Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid state amp (καθαρά) σε χαμηλές εντάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αφε ένα δε μας το είπες

αφε δυο των κινητών τα ντιμπιμετρα είναι δια τον πεοντα

 

Εξω από την πλάκα μετρημένος με κανονικό ντεσιμπελομετρο ο 100αρης Plexi του 70 που είχα με καμπίνα με 4 fane alnico (100 watt το κάθε ένα ,101db sens.) μου είχε βγάλει με όλα τα κοντρόλ στο τερμα 125 db σε δύο μέτρα απόσταση , ήταν σίγουρα το πΓιο δυνατό πράμα που έχω ακούσει ποτέ μου από ενισχυτή.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Superfunk said:

...που είχα με καμπίνα με 4 fane alnico (100 watt το κάθε ένα ,101db sens...

offtopic

μια και το ανέφερες, ποια είναι η γνώμη σου για τα Fane Medusa 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mediumswing είπε

offtopic

μια και το ανέφερες, ποια είναι η γνώμη σου για τα Fane Medusa 100?

 

Εξαιρετικά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν αντιλεγω (για τα κινητά), αλλά γενικά μπορεί να οδηγηθεί η συζήτηση εντελώς αλλού. Το κινητό μου (κάποιο από αυτά που είχα) όταν το μέτρησα δίπλα στο κανονικό TRS που έχω έδειχνε γενικά άλλα πράγματα. Και άλλο να βλέπεις την μέση στάθμη και άλλο κορυφές που συνήθως ένα κανονικό θα σου τα δείξει όλα.

Το λέω για να έχουμε μια κοινή ρέγουλα στη συζήτηση.

και επανέρχομαι γιατί ξέρω ότι η συζήτηση ξεκίνησε για πάρτη μου

Όταν λεω καθαρά εννοώ:

1. γύρω στα 80-82-83 db σε χώρο 10τμ και απόσταση γύρω στα 1.5 μέτρα από το μηχάνημα, σε δωμάτιο σχετικά με μεγάλη απορρόφηση γιατί είναι τίγκα σε επίπλο, ράφια, δίσκοι, κασέται κλπ

2. Με ενδιαφέρει το καθαρό της λάμπας. Καθαρό και πολύ καλό έχω με τα μόνιτορ που ακούω στο 30% των περιπτώσεων, με ακουστικά (έχω 7-8 ζευγάρια akg από βίντατζ έως σουπερ χαι τεκ) που ακούω στο 60% των περιπτώσεων και έχω και στο στερεο σύστημα ενισχυτή τάξης Α με ημιαγωγούς που παίρνεις τα αυτιά στο χέρι και κάνεις τα χέρια σου μπριζόλες αν κατα λάθος τον πιάσεις μετά από μισή ώρα. Βέβαια δεν μπορεις να ακούσεις έτσι κιθάρα αν και το κάνω μιά φορά στο χρόνο. Εχω και την αρχαία ιδιοκατασκευή 

που παίζει εξαιρετικά αλλά δεν έχω βρεί ακόμα βολική καμπίνα που να τον χώσω μέσα, και ακόμα και να γίνει αυτό δεν είναι compact λύση.

Για αυτό ξεκαθαρίζω, θέλω κάτι βολικό καθαρό λάμπας, ή κάτι πολύ κοντά σ αυτό αν το συνολικό πακέτο είναι δελεαστικό (πχ katana ή jazz chorus)

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΣΤΑ 70 ΔΒ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΛΑΜΒΑ. E; TI EΙΠΕΣ; ΔΕΝ ΑκΟΥΩ κάτσε να ΔΥΝΑΜΩΣΩ

(Είμαι υπέρ της λάμβας, αλλά και υπέρ της _άποψεις_ ότι χαμηλά η λάμβα δεν λαμβάνει ό,τι χρειάζεται για να δώσει πίσω, πάντα μιλώντας για πχιότητα ήχου που βολεύει εμένα. Όταν θέλω να ακούσω χαρακτηριστικά ενός οργάνου και ενισχυτή χρειάζομαι ένταση η οποία κυμαίνεται εκεί που είπα και στο άλλο ποστ, δηλ. να μην ακούω το ζινγκι ζινγκι-να το πω επιστημονικώς- των χορδών. Φυσικά εξαρτάται από το χώρο και το σημειο που είναι ο ενισχυτής για το πόσο δυνατά εκλαμβάνουμε τον ήχο που έρχεται. Αλλά εκεί κάτω από τα 70db τις ακούω. To κακό είναι ότι πάνω από τα 70db if you can't hear the zingy-zingy then you are already too loud for an appartment. 

Loud is more good που λεει κι ο JHS.

Aν έμενα σε σπίτι μαζί με άλλους και ήθελα να καραγουστάρω παίζοντας, μάλλον ένα Guitar Rig με καλά ακουστικά θα χρησιμοποιούσα ή κάτι τέτοιο τελωσπάντων. Που θεωρώ ότι και σε οικογενειακό περιβάλλον ακόμη και αυτό το ζίνγκι-ζινγκι, ειδικά νυχτερινές ώρες, είναι αφόρητο.

Προσωπικά δεν μου έχει αρέσει κανένας λαμπάτος κάτω των 5W (από όσους έχω ακούσει). Το κακό είναι ότι τα 5W είναι και too much και too little ταυτόχρονα, αν μπορώ να το περιγράψω. 

 

Ο καθένας φυσικά έχει τα δικά του standards και τη δική του θεώρηση για τη χρήση εντός οικίας.



 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zingy zingy το ακούω και εγώ μερικές φορές ακόμα και με τα ακουστικά, πχ όταν γράφω σύνθ πιάνο με την κιθάρα μου τη δίνει αφόρητα.

Αλλά γενικά θέλω χαμηλές στάθμες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

με όλα τα κοντρόλ στο τερμα 125 db σε δύο μέτρα απόσταση , ήταν σίγουρα το πΓιο δυνατό πράμα που έχω ακούσει ποτέ μου από ενισχυτή.

Τι λες ρε φίλε και τα αυτιά σου ζούνε από τότε? φαντάζομαι είχες βάλει ωτοασπίδες..

  • Χαχα 2

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nasokosm είπε

Τι λες ρε φίλε και τα αυτιά σου ζούνε από τότε? φαντάζομαι είχες βάλει ωτοασπίδες..

 

Καλά εδώ επέζησα από τη συναυλία των Ramones στο CBGB στον Μαρσαλακο θα κολλήσω;

 

Ε; Ε;

ΔΕΝ ΑΚΟΥγΩ.

ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ!

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου