Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες - τιμή σχεδόν όσο καινούριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδιά, δεν λέω βρίσκεις κάτι τρομερά διαμάντια και ευκαιρίες στις αγγελίες του noiz, αλλά υπάρχουν και κάτι περιπτώσεις απίστευτες.

 

Έψαχνα να βρω το κλασσικό Ibanez TS-9... Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 αγγελίες στο noiz και οι τρεις στα 100 ευρώ.

Την ίδια ώρα καινούριο έχει 118 ευρώ με online αγορά σε γνωστό ελληνικό κατάστημα, με δωρεάν μεταφορικά.

Φυσικά το πήρα καινούριο. Όταν το άνοιξα και προς έκπληξή μου, παρατήρησα ότι διέθετε και κλειστή σφραγισμένη μπαταρία καλής ποιότητας.

 

Επομένως η σύγκριη τιμής γέρνει ακόμα περισσότερο προς την αγορά του καινούριου.

Αν υπολογίσει κανείς τα πήγαινε έλα (χρόνος + κόστος) για να το πάρει μεταχειρισμένο από αγγελία, πάμε για σχεδόν ίδια τιμή με το καινούριο.

Κάντε μια έρευνα βρε παιδιά πριν πάτε να πουλήσετε κάτι. 

 

Αυτά.. Peace.. Ευχαριστώ..

 

  • Like 5

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θα ήταν η ιδανική τιμή μτχ για σένα? τα 80 ευρώ πχ?  Έστειλες μήνυμα σε κάποιον από τους πωλητές και τους είπες να ρίξουν την τιμή γιατί καινούριο έχει τόσο κλπ κλπ? Αν αρνήθηκαν καλώς έπραξες.

 

Γιατί στο δικό τους μυαλό μπορεί την τιμή να την διαμόρφωσαν με βάση την τρέχουσα τιμή στο σκρουτζ (125) ή στον Θωμά (127 + 20 μτφ) χωρίς να γνωρίζουν την προσφορά του Νάκα. 

 

Εγώ έχω ενημερώσει πωλητή και μου έριξε την τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 ευρώ θεωρώ είναι οκ.. Αλλά, όχι δεν επικοινώνησα με τον πωλητή.
Δεν είμαι και πολύ του παζαριού.. Θεωρώ ότι με το παζάρι δημιουργείται μια αρνητική ενέργεια που υπάρχει κίνδυνος να συσσωρευτεί στο προϊόν που θα αγοράσω.. Ειδικά σε μεταχειρισμένο 😅 😂

  • Like 1
  • Χαχα 1

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η λογικη τιμη μτχ μετα απο τουλαχιστον 1-2 χρονια ειναι 50%.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το παζάρι αφορά λογική εκτίμηση στο προϊόν που πουλάει κάποιος. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν όλοι οι μουσικοί ειχαν τη δυνατότητα να αγοράζουν ως επαγγελματίες (δηλ. ανευ ΦΠΑ) στη διαμόρφωση του συναλλακτικού γίγνεσθαι στα μεταχειρισμένα.

 

Για μένα ως ιδιώτη πωλητή μεταχειρισμένου, το 30% κάτω της (εύλογης) τιμής ως καινούργιου είναι δεδομένο. Και από εκεί υπάρχει το περιθώριο για "δωρα" οπως μεταφορικά, σερβις, θηκες, εξτρα παζαρι. Δεν εχω πουλήσει ποτέ αντικείμενο σε τιμή μεγαλύτερη του 65% ενός προϊόντος ως καινούργιου.

 

Έχω παρατηρήσει οτι η αγορά μεταχειρισμένων στην Ελλάδα βρίσκεται σε τέλμα εξαιτίας αυτού του φαινομένου. Όλοι αντιμετωπίζουν τον εξοπλισμό τους ως περιουσιακό στοιχείο και όχι ως εργαλείο ή παιχνίδι με αποτέλεσμα ένα τιμολογιακό κρυφτούλι που κρατάει τις τιμές ψηλά και την αγορά νωθρή. Έλα να γυρνάνε τα όργανα λέμε.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

Παίδες η λογικη τιμη μτχ μετα απο τουλαχιστον 1-2 χρονια ειναι 50%.

 

Η τιμή του μεταχειρισμένου εξαρτάται από την προσφορά.. Αν δεν βρίσκεις κάτι εύκολα, ακόμα και μεταχειρισμένο το πληρώνεις ακριβά..

  • Like 2

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Το ebay να ναι καλά

 

Για το συγκεκριμένο πετάλι, φαρμακείο και το ebay  🤯
https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=ibanez+ts9&_sacat=0

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου