Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

υποθέτω ότι εννοεί τα 5-6-7 άτομα που κρατάνε τις γνωστές εταιρείες, youtube, google, amazon, ebay, paypal, twitter, fb

 

 

α λεσχιμπιΛντερμΠεργκτιμαςκριβουνδηλαδηΣ

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

ρίξε λίγο νερό πάνω σου παιδάκι μου, να φύγει η τσίμπλα και μετά

ρίξε μου ένα τηλ

 

Τι νερό, ήδη πίνω καφέ.

Γι' αυτό σας λέω, γίνεται να γράφετε λίγο πιο απλά μέχρι να διαπιστώσω πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημά μου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Επανατοποθετούμαι όσον αφορά την ερώτηση γιατί προφανώς δεν έγινα αντιληπτός:

 

Ποια είναι τα μεγάλα μονοπώλια και γιατί να θάβουν/φιμώνουν/εξαφανίζουν υλικό από το youtube; 

Επιχειρώ και εγώ να να ξανά απαντήσω αν και αμφιβάλω αν η ερώτηση σου είναι ειλικρινής
ή αν δηλώνεις έμμεσα ότι αμφιβάλεις πως το υλικό που σε κατακλύζει στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι
φιλτραρισμένο όχι από μηχανή, με δίκαια υποτίθεται κριτήρια όπως η επισκεψιμότητα αλλά από κοινές ανθρώπινες ιδεοληψίες, για
τους admins του youtube λέω

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

το θέμα είναι σοβαρό, δεν ξέρω τις λεπτομέρειες, εκτός από αρτικόλεξα που διαβάζω δεξιά αριστερά ως σπόντες στο διαδίκτυο, προφανώς κάτι παίζει, χώρια απο αυτά που κατα παράδοση παίζουν γι αυτό δεν είναι τόσο απλή η τοποθέτηση κανενός χωρίς κίνδυνο να πει μια ωραία μπούρδα.

 

Θα μπορούσες ως op να κάνεις μια εισήγηση, όπως παραπάνω, αλλά με περισσότερη εμβάθυνση, καθώς μην ξεχνάς ότι όλοι μας κάνουμε κάτι και ρίχνουμε κι από κανένα μάτι, αλλά δεν έχουμε ασχοληθεί με το θέμα.

Οι ειδικοί είναι χρήσιμοι, ωστόσο και να μην γνωρίζει λεπτομέρειες κάποιος
και μπούρδα να πει, η άποψη του πιστεύω είναι και αυτή χρήσιμη καθώς είναι ένα θέμα ηθικό στο οποίο όλοι πρέπει να έχουν άποψη.

 

Η άποψη μου λοιπόν για τις καταραμένες ιδεολογίες τα anti fake news την λογοκρισία γενικά,
και όλα τα ψέματα που δημοσιεύονται από όπου και αν προέρχονται είναι ότι τίποτα δεν πρέπει να φιμώνεται (οι προσωπικές επιθέσεις είναι άλλο πράγμα) όλα τα ''ψέματα'' η ''επικίνδυνη ημιμάθεια'' τα πάντα πρέπει να καρφώνονται με παράθεση τύπου παλιάς σχολής forum και να απαντώνται με την ''αλήθεια'' και το ''σωστό'' και να μένουν εκεί μαζί να τα βλέπει ο κόσμος όλος.
Αυτή είναι η άποψη μου και αν και σύντομη πιστεύω ότι δεν αφήνω τίποτα έξω

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εναντίον μου έχει συστρατευτεί μέγα μέρος του παγκόσμιου μονοπωλιακού καθεστώτος, ώστε να είμαι φίρμα μόνο εδώ και όχι διαγαλαξιακώς.

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 hour ago, Άγιος said:

Επιχειρώ και εγώ να να ξανά απαντήσω αν και αμφιβάλω αν η ερώτηση σου είναι ειλικρινής
ή αν δηλώνεις έμμεσα ότι αμφιβάλεις πως το υλικό που σε κατακλύζει στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι
φιλτραρισμένο όχι από μηχανή, με δίκαια υποτίθεται κριτήρια όπως η επισκεψιμότητα αλλά από κοινές ανθρώπινες ιδεοληψίες, για
τους admins του youtube λέω

 

Ιδεοληψίες έχουν όσοι ορίζουν κάτι ως αυτονόητο με ένα ιδεολογικό κλισέ τύπου "τα μονοπώλια". Και γι αυτό σου ζητούν εύλογα να εξηγήσεις.

 

Quote

Η άποψη μου λοιπόν για τις καταραμένες ιδεολογίες τα anti fake news την λογοκρισία γενικά,
και όλα τα ψέματα που δημοσιεύονται από όπου και αν προέρχονται είναι ότι τίποτα δεν πρέπει να φιμώνεται (οι προσωπικές επιθέσεις είναι άλλο πράγμα) όλα τα ''ψέματα'' η ''επικίνδυνη ημιμάθεια'' τα πάντα πρέπει να καρφώνονται με παράθεση τύπου παλιάς σχολής forum και να απαντώνται με την ''αλήθεια'' και το ''σωστό'' και να μένουν εκεί μαζί να τα βλέπει ο κόσμος όλος.

 

Οσο για την άποψη σου, έχεις μεγάλο δίκιο και έτσι θα θέλαμε να λειτουργεί η κοινωνία.

Οπως έχει δείξει όμως η πράξη (εδω και 10 χρόνια περίπου που τα φόρα έγιναν ντεμοντέ) η τεκμηριωμένη αλήθεια χάνεται μέσα στον ορυμαγδό των εκατομμυρίων κοινοποιήσεων της αρχικής μπουρδας απο εμάς τον λαό. Όλους όσους δηλαδή δεν μπαίνουν στην διαδικασία να διαβάσουν παρακάτω ή να διασταυρώσουν το γεγονός αφήνοντας τη μπαρούφα να επιπλέει, με αποτέλεσμα να έχεις ακόμα και προέδρους χωρών να την εκμεταλλεύονται προς όφελος τους.

Τα σημερινά μεσα κοινωνικής δικτύωσης με τον "εύκολο τρόπο" συμμετοχής, διασπείρουν σχεδόν μονολεκτικά οποιαδήποτε αστήρικτη μπούρδα χωρίς να υπάρξει χώρος για συζήτηση όπως στα φόρα.

Κι αυτό γιατί σε αυτά ακολουθούμε αυτούς που συμφωνούμε. Και φυσικά τι αντίλογος να υπάρξει εκεί.

 

Τωρα ώς προς την λογοκρισία και το κατέβασμα, αν δεν συμφωνείς με τους κανόνες χρήσης του ιστότοπου, γιατί να επιμείνεις να το επισκέπτεσαι;

Ποιος σου είπε πως είναι κοινό αγαθό το όποιο Youtube?

Σου δίνει βήμα να απευθυνθείς σε μεγάλο κοινό και προσφέρει υπηρεσίες σαν κερδοσκοπική επιχείριση που πολλοί βρίσκουμε χρήσιμη και μπορούμε να εκμεταλλευθούμε επίσης, προς δικό μας όφελος ή διασκέδαση.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Nestoras said:

Πάντως εναντίον μου έχει συστρατευτεί μέγα μέρος του παγκόσμιου μονοπωλιακού καθεστώτος, ώστε να είμαι φίρμα μόνο εδώ και όχι διαγαλαξιακώς.

 

Είδες ότι ακόμα και το παγκόσμιο μονοπωλιακό καθεστώς δεν τα καταφέρνει πάντα διαγαλαξιακέ μου sir?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, fusiongtr said:

 

Είδες ότι ακόμα και το παγκόσμιο μονοπωλιακό καθεστώς δεν τα καταφέρνει πάντα διαγαλαξιακέ μου sir?

βλέπω ότι ο καφές σε έστρωσε

 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

είναι
φιλτραρισμένο όχι από μηχανή, με δίκαια υποτίθεται κριτήρια όπως η επισκεψιμότητα αλλά από κοινές ανθρώπινες ιδεοληψίες, για
τους admins του youtube λέω

  Nομίζω ότι με τόσα εκατομμύρια βίντεο είναι δύσκολο να τα παρακολουθούν όλα άνθρωποι. Προφανώς εξετάζουν όσα έχουν πολλές αναφορές. Και μάντεψε τι.. οι αναφορές γίνονται από άλλους ανθρώπους που παρακολουθούν επίσης το youtube όπως εγώ κι εσύ.

  Αν υπάρχουν και μηχανές που σκανάρουν τα βίντεο και αφού βρουν εικόνες και λέξεις που δεν πρέπει, τότε κατεβάζουν τα βίντεο, δεν το ξέρω.

 

Όπως αυτό εδώ το βίντεο από ένα συγκρότημα που έφτιαξε μέλος των Faith No More μαζί με το αγόρι του, το οποίο κατέβηκε και μετά από διαμαρτυρίες ξανανέβηκε. Βέβαια ήταν και "πολιτικά ορθό" να ξανανέβει μιας και είναι gay video. Πολύ κακό για το τίποτα αν δούμε και τα views

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dimsonic said:

βλέπω ότι ο καφές σε έστρωσε

 

 

Όχι ρε συ, αλλά ο Νέστορας τα εξηγάει όμορφα, τα εξηγάει καλά ασούμε και καταλαβαίνω.

 

Να, κάπως έτσι.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου