Προς το περιεχόμενο

Stratocaster tremolo: floating/decked or blocked?


Stratocaster tremolo: floating/decked or blocked?  

32 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως έχετε σεταρισμένο το tremolo της stratocaster (ή οποιασδηποτε κιθαρας εχει παρομοιο τρεμολο)

    • Εχει tremolo η strat μου?
      1
    • Floating οπως το ηθελε και ο Leo & οπως το κανει ο Verheyen & ο Jeff Beck
      22
    • Decked κατι ξέρει ο Γιαννης ο Meyer
      6
    • Blocked ,ο ΚλαΦτον ζει αΦτος μας οδηγει
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ μετά από αρκετό καιρό που το είχα decked, τα τελευταία χρόνια το έχω floating και το απολαμβάνω. Το χρησιμοποιώ μόνο για χρώμα vibrato.

Εννοείται δεν το ρυθμίζω ποτέ παρά μόνο ο τεχνικός που την σετάρει κάθε 2-3 χρόνια. Αν τύχει καμιά φορά και το πειράξω, το ρυθμίζω στην τύχη, περίπου στο ύψος που προτείνει η fender και σε καμιά περίπτωση όπως ο Carl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ρυθμιζω στο προτεινομενο απο τη φεντερ υψος. Και τις δυο ακραιες βιδες της γεφυρας τις εχω ενα κλικ πιο σφικτα απ' οτι πρεπει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, harilatron είπε

Floating, είναι στοιχείο του ήχου της ακόμα και όταν δεν το πειράζεις. 

Αν είναι να παίξουμε με κούτσουρο παίζουμε και με την τέλε (που φτουράει και περισσότερο)

αυτο ακριβός 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blocked, δηλαδή να κάνω μόνο vibrato προς τα κάτω. Δεν μου αρέσει η αίσθηση να αιωρείται η γέφυρα, θέλω το σημείο που έχω το palm του δεξιού μου χεριού να εφάπτεται σε σταθερό σημείο.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν κουμπώνω καν το τρέμολο arm στις κιθάρες μου, αφού σε μερικές θέλει διαδικασία (δεν είναι βιδωτό, αλλά κουμπωτό που πρέπει να το σφίξεις με αλλενάκι κτλ) που βαριέμαι να την κάνω όταν πάω να παίξω κάπου, από την στιγμή που δεν έχω μονίμως κουμπωμένο το tremolo arm όταν μεταφέρω μια κιθάρα σε θήκη.

 

Τώρα τα ''αφού δεν χρησιμοποιείς καν τρέμολο γιατί δεν παίζεις με Τέλε'' δεν τα πολυ-συμμερίζομαι... Άλλο Τέλε, άλλο Στρατ, άλλο PRS κτλ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Blocked, δηλαδή να κάνω μόνο vibrato προς τα κάτω

 

 

ΑφΤΟ ΙΝΕ decked φιλωους

 

Blocked ειναι οταν βανουμε 5 ελατηρια και ενα κομματι κΣυλο πισω απο το trem block ωστε να μην παΓαινει ουτε πανω ουτε κατω. 

 

Decked το ειχα και εγω σε ολες μου τις strat πάντοτε για τον ιδιο λογο με εσενα.

 

Στην vintage style strat μου ακομα decked το εχω.

45 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Τώρα τα ''αφού δεν χρησιμοποιείς καν τρέμολο γιατί δεν παίζεις με Τέλε'' δεν τα πολυ-συμμερίζομαι

 

 

Θα συμφωνησω, αλλωστε υπαρχουν και non trem (hardtail)  strats.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

ΑφΤΟ ΙΝΕ decked φιλωους

 

επρεπε να ψηφίσω ''γιατί? εχεί τρέμολο η στρατ μου?'' μου φαίνεται 😁 δεν το 'χω με όλες αυτές τις βίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκιμάστε την γέφυρα παράλληλα με το σώμα με κατάλληλο πάχος χορδών για την δύναμη που χρησιμοποιείτε, αν παίζεις πχ με 10ρες ακουστική και με 9ρες strat θέλει μια μεγάλη προσαρμογή στην δύναμη από το ένα όργανο στο άλλο. Βάλετε τα δάκτυλα κάτω από το arm και την παλάμη πάνω από το arm για να μιμηθείτε το βιβρατο που κάνει το αριστερό χέρι αλλά σε μια ολόκληρη συγχορδία, λίγο πάνω από το pitch λίγο κάτω, είναι ωραίο όργανο η stratocaster
βιβρατο μονόπαντα δεν γίνεται, αυτά βέβαια είναι γούστα

 

Η γέφυρα με την αλεν βίδα που σφίγγει το arm εγκάρσια και είναι arm και γέφυρα σίδερο με σίδερο χωρίς πλαστικά μέσα στην τρύπα κτλ,  είναι ο καλύτερος μηχανισμός, καθώς δεν ξεχειλώνει ποτέ (fender) και μπορείς παντα να ρυθμίζεις πόσο σφιχτό είναι το arm ώστε να μένει πάντα εκεί που το άφησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Floating του κερατά θα έλεγα! 😁 Και μάλλον είμαι και ο χειρότερος απ όλους γιατί χρησιμοποιώ μόνο 2 ελατήρια. Σε παλιές χορδές εύκολα σπάει η Μι αν συνδιασω σήκωμα και reverse tremolo, γι αυτό και κατηργησα τις elixir στις strat. Δεν συμφαιρει... 🙃Φυσικά υποχρεωσα το δεξί μου να γίνει ελαφρύτερο στα ρυθμικά Γενικά δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα ξεκουρδισματος ο ήχος είναι πιο αερινος και η κιθάρα πιο...τσιριμπιμ τσιριμπομ. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου