Προς το περιεχόμενο

Stratocaster tremolo: floating/decked or blocked?


Stratocaster tremolo: floating/decked or blocked?  

32 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως έχετε σεταρισμένο το tremolo της stratocaster (ή οποιασδηποτε κιθαρας εχει παρομοιο τρεμολο)

    • Εχει tremolo η strat μου?
      1
    • Floating οπως το ηθελε και ο Leo & οπως το κανει ο Verheyen & ο Jeff Beck
      22
    • Decked κατι ξέρει ο Γιαννης ο Meyer
      6
    • Blocked ,ο ΚλαΦτον ζει αΦτος μας οδηγει
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθες εβλεπα αυτό και ειπα να το κανω στην Strat Plus μου μια και τα locking tuners,το roller nut & το 2 point trem της κρατανε το κουρδισμα όπως ο Ερντογκαν την εξουσια...😅

 

 

 

ειχα καιρο να παιξω με floating tremolo & πρεπει να πω ότι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ πολυ...

 

και λογω των επιπλεον δυνατοτητων που δινει οσο και λογω του feel που εχει η κιθαρα ,πιο "βουτυρενια" και Ζεξυ... ενω ο ηχος της έγινε και πΓιο strat (φλώρεψε κι αλλο δηλαδη 🤣 μια και έχασε αρκετο sustain αλλά πήρε περισσότερο "αερα" & attack )

 

ΕΣΕΙΣ τι προτιματε?

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κιθαρες με τρεμολο παντα το εχω floating. Για μενα, δεν εχει νοημα να εχω κιθαρα με τρεμολο και να εχω να υπολειτουργει ή ολοτελα blocked. 

Οσο για το εαν το χρησιμοποιω, δεν το αγγιζω καθολου σχεδον. Μου αρεσει η αισθηση στο παιξιμο, και απλα θελω να υπαρχει διαθεσιμο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στις κιθαρες με τρεμολο παντα το εχω floating. Για μενα, δεν εχει νοημα να εχω κιθαρα με τρεμολο και να εχω να υπολειτουργει ή ολοτελα blocked. 

Οσο για το εαν το χρησιμοποιω, δεν το αγγιζω καθολου σχεδον. Μου αρεσει η αισθηση στο παιξιμο, και απλα θελω να υπαρχει διαθεσιμο.

Mια απο τα ιδια. 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Floating, είναι στοιχείο του ήχου της ακόμα και όταν δεν το πειράζεις. 

Αν είναι να παίξουμε με κούτσουρο παίζουμε και με την τέλε (που φτουράει και περισσότερο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγοι χρησιμοποιούν το τρέμολο χωρίς να γίνονται βλαχοαμερικανοι, ο μηχανισμός αυτος είναι πολύ επιρρεπής στο κιτς, θα μπορούσε να πει κανείς ότι πρόκειται για έναν εν δυνάμει κιτς μηχανισμό. Για να κάνει λοιπόν κανείς βιβρατο σε πολλές χορδές μαζί χρειάζεται καλή fender γέφυρα που να μην ξεχειλώνει-αλλάζει με τον καιρό ώστε να μπορέσει να φτιάξει μια τέτοια τεχνική... το τρέμολο επομένως πρέπει να δουλεύει όπως σχεδιάστηκε. Για ποιο λόγο άλλωστε να σηκώνει κανείς αυτό το τούβλο αν δεν δουλεύει το τρέμολο... η αίσθηση γίνεται ίδια με οποιαδήποτε fixed bridge κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Floating για να πάρει αέρα ο ήχος και όταν το χαϊδεύεις να είναι vibrato και όχι pitch shifter. Με λίγα λόγια έχει πιο φυσικό , πιο Bigsby πιο Jazzmaster ήχο floating και αυτό είναι καλό!

 

Απλά το σεταπ θέλει προσοχή για να είναι το action του τρέμολο στα γούστα του καθενός. Εδώ παίζει ρόλο το gauge των χορδών, το action, ο αριθμός και η απόσταση των ελατηρίων από το claw.

 

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι το έχετε floating το έχετε όπως οι Carl Verheyen/Jeff Beck?

 

Δηλ. σε full σήκωμα μι-ημιτονιο, σι-τονος, σολ -Τριημιτόνιο?

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

floating από τότε (2014) που είδα το βιδεο του Carl.

Τότε το έφτιαξα ημιτόνιο, τονο, τριημιτόνιο, αλλά έκτοτε δεν ασχολήθηκα, και άλλωστε δεν το βουλιάζω τόσο. Κάνω μικρά πράγματα. Είμαι ακόμα πιό πίσω από τον Τζεφ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σχεδόν decked, σφιχτό όσο γίνεται, φουλ ελατήρια, όταν ενεργοποιείται, ίσα να πιάνει upwards vibrato. Δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση ξεκουρδίσματος σε double stops, οπότε έστω κι έτσι, floating.

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη στρατ το εχω μπλοκαρισμενο(9/10 φορες.την αλλη μια decked),σιγουρα επαιξαν ρολο οι δικοι μου guitar heroes(gallagher,clapton,r.ford,σπαθας κτλ,κτλ)αλλα αφου ετσι κ αλλιως δεν το χρησιμοποιησα ποτε(γιατι τωρα δεν εχω στρατ)απλα δεν το εβαζα και το μπλοκαρα.το βιντεακι δεν το ειχα ξαναδει αλλα σιγουρα στην επομενη στρατ μια δοκιμη θα την κανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου