Προς το περιεχόμενο

Tι μαγνητες για την Στρατ μου πριν τρελαθω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aris Spa είπε

Το base plate εννοείς από zinc ? Σαν αυτό που έχουν οι τελε?

 

 

steel ,ναι σαν αυτο που εχουν οι tele.

 

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Pickup-baseplate-stratocaster-Copper-plated-steel-single-coil/113993519507?hash=item1a8a8b1193:g:lVwAAOSwzOxcv0cZ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aris Spa είπε

Το κολλάω με μολύβι ? Η το κρατάνε οι βίδες ?

 

 

Εγω βαζω UHU 😅  ο γιατρος που μου εφτιαξε το εργαλειο δεν θυμαμαι τι εκανε,σαν κολλημενο μου φαινεται (ηταν απο τελε και το κοΠσαμε) 

 

 

13433-240718010027.png

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω τι χρώματα θέλεις, κλπ. ΑΛΛΑ!

 

Για αυτά που παίζεις, top είναι ο SD Quarter Pound για μένα.

 

Στην Tele μου έχω στη γέφυρα τον Chopper, ο οποίος βγαίνει και για Strat. Είναι πολύ hot μαγνήτης, διπλός σε μέγεθος μονού είναι βασικά, αλλά σκοτώ.  

 

Αυτά από μένα, προφανώς αν έχεις το μαρούλι πήγαινε για Bare Knuckle, όποιος σου λέει να μην τους πάρεις μάλλον δεν έχει δοκιμάσει κάποιο σετ. 

 

Έχω παίξει 3 διαφορετικά sets και όλα με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

 

Εγω βαζω UHU 😅

Nice! Βλέπω είναι 166 στον Θωμά . Λοιπόν θα τους τσιμπήσω . Ο νεκ μαγνήτης βγάζει αυτό που θέλω. Τώρα για μπριτζ θα δω αν θα είμαι ευχαριστημένος με το baseplate και το tone στον μπριτζ. Στην Ελλάδα ποιος πουλάει φεντερ μαγνήτες; 

Just now, BillTrantos said:

Δεν ξέρω τι χρώματα θέλεις, κλπ. ΑΛΛΑ!

 

Για αυτά που παίζεις, top είναι ο SD Quarter Pound για μένα.

 

Στην Tele μου έχω στη γέφυρα τον Chopper, ο οποίος βγαίνει και για Strat. Είναι πολύ hot μαγνήτης, διπλός σε μέγεθος μονού είναι βασικά, αλλά σκοτώ.  

 

Αυτά από μένα, προφανώς αν έχεις το μαρούλι πήγαινε για Bare Knuckle, όποιος σου λέει να μην τους πάρεις μάλλον δεν έχει δοκιμάσει κάποιο σετ. 

 

Έχω παίξει 3 διαφορετικά sets και όλα με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό. 

Οι bareknuckle είναι άρρωστοι ισχύει. Αλλά 300+ για μαγνήτες μου φαίνονται too much. Όταν τη. Ίδια ώρα θέλω να πάρω και άλλα πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή έχω εμπειρία με το θέμα, δεν θα σου κάνει τίποτα. Ακόμη και Bare Knuckle να βάλεις, ακομη κι αν σου αρεσουν, μετα απο ενα εξάμηνο θα ψαχνεις μαγνήτες. Ειναι μια λουπα στην οποια πέφτουμε συνεχώς και με διαφορα ειδη εξοπλισμού, κυρίως αναλώσιμου (μαγνητες, γεφυρες, πετάλια, καλώδια, πυκνωτές).

 

Όλοι οι strat μαγνήτες βγαζουν strat ήχο, με μικροδιαφορές στο "άρπαγμα" και τη συχνοτική απόκριση. 

 

Όλοι οι κιθαρίστες έχουμε μπει σε ένα mindset εργοστασιακό ενώ υπαρχουν δυνατοτητες διαμόρφωσης του δεδομενου ηχου πολυεπιπεδα, απο το κύκλωμα του ίδιου του οργάνου ως τον outboard εξοπλισμό. Θεωρώ ότι εκεί πρέπει να εστιάσεις. 

 

Επειδή ξερω την "καΐλα" του ανικανοποίητου πεταω την προταση των virtual vintage 54 pro και injector  στο bridge. Δεν ειμαι στο μυαλο σου αλλα τους άκουσα και μου φάνηκαν απόλυτα strat, ευχάριστα αθόρυβοι και αρκουντως φατ, στον bridge. Eιδάλλως θα προτεινα ενα τηλεφωνο σε Ασημένιο (nick silver pickups) και Παπαδαντωνακη (GAS pickups) να σου ράψουν κουστουμι στα μέτρα σου χωρις να σπασεις τη μπανκα (ξανά).

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Aris Spa είπε

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα

 

Εχω μια Fender Stratocaster μεσα 70s. Ειχα κατι κινμαν νοισελεςς που δεν μου αρεσαν καθολου και τους πουλησα.

Τωρα ειμαι στο αεναο ταξιδι για να βρω νεους μαγνητες να βαλω.

Παιζω κυριως 2 ειδη μουσικης, hard rock 70s  και classic heavy metal.

Ροκ παιζω στον πανω μαγνητη και χεβι μεταλ στον κατω με το tone περιπου στο 6 για να κοβει τα πολυ ψηλα.

Στον μεσαιο παιζω κανα country καμια φορα και καθαρα στον κατω με τον μεσαιο.

Ως τωρα κοιταω bareknuckle irish tour περιπου στα 300 ευρω, fender 57/62: απο κριτικες βλεπω πολυ καλα λογια και εχουν ωραιο ηχο, texas special μαρεσει που ειναι πιο ζορικοι αλλα βλεπω επισης πολυ να λενε οτι ειναι πολυ shrill και brittle.

 

Τι προτεινεται? η αληθεια ειναι οτι οι bareknuckle ειναι πολυ καλοι αλλα 300 ευρω δεν ξερω too much για μαγνητες.

Η κοκκιινη maple του πατέρα σου είναι;

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nestoras said:

Η κοκκιινη maple του πατέρα σου είναι;

 

Με πρόλαβες... Μάλλον αυτή θα ειναι.

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nestoras @S9F Ναι ακριβως. Φορουσε 70σ μαγνητες αλλα τους τσιμπησε ο αδελφος μου για την δικια του 70σ στρατ χαχα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου