Προς το περιεχόμενο

Ελα πάμε ξανά ! Τελε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γράφτε ό,τι θέτε, εμένα η επόμενη κιθάρα τελε θα είναι....

(για την μεθεπόμενη δεν ξέρω ακόμα, αλλά μπορει να είναι τελε)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, dimsonic said:

γράφτε ό,τι θέτε, εμένα η επόμενη κιθάρα τελε θα είναι....

(για την μεθεπόμενη δεν ξέρω ακόμα, αλλά μπορει να είναι τελε)

 

Τώρα πάρε ότι θέλεις να βολευτείς.

Όταν μεγαλώσεις όμως, αν σου αρέσει η κιθάρα και συνεχίσεις, ίσως χρειαστεί να πάρεις και μια κανονική κιθάρα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

Έλα ρε σοβαρευτείτε....

 Δηλαδή θα είχε διαφορά εάν ο Rory και ο Ritchie έπαιζαν με Les Paul ή ο Page και ο Gary (στα περισσότερα του) με Strat;  

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν χτες που έβλεπα ένα βιντεο σχετικά με την ιστορία της SG.

 

Δεν ξέρω αν θα είχε διαφορά αν ο Rory έπαιζε με LP ή ο Gary με Strat, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα είχε διαφορά

αν ο Rory έπαιζε με Tele, ο Angus Young/Τony Iommi με Les Paul, o Page με SG κτλ. Σε άλλους παίκτες όπως ο Jeff Beck σίγουρα θα είχε διαφορά.

 

Δηλαδή από ένα σημείο και μετά, τα διαφορετικά μοντέλα των δυο εταιριών, αν και έχουν διαφορές μεταξύ τους, ανήκουν στην ίδια οικογένεια πάνω-κάτω ηχητικά. Δεν νομίζω δηλαδή ότι η καριέρα του Kurt Cobain θα άλλαζε δραστικά αν χρησιμοποιούσε αντί για  Fender Mustang μια Fender Jazzmaster, Fender Stratocaster ή Fender Telecaster, ούτε η καριέρα του Robbie Krieger αν χρησιμοποιούσε αντί για Gibson SG, μια Gibson Les Paul ή μια Gibson Flying V ή μια Gibson Explorer κτλ κτλ.

 

Απλά όλοι αυτοί κατέληξαν σε συγκεκριμένο μουσικό όργανο είτε λόγω συνθηκών (ο Angus Young ήταν πολύ μικρόσωμος για να χτυπιέται με μια βαριά Les paul στην σκηνή, γι αυτό επέλεξε την SG, και ο Tony Iommi επαιζε με Strat αλλά του χάλασε ο μαγνήτης λίγο προν την ηχογράφηση του πρώτου άλμπουμ και είχε μια SG ως back up κιθάρα, την οποία δεν είχε πολυ-παίξει μέχρι τότε) είτε λόγω image (o Kurt ήταν alternative οργισμένο νιάτο οπότε μια mustang φαινόταν πιο ''ψαγμένη'' επιλογή από τις κλασσικές στρατ-τέλε, οι Angus/Iommi είχαν κιθάρες με μυτερές γωνίες κτλ).

 

Πιστεύω δηλαδή ότι υπήρξε και λιγο τυχηματικός ο παράγοντας της κιθάρας που έχουμε συνδιάσει με έναν iconic κιθαρίστα, και δεν ήταν και τόσο ''συνειδητή'' η επιλογή, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι τα καλά όργανα δεν υπήρχαν σε αφθονία τα παλιά χρόνια

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβα ποτέ γιατί τόσος ντόρος για τις tele (βέβαια δεν καταλαβαίνω πολλά σε αυτόν τον πλανήτη). Τις έχω δει, τις έχω ακούσει, μα ποτέ δεν είπα WOW μόνο και μόνο γιατί το σχήμα ήταν tele. Στον κόσμο της κιθάρας, γενικά, έχω διακρίνει πολύ μεροληπτικές απόψεις, από το "ΤΙΙΙΙ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΘΑΡΑ?", μέχρι και το "αν δεν είναι tele δεν είναι κιθάρα - λες και το σχήμα, η φίρμα ή το όνομα του ξύλου έχουν σημασία.

 

Άποψή μου, αν έχεις δει, ακούσει, και φυσικά παίξει μια κιθάρα οποιουδήποτε είδους, εφόσον σου αρέσει, τότε το ποιός την έχει παίξει και το τι όνομα γράφει πάνω δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ, ειναι μια κατηγορια μουσικων που τους αρεσει η απλοτητα. Τους αρεσει να παιζουν μια απλα παραδοσιακη μουσικη (blues , country κλπ), τους αρεσει να εχουν εναν ενισχυτη με δυο knobs (ενα volume και ενα reverb για να μη κουβαλανε πεταλια), και τους αρεσει να εχουν και την πιο απλα κατασκευασμενη κιθαρα. Οσο λιγοτερες εννοιες, τοσο το καλυτερο για καποιους, και μια telecaster αν μη τη αλλο, σου προσφερει ξεγνιαστο παιξιμο. 

 

Φυσικα, δεν ειναι μονο οι παραπανω που ανηκουν στο προφιλ εκεινων που γουσταρουν tele, αλλα ειναι ενα μεγαλο μεριδιο.

 

Προφανως δεν ειναι η "καλυτερη" κιθαρα, καθως η απλοτητα σημαινει και οτι εχει περιορισμους, αλλα σιγουρα εχει ενα πολυ μεγαλο ηχητικο πλεονεκτημα σε σχεση με πολλες αλλα ειδη. Τοσο στον καθαρο, οσο και στον βρωμικο ηχο. "Κοβει" απιστευτα στο μιξ, σε παρα πολλα ειδη μουσικης. Ξερω παραγωγους που πινουν νερο στο ονομα της, μονο και μονο για την ποιοτητα εγγραφων.

 

Τυγχανει και ειναι ενα απο τα πιο δημοφιλη μοντελα, μαζι με στρατ και les paul.

 

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Τώρα πάρε ότι θέλεις να βολευτείς.

Όταν μεγαλώσεις όμως, αν σου αρέσει η κιθάρα και συνεχίσεις, ίσως χρειαστεί να πάρεις και μια κανονική κιθάρα.

Αυτο λεω. Να εχω 3-4 τελε να περναω και αααργοτερα βλεπουμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Αυτο λεω. Να εχω 3-4 τελε να περναω και αααργοτερα βλεπουμε

 

Έτσι..η tele εκτός του ΑΝΑΜΦΙΣΒΉΤΗΤΟΥ γεγονότος ότι είναι η καλύτερη κιθάρα ever είναι και η ΜΟΝΗ κιθάρα που όντως αξίζει να έχει κάποιος ,οι άλλες είναι απλά για γκαρνταρόμπα... 🙂

 

Δυστυχώς τώρα έχω μόνο 4 (στην Αθήνα ) και  2 (στο Βερολίνο) αλλά έρχεται και μία ακόμη σε πρασινακι 🙂

 

 

 

20181209_105918.jpg

20200201_084848.jpg

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τηλεόραση τιμωρία την έχεις; Πλάτη στον καναπέ;

Τις Γερμανίδες Tele κι αυτές τιμωρία; Με τα αρχαία σελάκια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, cigaret13 said:

Με τα αρχαία σελάκια; 

 

η μεθεπομενή μου τέτοια θα είναι.

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου