Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, dimsonic said:

θες να πεις ότι δεν ξηγιέμαι σωστά δηλαδή?

 

Να τα μααααας.

Πάλι πας να με μπερδέψεις.

Κάντα πενηνταράκια ρε παιδί μου, αφού είσαι γραμματιζούμενος, να τα πιάνουμε κι εμείς οι χαζοί που δεν είμαστε σπουδαγμένοι ασούμε.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, fusiongtr said:

Κάντα πενηνταράκια ρε παιδί μου, να τα πιάνουμε κι εμείς οι χαζοί που δεν είμαστε σπουδαγμένοι ασούμε.

 

spacer.png

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yameth είπε

αφήνοντας τη μπαρούφα να επιπλέει

 

Μη ξεχάσουμε και τις επιπτώσεις της ΜΠΑΡΟΥΦΑΣ η οποία τα τελευταία μόλις 5 χρόνια:

 

1. Έβγαλε πλανηταρχη τον καροτοκεφαλο που πίνει χλωρίνη

 

2.Εβγαλε την Μ.Βρετανία από την ΕΕ (καταδικάζοντας την σε καταστροφή)

 

3.Παραλιγο να βγάλει και την χώρα μας από την ΕΕ και της φόρτωσε αλλά 100 δις χρέος και διέλυσε εντελώς την οικονομία.

 

4.Εβγαλε έναν θίασο αποτελούμενο από κλόουν στην κυβέρνηση της Ιταλίας καταστρέφοντας τη χώρα

 

5. ΒΓΑΖΕΙ τώρα που μιλάμε χιλιάδες ανθρώπους ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ επειδή "ο covid19 δεν υπάρχει"..

 

Αν το ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ αυτής της μπουρδολογιας είναι "λογοκρισία" τότε ΝΑΙ να γίνεται ΣΥΝΕΧΏΣ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Superfunk said:

 

Μη ξεχάσουμε και τις επιπτώσεις της ΜΠΑΡΟΥΦΑΣ η οποία τα τελευταία μόλις 5 χρόνια:

 

1. Έβγαλε πλανηταρχη τον καροτοκεφαλο που πίνει χλωρίνη

 

2.Εβγαλε την Μ.Βρετανία από την ΕΕ (καταδικάζοντας την σε καταστροφή)

 

3.Παραλιγο να βγάλει και την χώρα μας από την ΕΕ και της φόρτωσε αλλά 100 δις χρέος και διέλυσε εντελώς την οικονομία.

 

4.Εβγαλε έναν θίασο αποτελούμενο από κλόουν στην κυβέρνηση της Ιταλίας καταστρέφοντας τη χώρα

 

5. ΒΓΑΖΕΙ τώρα που μιλάμε χιλιάδες ανθρώπους ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ επειδή "ο covid19 δεν υπάρχει"..

 

Αν το ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ αυτής της μπουρδολογιας είναι "λογοκρισία" τότε ΝΑΙ να γίνεται ΣΥΝΕΧΏΣ.

 

 

ακριβώς αυτά είπα πιό πρίν αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τα κατάλαβε ο φούζιος.

Ευχαριστώ για την μετάφραση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

ακριβώς αυτά είπα πιό πρίν αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τα κατάλαβε ο φούζιος.

Ευχαριστώ για την μετάφραση

 

Ε εσύ το παίζεις σε 9/13 με ακκορδο Ε#7maj8sus και κλειστό το tone control.

 

Εγώ 4/4  ανοιχτό ΛΑ μινόρε στη μεσαία θέση .. και με vol/tone τσίτα.

 

Γίνε λίγο πιο pop ρε παιδί μου 🙂

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Superfunk said:

 

Ε εσύ το παίζεις σε 9/13 με ακκορδο Ε#7maj8sus και κλειστό το tone control.

 

Εγώ 4/4  ανοιχτό ΛΑ μινόρε στη μεσαία θέση .. και με vol/tone τσίτα.

 

Γίνε λίγο πιο pop ρε παιδί μου 🙂

 

 

έτσι είναι afta...

Φτιάνει ο άλλος το take five και έρχονται μετα και το κάνουν ντίσκο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimsonic said:

 

 

ακριβώς αυτά είπα πιό πρίν αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τα κατάλαβε ο φούζιος.

Ευχαριστώ για την μετάφραση

 

Είδες άμα το κάνει ο άλλος πενηνταράκια?

Τονε καταλαβαίνουμε κι εμείς οι αμόρφωτοι ασούμε.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι παίχτηκε αλλά θα πω την αποψάρα μου γιατί έτσι: είμαι κάθετα κατά της λογοκρισίας οποιουδήποτε είδους, ακόμα και σε απόψεις/ιδέες που βρίσκω ενοχλητικές ή και επικίνδυνες (κάτι που είναι απόλυτα υποκειμενικό). Είμαι υπέρ του φιλτραρισματός των απόψεων που αναρτώνται ώστε να υπάρχει μια ομαλή ροή και και αβρότητα στον τρόπο που αναπτύσσονται. Τι εννοώ: δεν θα λογόκρινα μια άποψη που την βρίσκω ρατσιστική αλλά αν αυτή αναπτυσσόταν με τα γνωστά "ψόφος" κ.α. τότε τα λέμε. Και οι λόγοι που δεν θα την λογόκρινα είναι οι εξής:

 

1. Θεωρώ ότι η λογοκρισία είναι μέσο χειραγώγησης των απόψεων και ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα στην προώθηση ευγενών ιδεών; ένας φασίστας δεν θα πάψει να είναι φασίστας επειδή η αποψάρα του δεν ακούγεται, αντίθετα θα βρει άλλο μέσο και οι ιδέες του θα φτάσουν σε όποιον θέλει να τις ακούσει.

2. Δεν θα αντικρούσεις τις ιδέες που δεν σου αρέσουν με αυτό τον τρόπο αλλά αντίθετα με διάλογο και επιχειρήματα, όποιος αντέχει το κάνει οι υπόλοιποι ετοιμάζουν φίμωτρα.

3. Η λογοκρισία είναι πολύ επιδερμική μέθοδος και ουσιαστικά αγνοεί παράγοντες όπως η καθημερινή ζωή κ.α. γιατί ως επί το πλείστον ψάχνει λέξεις κλειδιά: τι εννοώ: αν κάποιος εκφέρει μια αρνητική άποψη για πχ τους Ρομά, τότε λογοκρίνεται, χωρίς όμως να υπολογίζει κανείς αν αυτός ζει σε περιοχή με έντονη παραβατική συμπεριφορά των εν λόγω ανθρώπων (απλό παράδειγμα). Σε γενικές γραμμές η λογοκρισία επιβάλλεται από άτομα που δεν έχουν επαφές με την πραγματικότητα.

4. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα: το ότι στο μυαλό σου έχεις μια ηθική ουτοπία δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα για να την επιβάλλεις. ΄Όταν κάποιος χρησιμοποιεί ολοκληρωτικές μεθόδους για την επιβολή των ιδεών του (φίμωμα, απαγόρευση βιβλίων κ.α.) ακόμα και αν πιστεύει σε "ανθρωπιστικές ιδέες" δεν γίνεται αυτόματα ανθρωπιστής.

 

Όσον αφορά το youtube είναι ιδιωτική πλατφόρμα ας κάνει ότι θέλει και σε όποιον δεν αρέσει ας φύγει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

Όσον αφορά το youtube είναι ιδιωτική πλατφόρμα ας κάνει ότι θέλει και σε όποιον δεν αρέσει ας φύγει.

Το τελευταίο αντιφάσκει με το υπόλοιπο κείμενο σου καθώς όλες οι ''πλατφόρμες'' ξέρω γω είναι ιδιωτικές και αν κάνουν ότι θέλουν όπως προτείνεις πολλά πράγματα θα περιθωριοποιηθούν (ότι θέλουν κάνουν έτσι και αλλιώς αλλά τουλάχιστον τα προσχήματα, αυτο λεω)

 

Όπως λεει και ο Yameth σε όποιον δεν αρέσει να πάει αλλού, εντάξει,
ξέρω ότι έχω ένα καλό λόγο που διαμαρτύρομαι και δεν προσπερνάω απλα, αλλά δεν μπορώ να τον διατυπώσω ακόμα,
γιατί έγραψα τη λέξη μονοπώλιο αλλά έχει γίνει τόσο τετριμμένη και τόσο συγκεκριμένης ιδεολογικής χροιάς που έγινα γραφικός

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου