Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες - τιμή σχεδόν όσο καινούριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν υπάρχει μόνο ο Θωμάς. Υπάρχουν και ελληνικά μαγαζιά που το πλεονέκτημα τους είναι οι δόσεις.

 

42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλωστε να σκεφτούμε και λίγο τους μαγαζάτορες. Πως θα ζήσουν αν δεν ψωνίσουμε.

Να μην ξεχνάμε επίσης ότι πολύς κόσμος έχει τρόπο και αγοράζει με τιμολόγιο.

 

Απο την καλή μας προαίρεση θα ζήσουν οι μαγαζάτορες; Φυσικά και όχι.

Διότι ο κάθε άνθρωπος σκέφτεται το προσωπικό του όφελος. Ωρα είναι να μας πεις πως αγοράζεις εσύ εις βάρος σου.

 

Επίσης, όποιος αγοράσει με τιμολόγιο θα πρέπει να έχει σχετικό ΚΑΔ και να δηλώσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές στο τέλος του μήνα. Εκτός κι αν δεν ξέρει τι τον περιμένει. Αλλά πόσοι πια... εκτός και αν δηλώνουν μουσικοί και τότε το δικαιούνται φυσικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μου δημιουργείται η εντύπωση οτι με κατσαδιαζεις;

Πιστευω οτι πρεπει να στηρίζουμε τους μαγαζάτορες. Το συμφερον του καθενος ειναι κατι που κρινει ο ιδιος. Ειμαι υπερ των καινουργιων αλλα πολλες φορες υποκυπτω για μτχ.

Απο την αλλη ναι αγοραζει κόσμος με τιμολογια που ωρες ωρες απορω πως τα δικαιολογουν

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, 1_4_5 Alive είπε

Δεν θα έλεγα ότι όσοι έχουμε πάρει αυτό το πετάλι είμαστε βλάκες. Πολλές φορές η αναζήτηση λύσης κλώνου, έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Εννοείται ότι είμαστε βλάκες. Εγώ εν γνώσει μου τουλαχιστον αποκτώ "real deals" (δηλ. τα αυθεντικά/hyped) πολλες φορές γνωρίζοντας ότι εκει εξω υπάρχουν καλύτερες εκδοχές αυτού που αγόρασα, είτε με λιγότερα είτε με περισσότερα χρήματα, γιατί εν γνώσει μου θεωρώ ότι "εμπνέομαι" περισσότερο από αυτό και θεωρώ επιδραστικό το brand name πάνω μου, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το να αγοραζω adidas, να θαυμάζω alfa romeo, να γουρλώνω με Marshall, είναι μέρος του δικού μου "ευ ζην" και φυσικά νιώθω το ίδιο για τους "συμπαθούντες". Εδώ, ο ίδιος o Finnegan το γράφει πάνω στα Klon, ότι δηλ. δεν ευθύνεται ο ίδιος για το hype που έχει δημιουργηθεί γύρω από το πετάλι του.

 

Το θέμα ειναι ότι ένα προϊον που συνεχίζει και παράγεται κατά χιλιαδες, εξακολουθεί να αντιμετωπίζεται στρεβλα ως "σπάνιο", "καλύτερο", "ανώτερης ποιότητας" , "δυσεύρετο", ενώ στη πραγματικότητα πωλείται τόσο "γιατί έτσι".

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 1_4_5 Alive είπε

80 ευρώ θεωρώ είναι οκ.. Αλλά, όχι δεν επικοινώνησα με τον πωλητή.
Δεν είμαι και πολύ του παζαριού.. Θεωρώ ότι με το παζάρι δημιουργείται μια αρνητική ενέργεια που υπάρχει κίνδυνος να συσσωρευτεί στο προϊόν που θα αγοράσω.. Ειδικά σε μεταχειρισμένο 😅 😂

Δεν αγοράζω ποτέ χωρίς παζάρι.

Όταν πουλάω κάτι απαιτώ να μου κάνει ο άλλος παζάρι.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Superfunk said:

 

 

Εγω ειμαι ερωτικος ποιητης.

 

Γραφω ασΘματα ΜΟΝΟ για τον ερωτιΖμο.. 

 

 

Δυό ανάποδες σου έδωσα

μα είπες πώς σε βαράω

κι όλοι με κοροδέβουνε

παντού όπου κι αν πάω

 

ποτέ μου δεν σε έδειρα

αυτά ήτανε χάδια

μου ξέφυγαν που χτύπαγα

μαρέγκα τα ασπράδια

 

και δηλαδή δεν σ' άρεσε

που έβγαζα το ζωνάρι

και σου 'λεγα κάτσε μωρή

να φέρω χαλινάρι

 

κι άμα μωρή ξενέρωτη

δεν γούσταρες το κσύλο

πες μου να πάω γήπεδο

να δέρνω για τον θρύλο.

 

 

Που να ντα γράψει αυτά ο Parker ασούμε .....

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dimsonic said:

 

 

Όποτε ψώνισα ο ίδιος ψώνισα στο 50% ή λιγότερο.

 

Ό,τι πούλησα δεν μπόρεσα ποτέ να πουλήσω πάνω απο 50%.

 

Επίσης υπάρχει άλλος ένας κανόνας, αν αγοράσεις κάτι στο 50%, μετα από πχ ένα εύλογο διάστημα που δικαιολογεί την τιμή αυτή, μετά θεωρητικά μπορεί να ανακυκλώνεται αυτό στο 50% για πολύ καιρό...

 

Για να μιλήσω λίγο σοβαρά, το συμπέρασμα που προκύπτει, είναι ότι η αγορά με την μικρότερη πιθανότητα να χάσεις χρήματα, είναι αυτή των μεταχειρισμένων, ειδικά αν τα αντικείμενα είναι 5ετίας +.

Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι στο 50% της τιμής που έχει καινούριο, πόσο να χάσεις σε περίπτωση μεταπώλησης?

Αν δηλαδή δεν χάσει ως καινούριο ένα μεγάλο ποσοστό της αρχικής του τιμής, είναι η ασφαλέστερη επιλογή από οικονομική άποψη.

 

Πάντως καλή η διευκρίνηση που έκανες ότι το μεγαλύτερο ποσοστό απωλειών το υφίστανται ηλεκτρονικά αντικείμενα.

 

Γιατί αν πχ μια gibson les paul deluxe 2015 είχε αρχική τιμή 2000 (και λίγα λέω) και την αγόραζες τόσο, αν ήθελες να την πουλήσεις μετά από ένα-δυο χρόνια, πόσο έπρεπε να την πουλήσεις?

 

Στην Γερμανία τις σκοτώνανε καινούριες 1200 - 1300.

Και το 50% του 1200 - 1300 είναι 600 - 650.

 

Δεν το βλέπω λογικό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Στην Γερμανία τις σκοτώνανε καινούριες 1200 - 1300.

Και το 50% του 1200 - 1300 είναι 600 - 650.

Ναι, αλλά και το να βλέπεις σε αγγελίες Les Paul του '15 στο 1μιση χιλιάρικο είναι λίγο άτοπο. Αυτές δηλ. που άρον-άρον και η ίδια η Gibson απέσυρε και τα μαγαζιά ξεστοκάρανε όντως, με κάτω από 1200€ (για αρκετό καιρό) κάπου λίγο ξύνεις το κεφάλι σου. Ακόμη και τώρα που η Les Paul είναι γύρω στο 2χίλιαρο καινούργια. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Κι εγώ πολλές φορές πήρα κάτι με χ χρήματα για να το δω μετά από 5-6 μήνες στο ίδιο καταστημα στο -20%. Όχι προσφορά. Διαμορφωμένη τιμή.

 

Δεν μπορώ να μπω σε αυτή τη λογική, αγοράζω εξοπλισμό για να παίξω/δουλέψω. Όταν δεν μου κανει κάτι θέλω να φεύγει για να έρθει κάτι άλλο. Δεν είναι οικόπεδα τα όργανα. (Εξαιρούνται τα -πραγματικά- συλλεκτικής αξίας, όργανα). Οχι οι les paul του 90 και κορεάτικες έπιφον. Mercy.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Που να ντα γράψει αυτά ο Parker ασούμε .....

 

 

Σε πλακωσα στις γρηγορες

γιατι ήσουνα χαμουρα

και τα αρκΕντια μου σπαγες

απ΄την πολλή μουρμουρα

 

Γιατι τα κεφτεδακια μου

σαν τη μαμα δεν φτιανεις

μωρη σουσου,μωρη μουρλη

θελεις να με τρελάνεις?

 

Σου ειπα: "βαλε γρηγορα 

μια τηγανια πατατες"

μα εσυ το καθυστερησες

ε φαε και δυό φάπες...

 

Μάθε μωρή στον άντρα σου

τυφλα να υπακΟΥεις

αλλιως θα μεινεις μονη σου

κι εγω θα γινω ΛΟΥΗΣ

 

τι να περδΕψει το BIC....

 

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, fusiongtr said:

 

Δεν το βλέπω λογικό.

είναι διάφορα πράγματα, είναι κι η ζέστη είναι και το πληκτρολόγιο είναι και που γράφουμε από το κινητό κάνοντας 10 άλλα πράγματα.

Όταν αγοράζεις ένα σίδερο, μια βάση μικροφώνου ή ένα flight case νοιάζεσαι αν έχει χαλάσει ένα πάσο, ή αν λείπει μια ρόδα.

Οταν παίρνεις κιθάρα κοιτάς τα τάστα, τα κλειδιά. Για σημάδια δε λες γιατί την παίρνει ο άλλος και την ρελικάρει. Οι μαγνήτες δεν χαλάνε, θεωρητικά, εκτός αν φάνε τράκο ή μπουν βγουν 200 φορές.

Όταν παίρνεις ηλεκτρονικό, ιδίως αυτά που είναι συνέχεια στο ρεύμα, χαλάνε οι πυκνωτές. Ακόμα και να μην λειτουργήσουν ποτέ στεγνώνουν με τον χρόνο. 

 

Αν υπήρχε ένας γενικός κανονας όλα θα ήταν εύκολα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου