Προς το περιεχόμενο

Mastering θέματα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σωστή ενορχήστρωση-αξιες-διαδοχικότητα-αρμονια, σωστή χρήση/διαμόρφωση  compression/limiter και eq σε κάθε track ανάλογα με την φύση και τονική πρόοδο του οργάνου στη σύνθεση , σωστή χρήση reverb/delay και τοποθέτηση στη στερεοφωνία, σωστό send και return στα bus, track groups κλπ.

 σωστές εντάσεις στα track ανάλογα με το στυλ, το πλήθος και το είδος των οργάνων στην ενορχήστρωση και αφού όλα είναι εντάξει, τότε πάμε στην συνολική μίξη αφού αφήνουμε ένα περιθώριο για να δουλέψει το μαστερινκ και τα εργαλεία του, με συνολικό compression-eq-limiting-στερεοφωνική βελτίωση για να ισορροπήσουμε τα ακουστικά στοιχεία της και να βελτιστοποιήσουμε την αναπαραγωγή της στα διάφορα ηχητικά συστήματα και μέσα.

 

 Απλά πράγματα, γιατί παιδεύεστε? Τι δεν καταλαβαίνετε?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Και μετά δε θες να ξανακούσεις το τραγούδι ποτέ γιατί με τόσες ακροάσεις το έχεις ΣΙΧΑΘΕΙ. Δεν το παθαίνω εγώ, ένας φίλος από τα Αγγλικά, δεν τον ξέρετε. 

  • Like 2
  • Χαχα 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το έχω πάθει αυτό με τις πολλές ακροάσεις.. Δύσκολα το γλυτώνεις αν θες να διορθώσεις λεπτομέρειες.. Και μετά από όλα αυτά που περιγράφει πριν ο cos_dr παίζει να μην το ακούσουν και παραπάνω από 10-20 άνθρωποι τελικά.. 😞 

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, BillTrantos said:

 

Δεν το παθαίνω εγώ, ένας φίλος από τα Αγγλικά, δεν τον ξέρετε. 

 

Έλα ρε Bill, πηγαίνουμε μαζί Αγγλικά και δεν το ήξερα .....

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σωστή ενορχήστρωση-αξιες-διαδοχικότητα-αρμονια, σωστή χρήση/διαμόρφωση  compression/limiter και eq σε κάθε track ανάλογα με την φύση και τονική πρόοδο του οργάνου στη σύνθεση , σωστή χρήση reverb/delay και τοποθέτηση στη στερεοφωνία, σωστό send και return στα bus, track groups κλπ.

 σωστές εντάσεις στα track ανάλογα με το στυλ, το πλήθος και το είδος των οργάνων στην ενορχήστρωση και αφού όλα είναι εντάξει, τότε πάμε στην συνολική μίξη αφού αφήνουμε ένα περιθώριο για να δουλέψει το μαστερινκ και τα εργαλεία του, με συνολικό compression-eq-limiting-στερεοφωνική βελτίωση για να ισορροπήσουμε τα ακουστικά στοιχεία της και να βελτιστοποιήσουμε την αναπαραγωγή της στα διάφορα ηχητικά συστήματα και μέσα.

 

 Απλά πράγματα, γιατί παιδεύεστε? Τι δεν καταλαβαίνετε?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

ΟΛΑ σας τα μάθαιναν στην κλαδική.

 

Έχεις δίκιο που είσαι ΠΑΣΟΚ.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Και μετά δε θες να ξανακούσεις το τραγούδι ποτέ γιατί με τόσες ακροάσεις το έχεις ΣΙΧΑΘΕΙ. Δεν το παθαίνω εγώ, ένας φίλος από τα Αγγλικά, δεν τον ξέρετε. 

ε, δεν γίνεται αλλιώς.

 Αυτό θα το υποστείς.

 Εγώ ιδιαίτερα που αρέσκομαι στο να προσπαθώ σε διάφορα στυλ γιατί το γουστάρω και φαντάζομαι και άλλοι, πρέπει να κάνω και μεγάλη προεργασία για να φορτώσω τα απαραίτητα όργανα, να διαμορφώσω τα track και τις midi δρομολογήσεις, άντε να ζεσταθώ και λιγο δοκιμάζοντας ή α;ρχίζοντας από κάτι για να χτίσω μια σύνθεση πάνω σε αυτό. Πριν ξεκινήσω κάν έχω σιχαθεί, όχι οταν φτάσω φτάσω στη διαδικασία μίξης αφού τελειώσω τη σύνθεση. Αφού όταν φτάνω στο μάστερινγκ είναι άξιο απορίας το πως δεν έχω αυτοκτονήσει από τη βαρεμάρα.

 

 Και καμιά φορά ακούω παλαιότερα tracks μου και λέω. Έφαγα εργατοώρες από τη ζωή μου και τι κατάλαβα.

 Αφού ούτε ζω, δεν κερδίζω από αυτό. Μόνο μου κόστισε σε αγορές, ρεύμα και χρόνο.

 

 Αν τις ώρες που είχα αφιερώσει να συνθέτω και να μιξάρω από μικρό παιδί, έστω έπαιζα με ένα όργανο εποχιακά σε live σκηνές, σε πανηγύρια κλπ., τώρα θα είχα χτίσει και άλλο εξοχικό.

 Έπαιζα και έβγαζα και ενα χαρτζιλίκι και στις εποχές που δίνανε αλλά όχι.

 Δεν είχα μυαλό.

 ήθελα να μάθω και να παιζω με παραγωγές και συνθέσεις. Δεν λέω, μου άρεσε, με γέμιζε, αλλά αυτό.

 Σιχάθηκα, ξενυχτούσα, εστιβα το μυαλό μου, γιατί? Για το τίποτα.

 

 Αντε ρε, σιχάθηκα, θα τα πετάξω όλα. Η ζωή μικραίνει. 

 Καλύτερα να πηγαίνω για μια μπύρα παραπάνω και καμια βολτα με κανα γκομενάκι παρά να το παίζω συνθεταράς.

 Ε?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ΟΛΑ σας τα μάθαιναν στην κλαδική.

 

Έχεις δίκιο που είσαι ΠΑΣΟΚ.

Εμείς τα ξέρουμε και αν νομίζει το κεφάλαιο πως νίκησε, θα λογαριαστούμε. 

 Θα μάθουν να πλερώνουν καλά για να ζήσουμε και εμείς λίγο καλύτερα γιατί μας έχουν αποκάμει.

 Στέγνωσε η τσέπη μας, έφυγε το χαμόγελό μας.

 αχαχαχαχαχαχαχα

 

 Και πολλά που ξέρω από το noiz τα έμαθα για τα μουσικά.

 Εσείς μου τα μάθατε, εσείς μου τα εξηγούσατε, εσείς με κατευθύνατε, εσείς με ακούγατε. 

 Δική σας ευθύνη είναι το ότι είμαι.

 

  • Μπερδεύτηκα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, cos_dr said:

τώρα θα είχα χτίσει και άλλο εξοχικό.

 

 

Κουφαλίτσα ....

 

 

 

 

για να ζήσουμε και εμείς λίγο καλύτερα γιατί μας έχουν αποκάμει.

 

Που πα ρε με μόνο ένα εξοχικό ασούμε .....

Ξεφτίλα λέμε ....

Μαύρη μιζέρια ....

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ρεύμα

 

Τι δεν είχες δόντι στη ΔΕΗ?

 

Πρέπει να ήσουν ο μοναδικός Ελλην ΠΑΣΟΚΑΣ που πληρωνε λογαριασμό ρεύματος.

 

Με απογοήτευσες.... τζάμπα τα κεραΖματα στον Φωτόπουλο;

 

Τουλάχιστον καμμιά εκδρομή σε πήγε;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Τι δεν είχες δόντι στη ΔΕΗ?

 

Πως δεν 'έχω.

 Από τον ένα παππού μου.

 Αφού μου έλεγαν να σε βάλουμε εκεί και δεν ήθελα.

 Με έβαλαν αλλού.

 Αλλά τους τα κόψανε. 

 Πας και λες ρε μανα, έχεις να μου δανείσεις κανα χιλιάρικο να φτιάξω το αμάξι?

 Και της τα κόψανε, δεν έχει.

 Τους πετσοκόψανε.

 Εμένα μου λές?

 Ο Φωτόπουλος σαν δικό του παιδί με έχει.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι δεν είχες δόντι στη ΔΕΗ?

 

11 minutes ago, cos_dr said:

Πως δεν 'έχω.

 Από τον ένα παππού μου.

 

 

 

Φίλως είναι παλιό αυτό, να ντο πας για σφράγισμα πρώτα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, cos_dr said:

Σωστή ενορχήστρωση-αξιες-διαδοχικότητα-αρμονια, σωστή χρήση/διαμόρφωση  compression/limiter και eq σε κάθε track ανάλογα με την φύση και τονική πρόοδο του οργάνου στη σύνθεση , σωστή χρήση reverb/delay και τοποθέτηση στη στερεοφωνία, σωστό send και return στα bus, track groups κλπ.

 σωστές εντάσεις στα track ανάλογα με το στυλ, το πλήθος και το είδος των οργάνων στην ενορχήστρωση και αφού όλα είναι εντάξει, τότε πάμε στην συνολική μίξη αφού αφήνουμε ένα περιθώριο για να δουλέψει το μαστερινκ και τα εργαλεία του, με συνολικό compression-eq-limiting-στερεοφωνική βελτίωση για να ισορροπήσουμε τα ακουστικά στοιχεία της και να βελτιστοποιήσουμε την αναπαραγωγή της στα διάφορα ηχητικά συστήματα και μέσα.

 

 Απλά πράγματα, γιατί παιδεύεστε? Τι δεν καταλαβαίνετε?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αρμονια; δηλ θελει πληκτρα σονυ και καλα;

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου