Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Άγιος είπε

Το τελευταίο αντιφάσκει με το υπόλοιπο κείμενο σου καθώς όλες οι ''πλατφόρμες'' ξέρω γω είναι ιδιωτικές και αν κάνουν ότι θέλουν όπως προτείνεις πολλά πράγματα θα περιθωριοποιηθούν (ότι θέλουν κάνουν έτσι και αλλιώς αλλά τουλάχιστον τα προσχήματα, αυτο λεω)

 

Όπως λεει και ο Yameth σε όποιον δεν αρέσει να πάει αλλού, εντάξει,
ξέρω ότι έχω ένα καλό λόγο που διαμαρτύρομαι και δεν προσπερνάω απλα, αλλά δεν μπορώ να τον διατυπώσω ακόμα,
γιατί έγραψα τη λέξη μονοπώλιο αλλά έχει γίνει τόσο τετριμμένη και τόσο συγκεκριμένης ιδεολογικής χροιάς που έγινα γραφικός

Προσπαθώ να δω ποια θα ήταν η εναλλακτική.

Κι εγώ είμαι κατά της λογοκρισίας αλλά δεν μπορώ να φανταστώ έναν κόσμο που θα απαγορευόταν το moderation. Φόρουμ συνταγών με τσόντες, απειλές και εκβιασμοί σε πολιτικές συζητήσεις. Προσωπικά μπορεί να μην με πείραζε αλλά δεν μπορώ να επιβάλω στους άλλους να μην τους πειράζει.

Ο κόσμος δεν είναι όμοιος με εμάς, τρόλ, απατεώνες, υποκριτές, ψυχοπαθείς, snowflakes, μικροί, μεγάλοι, πιστοί, άθεοι, όλα υπάρχουν σε μεγάλες ποσότητες και πρέπει να συνυπάρχουν, είναι πρότζεκτ 😬

Γι' αυτούς που τους αρέσει το χάος υπάρχει χώρος απλά θέλει λίγη δουλίτσα και καλύτερα που είναι έτσι τα πράγματα.

Οι πλατφόρμες δεν είναι τέλειες, πολλά τα κάνουν με λάθος τρόπο ή μισά αλλά είναι καθρέφτης της κοινωνίας.

Το θέμα έχει πολύ ψωμί και θέλει κουβέντα.

Εσένα ποια είναι η γνώμη σου; Πως θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα το σύστημα; Με περισσότερη ή λιγότερη παρέμβαση;

Σε κρατικό ή ευρωπαϊκό επίπεδο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά μιλώντας πάντα, τις περισσότερες φορές που μιλάμε για censorship, αυτό συνδέεται με ιδιωτικές εταιρίες (που συνήθως είναι και τεράστιες σε πελατία/ζήτηση/κοινό/κτλ. Θεωρητικά, ναι, έχουν το δικαίωμα, καθώς είναι δικός τους ο "χώρος" (είτε φυσικό οικόπεδο/κτήριο, είτε οι servers/αποθηκευτικά μέσα), και δημιουργώντας ή αγοράζοντας ένα προϊόν τους, ο πελάτης καλείται να συμφωνίσει σε κάποιους όρους, που ας μη γελιώμαστε, κανείς δε τους διαβάζει παρά μόνο δικηγόροι σε περίπτωση προβλήματος. Από την άλλη, υπάρχει αυτό που λέμε Κοινωνική Ευθύνη, όπου, όταν κάποιος έχει την πραγματική ευθύνη για το τι προϊόντα και τι πληροφορίες διανέμονται κάτω από το όνομα της επιχείρηση (πχ, fake news, απάτες, κτλ).

Προσωπικά είμαι υπέρ του moderation, γιατί χωρίς αυτό, θα υπήρχε μεγαλύτερο πρόβλημα. Σκεφτείτε ότι μαθαίνουμε για τις ακρέες περιπτώσεις moderation και censorship, αλλά δε μαθαίνουμε ποτέ για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που δουλεύει για καλό, που συνήθως είναι εξαιρετικά υψηλότερα τα ποσοστά της σωστής λειτουργίας του. Ένα καλό αναλογικό παράδειγμα είναι ο προγραμματισμός: Χρησιμοποιείται πλέον παντού, για τα πάντα, αλλά οκ, υπάρχουν και hackers. Δε μπορούμε να πούμε ότι ο προγραμματισμός κάνει κακό στην κοινωνία και την οικονομία.

Εγώ σκέφτομαι το άλλο. Είναι πραγματικά θλιβερό που χρειαζόμαστε moderation. Ο άνθρωπος, είτε είναι μέλος της προσφοράς είτε της ζήτησης, σπάει καθημερινά το μοναδικό κανόνα που καθιστά την ισορροπία στην ανθρωπότητα - το να μη βλάψεις τον άλλο. Για μένα δεν υπάρχει άλλος κανόνας, καθώς πραγματικά περιλαμβάνει όλες τις ηθικές αξίες. Δυστυχώς ο μέσος άνθρωπος σκέφτεται και πράττει με την ατομική του ισορροπία, για να αυξήσει τη δική του ποιότητα ζωής, άλλοτε ψυχολογικά, και άλλοτε αντικειμενικά, και συνήθως βραχυχρόνια. Για να το πετύχει, αρκετές φορές πρέπει να αφαιρέσει χρησιμότητα (οικονομικός όρος) από κάποιον άλλο, ιδιαίτερα αν θέλει να το πετύχει γρήγορα. Ως αποτέλεσμα, έχουμε ανισορροπία σε όλα τα συστήματα.


Δε θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά κάπου άκουσα ότι, ελευθερία λόγου σημαίνει ότι μπορείς να πεις ότι θες, όχι το ότι ό,τι λες σε καθιστά άτρωτο. Υπάρχει και πρέπει να υπάρχει, αλλά μαζί αυτή θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τις εκάστοτε συνέπειες που αυτή μπορεί να φέρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panorios είπε

Εσένα ποια είναι η γνώμη σου; Πως θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα το σύστημα; Με περισσότερη ή λιγότερη παρέμβαση;

Σε κρατικό ή ευρωπαϊκό επίπεδο;

Σε επίπεδο Ελλάδας δεν νομίζω, για την Ευρώπη που λες θα είχε ενδιαφέρον, θα μπορούσε ασπουμε να υπάρχει ένα ευρωπαϊκό ψαχτήρι και ένα youtube χωρίς έσοδα από διαφημίσεις, για ανθρώπους που πάνε πχ μόνο για τα views, και για να πουλήσουν μόνο σε όποιον θέλει να αγοράσει πχ μουσική κτλ, ένα τέτοιο μέρος θα ήταν επίσης κατάλληλο για όσους δεν θέλουν να μιλάνε ή να παίζουν μουσική ανάμεσα σε σερβιέτες, κάτι που υπάρχει σαν επιλογή στο youtube αλλά στην ουσία δεν υπάρχει... το κακό με την Ευρώπη είναι ότι δεν είναι χώρα και περιέχει 30 λογιών λαούς, αν και διαθέτει την κουλτούρα για κάτι τέτοιο. Eλπίζω το youtube να κατασταλάξει με συγκεκριμένους συνεργάτες και να γίνει παντελώς αβίωτο για νέα κανάλια
να τους πετάει κέρματα και να μην τα βρίσκει κανείς ούτε με verbatim αναζήτηση κτλ ...  ώστε να δημιουργηθεί πίεση για κάτι άλλο

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Δε θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά κάπου άκουσα ότι, ελευθερία λόγου σημαίνει ότι μπορείς να πεις ότι θες, όχι το ότι ό,τι λες σε καθιστά άτρωτο. Υπάρχει και πρέπει να υπάρχει, αλλά μαζί αυτή θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τις εκάστοτε συνέπειες που αυτή μπορεί να φέρει.

Δεν ξέρω πως το χόντρυνες έτσι στο τέλος, τη μόνη συνέπεια που δέχομαι από τη ''λανθασμένη''
χρήση μιας υπηρεσίας στο διαδίκτυο είναι η εσχάτη των ποινών που συμφώνησα όταν γράφτηκα, δηλαδή ban του λογαριασμού (όχι φακέλωμα μου ως φυσικό πρόσωπο) ελπίζω να εννοείς αυτό με τις συνέπειες που αναφέρεις και να μην βαράς παλαμάκια στον τρίτο κόσμο (στον οποίο πατάμε με το ένα πόδι) όπου 
πχ ενοχλητικές επεξεργασίες στην βικιπαίδεια μπορεί να σε καταστρέψουν οικονομικά και να βρεθείς στη φυλακή. Το ξέρω ότι ο κόσμος είναι δεκτικός στη λογοκρισία προσωπικά απεχθάνομαι και να με ταΐζουν και να με χειρίζονται

απαντώντας σε αυτό που άκουσες
''ελευθερία λόγου σημαίνει ότι μπορείς να πεις ότι θες, όχι το ότι ό,τι λες σε καθιστά άτρωτο.''
όταν δείχνεις σέβας από φόβο είσαι δουλοπάροικος και όχι πολίτης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Άγιος είπε

"Δεν ξέρω πως το χόντρυνες έτσι στο τέλος ... - ... όταν δείχνεις σέβας από φόβο είσαι δουλοπάροικος και όχι πολίτης"

 

Συμφωνώ με το τελευταίο που έγραψες, είναι απόλυτα σωστό, αλλά κάτι τέτοιο ισχύει σε ένα μικρό μέρος του λόγου και των δικαιωμάτων. Επίσης ας έχουμε στο μυαλό μας ότι αυτή η συζήτηση γίνεται για τα "μεγάλα" ονόματα. Υπάρχουν μέρη που μπορεί ο οποιοσδήποτε να πει ότι θέλει, όποτε το θέλει, και να μην υπάρξει κανένας έλεγχος. Βέβαια αυτά τα μέρη δεν είναι καθόλου διάσημα, οπότε δεν έχει νόημα να πεις αυτό που σου κατέβηκε στο κεφάλι γιατί είναι σαν να τα φονάζεις απλά στο μπαλκόνι σου.

Σε γενικά και ολικά πλαίσια, κάθε δράση έχει αντίδραση και κανείς δε μπορεί να διασφαλήσει ποια θα είναι η αντίδραση σε οποιαδήποτε δράση. Ο κόσμος που ζούμε είναι διεφθαρμένος, εσφαλμένος, και σίγουρα όχι τέλειος. Αν κοιτάξουμε βέβαια στατιστικά, θα δούμε ότι τα επίπεδα Κοινωνική Ευημερίας παγκοσμίως είναι κάθε χρόνο και καλύτερα, άσχετα αν δε μπορούμε να το παρατηρήσουμε. Η πρόσθεση μιας πλατφόρμας έκδοσης, έκφρασης και μεταφοράς πληροφοριών (ελεύθερη για όλους χωρίς κόστος) είναι κάτι εντελώς καινούργιο για την ανθρωπότητα, και σίγουρα χρειάζεται χρόνος προσαρμογής πριν φτάσει την τελειότητα ή έστω πριν αντικατασταθεί από κάτι άλλο.
 

Κάθε μέρα που περνάει είναι ένα βήμα προς έναν καλύτερο κόσμο του μέλλοντος. Ποτέ στην ιστορία πληθυσμιακά δεν ήμαστε τόσο ελεύθεροι όσο είμαστε σήμερα, και ποτέ δεν είχαμε τόση πρόσβαση σε πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελευθερία του λόγου, ελευθερία της έκφρασης, ελευθερία της άποψης, ελευθερία του αυτοπροσδιορισμού!!!

 

 Χωρίς ΦΟΒΟ!!!

 Χωρίς ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ!!!!!

 Χωρίς ΝΟΜΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!!!!!

 

 Εκλογές ΕΔΩ και ΤΩΡΑ!!!!!!!!

IMG_20200805_221625.jpg

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cos_dr said:

IMG_20200805_221625.jpg

 

 

Φοβερό εξώφυλλο album.

Rebirth of punk.

 

Το πρόσωπο, είναι ένας συνδυασμός αυτού (στο στόμα) ....

 

15928050-horror-mask-isolated-on-the-whi

 

 

.... και αυτού (στα μάτια) ..

 

9bd0140e827f05f7214432637ca4d4d4

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Φοβερό εξώφυλλο album.

Rebirth of punk.

 

θα το βάλω στο επόμενο κομμάτι που φτιάχνω αλλά δεν ξέρω πότε θα το τελειώσω γιατί βαριέμαι,. το είχα αφήσει μέρες και ούτε θυμάμαι τι είχα κάνει. Πρέπει να το ξαναακούσω να θυμηθώ και μετά να σκεφτώ τι να κάνω για να το προχωρήσω και να το τελειώσω, μετά θα το ποστάρω να το ακούσετε, να μου πείτε μπράβο και τι καλός που είμαι και μετά θα φτιάξω ένα άλλο και πάλι ο ίδιος ανούσιος κύκλος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cos_dr είπε

Ελευθερία του λόγου, ελευθερία της έκφρασης, ελευθερία της άποψης, ελευθερία του αυτοπροσδιορισμού!!!

Με ΔΗΜΟΣΙΟ χαρακτήρα και ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ!

 

Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ κΣεχασες.

Όλα εγώ θα στα θυμίζω;

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ κΣεχασες.

Όλα εγώ θα στα θυμίζω;

έτσι έπρεπε αλλά δεν γίνεται πια.

 Είμαστε  στο ΕΛΕΟΣ του ΙΔΙΩΤΗ που μας διώχνει και μας λογοκρίνει όποτε θέλει, όπως θέλει και όπου θέλει.

 Έρχεται όμως η μέρα που θα ΛΟΓΑΡΙΑΣΤΟΥΜΕ χχαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου