Προς το περιεχόμενο

Tι μαγνητες για την Στρατ μου πριν τρελαθω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρη παίζουμε πάνω-κάτω τα ίδια είδη μουσικής και σχετικα με τους single-coils/Strats και τις δυνατότητές τους κατά σύμπτωση έκανα το εξής "πείραμα".

 

Καταρχήν και ενώ έλεγα πως από ηλ. κιθάρες δεν χρειάζομαι άλλες και με όσες έμεινα με αυτές θα μείνω, πριν λίγο καιρό είδα κατά σύμπτωση μία Rory Gallagher Strat και αφού μου έφυγε το τσερβέλο όταν την δοκίμασα την αγόρασα. "Δάσκαλε που δίδασκες" "Καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς" κτλ κτλ... 😂

 

Η συγκεκριμένη -απ' όσο το έψαξα- φοράει τους λεγόμενους "Custom '60s" οι οποίοι είναι πολύ ωραίοι μαγνήτες, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και οι απλές 60s απο το C.S. αυτούς φοράνε. Τους συνέκρινα (μέτρηση DC Output 7.5K, γενικότερο feeling κτλ) με άλλες '60s C.S. Strats που έχω και το πιθανότερο είναι αυτό το σενάριο. Οι συγκεκριμένοι Bareknuckles (Irish Tour) που σκεφτόσουν αυτους τους μαγνήτες προσπαθουν να αντιγράψουν, διοτι η Fender δεν τους πουλάει σαν stand-alone parts. Ο μαγνήτης που φορούσε η original 61άρα του Rory στη θέση bridge αν δεν κάνω λάθος ήταν ένας Fender "X1" ο οποίος στην ουσία είναι ένας ελαφρά "πουσαρισμένος" vintage single coil.

 

Εν παση περιπτώσει, αποφάσισα σε μια πρόβα και εν είδει "πειράματος" να πάρω μόνο την Rory και να προσπαθήσω να παίξω τα πάντα με μια Strat με single coils από clean κομμάτια μέχρι Rammstein σε drop D tuning. 😂 Δεν ήμουν σίγουρος για τα αποτελέσματα για να είμαι ειλικρινής... 😂

 

Και εδώ είναι που θα συμφωνήσω απολύτως με όσους σου πρότειναν να δώσεις βάση στον ενισχυτή που χρησιμοποιείς παρά στην κιθάρα και τους όποιους μαγνήτες. Χρησιμοποίησα έναν JMP2203 (έναν απο αυτούς που σου έλεγα παλαιότερα σε p.m.) πουσαρισμένο όταν χρειαζόταν με TS808/BOSS SD1 και έναν SLO που για όσους δεν γνωρίζουν έχει τρελό gain απο μόνος του και δεν χρειάζεται πετάλια. Τα αποτελέσματα φιλε ήταν σχεδόν εξαιρετικά και αν και χρησιμοποιώ πιο πολύ Les Pauls με humbuckers κατάλαβα οτι ακόμα και με single coils αν έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή (enough gain) μπορείς να παίξεις σχεδόν τα παντα. Προφανώς και είναι υποκειμενικό αν θα σου αρέσει αυτό που ακούς, αλλά οτι είναι εφικτό είναι σίγουρα τουλάχιστον από τη δικια μου εμπειρία.

Επεξεργασμένο από S9F
  • Like 2

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, S9F said:

 

Και εδώ είναι που θα συμφωνήσω απολύτως με όσους σου πρότειναν να δώσεις βάση στον ενισχυτή που χρησιμοποιείς παρά στην κιθάρα και τους όποιους μαγνήτες. Χρησιμοποίησα έναν JMP2203 (έναν απο αυτούς που σου έλεγα παλαιότερα σε p.m.) πουσαρισμένο όταν χρειαζόταν με TS808/BOSS SD1 και έναν SLO που για όσους δεν γνωρίζουν έχει τρελό gain απο μόνος του και δεν χρειάζεται πετάλια. Τα αποτελέσματα φιλε ήταν σχεδόν εξαιρετικά και αν και χρησιμοποιώ πιο πολύ Les Pauls με humbuckers κατάλαβα οτι ακόμα και με single coils αν έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή (enough gain) μπορείς να παίξεις σχεδόν τα παντα. Προφανώς και είναι υποκειμενικό αν θα σου αρέσει αυτό που ακούς, αλλά οτι είναι εφικτό είναι σίγουρα τουλάχιστον από τη δικια μου εμπειρία.

 

Να συμπληρωσω οτι τα single coils προσφερουν ενα "δαγκωμα" στην bridge θεση που δεν βρισκεις ευκολα σε διπλους. Τα πιο ωραια screaming solos, τα εχω συνδυασει με μονοπηνιους. Και στο μιξ "κοβει" νομιζω καλυτερα.

 

Απλα, χρειαζεται γκαζι σε προενισχυση/ενισχυση.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Να συμπληρωσω οτι τα single coils προσφερουν ενα "δαγκωμα" στην bridge θεση που δεν βρισκεις ευκολα σε διπλους. Τα πιο ωραια screaming solos, τα εχω συνδυασει με μονοπηνιους. Και στο μιξ "κοβει" νομιζω καλυτερα.

 

Απλα, χρειαζεται γκαζι σε προενισχυση/ενισχυση.

 

 

Ναι ισχύει αυτό που λες. Δοκίμασε όμως να βρεις έναν original T-top humbucker και νομίζω οτι θα σου αρέσει. Έχουν ένα clarity και ένα "δάγκωμα" που θυμίζει single coil χωρίς να έχουν τα "προβλήματα" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) των S.C. Στην ουσία είναι σαν "καραπουσαριμένοι" single coils με average output 8K

 

Μου αρέσουν πιο πολύ τολμώ να πω απο P.A.F.s και τους αγόραζα με το κιλό όταν κανένας δεν τους ήθελε. 😂

Επεξεργασμένο από S9F
  • Like 1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μια ιστορία που δεν ξέρεις. Όταν η κιθάρα βρέθηκε προς πώληση στο vibrato  την είχα δει με σκοπό να την πάρω. Αν θυμάμαι καλά ήταν μια χαρά  για 70’s strat. Είχε όμως πολύ λεπτό χέρι και ήταν πιο flat η ταστιερα από αυτές που είχα συνηθίσει και τελικά την άφησα. Μετά από λίγο με ειδοποιεί ο Κώστας και μου λέει: δεν σ’αρεσε μ@λ@&@,, πέρασε ο Σπάθας και την πήρε. Δεν σου έκανε σένα, ε!, ευτυχώς που τη πήρε κάποιος που ξέρει. 

  • Like 6
  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nestoras είπε

Θα σου πω μια ιστορία που δεν ξέρεις. Όταν η κιθάρα βρέθηκε προς πώληση στο vibrato  την είχα δει με σκοπό να την πάρω. Αν θυμάμαι καλά ήταν μια χαρά  για 70’s strat. Είχε όμως πολύ λεπτό χέρι και ήταν πιο flat η ταστιερα από αυτές που είχα συνηθίσει και τελικά την άφησα. Μετά από λίγο με ειδοποιεί ο Κώστας και μου λέει: δεν σ’αρεσε μ@λ@&@,, πέρασε ο Σπάθας και την πήρε. Δεν σου έκανε σένα, ε!, ευτυχώς που τη πήρε κάποιος που ξέρει. 

 Και την κιθάρα αυτή την πήγε εκει για πούλημα ένας φίλος, που είναι και αρχαίος φαν των Σώκρατες.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, S9F said:

Άρη παίζουμε πάνω-κάτω τα ίδια είδη μουσικής και σχετικα με τους single-coils/Strats και τις δυνατότητές τους κατά σύμπτωση έκανα το εξής "πείραμα".

 

Καταρχήν και ενώ έλεγα πως από ηλ. κιθάρες δεν χρειάζομαι άλλες και με όσες έμεινα με αυτές θα μείνω, πριν λίγο καιρό είδα κατά σύμπτωση μία Rory Gallagher Strat και αφού μου έφυγε το τσερβέλο όταν την δοκίμασα την αγόρασα. "Δάσκαλε που δίδασκες" "Καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς" κτλ κτλ... 😂

 

Η συγκεκριμένη -απ' όσο το έψαξα- φοράει τους λεγόμενους "Custom '60s" οι οποίοι είναι πολύ ωραίοι μαγνήτες, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και οι απλές 60s απο το C.S. αυτούς φοράνε. Τους συνέκρινα (μέτρηση DC Output 7.5K, γενικότερο feeling κτλ) με άλλες '60s C.S. Strats που έχω και το πιθανότερο είναι αυτό το σενάριο. Οι συγκεκριμένοι Bareknuckles (Irish Tour) που σκεφτόσουν αυτους τους μαγνήτες προσπαθουν να αντιγράψουν, διοτι η Fender δεν τους πουλάει σαν stand-alone parts. Ο μαγνήτης που φορούσε η original 61άρα του Rory στη θέση bridge αν δεν κάνω λάθος ήταν ένας Fender "X1" ο οποίος στην ουσία είναι ένας ελαφρά "πουσαρισμένος" vintage single coil.

 

Εν παση περιπτώσει, αποφάσισα σε μια πρόβα και εν είδει "πειράματος" να πάρω μόνο την Rory και να προσπαθήσω να παίξω τα πάντα με μια Strat με single coils από clean κομμάτια μέχρι Rammstein σε drop D tuning. 😂 Δεν ήμουν σίγουρος για τα αποτελέσματα για να είμαι ειλικρινής... 😂

 

Και εδώ είναι που θα συμφωνήσω απολύτως με όσους σου πρότειναν να δώσεις βάση στον ενισχυτή που χρησιμοποιείς παρά στην κιθάρα και τους όποιους μαγνήτες. Χρησιμοποίησα έναν JMP2203 (έναν απο αυτούς που σου έλεγα παλαιότερα σε p.m.) πουσαρισμένο όταν χρειαζόταν με TS808/BOSS SD1 και έναν SLO που για όσους δεν γνωρίζουν έχει τρελό gain απο μόνος του και δεν χρειάζεται πετάλια. Τα αποτελέσματα φιλε ήταν σχεδόν εξαιρετικά και αν και χρησιμοποιώ πιο πολύ Les Pauls με humbuckers κατάλαβα οτι ακόμα και με single coils αν έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή (enough gain) μπορείς να παίξεις σχεδόν τα παντα. Προφανώς και είναι υποκειμενικό αν θα σου αρέσει αυτό που ακούς, αλλά οτι είναι εφικτό είναι σίγουρα τουλάχιστον από τη δικια μου εμπειρία.


Eγω παιζω με Λες Πολ Καστομ και την Στρατ τωρα. Εννοειτε θελω κι αλλες κιθαρες χαχα δεν θα σταματησει ποτε αυτο.

Κυριως με την Στρατ στον bridge μαγνητη ψαχνω να ειναι λιγο πιο επιθετικος και πιο tight στα παλμ μιουτς. Δηλαδη πιο πολυ ψαχνω τετοια χαρακτηριστικα στον μπριτζ τουλαχιστον. Στο νεκ θελω την στρατοκαστεριλα του χεντριξ που για μενα ειναι ο τοπ στρατ ηχος, καθαρα και βρωμικα. Για αυτο τσεκαρα και τους fender pure vintage 65 που στην ουσια ειναι αυτη η φαση.

Η στρατ με τους κινμαν ηταν ωραια στον νεκ με το mxr dist+ στο φουλ στον jcm 800. Ενω εχει βρωμια περναει ο ηχος τους σινγκλ κοιλ και δινει definition. Επισης αλλος ενας λογος που θελω να αποφυγω χαμπακερ στο μπριτζ ειναι γιατι ηδη εχω κιθαρα με χαμπακερ και καλη οποτε θελω η στρατ να ειναι στρατ 100%.

Γενικα θα συμφωνησω οτι η Στρατ με πολυ βρωμια βγαζει καθαρη τη νοτα και δεν λασπωνει. Σε συγκεκριμενα ειδη μουσικης βοηθαει. Επισης στο παιξιμο σου.

16 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Να συμπληρωσω οτι τα single coils προσφερουν ενα "δαγκωμα" στην bridge θεση που δεν βρισκεις ευκολα σε διπλους. Τα πιο ωραια screaming solos, τα εχω συνδυασει με μονοπηνιους. Και στο μιξ "κοβει" νομιζω καλυτερα.

 

Απλα, χρειαζεται γκαζι σε προενισχυση/ενισχυση.

 

αυτο ακριβως. δεν ειναι τυχαιο που σε πολλους δισκους ηχογραφουν το ρυθμικο μερος και μια στρατοκαστερ η τελε. Παραδειγμα οι Μαστοντον. Αν εχεις ακουσει γενικα ειναι πολυ sludge ο ηχος τους και βαζουν και μια τελεκαστερ η στρατ απο κατω να δινει ενα εξτρα definition. το εχω τεσταρει με ηχογραφησει και πετυχαινει

16 hours ago, S9F said:

 

Ναι ισχύει αυτό που λες. Δοκίμασε όμως να βρεις έναν original T-top humbucker και νομίζω οτι θα σου αρέσει. Έχουν ένα clarity και ένα "δάγκωμα" που θυμίζει single coil χωρίς να έχουν τα "προβλήματα" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) των S.C. Στην ουσία είναι σαν "καραπουσαριμένοι" single coils με average output 8K

 

Μου αρέσουν πιο πολύ τολμώ να πω απο P.A.F.s και τους αγόραζα με το κιλό όταν κανένας δεν τους ήθελε. 😂

σε εχασα λιγο. Η λες πολ μου τ-τοπς εχει. Ο μπριτζ μαρεσει παρα πολυ. Ο νεκ καθολου χαχα

15 hours ago, Nestoras said:

Θα σου πω μια ιστορία που δεν ξέρεις. Όταν η κιθάρα βρέθηκε προς πώληση στο vibrato  την είχα δει με σκοπό να την πάρω. Αν θυμάμαι καλά ήταν μια χαρά  για 70’s strat. Είχε όμως πολύ λεπτό χέρι και ήταν πιο flat η ταστιερα από αυτές που είχα συνηθίσει και τελικά την άφησα. Μετά από λίγο με ειδοποιεί ο Κώστας και μου λέει: δεν σ’αρεσε μ@λ@&@,, πέρασε ο Σπάθας και την πήρε. Δεν σου έκανε σένα, ε!, ευτυχώς που τη πήρε κάποιος που ξέρει. 

χαχα ναι ακριβως απο πανω ειναι σχεδον φλατ εντελως. Με εξτρα τζαμπο ταστα. Μου θυμιζει την λες πολ μου. Τρελο playability. Ειναι κιθαρα που την πιανεις και σου φαινονται ολα πιο ευκολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Spyros Delta said:

 Και την κιθάρα αυτή την πήγε εκει για πούλημα ένας φίλος, που είναι και αρχαίος φαν των Σώκρατες.

 

η ιστορια πισω απο την αγορα ειναι αυτη:

Στα 70σ ειχε μια λευκη στρατ με μαπλε ταστιερα ακριβως σαν του Χεντριξ και ελεγε ηταν η καλυτερη στρατ που ειχε παιξει. Με τουτα και με κεινα λεει θα αγορασει μια 70σ στρατ και δεν τον ενοιαζε ουτε χρωμα ουτε τιποτα αρκει να εχει μεγαλο κεφαλι και μαπλε ταστιερα. Και ετσι πηρε την συγκεκριμενη. Το φαν παρτ ειναι οτι μετα την αφησε και επαιζε με την κλασικι σανμπερστ που ειχε παρει στις αρχες του 80.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Διαβάζω χρόνια εχω ποστάρει ελάχιστα στο φόρουμ αλλά εχώ βρεθεί σε παρόμοια θέση και ίσως φανει χρήσιμη η εμπειρία μου.

Όταν βρεθήκα στη φάση να αναβαθμίσω τους μαγνήτες στην ΜΙΜ στρατ μου απο στοκ σε κάτι καλύτερο με ζητούμενο αέρινο στρατ ήχο στα καθάρα και αρκετό γκάζι για rock,hard rock, Metal ακούσα αρκετά σετ μαγνητών κύριως custom shop fender σετάκια.Κατέλειξα λοιπόν σε fat 50s σετ που τότε χωρις τελωνεία  δολάριο στα τάρταρα και περισυνάφη (έτος 2007-2008 κάπου)κόστισε 120 ευρώ.Ο neck ήταν η πρώτη επιλογή μου σε καθαρό και γκάζια φανταστικός ήχος ακριβώς αυτο που έψαχνα.'Επειτα ρχόταν ο middle και ο τελευταίος ο bridge που ναι μεν είχε την<<αλητεία>> που ήθελα με drive αλλά δεν είχε ποτε τον ογκό.Έπισης είχα το κλασσικο παράπονο οτι ξύνει με ορσιμένα πετάλια όπως και να τον ρύθμιζα.Αυτο ρυθμίστικε απλά συνδέοντας τον με το tone που δεν είχε όμως εξακολουθούσε ο όγκος να μου λείπει.Κάποια στιγμή πέτυχα στις αγγελίες τον GAS & THEM από GAS pickups που δίνεται ως gilmourικος bridge στα πρώτυπα του ssl-5 και είπα να τον δοκιμάσω όντας gilmour φαν μια ζώη και ως τελευταία ευκαιρία σε single coil για την bridge θέση.Τελικά ήταν εξαιρετίκη επίλογη για τον ήχο που έψαχνα καθώς έδωσε όγκο και drive friendly μέσσαια που ταιρίαζει στα περισσοτερα πετάλια και ενισχυτές που έχω δοκιμάσει με πολύ στρογγυλεμένα πρίμα που δεν ξύριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris Spa είπε

 

η ιστορια πισω απο την αγορα ειναι αυτη:

Στα 70σ ειχε μια λευκη στρατ με μαπλε ταστιερα ακριβως σαν του Χεντριξ και ελεγε ηταν η καλυτερη στρατ που ειχε παιξει. Με τουτα και με κεινα λεει θα αγορασει μια 70σ στρατ και δεν τον ενοιαζε ουτε χρωμα ουτε τιποτα αρκει να εχει μεγαλο κεφαλι και μαπλε ταστιερα. Και ετσι πηρε την συγκεκριμενη. Το φαν παρτ ειναι οτι μετα την αφησε και επαιζε με την κλασικι σανμπερστ που ειχε παρει στις αρχες του 80.

 

 

Είχε και μια μαυρη, που την είχε πουλήσει και είχε περάσει κι αυτή από τα χέρια του φίλου μου. Είπε ότι η μαύρη ήταν καλύτερη από την κόκκινη.

Την κόκκινη την έδωσε ο φιλος για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν άρεσε και στον Νέστορα. Φλατ ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου