Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία home studio πρώτη φορά για κρητική μουσική...


kostaspd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζα οτι μενεις Κρητη. Καθε γειτονια εχει 2 λαουτιερηδες...

 

Πειραια πιο δυσκοκο να βρεις. Βαλε αγγελια στο νοιζ.

 

Απο Κρητη καταγεσαι?

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα αυτήν για αρχή.Μπορεις να γράψεις μέχρι και τέσσερα όργανα ταυτόχρονα.Ειδικα αν φτιάξεις μια μικρή παραδοσιακή μπάντα με τέσσερα μικρόφωνα μπορείτε να παίζετε ζωντανά μέχρι τέσσερις ταυτόχρονα.

 

https://www.skroutz.gr/s/8556478/Behringer-U-Phoria-UMC404HD.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εγώ θα σου πρότεινα αυτήν για αρχή.Μπορεις να γράψεις μέχρι και τέσσερα όργανα ταυτόχρονα.Ειδικα αν φτιάξεις μια μικρή παραδοσιακή μπάντα με τέσσερα μικρόφωνα μπορείτε να παίζετε ζωντανά μέχρι τέσσερις ταυτόχρονα.


https://www.skroutz.gr/s/8556478/Behringer-U-Phoria-UMC404HD.html

2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εγώ θα σου πρότεινα αυτήν για αρχή.Μπορεις να γράψεις μέχρι και τέσσερα όργανα ταυτόχρονα.Ειδικα αν φτιάξεις μια μικρή παραδοσιακή μπάντα με τέσσερα μικρόφωνα μπορείτε να παίζετε ζωντανά μέχρι τέσσερις ταυτόχρονα.

 

https://www.skroutz.gr/s/8556478/Behringer-U-Phoria-UMC404HD.html

Σε ευχαριστώ πολύ...

Πράγματι φαίνεται ιδανική η πρόταση σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά μια τετρακαναλη κάρτα θέλει και 4 μικρόφωνα (μαζί με τα παρελκόμενα τους) για να αξιοποιηθεί. (Όπως και στοιχειώδης γνώσεις ηχοληψίας για να ηχογραφηθούν 4 όργανα στον ίδιο χωρο - όπως και ακουστικά για ολους).

Κι αυτό οδηγεί σε αγορά οικονομικων μεν, value for money δε, πυκνωτικων μικροφωνων.

Έχω βρει ένα οικονομικο και αρκετά ποιοτικό μικρόφωνο, αλλά δεν είναι διαθέσιμο αυτό τον καιρό.

ΤοTracerStudio Pro. Έχουν γίνει σχετικα θέματα στο φόρουμ (λινκ παρακάτω)

Για κάποια καλυτερα αλλά σε λογικά πλαίσια κόστους είναι το Rode NT1-A και το Beringer B2 pro.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 11:26 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Οπότε θα χρειστείς και πυκνωτικό μικρόφωνο για εγγραφή ακουστικών οργάνων και φωνής.

Και μάλλον και midi keyboard και vst/vsti, για τύμπανα - μπάσο (εξαρτάται από τις ενορχηστρώσεις σου).

 

μεγάλε παλαιοχορδίτη η παραδοσιακή μουσική δεν έχει σαμπλαδορο ούτε ντραμερ ούτε μπασίστα, ένα μονωμένο κιβώτιο χρειάζεται και ένα καλό μικρόφωνο, λυπάμαι για το ύφος καρδιναλίου αλλά όταν ακούω ότι κάποιος στήνει για τέτοιο σκοπό ενθουσιάζομε και ελπίζω να ακούσω αυτό που λέει... παραδοσιακή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Άγιος said:

μεγάλε παλαιοχορδίτη η παραδοσιακή μουσική δεν έχει σαμπλαδορο ούτε ντραμερ ούτε μπασίστα, ένα μονωμένο κιβώτιο χρειάζεται και ένα καλό μικρόφωνο, λυπάμαι για το ύφος καρδιναλίου αλλά όταν ακούω ότι κάποιος στήνει για τέτοιο σκοπό ενθουσιάζομε και ελπίζω να ακούσω αυτό που λέει... παραδοσιακή

 

Φαντάζομαι ότι το "εξαρτάται από τις ενορχηστρώσεις σου" δεν σου λέει τίποτα ....

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Φαντάζομαι ότι το "εξαρτάται από τις ενορχηστρώσεις σου" δεν σου λέει τίποτα ....

είμαι στρατευμένος αντι-stratocaster-μαγνήτη στο λαούτο αντί-σαμπλαδορος pureας, αυτό πρέπει να σου λέει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Άγιος said:

είμαι στρατευμένος αντι-stratocaster-μαγνήτη στο λαούτο αντί-σαμπλαδορος pureας, αυτό πρέπει να σου λέει κάτι

 

Βρε ναι, εντάξει, αλλά αν δεν έχει ο άνθρωπος να κατεβάσει στρατιά από την Κρήτη, δεν πρέπει να γράψει κάποια όργανα, αν θέλει ολοκληρωμένες παραγωγές?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου