Προς το περιεχόμενο

Mastering θέματα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Την επόμενη φορά που θα γίνει διαγωνισμός soundtrack, να είσαι μέσα οπωσδήποτε.

είναι σίγουρο το βραβείο που θα πάρω.

 Τα @@ μου.

χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουνάρα στην κρήτη εννοούμε την μεγάλη φωτιά η οποία όμως έχει επέλθη τεχνητά και είναι ελεγχόμενη.Θα σας μάθω και άλλη μια λέξη μιας και δείξατε μεγάλο ενδιαφέρων."Αρλούμπα"νοείτε η βλακεία που ξεστομίζει κάποιος,μπορεί να επέλθει και αυτή τεχνητά δια μέσου τις ομιλίας,αλλά σε αντίθεση με την "φουνάρα",δεν είναι ελεγχόμενη και μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες καταστροφές στον αποδέκτη.Και ναι,και οι 2 είναι αναλογικές.

Dimsonic το mastering δες το σαν ένα μεγεθυντικό φακό που θα αναδείξει τα στοιχεία της μίξης σου.Βλέπω ότι έχεις,όπως είχα και εγώ,ερωτήσεις για την μίξη (η οποία δεν είναι ίδια παντού, αλλά έχει διαφορετικές σχολές ενώ διαφέρει και από είδος σε είδος μουσικής).Βρες κάποιον επαγγελματία για μία φορά να σου πει τα στάδια της,ανάλογα το είδος που σε ενδιαφέρει και πίστεψε με θα σε βοηθήσει πολύ.Πλήρωσε μια φορά ένα mix αλλά ζήτα να είσαι παρόν και εκεί θα εντοπίσεις αρκετά πράγματα που θα σε βοηθήσουν.Σε επαγγελματία λέμε!Μην πάς στου superfunk και ξεκουμπώσει κανένα sub και σου σπάσει το πόδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ίσα ρε, μην μασάς, είσαι ο καλύτερος!

άλλο αυτό.

 Μόλις απεκατέστησα τη λειτουργία του automap server.

 Αφού παράτησα το κομμάτι.

 Όσο το ήθελα δεν δούλευε.

 Κατάλαβες φίλε μου?

 Είτε αναλογικά, είτε ψηφιακά,. τα προβλήματα είναι σχεδόν ίδια άμα κάτσουν.

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, MGs said:

Φουνάρα στην κρήτη εννοούμε την μεγάλη φωτιά η οποία όμως έχει επέλθη τεχνητά και είναι ελεγχόμενη.Θα σας μάθω και άλλη μια λέξη μιας και δείξατε μεγάλο ενδιαφέρων

 

 

Μην μου πεις ότι με παρεξήγησες.

Εμφανώς έκανα πλάκα, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Μην μου πεις ότι με παρεξήγησες.

Εμφανώς έκανα πλάκα, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις.

Πάμε να φύγουμε, θα πλακωθούν αυτοί χαχαχαχ

 Καληνύχτα.

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,εννοείτε ότι κάνουμε χαβαλέ μέσα και σε κάποια σοβαρά πράγματα που συζητάμε και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!Απλα αν το δει ο Superfunk αύριο που θα ξυπνήσει τον ήπια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, cos_dr said:

Πάμε να φύγουμε, θα πλακωθούν αυτοί

 

Μάλιστα, τσάμπα σε πλερώνω για μπόντυγκαρντ εσένα.

Μόλις είδες τα σκούρα .... los poulos έτσι?

Καμιά μέρα θα με φάνε οι λυσσάρες οι θαυμάστριες, κι εσύ θα παίζεις τάβλι ασούμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, dim νομίζω ότι δίνεις μεγαλύτερη σημασία απ' όσο θα έπρεπε στην εν λόγω διαδικασία.

Και αυτό το λέω λόγω του μουσικού ύφους σου.

Το mastering δεν θα σου αλλάξει τον ήχο κάποιου οργάνου, δεν θα σου διορθώσει της ατέλειες της μίξης, δεν θα επέμβει συχνοτικά σε ξεχωριστά tracks για να τους αλλάξει χαρακτήρα.

Επεμβαίνει στο τελικό stereo αποτέλεσμα και μόνο (εκτός αν εσύ ζητήσεις κάτι άλλο).

 

Έχουμε το στάδιο της ηχοληψίας (πηγές - ποιότητα ήχου από κάθε μια)

Το στάδιο της μίξης (εντάσεις, εφφέ, κλπ) κανάλι - κανάλι.

 

Τελείωσαν αυτά?

Έχεις ένα αποτέλεσμα που χρειάζεται ίσιωμα στο σύνολο, και όχι στα επι μέρους στοιχεία του.

Ένταση, συχνότητες, χώρος, συνολικά να είναι αποδεκτά και ομοιογενή.

 

Αυτό που τις περισσότερες φορές περνάει στο tube για "μαγικό mastering", κλπ, αναφέρεται συνήθως σε εμπορικές παραγωγές, στις οποίες (λόγω της επανάληψης μουσικών χαρακτηριστικών) έχει τεράστια σημασία η παραμικρή λεπτομέρεια.

 

Τώρα σε ένα κομμάτι που αλλάζει κάτι σε κάθε μέτρο ... τα βασικά και είσαι άρχοντας.

 

Αλλά τα μέχρι του mastering στάδια να είναι ΟΚ πρώτα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν καταφέρνεις να φέρεις τα πράγματα προς τα εκεί που θέλεις με τα plug ins, δεν σε σώζει ούτε το ακριβότερο hardware, γιατί αν δεν έχεις την γνώση να χρησιμοποιήσεις τα plug ins κατά το δοκούν, δεν θα την έχεις ούτε στο hardware, άσχετα με ποιο θεωρείς ότι έχει καλύτερο ήχο.

 

Ηχολήπτης δεν είμαι, απλά χρησιμοποίησα κοινή λογική.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μάλιστα, τσάμπα σε πλερώνω για μπόντυγκαρντ εσένα.

Μόλις είδες τα σκούρα .... los poulos έτσι?

 

Του φεύγα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ. 

 Από την άλλη έτσι όπως είμαι φέτος που έχω πάρει πολύ όγκο..... Ένας βγήκε προχθές από το αμάξι του να μου πουλήσει τσαμπουκά και μόλις βγήκα κι εγώ και με είδε και ήμουν και χαμογελαστός γιατί λέω ευκαιρία είναι να ρίξω καμία ψιλή, μπήκε ξανά στο αμάξι και έγινε καπνός. 

 Και εκεί θυμήθηκα την φράση του karate kid. Προπονούνται για να μην χρειάζεται να παλέψω. Και εγω δεν είμαι το τούμπανο που κάνει γυμναστήριο αλλά δεν ξέρει να βαράει. Εγώ είμαι επικίνδυνος γιατί ξέρω. Εγώ. Εγώ. Χαχαχαχαχαχα. 

 

 Τέλος πάντων. Το noiz όντως έχει εξαιρετικά άρθρα για το mastering και για άλλα θέματα. 

 Αλλά η καλύτερη λύση για το βέλτιστο αποτέλεσμα είναι να μην τα κάνεις όλα μόνος σου και αυτό πιστεύω πως ισχύει για όλους γιατί απλά η ακουστική κόπωση δεν σε κάνει αντικειμενική, ιδιαίτερα με τον τρόπο που δουλεύουν οι ερασιτέχνες homestudiαδες. 

 Η καλύτερη λύση είναι να συνεργάζεσαι με έναν ειδικό στο θέμα του mastering. 

 Όλα μόνος σου και χωρίς επαγγελματική εμπειρία και εκπαίδευση, είναι πολύ δύσκολο ακόμα και στην εποχή μας που μπορείς να βρεις τα πάντα στο διαδίκτυο, να συγκρίνεις κλπ. 

 Και μποξ όσα βίντεο και να δεις, αγώνες, tutorial, άμα δεν πας με προπονητή και να πλακωθεις να φας ξύλο, να τριφτεις, δεν πρόκειται να μάθεις. 

 Έτσι είναι και το mastering και το mixing. 

 Μπορεί τελικά να έχεις την έμπειρια να κάνεις μια καλή ενορχήστρωση και μίξη αξιοπρεπή και μόνος σου στο mastering που θα επιχειρήσεις να την καταστρέψεις. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου