Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Η περίφημη "ελευθερία της έκφρασης" είναι μια κοινή φράση που χρησιμοποιείται για να εκφράσει διαφορετικά όρια ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του ατόμου (εθνικότητα, θρησκεία, κουλτούρα, φύλο, σεξουαλικός προσανατολισμός κλπ.)

 

Εν ολίγοις δεν υπάρχει αντικειμενικός ορισμός της ελευθερίας της έκφρασης ούτε θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ. Επειδή όμως σε ολόκληρο τον online κόσμο είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποιος έλεγχος (οι υποστηρικτές της online αναρχίας, καλά θα κάνουν να το σκεφτούν λίγο καλύτερα ειδικά αν έχουν ή σκοπεύουν να κάνουν οικογένεια), χρειάζονται και αντίστοιχοι κανόνες.

 

Προς το παρόν ο προσανατολισμός των κανόνων αυτών είναι η πολιτική ορθότητα. Ένα σύστημα δηλαδή που προσπαθεί να συμπεριλάβει στους περιορισμούς του, το μεγαλύτερο δυνατό κομμάτι ιδιαιτεροτήτων και χαρακτηριστικών. Για πολλές κουλτούρες και πολιτισμούς, αυτή η πρακτική, ερμηνεύεται ως περιορισμός της ελευθερίας της έκφρασης. Από άλλους ερμηνεύεται ως ασυδοσία.

 

Η αλήθεια είναι τελικά ότι ελευθερία έκφρασης όπως την έχουμε στο μυαλό μας ο καθένας ξεχωριστά, μπορούμε να έχουμε μόνο σε ελεγχόμενα και περιοριζόμενα από εμάς περιβάλλοντα. Τον στενό μας κύκλο με άλλα λόγια.

Μια προσωπική επίθεση και μια βωμολοχία μπορεί να διαχωριστεί αντικειμενικότατα από μια διαφωνία με μια άποψη.
Όλο το πρόβλημα είναι ότι οι απόψεις δεν στέκουν μόνες τους χωρίς πρόσωπα. Όταν επιτίθεσαι σε μια άποψη είναι αναπόφευκτο να θεωρηθεί προσωπική προσβολή από αυτόν που την εξέφρασε (ιδικά αν το έκανες επιτυχώς) ακόμα και αν δεν ανέφερες κανένα πρόσωπο. Φαντάσου πόσο βαραίνει η κατάσταση όταν η άποψη αυτή έχει δημοσιευθεί επίσημα και υιοθετηθεί από κόσμο και κοσμάκη.

 

Είναι λάθος να θεωρείς αυτό το πρόβλημα θολό και άλυτο, όλα είναι προσωπικά, και η μόνη εναλλακτική είναι να μην διαφωνεί κανείς με κανέναν.............................. δεν ξέρω αν αυτό το τελευταίο σου λέει κάτι

 

edit
''αν σου λέει κάτι'' εννοώ ότι αυτή είναι η τακτική στις δημοφιλέστερες σελίδες σήμερα  
ο μόνος τρόπος να μην διαφωνεί κανείς με κανέναν είναι ο ένας να μην έχει δικαίωμα λόγου

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Κάθε θέμα που σέβεται τον εαυτό του όταν οδεύει προς το τέλος του πρέπει να έχει στιχάκια του @Superfunk

για κάποιους το θέμα δεν ξεκίνησε ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Κάθε θέμα που σέβεται τον εαυτό του όταν οδεύει προς το τέλος του πρέπει να έχει στιχάκια του @Superfunk

 

 

Εγω ήμΑνε αριστερος

απο το ΚολΩνακι

αγωνες πολλους εδωΚα

στο τεννις και στο σκακι

 

Και ο μΠαμπας μου αγορασε

μια μερα ενα τσιμπουκι

και τοτε εγω του ζητησα

λαπτοπ και φεϊςμπουκι

 

Μου πηρε τοτε ενα ΜΑΚ

και εδωΚε ενα ΜΥΡΙΟ

τοτε ειχαμε βλεπεις ΔΡΑΧΜΗ

και οχι ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΡΙΟ

 

και με το ΜΑΚ μου ανοιξα

acoount στο φεϊσμπουΚΙ

μηπως και βγαλω γκοΜινα

και νοιωσω τι ειν' ......%$#%^$ 🤣

 

ομως γΛηγορα ανακαλυψα

οτι οι γκομεναρες

αδιαφορουνε για τον ΤΣΕ 

και  θενε αμαξαρες

 

Ετσι ειπα στον μΠαμπακα μου

αμακΣι να μου παρει

πεντε χιλιαδες κυβικα

να φευγει στο φαναρι

 

Οπως οι ΧΙΤΕΣ εφευγαν

μπρος στην θωριά του ΑΡΗ

που ειχε σθενος και ορμη

και μακρουλο παπαρΙ 

 

Και τους φασιστες τσακιζε

και τσι αρχοντοχωριατες

αμα δεν του τα σκαγανε

επλακωνε στις φαπες

 

Και ετσι μου πηρε μια ΜπεΜβε

που ειχε πολλες τις χαρες

και μου εκατσε μια γκοΜΙνα

με πλαστικες βυζαρες 

 

Και μαμησα ο Χριστιανος

πρωτη φορα στα τριαντα

και ετσι εξεκαΒλωσα

και εκανα στην Μπαντα

 

Τα αριστερα πιστεβΩ μου

το διΚηο του ΕργαΤη

και με τα φραγκα του ΜΠΑΜΠΑ

το'ριξα στο ραχατι

 

Μα το φειμπούκ με μπαναρε

γιατι ημΑνε ΛΙΓΟΥΡΗΣ

και ετσι τωρα  ξεμεινα

μοναχος και καψουρΗς 

 

 

 

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ποιο θέμα?

εκεί πέρα είναι μερικές χαλαρές αναρτήσεις, δεν παριστάνει κανείς τον σπουδαίο, μην αρπάζεστε, χαλαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανία φοβερή χώρα.Ουτε να με πλήρωναν δεν θα πήγαινα.Καλυτερα με ελιές και παξιμάδια στο χωριό παρά σε αυτήν την άθλια χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Γερμανία φοβερή χώρα.Ουτε να με πλήρωναν δεν θα πήγαινα.Καλυτερα με ελιές και παξιμάδια στο χωριό παρά σε αυτήν την άθλια χώρα.

 

 

ΑΣε που θεΝε να μας παρουνΕ και τσι παραλιες και τα εκπαΓλου καλοΝις εκΣοχικα μας....

 

Να τα λεμε ολα ενταξει?....μη ΚΡΥΒΟΥΜΕ γεγονοτα. κε αληθειες...που ΟΛΟΙ οι ΝΕΦΕΛΙΜ και ΕΛΟΧΙΜ κΣερουν....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Τραμπαρίφας είπε

Για Βόρεια Κορέα σε κόβω

Εκει τους ξέρω. Είναι σύντροφοι κομουνιστές. Θα είχα πάει αλλά έχω θέμα. Δεν επιτρέπουν κάποια video games που παίζω. Εκει έχουμε θέμα 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κατάλαβα το νόημα του ποστ.

 

Όπως υπάρχει ΕΣΡ (θεωρητικά τουλάχιστον) και δεν αφήνει π.χ. να προβάλλονται γ@μήσια στην τιβι μεσημεριάτικα, έτσι πρέπει να γίνεται και στο διαδίκτυο.  Όπως δεν καθορίζει ο Αλαφούζος (και ο κάθε καναλάρχης) το ποια προγράμματα είναι κατάλληλα ή ακατάλληλα πχ και υπάρχουν κάποιοι ανεξάρτητοι έξωθεν κανονισμοί βάσει νομοθεσίας, έτσι και η κάθε Google Facebook Twitter κλπ δε μπορεί να κάνει ότι γουστάρει επειδή απλά σε βάζει να υπογράψεις πριν τη χρήση του προιόντος. Μπορεί οι σέρβερ να είναι δικοί τους, αλλά το internet είναι "κοινόχρηστος χώρος".

 

Το ότι αυτές οι εταιρείες λογοκρίνουν με βάση κάποια αυθαίρετα δικά τους κριτήρια πρέπει να ελεγχθεί, και κάποια στιγμή αναπόφευκτα αυτό θα γίνει. Βλέπετε τι καραγκιοζιλίκια γίνονται σε όλο τον κόσμο όπου κοντεύει να απαγορευτεί η λέξη "Μαύρος" ή που σε λίγο δεν θα έχουμε φύλο επειδή θα θεωρείται σεξιστικό να έχεις πουλάκι.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου