Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μα ο τύπος ήθελε να του επισκευάσω τον σπασμένο λαιμό.

"Ποιον λαιμό", του λέω, αφού δεν έχεις καν σβέρκο".

 

"Μα κύριε δικαστά, ήθελε να μην ακουμπήσει την κιθάρα του, ο Πακιστανός τεχνικός του εργαστηρίου μου".


Κι εγώ μάρτυρας υπεράσπισης, όποτε θες.

Ειρήσθω εν παρόδω, νομίζω ότι ο τίτλος του ποστ είναι επίσης ανοιχτός στις χιλιάδες ερμηνείες και στον υποκειμενισμό (ποιος είναι... "άξιος"?! να λογοκρίνει ) . Όχι πως χρειάζονται και επιπλέον παρακίνηση για να ξεσαλώσουν τα παλικάρια του φόρουμ μας αλλά... λέμε.
Having said this, νομίζω ότι ο τίτλος του poll που δημοσίευσες, OP, είναι πολύ πιο to the point ("Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?")
και μπορεί, μπορείιιι , λέγω, να υπήρχε διάθεση να συζητηθεί σοβαρά κάτι τέτοιο . (ξαναλέμε)

6 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Εγώ πάντως κατάλαβα το νόημα του ποστ.

 

Όπως υπάρχει ΕΣΡ (θεωρητικά τουλάχιστον) και δεν αφήνει π.χ. να προβάλλονται γ@μήσια στην τιβι μεσημεριάτικα, έτσι πρέπει να γίνεται και στο διαδίκτυο.  Όπως δεν καθορίζει ο Αλαφούζος (και ο κάθε καναλάρχης) το ποια προγράμματα είναι κατάλληλα ή ακατάλληλα πχ και υπάρχουν κάποιοι ανεξάρτητοι έξωθεν κανονισμοί βάσει νομοθεσίας, έτσι και η κάθε Google Facebook Twitter κλπ δε μπορεί να κάνει ότι γουστάρει επειδή απλά σε βάζει να υπογράψεις πριν τη χρήση του προιόντος. Μπορεί οι σέρβερ να είναι δικοί τους, αλλά το internet είναι "κοινόχρηστος χώρος".

 

Το ότι αυτές οι εταιρείες λογοκρίνουν με βάση κάποια αυθαίρετα δικά τους κριτήρια πρέπει να ελεγχθεί, και κάποια στιγμή αναπόφευκτα αυτό θα γίνει. Βλέπετε τι καραγκιοζιλίκια γίνονται σε όλο τον κόσμο όπου κοντεύει να απαγορευτεί η λέξη "Μαύρος" ή που σε λίγο δεν θα έχουμε φύλο επειδή θα θεωρείται σεξιστικό να έχεις πουλάκι.


Η πολιτική ορθότητα όπως τη θέτεις είναι τεράαααστιο θέμα. Και θα έπρεπε να γράφουμε σεντόνια και να διαφωνούμε ακόμη κι εκεί που συμφωνούμε κατά βάση. Όλοι. Από τη στιγμή που αυτό που "ενννοεί" ο ένας δεν είναι αυτό που "εννοεί" ο άλλος, υπάρχει πρόβλημα ουσιαστικό επικοινωνίας , συναίνεσης και συνύπαρξης. Τι να λέμε... Σε μια κρίση καλής προαίρεσης, θα απέδιδα ολα μας τα δεινά, στην υπερπληροφόρηση. Too much information.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Άγιος said:

Μια προσωπική επίθεση και μια βωμολοχία μπορεί να διαχωριστεί αντικειμενικότατα από μια διαφωνία με μια άποψη

 

Έλα όμως που η online δραστηριότητα είναι υπερπολλαπλάσια της ανταλλαγής απόψεων. Είναι κυρίως ανάρτηση οπτικοακουστικού υλικού (βίντεο, φωτογραφίες, ήχοι) και κειμένων όπου δεν υπάρχει καμία δυνατότητα παρέμβασης. Το τι υλικό είσαι ελεύθερος να αναρτάς είναι τραγικά πολυπλοκότερο θέμα από το αν συζητώντας, διαφώνησα πολιτισμένα ή σε προσέβαλα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Η πολιτική ορθότητα όπως τη θέτεις είναι τεράαααστιο θέμα. Και θα έπρεπε να γράφουμε σεντόνια και να διαφωνούμε ακόμη κι εκεί που συμφωνούμε κατά βάση. Όλοι. Από τη στιγμή που αυτό που "ενννοεί" ο ένας δεν είναι αυτό που "εννοεί" ο άλλος, υπάρχει πρόβλημα ουσιαστικό επικοινωνίας , συναίνεσης και συνύπαρξης. Τι να λέμε...

 

Συμφωνώ, γι αυτό πρέπει να υπάρξει ανεξάρτητο θεσμικό πλαίσιο ελέγχου για κάθε ένα από αυτά τα "μαγαζιά" τα οποία καλώς ή κακώς σήμερα πρέπει να είναι το 80% της "πίτας" του ίντερνετ, ώστε να είναι ξεκάθαρο το τι επιτρέπεται και τι όχι και να μη μπορεί να αποφασίζει ο κάθε Ζουκερμπεργκ για το ποιες απόψεις θα...εξαφανίζονται. Όπως γίνεται σε όλες τις άλλες εκφάνσεις της καθημερινής δραστηριότητας δηλαδή. Υπακούμε στους νόμους, όχι στους κανονισμούς που βάζει αυθαίρετα η κάθε επιχείρηση.

 

Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η απουσία πλαισίου, γι αυτό και βλέπεις να λογοκρίνουν τον ίδιο τον Τραμπ (όσες μαλακίες κι αν λέει). Δεν είναι δυνατόν ο κάθε τυχάρπαστος να λογοκρίνει τον -όποιο- Πρόεδρο των ΗΠΑ, κάτι τέτοιο είναι τεράστια στρέβλωση.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tamtam είπε


Κι εγώ μάρτυρας υπεράσπισης, όποτε θες.

Ειρήσθω εν παρόδω, νομίζω ότι ο τίτλος του ποστ είναι επίσης ανοιχτός στις χιλιάδες ερμηνείες και στον υποκειμενισμό (ποιος είναι... "άξιος"?! να λογοκρίνει ) . Όχι πως χρειάζονται και επιπλέον παρακίνηση για να ξεσαλώσουν τα παλικάρια του φόρουμ μας αλλά... λέμε.
Having said this, νομίζω ότι ο τίτλος του poll που δημοσίευσες, OP, είναι πολύ πιο to the point ("Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?")
και μπορεί, μπορείιιι , λέγω, να υπήρχε διάθεση να συζητηθεί σοβαρά κάτι τέτοιο . (ξαναλέμε)

 

Έχε υπόψη σου φίλε tamtam ότι δεν προσχεδίασα καμιά δημοσκόπηση, η αρχική ανάρτηση ήταν αυθόρμητη, όπως και όλες οι υπόλοιπες πιστεύω, περιμένοντας να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα στην πορεία, στην ίδια κατάσταση είναι και τώρα η συζήτηση, αλλά με αρκετές παραπάνω απόψεις + ότι τώρα γνωρίζουμε (εγώ έμαθα τωρα) ότι η Γερμανία βάζει πρόστιμα στους υπευθύνους των ιστοσελίδων

 

(EDIT των αμερικάνικων ιστοσελίδων που δραστηριοποιούνται στην Ευρώπη, όπως αναφέρεται στο βίντεο που ανάρτησα πιο πίσω, δεν αναφέρεται σε ελληνικές ιστοσελίδες, δεν έχω ιδέα τι ισχύει, δεν αναφέρθηκα σε ελληνικές ιστοσελίδες)

 

και δεν μπορούν να αποποιηθούν το περιεχόμενο με κάποιο ''το περιεχόμενο αποτελείται από προσωπικές απόψεις των μελών'' πχ
ελπίζω να μην σε εμποδίσει ο τίτλος να γράψεις την άποψη σου

Παράθεση

Έλα όμως που η online δραστηριότητα είναι υπερπολλαπλάσια της ανταλλαγής απόψεων. Είναι κυρίως ανάρτηση οπτικοακουστικού υλικού (βίντεο, φωτογραφίες, ήχοι) και κειμένων όπου δεν υπάρχει καμία δυνατότητα παρέμβασης. Το τι υλικό είσαι ελεύθερος να αναρτάς είναι τραγικά πολυπλοκότερο θέμα από το αν συζητώντας, διαφώνησα πολιτισμένα ή σε προσέβαλα.

αυτό δεν είναι δικαιολογία για τίποτα
το youtube πχ είναι μια απλούστατη ιστοσελίδα στην κατασκευή αν λάβεις υπόψη σου μόνο αυτό που βλέπεις...
αν συμπεριλάβεις τα προγράμματα που τρέχουν από πίσω για τη λογοκρισία και μόνο έχουν τετραγωνίσει τον κύκλο...
για να μην τρώνε πρόστιμα... θα προτιμούσα να ήταν πιο απλό
 

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
18 ώρες πριν, Tamtam είπε

α) ένας ιδιωτικός ιστοχώρος/πλατφόρμα κλπ έχει δικαίωμα να ορίζει τον κανονισμό του και τους όρους χρήσης του
β) θα πρέπει αυτοί οι κανονισμοί να είναι σύνομμοι
, τουλάχιστον με τους νόμους της χώρας, που έχει έδρα η επιχείρηση
 

Το παραπάνω κείμενο του @Tamtam απαντά καθαρά σε ότι αφορά το ισχύον πλαίσιο.

Ολα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε. Εκτός και αν είναι παράνομος οπότε είναι θέμα της δικαιοσύνης κάθε χώρας.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Μα ο τύπος ήθελε να του επισκευάσω τον σπασμένο λαιμό.

"Ποιον λαιμό", του λέω, αφού δεν έχεις καν σβέρκο".

 

"Μα κύριε δικαστά, ήθελε να μην ακουμπήσει την κιθάρα του, ο Πακιστανός τεχνικός του εργαστηρίου μου".

 

Ναι, αλλά δεν ρώτησες γιατί του έσπασε ο λαιμός και στον έφερε για επισκευή.

Μήπως ανέβασε τίποτα στο youtube και έφαγε λογοκρισία?

Και ανέβασε και πίεση και πάνω στα νεύρα του έσπασε τον λαιμό της κιθάρας?

 

Οπότε το youtube φταίει για όλα.

Και για τον λαιμό, και για το σβέρκο, και για τον Πακιστανό τεχνικό.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth, και όσοι παρακολουθείτε το internet κάποιες δεκαετίες, ξέρετε πολύ καλά από τη day 1, ότι ο τοξικός λόγος περισσεύει. Γενικά είναι πολύ εύκολο, όταν εκφράσεις μια γνώμη, να στραπατσαριστεί από εκατοντάδες αργόσχολους που δεν έκαναν τον κόπο ούτε αυτή να διαβάσουν στο σύνολό της ούτε να δεχτούν μια εξήγηση, χωρίς να κάνουν δίκη προθέσεων. Μου έχει συμβεί κι εμένα εδώ αν θυμάστε. Γι' αυτό άλλωστε και δεν μπορεί να γίνει καλοπροαίρετη κουβέντα και πάντα καταφεύγουμε στο χιούμορ και το γυρνάμε στην τρελή, με πολιτικές αιχμές, άσπρο-μαύρο κλπ. Και καλά, κάποιοι εδώ έχουν χιούμορ, κάποιοι άλλοι( όπως εγώ) που δεν έχουμε, τι να πούμε? :)
 
1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

 

Συμφωνώ, γι αυτό πρέπει να υπάρξει ανεξάρτητο θεσμικό πλαίσιο ελέγχου για κάθε ένα από αυτά τα "μαγαζιά" τα οποία καλώς ή κακώς σήμερα πρέπει να είναι το 80% της "πίτας" του ίντερνετ, ώστε να είναι ξεκάθαρο το τι επιτρέπεται και τι όχι και να μη μπορεί να αποφασίζει ο κάθε Ζουκερμπεργκ για το ποιες απόψεις θα...εξαφανίζονται. Όπως γίνεται σε όλες τις άλλες εκφάνσεις της καθημερινής δραστηριότητας δηλαδή. Υπακούμε στους νόμους, όχι στους κανονισμούς που βάζει αυθαίρετα η κάθε επιχείρηση.

 

Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η απουσία πλαισίου, γι αυτό και βλέπεις να λογοκρίνουν τον ίδιο τον Τραμπ (όσες μαλακίες κι αν λέει). Δεν είναι δυνατόν ο κάθε τυχάρπαστος να λογοκρίνει τον -όποιο- Πρόεδρο των ΗΠΑ, κάτι τέτοιο είναι τεράστια στρέβλωση.


Δεν θα μπω στην ουσία κάποιων πραγμάτων που γράφεις για τον καροτοκέφαλο, γιατί θα μαλώσουμε.
Θα πω όμως μόνο -και ελπίζω να συμφωνεις, ότι παρά την πολιτική ορθότητα που έχει ισοπεδώσει τα πάντα, αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ υπάρχει ελευθερία του λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την προηγούμενη δεκαετία τρόλαρα σε διάφορα site/forums/blogs τόσο πολύ που πραγματικά σιχάθηκα.

 Έμπαινα μέσα σε site αριστερών και το έπαιζα δεξιός και το αντίθετο.

 Είχα λιώσει, έγραφα και γρήγορα οπότε δεν μου έπαιρνε και πολύ χρονο, τι βρισιές έτρωγα, τι μπαναρίσματα και ξαναέμπαινα.

 Γέλαγα σαν τον χαζό, την έβρισκα. Αρρώστια μιλάμε.

 Μετά βαρέθηκα και βαρέθηκα και το facebook. Το έχω μόνο για το messenger πλέον και για να παρακολουθώ βέβαια τι σκέφτονται οι άλλοι, καμια γκόμενα εκεί .................................. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Μόνο στο noiz έχω μια σοβαρότητα 🤣 λόγω μουσικής και επειδή γνωρίστηκα φυσικά με πολλούς φίλους ανά τα χρόνια και να σας πω κάτι. Καλύτερα είναι από την εποχή που άρχισαν να τηρούνται πιο αυστηρά κανόνες και να περιορίζεται το πολιτικό περιεχόμενο, τουλάχιστο σε ακραίους, προσβλητικούς τόνους, διαξιφισμών μεταξύ μελών, προπαγάνδα κλπ.

 

 Και στο Facebook έχει ξεφύγει η κατάσταση γιατί ο κόσμος προσπαθεί να βγάλει το άχτι του, όλα αυτά τα μέσα χρειάζονται και μια ωριμότητα, μια παιδεία, μια νοοτροπία καλή. 

 

 Φαντάζομαι λοιπόν πως σε χώρες σαν την δική μας που αυτά είναι ανέκδοτα, υπάρχουν τα αντίστοιχα προβλήματα που οδηγούν σε λογοκρισία. Τo facebook και η συμπεριφορά σου σε αυτό είναι εύκολο να σε φέρουν στη χώρα μας έναντι βαριών ποινικών ευθυνών.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Tamtam είπε
Yameth, και όσοι παρακολουθείτε το internet κάποιες δεκαετίες, ξέρετε πολύ καλά από τη day 1, ότι ο τοξικός λόγος περισσεύει. Γενικά είναι πολύ εύκολο, όταν εκφράσεις μια γνώμη, να στραπατσαριστεί από εκατοντάδες αργόσχολους που δεν έκαναν τον κόπο ούτε αυτή να διαβάσουν στο σύνολό της ούτε να δεχτούν μια εξήγηση, χωρίς να κάνουν δίκη προθέσεων. Μου έχει συμβεί κι εμένα εδώ αν θυμάστε. Γι' αυτό άλλωστε και δεν μπορεί να γίνει καλοπροαίρετη κουβέντα και πάντα καταφεύγουμε στο χιούμορ και το γυρνάμε στην τρελή, με πολιτικές αιχμές, άσπρο-μαύρο κλπ. Και καλά, κάποιοι εδώ έχουν χιούμορ, κάποιοι άλλοι( όπως εγώ) που δεν έχουμε, τι να πούμε? :)

 

🤔

Καλοπροαίρετη κουβέντα μπορεί να γίνει απο άτομα που είναι έτοιμα να αναθεωρήσουν απόψεις και θέσεις όταν βρεθούν απέναντι σε στοιχειοθετημένες με τεκμήρια τοποθετήσεις. Απο κάθε πλευρά.

 

Τις περισσότερες φορές όμως ο κόσμος που ζει στον έξω κόσμο έχει "πιστεύω" και παγιωμένες αξίες απο τα πολύ τρυφερά χρόνια.

Ως εκ τουτου του είναι πολύ δύσκολος χώρος μια ανοιχτή συζήτηση σε ένα φόρουμ με πολυποίκιλες απόψεις και άλλα δεδομένα.

Ας μην ξεχνάμε πως δεν ξεκινούμε όλοι με κοινά σημεία αναφοράς, ούτε διαθέτουμε τις ίδιες γνώσεις.

 

Η προσκόλληση λοιπόν σε δογματικές θέσεις (Mac vs Pc, Humbucker vs Single coil ...you get my drift) αφήνει σε κάποιους τις περισσότερες φορές μια πίκρα γιατι δεν τους καταλαβαίνουν οι "άλλοι", με αποτέλεσμα να καταφεύγουν στα μετα το 2006 μεγάλα social media,  όπου συντάσσονται με τις αγέλες των συμφωνούντων στο δόγμα. Και εκεί φυσικά αντρειεύει η διάσταση απόψεων με τους απέναντι, μιας και δεν υπάρχει αντίλογος. Παγκόσμιο πρόβλημα.

 

Σε ένα φόρουμ υπάρχει μπόλικος χώρος για τοποθετήσεις... σελίδων.

Αυτό που νικάει δεν είναι οι σελίδες αλλά η εμπεριστατωμένη θέση και ας μην έχεις την αίσθηση αυτή σαν συζητητής, μιας και η κουβέντα μπορεί να μην σταματάει αυτόματα εκεί. Ο ανεπηρέαστος αναγνώστης όμως παίρνει αυτό που θα του φανεί νηφάλιο και to the point, διαβάζοντας το εν ψυχρώ και όχι απαραίτητα αμέσως.

Και εκεί επίσης είναι που νικάει και το χιούμορ, για όποιους το έχουν όπως λες, όταν βλέπουν πως οι συζητητές του (εκείνη τη στιγμή) δεν συμμερίζονται τις θέσεις του.

Μαθαίνεις να συνυπάρχεις έτσι, γιατι έτσι είναι ο κόσμος πλασμένος, με διαφορά φάσης.

 

Για άλλους πάλι, φταίει απλά η διαιτησία.

 

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου