Προς το περιεχόμενο

Mastering θέματα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, yameth said:

Η ηχητική ομοιογένεια ενός άλμπουμ στο master έχει να κάνει με τις δυναμικές, το φασματικό εύρος, την συνολική ένταση μεταξύ των κομματιών και την ευρύτερη τοποθέτηση σε κοινό χώρο.

 

Κι εγώ αυτό ήξερα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, fusiongtr said:

Δηλαδή δεν σου αρέσει ο ήχος του μπάσου σε κάποια?

Δεν ταιριάζει με το context?

Τον θεωρείς "ψεύτικο"?

Αν δεν κολλάνε οι ήχοι του μπάσου μεταξύ τους σε ένα album, δεν είναι πρόβλημα.

 

 

αν έχεις την περιέργεια, μπορεις να πας στο προφιλ μου στο soundcloud και να δεις πχ. τα

personal revenge, annunciation, forward retreat, 2X3, 0414 έχουν μπάσο που το θεωρώ γενικά σε ικανοποιητικό επίπεδο (αν και σ αυτά υπάρχει και κανονικό και vst)

ενώ στα codrexa, welcome Christmas, the march of the 10000, why not δεν είμαι τοσο ευχαριστημένος ούτε κάθονται μαζί με τα προηγούμενα.

Στα δε DCS p6000, bam, jazz 22 έχω έτοιμες λούπες που έχουν εντελώς άλλο χαρακτήρα.

Εκτός που όλα είναι διαφορετικά όργανα, κανονικά, συνθετικά κλπ, διαφέρουν αρκετά έως πολύ και συχνοτικά.

10 minutes ago, Superfunk said:

 

Εδώ δεν μπορούμε στη ΜΙΞΗ να τα φτιάξουμε αυτά, θα τα φτιάξει το mastering?

 

 

 

Καμια ιδέα να τα σώσουμε πάλι πίσω στο μιξ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

βρε συ Γιάννη γιατί σ αρέσει να μιλάς σαν γυμνασιάρχης?

 

Όχι δεν μίλησα με ειδικό. Ρώτησα εσάς πρώτα γιατι είστε οι πιό κοντινοί ειδικοί που γνωρίζω.

Όχι δεν έδωσα έξω γιατί ήθελα και θέλω να κάνω όλη την παραγωγή in house

Τρίτον δεν είναι επαγγελματική δουλειά. Είναι χόμπυ, όπως ήταν και είναι χόμπυ (ευτυχώς) η μουσική για όλη μου τη ζωή

Σόρι αν ακούγομαι έτσι αλλά το κάνω ίσως γιατι ενω κανεις το χόμπι σου, αμφισβητείς και ακυρώνεις τις τυπικές, δοκιμασμένες διαδικασίες και κανόνες.

Αλλο το "θα τα κανω όλα μονος μου μαθαίνοντας" (και μπράβο σου!) και άλλο το "δεν γίνεται αυτό ούτε απο έμπειρους επαγγελματίες".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MGs είπε

Ο Κώστας θα μας πει,που το έχει πετύχει αυτό.Να έχει ομοιογένεια με ότι και να χρησιμοποιήσει.

 

Σιγά μην το πω. Κόψτε το λαιμό σας να μάθετε μόνοι σας Χαχαχαχαχα 

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dimsonic said:

 

1. στα codrexa, welcome Christmas, the march of the 10000, why not δεν είμαι τοσο ευχαριστημένος ούτε κάθονται μαζί με τα προηγούμενα.

 

2. Στα δε DCS p6000, bam, jazz 22 έχω έτοιμες λούπες που έχουν εντελώς άλλο χαρακτήρα.

 

 

1. Αν δεν κάνουν δουλειά το eq και οι κομπρέσορες (να τα φέρουν κοντά συχνοτικά), τα ξαναπαίζεις.

 

2. Άλλη λογική, άλλος χαρακτήρας, μην σε νοιάζει αυτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω θα επιμείνω. Το πρόβλημα σου είναι ένα απο αυτά που οδήγησαν στην ύπαρξη της διαδικασίας master.

Εχεις εγκλωβιστεί όπως κι εγω με τα δικά μου κομμάτια κατα καιρούς, στις δικές σου σκέψεις και γνώσεις.

Κι αν δεν μπορείς να πληρώσεις το Abbey Road για να μάθεις και να κρίνεις, μπορείς διαβάσεις την βίβλο του Bob Katz, Mastering Audio.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υπάρχει επίσης μια εκτενής αναφορά σε παλαιότερο άρθρο του Νικόδημου στο mastering.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yameth είπε

Υπάρχει επίσης μια εκτενής αναφορά σε παλαιότερο άρθρο του Νικόδημου στο mastering.

Υπήρχε επίσης εκτενής αναφορά στο Μαστερινκ σε πάπυρους στην Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας αλλά καταστράφηκαν κατά την πολιορκία του Ιουλίου Καίσαρα. 

Χαχαχαχα 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζεις σανσκριτικά?

Να σου δώκω να διαβάσεις μια αρχαία γραφή, που λέει τα πάντα για το noiz 10.000 χρόνια προ χριστού.

 

Αφτοί τα ήξεραν όλα!

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου