γιουτιουμπ ή του φεησμπουκ, νομίζω. Απλά θα πρέπει να αξίζει τον κόπο για να το κάνεις. 

 

Το ξαναείπα στην αρχή. Λογοκρισία: σιγά τη λύση, σιγά το εμπόδιο. Ενοχλητικό, αλλά get to grips και get over it. Πάντα υπαρχουν τρόποι. Έννομοι και παράνομοι.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
  • Μπερδεύτηκα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, cos_dr said:

Εμένα μου χαλάει ανεμιστηρακι δωματίου που το βάζω να δουλέψει να δροσιστώ λιγάκι για να μην καίει όλη μέρα το air-condition, και κάθομαι και το λύνω για να βγάλω το χνουδι να δουλέψει γιατί δεν έχω να αγοράσω άλλο.

 

Δηλαδή έχεις ανεμιστηράκι?

Και όχι μόνο αυτό, αλλά έχεις και air-condition?

Και μιλάς?

 

Αλλά τι λέω ...

Εδώ εσύ έχεις και εξοχικό, το οποίο μάλιστα μπορεί να έχει και αυτό air-condition .....

Ακόμα και ανεμιστηράκι ....

 

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αλλά τι λέω ...

Εδώ εσύ έχεις και εξοχικό, το οποίο μάλιστα μπορεί να έχει και αυτό air-condition .....

Ακόμα και ανεμιστηράκι ....

 Καλά τώρα με τα ποσοστά που θα πάρει απ'την συμμετοχή του στην τελευταία παραγωγή του Κουρμούλη, τον βλέπω και με εύμορφο νεαρό να του κάνει αέρα με γιγάντιο φτερό....

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cigaret13 said:

τον βλέπω και με εύμορφο νεαρό να του κάνει αέρα με γιγάντιο φτερό....

 

Θα είναι ευνούχος, ή .......

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Θα είναι ευνούχος, ή .......

Εννοείτε...!!  Ο Κώστας ποτέ δεν έψησε το ψάρι κι απ' τις δυό πλευρές.....

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, cigaret13 said:

ποτέ δεν έψησε το ψάρι κι απ' τις δυό πλευρές.....

 

Εγώ το ξέρω με μπιφτέκι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου