Προς το περιεχόμενο

Active ή Passive ηχεία για παίξιμο σπίτι και ηχογραφήσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συναδέρφους καλλιτέχνες,

 

Θα ήθελα τα φώτα και την υπομονή σας για τα παρακάτω διλήμματα.

 

Μετά από χρόνια χρήσης ακουστικών και παίζοντας σε στούντιο, είναι η πρώτη φορά που βρίσκομαι κοντά στην αγορά ηχείων για το σπίτι. Το budget που προβλέπεται είναι γύρω στα 400 ευρώ. Σκοπός μου είναι να τα χρησιμοποιώ κυρίως για να παίζω μουσική με σκέψη ότι θα ήθελα να γεμίζει ο χώρος με ambient ήχους και textures. Θα κάνω σίγουρα και κάποιες ηχογραφήσεις αλλά όχι κάτι επαγγελματικό. Ο χώρος μου είναι 3x4 μέτρα με τον ένα τοίχο ανοιχτό προς το σαλόνι. Δεν είναι ακριβώς κλειστό το δωμάτιο.

 

Εδώ και μερικές εβδομάδες κοιτάω τα active ηχεία του συγκεκριμένου οικονομικού επιπέδου και λίγο-πολύ όλοι (είτε online είτε σε μαγαζιά) καταλήγουν στα Yamaha HS 5/7 ή στα JBL 306p. Αφενός τα Yamaha λέγεται ότι έχουν καλύτερο flat ήχο που είναι προτιμότερος για ηχογραφήσεις αλλά χειρότερος για να παίζεις και να ακούς μουσική. Αφετέρου οι περισσότεροι προτιμούν τα JBL, αλλά έχω διαβάσει πολλές κριτικές για έναν "hissing sound" που κάνει ο ενισχυτής τους ο οποίος για πολλούς είναι απαράδεκτος και για άλλους αδιάφορος. Αν έχετε κάποια εμπειρία κι άποψη για αυτά τα δύο, θα ήθελα πολύ να την ακούσω. Όπως επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μάρκα.

 

Σαν εναλλακτικό δρόμο, κάποιος μου πρότεινε να ξεφύγω από τα active και να αγοράσω passive ηχεία και ενισχυτή για να έχω τον έλεγχο του upgrade. Πάνω σε αυτό το θέμα του home studio + passive ηχεία, δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο ίντερνετ και προβληματίστηκα αν και δείχνει πιο ψαγμένη επιλογή αν κάποιος ασχοληθεί. Φαίνεται πως η αγορά κινείται ξεκάθαρα στα active πλέον. Έχετε κάποια άποψη για αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 305p που εχω, βγαζουν εναν μικρο θορυβο, αλλα δεν με ενοχλει, ειδικα οταν ειναι σε λειτουργια. Θα τα ξαναγοραζα, ευκολα.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να βαζεις ένα θεμα για ηχεία στην κατηγορία των πλήκτρων, υποθέτω δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα η ηχογράφηση αλλά το καθημερινό παίξιμο.

 

Eνα ζευγάρι active ηχεία όπως είπες ήδη, θα σου προσφέρουν καλή στερεοφωνία και πιστότητα, στο σπίτι. Αν θες μπάσα και δεν σε απασχολεί τόσο η πιστότητα, πάρε με 8αρι woofer. Για το hissing που αναφέρεις, δεν εχω προσωπική εμπειρία απο το συγκεκριμένο ηχείο αλλά καλό είναι να αποφεύγεται.

 

8 hours ago, Satori said:

Σαν εναλλακτικό δρόμο, κάποιος μου πρότεινε να ξεφύγω από τα active και να αγοράσω passive ηχεία και ενισχυτή για να έχω τον έλεγχο του upgrade. Πάνω σε αυτό το θέμα του home studio + passive ηχεία, δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο ίντερνετ και προβληματίστηκα αν και δείχνει πιο ψαγμένη επιλογή αν κάποιος ασχοληθεί. Φαίνεται πως η αγορά κινείται ξεκάθαρα στα active πλέον. Έχετε κάποια άποψη για αυτό;

 

Τα active ηχεία έχουν ειδικά κατασκευασμένους ενισχυτες που ταιριάζουν απόλυτα στις μονάδες μεγαφώνων.

Με αυτή την λογική, η πρόταση του φίλου σου είναι ερασιτεχνική και εσφαλμένη μιας και ο ενισχυτης που θα πάρεις για τα passive ηχεία θα ταιριάζει στο περίπου, ενω ο όρος αναβάθμιση ενος εκ των δυο σημαίνει πως κάτι θα υπολείπεται ήδη.

Τυχαία δουλεύει όλη η μουσική βιομηχανία με active νομίζεις;

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
21 ώρες πριν, Satori είπε

έχω διαβάσει πολλές κριτικές για έναν "hissing sound" που κάνει ο ενισχυτής τους ο οποίος για πολλούς είναι απαράδεκτος και για άλλους αδιάφορος. Αν έχετε κάποια εμπειρία κι άποψη για αυτά τα δύο, θα ήθελα πολύ να την ακούσω.

 

έχοντας συναναστραφεί με αρκετά ζευγάρια της σειράς LSR σε διαφορετικές συνθήκες, σε καμία περίπτωση δεν παρατήρησα θόρυβο εξ αυτών που να μην "δικαιολογείται" από την χαμηλή κατηγορία τιμή τους ή στις πιο "ενοχλητικές" περιπτώσεις από τον εκάστοτε συνδυασμό τους με τις πηγές και τον τρόπο συνδεσμολογίας και τροφοδοσίας με αυτές... γι αυτό και προσωπικά τα προτείνω εδώ και καιρό (ειδικά τα 305)...

 

παρεμπιπτόντως μου φαίνεται και "περίεργο" ξαφνικά το δημοφιλέστερο φθηνό μόνιτορ να "αποκτά" ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα (σε ένταση ενόχλησης κατά την χρήση) που διέφυγε από την JBL κατά την σχεδίαση-υλοποίηση του... εκτός αν μεγιστοποιούνται τα artifact κάποιας ελαττωματικής παρτίδας, που κυκλοφόρησε (κακώς if) λόγω του τυπικού (λόγω κόστους) δειγματοληπτικού quality control της κατηγορίας τιμής του... τι να σου πω... όλα αυτά φυσικά με την επιφύλαξη της ατομικής μου εκτίμησης στο θέμα όπως το έθεσες (θα το ψάξω πάντως)... εν κατακλείδι επ αυτών άκου τα κι ο ίδιος και κρίνε και μην βιαστείς να τα απορρίψεις αυτά (ή και όποια άλλα εννοείται) μόνο από ότι αποσπασματικά προβληματικό διαβάζεις (ειδικά έξω από επώνυμα reviews) από άτομα που δεν ξέρεις τι ρόλο παίζουν, καθότι όπως καταλαβαίνεις μπορεί να αντιπροσωπεύουν από έναν έμπειρο ηχολήπτη μέχρι έναν δεκάχρονο gamer (το αυτόν ισχύει και για μένα φυσικά)...

 

κατά τα άλλα ενώ τα hs5 λογικά δεν θα σου κάνουν (λόγω του μεγάλου roll off στα χαμηλά), τα hs7 είναι ότι καλύτερο με αντικειμενικά ηχοληπτικά κριτήρια μπορείς να αποκτήσεις σε αυτά τα χρήματα αυτήν την στιγμή και με επαρκέστατη έκταση και έλεγχο στις κάτω οκτάβες... δυστυχώς όμως ισχύει εν πολλοίς ότι ο ήχος τους είναι υπέρ της "ανάλυσης" και αναλογικά εις βάρος της "μουσικότητας" (κατά κανόνα αναγκαία θυσία όταν μας ενδιαφέρει η καθαρά monitor πλευρά)... έτσι θα σου πρότεινα να ακούσεις και τα JBL 308P MkII που "ισορροπούν" καλύτερα μεταξύ των δύο κόσμων (studio monitor - consumer hi fi) και προσωπικά νομίζω ότι θα σε κερδίσουν πιο εύκολα (σύμφωνα πάντα με τα κριτήρια που έθεσες)...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το διάβασα και εγώ εδώ και εκεί, αλλά μου κάνει περισσότερο προς ασχετίλα παρά να είναι λάθος ή πατάτα της jbl.

Δυστυχώς στο νετ βρίσκεις πολλά τετοια. Πχ 100 θετικές κριτικές και 2 στον πάτο για κουφούς λόγους.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ενημερώσω για όσους τυχόν πέσουν σε αυτό το thread στο μέλλον, πως αγόρασα τα JBL 308p. Έχω εντυπωσιαστεί κι απορώ πως άκουγα μουσική τόσα χρόνια σε ακουστικά και PC speakers. Επίσης δεν υπάρχει hissing sound όπως λένε κάποιοι. Ακόμα κι αν υπάρχει κάτι ελάχιστο, ο ανεμιστήρας του υπολογιστή μου το καλύπτει και δεν φαίνεται καν.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου