Προς το περιεχόμενο

Η «αλήθεια μου» για τις χορδές ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και είναι καλοκαιράκι και έχει πέσει η δουλειά είπα να γράψω την προσωπική μου άποψη γύρω από τις χορδές της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

 

Θα μου πείτε «σε ρώτησε κανείς ρε φίλε;», πράγματι δεν με ρώτησε κάποιος, αλλά πέρασα τον τελευταίο χρόνο μελετώντας 1-2 ώρες την ημέρα οπότε άδραξα αυτή την ευκαιρία για να δοκιμάσω διάφορες μάρκες χορδών, όλες τοποθετημένες σε superstrat κιθάρες και το μέγεθος είναι 9-46.

 

Δεν αλλάζω χορδές κάθε 10 ώρες αλλά όταν τα καντίνια έχουν φθαρεί από την κάτω πλευρά και δεν είναι λεία χονδρικά στις 20 ώρες.

 

 

Daddario:

Δεν ήταν ποτέ η πρώτη μου επιλογή αλλά με τα πακέτα των 10 σετ στα 43 ευρώ (αντί για 53 γιατί γλύτωσα το ΦΠΑ) ψήθηκα αρκετά και τις αγόρασα με τη λογική «αγοράζω επώνυμες χορδές με λίγα χρήματα». Ωραίος ήχος σε καθαρά και γκάζια, ωραία αίσθηση, «γλιστράει»  το χέρι με τη καλή έννοια μόνο αρνητικό ότι μαυρίζουν γρήγορα αλλά αυτό είναι καθαρά αισθητικό – δεν έχουν φθαρεί τα καντίνια από κάτω. – Είναι η βασική μου επιλογή για ηχογράφηση αλλά και για μελέτη, πρόβες και λάηβ.

 

 

GHS:

Παλιά αγάπη, τις απαρνήθηκα για μερικούς μήνες αλλά τις δοκίμασα πάλι. ‘Έχουν όλα τα θετικά των Daddario συν ότι μου φαίνονται πιο «μαλακές», το οποίο δεν το πίστευα και έκανα δοκιμή δίπλα διπλά με την άλλη κιθάρα που φόραγε Daddario και επαλήθεψα την αίσθηση μου. Να τονίσω ότι η διαφορά ήταν υπαρκτή αλλά μικρή. Επίσης δεν μαύρισαν τόσο γρήγορα. – Είναι η δεύτερη μου επιλογή για ηχογράφηση αλλά λόγω κόστους δεν τις χρησιμοποιώ πολύ.

 

 

Pyramid (μπλε πακέτο):

Έχουν μια πιο «συρμάτινη» αίσθηση η οποία συνηθίζεται μετά από λίγη ώρα παιξίματος. Καλός ήχος, δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα φοβερή διαφορά σε σχέση με τις Daddario και τις GHS αλλά η κάθε κιθάρα έχει διαφορετικούς μαγνήτες και δεν είχα την ευκαιρία για σύγκριση Α/Β με ίδιες συνθήκες. Αυτό όμως που με εντυπωσίασε είναι ότι μαύρισαν αυσθητά πιο αργά από τις δύο προηγούμενες μάρκες. – Τις χρησιμοποιώ για μελέτη, πρόβες και λάηβ. Βέβαια όσο έχω daddario θα παραμένουν σε ένα κουτί με ρύζι για την υγρασία μιας και δεν είναι αεροστεγώς κλεισμένες

 

 

Harley Benton:

Εδώ πήγα στο 9-42 γιατί δεν έχει 9-46. Είναι αυτές με την χειρότερη αίσθηση, εντελώς συρμάτινη και το χέρι κολλάει. Ήχος χειρότερος αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω ως προς κομμάτι, ίσως μουντός; Δεν ξέρω. Όμως θα αναφέρω κάτι που είναι σημαντικό: Οι χορδές αυτές δεν είναι «change and play», έχουν κάποια επίστρωση με κάποιο υγρό (αντισκουριακό;) το οποίο πρέπει να περάσει μια ημέρα για να στεγνώσει, άπαξ και γίνει αυτό βελτιώνεται η αίσθηση ως προς το πόσο «γλιστράνε». Φυσικά η «συρματίλα» συνηθίζεται.  – Χρήση μόνο σε κιθάρα που κάθεται και την πιάνω που και που και φυσικά αν δεν έχω κάτι άλλο.

 

 

Fame:

Αντίστοιχο των Harley Benton αλλά για το musicstore. Είναι απορίας άξιο πως μπορεί κάποιος να φτιάξει χειρότερες χορδές από τις Harley Benton. Δοκίμασα ένα σετ 9 – 46 τους έδωσα μια τίμια ευκαιρία αλλά ήταν κακές. Ναι είμαι τόσο biased που δεν θα γράψω κατι παραπάνω.

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 4

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Έχουν όλα τα θετικά των Daddario συν ότι μου φαίνονται πιο «μαλακές», το οποίο δεν το πίστευα

 

Να το πιστέψεις 🙂

Όλες οι roundcore χορδές είναι πΓιο "μαλακές" από τις hex core.

Ειναι επίσης και πιο "springy/bouncy" που λένε και στο χωριό μου.

Προσωπικά πάντα προτιμούσα τις GHS για αυτόν τον λόγο αλλά μια και είναι και ο μόνος σχεδόν κατασκευαστής που προσφέρει πλέον έτοιμο 010-038 σετ είναι πλέον μονόδρομος για εμένα...όσον αφορά τα έτοιμα nps set .

Είναι οι μόνες οικονομικές roundcore χορδές και οι μοναδικές NPS roundcore οπότε είναι και πολύ bright.

Φυσικά δεν τις ΚΟΒΟΥΜΕ ΠΟΤΕ χωρίς να κάνουμε ένα "τσάκισμα" ΠΑΝΩ από το οποίο θα κόψουμε αν θέλουμε να τις περάσουμε σε vintage safety κλειδιά (δηλ.σε vintage style Fender κιθάρες).

 

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Αυτό όμως που με εντυπωσίασε είναι ότι μαύρισαν αυσθητά πιο αργά από τις δύο προηγούμενες μάρκες.

 

Οι μπλε Pyramid είναι pure nickel (οι τυλιχτες) ,όλες οι pure nickel χορδές μαυρίζουν "αργότερα" από τις nps ,τα καντινια τους είναι silver plated και δεν μαυρίζουν σχεδόν ποτέΣ.

 

Ένα ακόμα καλό τους είναι ότι για όσους δεν αλλάζουν χορδές όπως ΠΡΕΠΕΙ (δηλ.μετα από 8-12 ώρες παιξίματος) 🙂 " πεθαίνουν" πΓιο όμορφα (δηλ. χάνουν την "λαμπρότητα" τους μεν αλλά τουλάχιστον διατηρούν ένα 60%-70% των αρμονικών τους για πολύ καιρό (πάνω από 60 ώρες παιξίματος)... οπότε τις συνιστώ για τους κιθαρίστες ΑΝΤΙΚΕΡ που αρεΓονται να μην αλλάζουν χορδές 🙂

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις DR δοκίμασε. Τις απλες "tite fit".

Nickel Plated. Round Core Wire.

ΥΓ μη ξεχνάς το στράβωμα, αν πρέπει λόγω κλειδιών να τις κόψεις, πριν τις τοποθετήσεις.

https://www.drstrings.com/proper-string-installation

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τις DR δοκίμασε. Τις απλες "tite fit".

 

My bad, ΚΑΙ αυτές είναι roundcore Επίσης πολύ smooth και "μαλακή" χορδή.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2020 στις 4:00 ΜΜ, Miltos23 είπε

Μιας και είναι καλοκαιράκι και έχει πέσει η δουλειά είπα να γράψω την προσωπική μου άποψη γύρω από τις χορδές της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

 

Θα μου πείτε «σε ρώτησε κανείς ρε φίλε;», πράγματι δεν με ρώτησε κάποιος, αλλά πέρασα τον τελευταίο χρόνο μελετώντας 1-2 ώρες την ημέρα οπότε άδραξα αυτή την ευκαιρία για να δοκιμάσω διάφορες μάρκες χορδών, όλες τοποθετημένες σε superstrat κιθάρες και το μέγεθος είναι 9-46.

 

Δεν αλλάζω χορδές κάθε 10 ώρες αλλά όταν τα καντίνια έχουν φθαρεί από την κάτω πλευρά και δεν είναι λεία χονδρικά στις 20 ώρες.

 

 

Daddario:

Δεν ήταν ποτέ η πρώτη μου επιλογή αλλά με τα πακέτα των 10 σετ στα 43 ευρώ (αντί για 53 γιατί γλύτωσα το ΦΠΑ) ψήθηκα αρκετά και τις αγόρασα με τη λογική «αγοράζω επώνυμες χορδές με λίγα χρήματα». Ωραίος ήχος σε καθαρά και γκάζια, ωραία αίσθηση, «γλιστράει»  το χέρι με τη καλή έννοια μόνο αρνητικό ότι μαυρίζουν γρήγορα αλλά αυτό είναι καθαρά αισθητικό – δεν έχουν φθαρεί τα καντίνια από κάτω. – Είναι η βασική μου επιλογή για ηχογράφηση αλλά και για μελέτη, πρόβες και λάηβ.

 

 

GHS:

Παλιά αγάπη, τις απαρνήθηκα για μερικούς μήνες αλλά τις δοκίμασα πάλι. ‘Έχουν όλα τα θετικά των Daddario συν ότι μου φαίνονται πιο «μαλακές», το οποίο δεν το πίστευα και έκανα δοκιμή δίπλα διπλά με την άλλη κιθάρα που φόραγε Daddario και επαλήθεψα την αίσθηση μου. Να τονίσω ότι η διαφορά ήταν υπαρκτή αλλά μικρή. Επίσης δεν μαύρισαν τόσο γρήγορα. – Είναι η δεύτερη μου επιλογή για ηχογράφηση αλλά λόγω κόστους δεν τις χρησιμοποιώ πολύ.

 

 

Pyramid (μπλε πακέτο):

Έχουν μια πιο «συρμάτινη» αίσθηση η οποία συνηθίζεται μετά από λίγη ώρα παιξίματος. Καλός ήχος, δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα φοβερή διαφορά σε σχέση με τις Daddario και τις GHS αλλά η κάθε κιθάρα έχει διαφορετικούς μαγνήτες και δεν είχα την ευκαιρία για σύγκριση Α/Β με ίδιες συνθήκες. Αυτό όμως που με εντυπωσίασε είναι ότι μαύρισαν αυσθητά πιο αργά από τις δύο προηγούμενες μάρκες. – Τις χρησιμοποιώ για μελέτη, πρόβες και λάηβ. Βέβαια όσο έχω daddario θα παραμένουν σε ένα κουτί με ρύζι για την υγρασία μιας και δεν είναι αεροστεγώς κλεισμένες

 

 

Harley Benton:

Εδώ πήγα στο 9-42 γιατί δεν έχει 9-46. Είναι αυτές με την χειρότερη αίσθηση, εντελώς συρμάτινη και το χέρι κολλάει. Ήχος χειρότερος αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω ως προς κομμάτι, ίσως μουντός; Δεν ξέρω. Όμως θα αναφέρω κάτι που είναι σημαντικό: Οι χορδές αυτές δεν είναι «change and play», έχουν κάποια επίστρωση με κάποιο υγρό (αντισκουριακό;) το οποίο πρέπει να περάσει μια ημέρα για να στεγνώσει, άπαξ και γίνει αυτό βελτιώνεται η αίσθηση ως προς το πόσο «γλιστράνε». Φυσικά η «συρματίλα» συνηθίζεται.  – Χρήση μόνο σε κιθάρα που κάθεται και την πιάνω που και που και φυσικά αν δεν έχω κάτι άλλο.

 

 

Fame:

Αντίστοιχο των Harley Benton αλλά για το musicstore. Είναι απορίας άξιο πως μπορεί κάποιος να φτιάξει χειρότερες χορδές από τις Harley Benton. Δοκίμασα ένα σετ 9 – 46 τους έδωσα μια τίμια ευκαιρία αλλά ήταν κακές. Ναι είμαι τόσο biased που δεν θα γράψω κατι παραπάνω.

αν μας πεις και απο που περνεις με 43€ θα ηταν τελεια..... γιατι και εγω τοσο τις επαιρνα απο usa αλλα πλεων αυτα κοπηκαν και βολεύομαι με τις Gibson με 5,30€.μια χαρα τις βρισκω και γενικος αλλαζω καθε 2 βδομαδες σετ

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, funkysoul said:

αν μας πεις και απο που περνεις με 43€ θα ηταν τελεια.....

 

Αν μπορείς να γλιτώσεις τον ΦΠΑ .... από ένα σωρό καταστήματα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, είχα μια και μοναδική ευκαιρία να πάρω το πακέτο των 10 σετ χωρίς ΦΠΑ, οπότε αντί για 53 ευρώ που έχει βγηκε 43.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου