Προς το περιεχόμενο

started looking for a guitar amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Για ενισχυτή, αν μιλάμε για καθαρόν, δεν χρειάζεσαι λάμβα,

 

Φυσικά και ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.

 

Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ήχος του λαμπατου ενισχυτή είναι όλα τα λεφτά και ο λόγος που θα πάρεις λάμπα.

 

Βρώμικο παίζεις και με τον Κατάνα  η και με οποιονδήποτε τρανζίστορ

 

🙂

 

αχαχαχαχαχα

 

εξω από την πλάκα δεν υπάρχει τίποτα που να βρίσκω πιο ξενερωτο και unispiring ,που λένε και στο χωριό μου, από τα καθαρά των ss ενισχυτών.

 

λάμπα και κΣερο πΣωμι ΦιλωΟυς ΕΙΔΙΚΑ για υπέροχο καθαρό ήχο.

 

Εξηγούμαι , υπέροχος καθαρός ήχος είναι αυτός

 

 

 

Tweed Deluxe 12 watt παιγμενος λίγο κάτω από το "2"

 

Άντε βγαλτον με ss...ούτε με σφαίρες

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέστρεψα από την πρώτη διερευνητική επίσκεψη στο Νάκα, όπου άκουσα σχετικά βιαστικά τα παρακάτω:

 

1. https://www.nakas.gr/prd/fender-mustang-gtχ-50-enisxitis-ilektrikis-kitharas

2. https://www.nakas.gr/prd/boss-katana-100-mk-ii-enisxitis-ilektrikis-kitharas

3. https://www.nakas.gr/prd/fender-bassbreaker-007-enisxitis-ilektrikis-kitharas-7w

4. https://www.nakas.gr/prd/fender-player-telecaster-pf-pwt-ilektriki-kithara

 

Η αποψή μου ηχητικά με άριστα το 10 που αποδίδεται προκαταβολικά τω αγνώστω θεώ είναι:

1. 7

2. 5

3. 6.5

4. 3

 

μέσα στο τεράστιο κατάστημα είχα την ένταση που ήθελα και μπορούσε να γίνει κι άλλο κουμάντο, και ως πακέτο θα έλεγα ότι με άγγιξε ο Catana και με επιφύλαξη ο μικρός fender.

Απόψεις δεκτές.

Να σημειώσω, έχω κάνει προσπάθεια επικοινωνίας με τον vht6, και βλέπουμε....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Τι σε χαλασε στην tele?

 

τα πάντα...

 

 

υπάρχει άποψη γι αυτόν?

 

https://www.thomann.de/gr/roland_blues_cube_hot_vb.htm

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρο εργαλειο φαινεται. 

 

Σιγουρα αρκετα μεγαλο για σπιτι. Αλλα με τα καθαρα που παιζεις δεν θα εχεις θεμα και στα 100 βατ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, Superfunk είπε

Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ήχος του λαμπατου ενισχυτή είναι όλα τα λεφτά και ο λόγος που θα πάρεις λάμπα.

Εγώ μονο με λάμβα παιζω, αλλα για σπίτι, λυπάμαι, πρέπει να έχει μια Α ένταση για να πω ότι φχαρστχιέμαι παιχνίδι. Ποια είναι αυτή η Α ένταση? Να μην ακούω τις χορδές μου οταν παίζω. Τον λαμβάτο αν τον ανοιξω σε τέτοια ένταση θα σπάσω τ€#@δια της γειτονιάς. Τώρα, γιατί χρειαζεται ενας λαμπάτος για να παιζει σε εντάσεις δωματιου, καθάρια καθαρά, god and his soul. 

 

Ο jazz chorus ειναι άνετα στο top5 ενισχυτών ever, αν μιλάμε για καθαρό. Δεν ξέρω αν η μικρή αυτή βερσιόν lives up to the reputation, αλλά με βάση το υλικό που εχω ακουσει από dimsonic, μάλλον με κάτι τέτοιο θα περνούσε πολύ όμορφα.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπηρχε ενας ενισχυτής που ερωτευτηκα αφου επαιξα και δεν πηρα ποτε ήταν ο jazz chorus 120. Απωθημενο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο "παίζει καλα καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος" κι άλλο "παίζει τα καλύτερα του καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος".

Ποιος ο λόγος να δώσει κάποιος ένα κάρο λεφτά για λαμπατο, και να μην παίρνει από αυτόν το 100% παίζοντας χαμηλά, εφόσον μπορεί να έχει ιδια καθαρά και με ένα οικονομικο μη λαμπατο.

 

Αιτιολογω άποψη:

Έχω ένα Koch studiotone 20, ένα deluxe rev, ένα vibrolux, όλοι ως γνωστόν με καλά καθαρά, όμως όλοι θέλουν συγκεκριμένη ένταση, ούτε μικρότερη ούτε μεγαλυτερη, για να αποδώσουν αυτό που μπορούν.

Σπίτι τη βρήκα την άκρη με ένα katana 50 combo, με επιλογή στα 25watt (στο 1watt δεν παίζει) και το μάστερ στο 2-3. Δεν ακούγεται πολύ χειρότερα από τους λαμπατους παίζουμενους στην ίδια ένταση χαμηλά.

 

Σίγουρα δεν αξίζει να πληρώσει κανείς τόσα λεφτά παραπανω, για τόσο μικρή διαφορά στην απόδοση.

Δλδ βάζω χαμηλά σπιτική ενταση (στο 1) τον Koch που έχει ένα χιλιάρικο και παίζω χαμηλά στην ίδια σπιτική ενταση και με τον katana που κάνει πόσο; 250Ε;

Ε οχι, δεν έχει 750 ευρώ διαφορά αυτό που ακούω.

Αν βάλω στο 4 τον  Koch και στην ίδια ένταση τον katana, τότε ναι δικαιολογείται και με το παραπάνω η διαφορά στην τιμη.

Τον πετάω και από το μπαλκόνι τον katana.

Δεν αναφέρομαι καν στους deluxe και vibrolux (πάντα παίζουμενους σε σπιτική ενταση) γιατί τα ποσά αποκτησης τους ξεφεύγουν και δεν δικαιολογουνται οι διαφορές τιμή προς απόδοση ούτε με λοβοτομή.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Spyros Delta said:

Άλλο "παίζει καλα καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος" κι άλλο "παίζει τα καλύτερα του καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος".

 

 

Σωστό. Ο λαμπάτος έχει πολύ ωραία καθαρά σε χαμηλή ένταση. Πολλές φορές καλύτερα καθαρά από άλλους υποδέστερους ενισχυτές, στο  sweet spot τους.

Τα καλά του καθαρά όμως, τα βρίσκεις σε συγκεκριμένη ένταση, η οποία υπερβαίνει την μέση ένταση του ενισχυτη, συνήθως.

 

 

Πχ στον vht με volume στο 6-7 είναι τα καλύτερα του καθαρά. Στο 2-3 είναι πολύ καλός.

 

Στον ac10, τα καλύτερα καθαρά είναι με gain στο 2 και volume τερμα. Η διαφορά έντασης δεν είναι πολύ μεγάλη, βέβαια, σε σχέση με το volume στο 3. Το gain καθορίζει το volume.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Άλλο "παίζει καλα καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος" κι άλλο "παίζει τα καλύτερα του καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος".

Ποιος ο λόγος να δώσει κάποιος ένα κάρο λεφτά για λαμπατο, εφόσον μπορεί να έχει ιδια καθαρά και με ένα οικονομικο μη λαμπατο.

Έχω ένα Koch studiotone 20, ένα deluxe rev, ένα vibrolux, ένα blues junior, όλοι ως γνωστόν με καλά καθαρά, όμως όλοι θέλουν συγκεκριμένη ένταση, ούτε μικρότερη ούτε μεγαλυτερη, για να αποδώσουν αυτό που μπορούν.

Σπίτι τη βρήκα την άκρη με ένα katana 50 combo, με επιλογή στα 25watt (στο 1watt δεν παίζει) και το μάστερ στο 2-3. Δεν ακούγεται χειρότερα από τους λαμπατος παίζουμε τους στην ίδια ένταση χαμηλά.

 

Με έχεις μπριζώσει με το Katana από τότε που είχες κάνει εκείνο το demo. Ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου