Προς το περιεχόμενο

started looking for a guitar amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα μετά από πολύ καιρό και σκέψη σε λούκι.

Ήδη έγραψα πριν λίγους μήνες για έναν λαμπάτο που ανάστησε ο φίλος μου Β.Κ., που ντουμπλάρει και για κιθάρα, αλλά επειδή είναι κειμήλιο και πρέπει να συνδυαστεί και με ηχείο άρχισα να σκέφτομαι για combo.

Τα δεδομένα.

1. Σπιτική ακρόαση 99%, με το 1% με ερωτηματικό για live, αν και αυτός ο άσσος κατεβαίνει καθημερινά

2. Υπάρχει επίσης αυτός αλλά τον χρησιμοποιώ μόνο για πρόβες και ηχητικά δεν με καλύπτει. Ειχε 6άρι, το άλλαξα με 8άρι celestion βελτιώθηκε, αλλά δεν έχει reverb και ...δεν τρελλαίνομαι.

Y2E2MDFmODQ5MTBkZTlkYzlmZTAxMjY3MmZjN2M3

3. Θέλω μικρή ισχύ, κατα προτίμηση μόνο καθαρό κανάλι, μεγάφωνο άνω των 10'', reverb, μικρό κατα το δυνατόν βάρος

4. Όταν λεω μικρή ισχύ, να μπορώ να τον ανοίξω πάνω από το ένα

5. budget οριακά στα 500 χωρις να αποκλείονται και παρορμητικές τρέλλες.

6. Λάμπα, δεν αποκλείονται οι SS.

 

Επιλογές μέχρι στιγμής με ιντριγκάρει ο boss catana λόγω του καλού πακέτου, αλλά είναι SS. Για λάμπα έχω ψάξει παλιότερα, είχα προτάσεις δεν τις βρίσκω. Οι πολύ μικροί τύπου yamaha thr δεν αποκλείονται, αλλά νομίζω δεν καλύπτουν αυτά που θέλω. Αν υπάρχουν προτάσεις για τέτοια μικρά δεκτές.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου προτείνω μία ποιοτική λύση, είναι περίπου στο budget σου και πληρεί όλα σου τα κριτήρια.

 

1) 5w, 6v6 λάμπες, 1 καθαρό κανάλι με footswitchable επιλογές για boost ή περισσότερο gain.

2) Μικρός, πάααρα πολύ μικρός για το πόσο καλός είναι.

3) 10άρι ηχείο αρκετά ποιοτικό, το αλλάζεις όμως άμα λάχει στο μέλλον.

4) Έχει και reverb και DI Out.

 

Voila!

https://www.thomann.de/gb/supro_blues_king_10_combo.htm

 

 

Αν μου λέγανε να πάρω ενισχυτή για τα πάντα εκτός metal, αυτόν θα έπαιρνα με κλειστά μάτια. Αν ήμουν και του live θα έπαιρνα τον 15άρι (σε watt) και τέλος. Βγάζει τα πάντα με 2-3 πετάλια.

 

EDIT: Μεγάλο αρνητικό ότι δεν έχει FX Loop, o 15άρης έχει. Διαφορά στην τιμή δεν έχουν. Δες κι αυτόν.

https://www.thomann.de/gb/supro_blues_king_bk_combo.htm

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν vht special 6 ή vht special ultra  and call it a day...

Έχει στις αγγελίες.

Το reverb αστο το δεν αξίζει τον κόπο ,σε αυτά τα λεφτά solid state μαλακια θα είναι 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vht απο εμενα. Handwired. Σουπερ. Αυτον παιζω σπιτι. 80 ευρω τον πηρα μεταχειρο, την κεφαλη.

 

150 εχει το combo στις αγγελιες. Χτυπα τον.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στα 500-1000 καινούργιο μόνο ΦΤΗΝΟ μεξικάνικο ή κινεζικό pcb θα βρεις..

Οπότε καλύτερα να πας σε handwired λύσεις.

Προσωπικά με pcb ενισχυτές ασχολούμαι μόνο αν είναι Mesa,VHT/Fryette USA και Rivera.

Όλα τα άλλα είναι πεταμένα λεφτά εκτός και αν βρεις υλοποίηση που οι λυχνίες είναι στηριγμένες στο σασί του ενισχυτή και όχι πάνω στην πλακέτα (που κάτω από 1500 ΔΕΝ θα βρεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σε ενδιαφερει ο Ηρακλειωτικος combo, μπορω να τον τσεκαρω. 

 

Παιζει ωραια σε πολυ χαμηλες εντασεις, και εχει headroom για να παιξεις live. Πολυ δυνατος για 6 watt. 

Εναλλακτικα, vox ac10.

 

Σπουδαια καθαρα. Ισως ειναι πολυ δυνατος για οσους θελουν να παιζουν σε εντασεις ομιλιας.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Υπολογίζω την αγορά μέχρι τα Χριστούγεννα. Συνεπώς πιό πριν οι μτχ ευκαιρίες θα σημειωθούν, αλλά μάλλον δεν θα παίξουν.

Θα κρατήσω το νήμα σε αναμονή με προτάσεις μέχρι τότε.

Επίσης για κάποιο λόγο σκέφτομαι ελληνικό κατάστημα.

Ηρακλειώτικος κόμπο?

 

τον Catana τον προσπεράσατε ή κάνω λάθος?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση: πως καταλαβαίνεις ότι ένας ενισχυτής είναι handwired? (από μια αγγελία)

Just now, gkourmoul1 said:

 

 

Ενας απο τους δυο μεταχειρω vht

τον παρουσίασες κάπου?

ο λόγος για τον οποίο δίνεται ο vht

 

Ανταλλαγή μόνο με κάποιο solid state combo (Boss Katana / Roland Cube/ Yamaha THR / Fender Mustang/Champion) αφού αυτός είναι και ο λόγος που τον δίνω, για να έχω κάτι που θα μπορώ να χαρώ σε χαμηλή ένταση ή με ακουστικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimsonic said:

ερώτηση: πως καταλαβαίνεις ότι ένας ενισχυτής είναι handwired? (από μια αγγελία)

 

Τον googlaρεις και βλεπεις φωτογραφια το κυκλωμα του εκτος και εαν αναφερεται η λεξη "handwired".

 

Εδω ο vht

 

VHT_Special6_03-J.IfBXqQhxxVVV83zSt1AWSYhqr60Or0.jpg.456f4b383f3c96d91ffe3fb92dc985a9.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου