Προς το περιεχόμενο

Mastering θέματα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μπορεί τελικά να έχεις την έμπειρια να κάνεις μια καλή ενορχήστρωση και μίξη αξιοπρεπή και μόνος σου στο mastering που θα επιχειρήσεις να την καταστρέψεις. 

 

Το mastering ,αν και υπάρχουν και εξαιρέσεις που ο ίδιος...μικτης κάνει και το mastering ,καλό είναι κατά τη γνώμη μου  να αφήνεται σε τρίτους μια και έτσι εξασφαλίζεις και μια επιπλέον γνώμη αλλά και οπτική στο υλικό σου .

 

Προσωπικά όλες τις παραγωγές που έχω κάνει και έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά σε τρίτους τις έχω δώσει για mastering.

 

Θα πρέπει βέβαια να είσαι προετοιμασμένος και για , ευχάριστες αλλα και δυσάρεστες εκπλήξεις αν η οπτική του μαστερα διαφέρει δραστικά από την δική σου...

 

Φαντάσου δηλ να έδινα για μάστερινγκ τη συμμετοχή μου στο διαγωνισμό στον MGs... σαν ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ από γραμμόφωνο θα μου την επέστρεφε 🙂

 

για αυτό και την έδωσα σε μαστερα AντΡα, σωστό Μουστακλή που δεν φοβάται τα μπάσα τα βάρβαρα τα Τζαμαϊκανα 🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει το ενδιαφέρον του ότι κάθε τόσο εμείς κάνουμε σοβαρές κουβέντες για mastering, την ώρα που το 90% του κόσμου ακούει (όσο ακούει) από το ηχείο του κινητού ή το πολύ από τα ακουστικά του κινητού. 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Πάντως έχει το ενδιαφέρον του ότι κάθε τόσο εμείς κάνουμε σοβαρές κουβέντες για mastering, την ώρα που το 90% του κόσμου ακούει (όσο ακούει) από το ηχείο του κινητού ή το πολύ από τα ακουστικά του κινητού. 

Μα πλέον γι αυτό "χρειάζεται" το mastering, να ακούγετε καλά το κομμάτι σε αυτά!  

 Ξέρεις βρε Σπύρο πόσο δύσκολο είναι να ακούγονται όλα τα υπόλοιπα όργανα σε σχέση με το ταμπούρο και τα πιάτα της drums σε αυτά τα μεγαφωνάκια;     Μην μιλήσω για το μπάσο....😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούνε από αυτά τα Bluetooth βαρελάκια. 

Λουπον, μας έχω διαγωνισμό. . 

 Θα κάτσουμε να μιξαρουμε και να μαστεραρουμε πολυκαναλο ήχο. 

 Θα το βγάλουμε σε DTS και Dolby ATMOS. 

 Στον νικητή δίνω ένα korg kontrol που μου έχει ξεμείνει και 20 ευρώ pocket money. 

 Εγώ μια φορά το είχα προσπαθήσει αλλά δεν το έκαμα καλά. 

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, cos_dr said:

 Στον νικητή δίνω 20 ευρώ pocket money. 

μια φορά το είχα προσπαθήσει αλλά δεν το έκαμα καλά. 

 

 

Εύκολο είναι.

Βάζεις το χέρι στην τσέπη και βγάζεις ένα εικοσάρικο.

Μετά το αποχαιρετάς για πάντα, και πνίγοντας μέσα σου τον πόνο του αποχωρισμού, το δίνεις, ενώ ένα δάκρυ θα κυλάει αργά στο μάγουλό σου.

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου