Προς το περιεχόμενο

Digital band review


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από αποχή μηνών από την ηλεκτρική κιθάρα, είπα να τελειώσω ένα μικρό demo που είχα ξεκινήσει να κάνω σχετικά με VSTi drums και μπάσο.

 

Οι κιθάρες είναι όλες παιγμένες από μένα, το μπάσο είναι γραμμένο με midi και περνάει από το Modo Bass, ενώ τα drums είναι EzDrummer 2. Και τα 2 είναι πειραγμένα στα γούστα μου, δε χρησιμοποίησα default presets.

 

Ένα τυπικό Mix-Master έγιναν πάλι με πειραγμένα presets του EzMix, κάποιοι ίσως να το χαρακτηρίσουν fast food plugin, αλλά εμένα με έχει βολέψει πολύ.

 

Ερωτήσεις και feedback πάντα ευπρόσδεκτα. 

 

Disclaimer: Συγχωρήστε τις πρασινάδες μου και το κόψε-ράψε, είμαι πολύ σκουριασμένος.

Επίσης δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι αυτά μπορούν να αντικαταστήσουν έναν μπασίστα και έναν ντράμερ. Είναι όμως πολύ ωραία εργαλεία για demo ή για home productions.

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 7

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλ, το κομμάτι και η όλη σύλληψη είναι σουπερ. Μου θυμίζουν τα ωραία τέλη 70ς προς 80ς, αλλά νομίζω ότι θέλει λίγη προσπάθεια ακόμα στα τύμπανα και το μπάσο.

Τα vsti μπάσα είναι μια χαρά γενικά, τα χρησιμοποιώ και γώ όταν έχω δύσκολα θέματα, αλλά εδώ λείπουν απλά. Το μπάσο είναι θαμμένο.

Τα τύμπανα επίσης ενώ φυσικά το ΕΖ είναι μια χαρά, θέλουν λίγη δουλειά καθώς τα πιάτα σου είναι πολύ σπλάσυ, γενικά μάλλον έχουν αξίες πάνω από 100 και, και γενικά είναι φλύαρα.

Κιθαριστικά και συνθετικά είναι τέλεια. Διόρθωσέ τα, βρες μια φωνή, βάλε και στίχους και έβγα στο μεϊντάνι.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις πάρα πολύ ωραία, μπράβο σου. Σχετικά με την ηχογράφηση δεν έχω γνώμη γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το "κομμάτι" της μουσικής... Ήθελα ένα φεγγάρι, αλλά πιο πολύ με ευχαριστεί απλά να παίζω και αν θέλω να ηχογραφήσω το αφήνω στους ειδικούς.

Επεξεργασμένο από S9F
  • Ευχαριστώ 1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μπροστά την κιθάρα στη μιξη σε σχέση με τα drum και το μπασο. Μονο αυτό.

 Κατα τα άλλα, μου αρέσει το παίξιμό σου και ο ήχος σου στην ηλεκτρική.

 Μπράβο Bill.

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά σας ευχαριστώ και για τα καλά λόγια και για το feedback σχετικά με τη μίξη. Δυστυχώς είναι τόσο άσχημα τοποθετημένα τα monitors μου (ακουμπάνε σχεδόν σε τοίχο), που όλο νομίζω ότι παραέχω μπάσα και εν τέλει δεν έχω καθόλου. Το ίδιο γίνεται και με μπότα, κλπ. 

 

Έβαλα ακουστικά τώρα και έκανα μια δεύτερη προσπάθεια, παρ'όλα αυτά εδώ αξίζει να σημειωθεί η αξία του να δουλεύεις και με άλλους ανθρώπους, ίσως δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα μόνοι μας. Εγώ ούτε sound engineer είμαι, ούτε μπασίστας, ούτε drummer. Προσπαθώ απλά να γράφω αξιοπρεπή μέρη για να στέκονται οι κιθαριστικές μου ιδέες. Είναι όνειρο ζωής να βγάλω ένα LP μόνος μου, αλλά αυτό προϋποθέτει γνώση που ακόμα δεν κατέχω. Α, και τραγούδια! 😂

 

Ορίστε το link

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τελειωνεις τη μιξη στα μονιτορ, δοκιμαζε και σε κανα δυο ζευγαρια ακουστικα ή και σε διαφορετικα ηχεια. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε bill-αρε, μπράβο.

Ήχος, παίξιμο, φραζάρισμα, σούπερ.

Και ωραίο κομμάτι.

Τώρα για τα περί ηχοληψίας δεν πολυκατέχω, αλλά μου φαίνεται καλύτερο το δεύτερο.

Δεν συμφωνώ ότι είναι μπροστά η κιθάρα, και πίσω το μπασοτύμπανο.

Μια χαρά μου φαίνονται από θέμα εντάσεων.

Νομίζω ότι θέλει λίγο hi-pass στο μπάσο και τα τύμπανα (εκτός πιάτων) να καθαρίσουν γιατί θολώνουν, και λίγο κομπρέσορα στο μπάσο μετά, να ξεχωρίσει η ατάκα του.

 

Ξαναμπράβο.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μπράβο ρε bill-αρε, μπράβο.

Ήχος, παίξιμο, φραζάρισμα, σούπερ.

Και ωραίο κομμάτι.

Τώρα για τα περί ηχοληψίας δεν πολυκατέχω, αλλά μου φαίνεται καλύτερο το δεύτερο.

Δεν συμφωνώ ότι είναι μπροστά η κιθάρα, και πίσω το μπασοτύμπανο.

Μια χαρά μου φαίνονται από θέμα εντάσεων.

Νομίζω ότι θέλει λίγο hi-pass στο μπάσο και τα τύμπανα (εκτός πιάτων) να καθαρίσουν γιατί θολώνουν, και λίγο κομπρέσορα στο μπάσο μετά, να ξεχωρίσει η ατάκα του.

 

Ξαναμπράβο.

 

Άλλαξα πολύ τη μίξη, είχαν δίκιο τα παιδιά προηγουμένως, ήταν πολύ μπροστά οι κιθάρες, μπάσο θαμμένο, drums επίσης. Τώρα είναι αρκετά καλύτερα όντως.

 

Θα μπορούσα με λίγο EQ παραπάνω να καθαρίσω μπάσο και τύμπανα, πέφτουν λίγο πάνω στις κιθάρες συχνοτικά, έπαιρναν και εκείνες ένα low-pass, αλλά είπα να μην πονοκεφαλιάσω.

 

Θα το αφήσω λογικά ως έχει, αν κάποια μέρα μου 'ρθει να το κάνω ολοκληρωμένο κομμάτι θα το αντιμετωπίσω λίγο πιο σοβαρά και στη μίξη. Ήταν μια καλή αφορμή να ξαναπιάσω κιθάρα, οπότε όλα καλά! 🙂

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως τωρα το μπάσο είναι περισσότερο, αλλά λίγο κάπου θολώνει με τα ακόρντα.

Ωραίο παίξιμο, μου φέρνει Neal Schon...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου