Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Διαβασε Καινή Διαθήκη.

 

Καλά, ΕΚΕΙ και αν μιλάμε για σύστημα και μαζική αποβλακωση.

 

Το μεγαλύτερο swindle όλων των εποχών...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Κώστα πες μας για το εμβόλιο του covid-19, ποιοί το κρύβουν, πες μας για τις αποφάσεις που έχουν πάρει για μας, πες μας γιατί δεν νομιμοποιείται η κάνναβη, ποιες είναι οι σκοτεινές κινήσεις των φαρμακευτικών εταιριών, ποιος ελέγχει την παγκόσμια κίνηση των όπλων, πες μας για το φάρμακο για τον καρκίνο ....

 

Μην μας αφήνεις στο σκοτάδι ....

Πήραν απόφαση να κόψουν αναδρομικά, επιδόματα, τριετές, συντάξεις, μισθούς, να θεσμοθετησουν την ευέλικτη απασχόληση, να αυξήσουν τους φόρους στους φτωχότερους και πολλά άλλα. Την πήραν κυβερνώντες, εταίροι και ΔΝΤ, αμοιφθηκαν αδρά για να την πάρουν. Πήραν απόφαση με πρόφαση την εξυγιανση της οικονομίας, την ανάπτυξη και την πρόσβαση στις αγορές και μας ψόφησαν. Μην ανησυχείς για τον ιό που Κινέζοι πράκτορες αμολυσαν. Τους λόγους θα τους συζητήσουμε στο επόμενο επισοδειο. Για τα πυρηνικά να ανησυχείς που θα ρίξουν. Δεν υπάρχει εμβόλιο για αυτά. Όσοι απομεινουμε θα βγάλουμε ουρές από τη ραδιενέργεια. Χαχαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cos_dr είπε

αμοιφθηκαν αδρά για να την πάρουν

 

 

ΠΟΣΑ?

 

Παις μας αρχιγαι,μι μας κρατας σαι αγονεια

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

 

ΠΟΣΑ?

 

Παις μας αρχιγαι,μι μας κρατας σαι αγονεια

Εκατομμύρια ευρώ σε παμπερς και παχυλοι μισθοί για τα golden Boys που τους βαραγαν προσοχες οι υπουργοί. Ακούς εκεί. Εκλεγμένοι αξιωματούχοι ή και διορισμένοι από τον πρωθυπουργό να μιλάνε με μια υπάλληλο του ΔΝΤ, της Δρακουλασκου. Εγώ αν ήμουν πρωθυπουργός και ερχόταν να μου μιλήσει έτσι θα την είχα απελασει και θα έβαζα στο αεροδρόμιο να της βουτήξουν τη βαλίτσα και να κάνουν τους χαζούς άμα ρώταγε που είναι. Τι έφτασα να ζήσω. Να βλέπω τον λαό μου από υπερήφανο και τιμημένο, πνιγμένο στα χρέη, την ανεργία και την φτώχεια. Την αβεβαιότητα, την απόγνωση. Και να μου κάνουν και καζούρα για τα δίκαια αιτήματα μου. 

 Όμως μια μέρα...... 

 

Χαχαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίφημη "ελευθερία της έκφρασης" είναι μια κοινή φράση που χρησιμοποιείται για να εκφράσει διαφορετικά όρια ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του ατόμου (εθνικότητα, θρησκεία, κουλτούρα, φύλο, σεξουαλικός προσανατολισμός κλπ.)

 

Εν ολίγοις δεν υπάρχει αντικειμενικός ορισμός της ελευθερίας της έκφρασης ούτε θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ. Επειδή όμως σε ολόκληρο τον online κόσμο είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποιος έλεγχος (οι υποστηρικτές της online αναρχίας, καλά θα κάνουν να το σκεφτούν λίγο καλύτερα ειδικά αν έχουν ή σκοπεύουν να κάνουν οικογένεια), χρειάζονται και αντίστοιχοι κανόνες.

 

Προς το παρόν ο προσανατολισμός των κανόνων αυτών είναι η πολιτική ορθότητα. Ένα σύστημα δηλαδή που προσπαθεί να συμπεριλάβει στους περιορισμούς του, το μεγαλύτερο δυνατό κομμάτι ιδιαιτεροτήτων και χαρακτηριστικών. Για πολλές κουλτούρες και πολιτισμούς, αυτή η πρακτική, ερμηνεύεται ως περιορισμός της ελευθερίας της έκφρασης. Από άλλους ερμηνεύεται ως ασυδοσία.

 

Η αλήθεια είναι τελικά ότι ελευθερία έκφρασης όπως την έχουμε στο μυαλό μας ο καθένας ξεχωριστά, μπορούμε να έχουμε μόνο σε ελεγχόμενα και περιοριζόμενα από εμάς περιβάλλοντα. Τον στενό μας κύκλο με άλλα λόγια.

  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Παις μας αρχιγαι,μι

Πω, έτσι όπως ο έγραψες και το διάβαζα στα γρήγορα άλλη λέξη κατάλαβα. Χωρίς το ι και το κόμμα. Και ξαναγύρισα να το κοιτάξω πάλι γιατί σκέφτηκα ότι αυτός ο χαρακτηρισμός δεν ταιριάζει στον cos, οπότε κάτι λάθος έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Πω, έτσι όπως ο έγραψες και το διάβαζα στα γρήγορα άλλη λέξη κατάλαβα. Χωρίς το ι και το κόμμα. Και ξαναγύρισα να το κοιτάξω πάλι γιατί σκέφτηκα ότι αυτός ο χαρακτηρισμός δεν ταιριάζει στον cos, οπότε κάτι λάθος έγινε.

Δεν με βρίζει, με αγαπάει. Απλά του τη σπάει που είμαι κομμουνιστής. Αλλά άμα κάνουν ποτέ πογκρόμ στους κομουνιστές και του χτυπήσω την πόρτα, θα μου ανοίξει και θα με κρύψει και θα με φυγαδεψει στη ΓΕΡΜΑΝΊΑ με συστατική επιστολή πως είμαι φιλελεύθερος να μου δώσουν δουλειά να πλένω πιάτα. Χαχαχαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cos_dr είπε

και θα με φυγαδεψει στη ΓΕΡΜΑΝΊΑ με συστατική επιστολή πως είμαι φιλελεύθερος

 

 

Μα η Γερμανια και αν ειναι "κομμουνιστικο" κρατος (οσον αφορα τις παροχες του κρατους προς τους πολιτες του αλλα και το κοινωνικο διχτυ προστασιας που υπαρχει και που οντως εκμεταλευονται πολλοι ωστε να "καθονται και να τα κΣυνουν ζωντας με επιδοματα") η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα ειναι οτι υπαρχουν τα ΛΕΦΤΑ για να τα κανει ολα  μια και ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ τομεας που ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ μεχρι θανατου ΠΑΡΑΓΕΙ πλουτο και ΥΨΗΛΗ υπεραξια.... σε αντιθεση με αλλες banana republic χωρες όπου ο ιδιωτικος τομεας ειναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ απο τον δημοσιο και  το μοναδικο δίχτυ κοινωνικης  προστασιας ειναι να σε προσλαβουν με αργομισθια στο δημοσιο και αν δεν εισαι ΔΥ ή συνταξιουχος του δημοσιου μαΒρο φιδι που σ'εφαγε    (ονοματα χωρων δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε 🤣 ) και οπου το δημοσιο υπερ-δανειζεται απλα για να πληρωνει μισθους και να δινει προωρες συνταξεις  (κΣανα ονοματα χωρων δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε 🤣 ) ενω ως κοινωνικη πολιτικη νοείται η μονιμη ανοχη της καραμπινατης  φοροδιαφυγης  απο τους "μικρους" φοροφυγαδες οι οποιοι ομως αποτελουν το 90% της φορολογητεας υλης το οποιο δεν αγγιζει κανεις  (κΣανα ονοματα χωρων δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε 🤣 )

 

Φιλελευθερη οικονομικη πολιτικη εχει να εφαρμοστει στη Γερμανια απο το 1989 που λογω της επανενωσης δεν γινονταν αλλιως   (η διαλυμένη απο τον κομμουνισμο "οικονομια" της DDR απλα θα βουλιαζε ΟΛΟ το καραβι μαζι αν την αφηναν να λειτουργει οπως πριν) το γερμανικο κρατος ειναι εξαιρετικα ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΟ ,ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΟ και ΕΛΕΓΧΕΙ τα παντα ....(ειναι βεβαια εξαιρετικα ΜΙΚΡΟ και οι υπαλληλοι του ,με εξαιρεση τα σωματα ασφαλειας,τους δικαστες και  καποιους αχρηστους που επιλεγουν τη μονιμοτητα με 35% μικροτερο μισθο, δεν εχουν ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 ώρες πριν, Tamtam είπε

Εν ολίγοις, μια χαρά θα τον πετάξεις έξω από το μαγαζί σου Πνοή και Νύξη, κι εγώ το ίδιο θα έκανα

Μα ο τύπος ήθελε να του επισκευάσω τον σπασμένο λαιμό.

"Ποιον λαιμό", του λέω, αφού δεν έχεις καν σβέρκο".

 

"Μα κύριε δικαστά, ήθελε να μην ακουμπήσει την κιθάρα του, ο Πακιστανός τεχνικός του εργαστηρίου μου".

  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου