Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid state amp (καθαρά) σε χαμηλές εντάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

 E; TI EΙΠΕΣ; ΔΕΝ ΑκΟΥΩ κάτσε να ΔΥΝΑΜΩΣΩ

 

2 hours ago, Superfunk said:

Ε; Ε;

ΔΕΝ ΑΚΟΥγΩ.

ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ!

 

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

TI?

 

 

Πείτε μου που μένετε ρε σεις, να έρθω στο διπλανό διαμέρισμα να πάρω λαμπάτο να φχαριστηθώ ένταση ασούμε ....

 

 

Πάντως θυμάμαι, όταν είχα τον 50άρη ampeg r12r (τι ενισχυτάρα ρε παιδιά ... dim αν τον βρεις, τον αγοράζεις χθες με κλειστά μάτια) τον άνοιγα στο 2 άνετα, και άκουγα ηχάρα.

Δεν ξέρω αν άκουγα την λάμπα ή όχι, αλλά ο ήχος μου άρεσε πολύ.

 

Μια φορά είχαν έρθει δυο παλικάρια να τον δοκιμάσουν, και τον άνοιξαν περίπου στο 7.

 

Δίπλα υπήρχε σχολείο, και θυμάμαι τα παιδιά στο προαύλιο, να τρέχουν τρομαγμένα να κρυφτούν.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 8,5m2 μίνι στούντιο μου ανοίγω ότι θέλω και όσο θέλω τις ώρες κοινής ησυχίας

απο τότε που το έφτιαξα ησύχασαν οι γείτονες

κάποτε έπαιζα τύμπανα και Ακουγόταν από την γωνία του στενού ( τι εποχές τότε, έτσι γνωριζόμασταν με τους συμπαίκτες) τώρα όλοι στη μούγγα 

Επι του θέματος 

σε πραγματικά χαμηλές εντάσεις δεν υπάρχει διαφορά , από κεί και πέρα μόνο λάμπα και καλή, παθαίνω αλλεργία σε οτιδήποτε άλλο

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι λόγω του PA, οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν χρησιμοποιούνται δα και σε ΤΟΣΟ υψηλές εντάσεις όσο φαντάζονται κάποιοι.

 

Ειδικά από την στιγμή που τα περισσότερα gigs πλέον γίνονται σε pubs/bars σχετικά μικρά σε μέγεθος, το να ανοίξεις πολύ έναν μέσου wattage λαμπάτο θα έχει μάλλον ως αποτέλεσμα να μην ακούς καν τι παίζουν οι συμπαίκτες σου (και να διώξεις όλους του θαμώνες που κάθονται κοντά στο stage).

 

Αλλά ακόμα και σε ανοικτούς χώρους, ποτέ δεν χρειάστηκε να ανοίξω τον ενισχυτή πολύ παραπάνω από ότι σε μια pub κτλ.

 

Δηλαδή νομίζω ότι είναι λίγο μύθος πλέον το ''αυτός ο λαμπάτος είναι για το σπίτι, αυτός για το stage'' κτλ. ΔΕΝ μπορείς να ανοίξεις έναν λαμπάτο, ακόμα και σε stage (χτες έπαιζα σε ανοιχτό χώρο με τον 45άρη Bassbreaker στα μισά βαττ και το volume λιγότερο από το 2, και πάλι ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ τους άλλους, είχα όμως headroom βέβαια).

 

Με αυτή την λογική νομίζω ότι δεν τίθεται και ιδιαίτερη σύγκριση μεταξύ solid state και λαμπάτου. Λαμπάτος και καθάρισες, αν θες το καλύτερο. Το ότι υπάρχουν ss που είναι μια χαρά, εξυπακούεται. Τώρα αν μιλάμε για εντάσεις ψιθύρου, ε δεν ξέρω, εγώ προτιμώ να παίξω unplugged παρά να ακούω πιο δυνατά τις χορδές από τον amp.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.9e346e32b5caf5e154db3c7700a9b5c8.pngimage.png.e3027e6094a20c3236811a3b89094dce.png

Άλλο "παίζει καλα καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος" κι άλλο "παίζει τα καλύτερα του καθαρά και σε χαμηλή ένταση ένας λαμπατος".

Ποιος ο λόγος να δώσει κάποιος ένα κάρο λεφτά για λαμπατο, και να μην παίρνει από αυτόν το 100% παίζοντας χαμηλά, εφόσον μπορεί να έχει ιδια καθαρά και με ένα οικονομικο μη λαμπατο.

 

Αιτιολογω άποψη:

Έχω ένα Koch studiotone 20, ένα deluxe rev, ένα vibrolux, όλοι ως γνωστόν με καλά καθαρά, όμως όλοι θέλουν συγκεκριμένη ένταση, ούτε μικρότερη ούτε μεγαλυτερη, για να αποδώσουν αυτό που μπορούν.

Σπίτι τη βρήκα την άκρη με ένα katana 50 combo, με επιλογή στα 25watt (στο 1watt δεν παίζει) και το μάστερ στο 2-3. Δεν ακούγεται πολύ χειρότερα από τους λαμπατους παίζουμενους στην ίδια ένταση χαμηλά.

 

Σίγουρα δεν αξίζει να πληρώσει κανείς τόσα λεφτά παραπανω, για τόσο μικρή διαφορά στην απόδοση.

Δλδ βάζω χαμηλά σπιτική ενταση (στο 1) τον Koch που έχει ένα χιλιάρικο και παίζω χαμηλά στην ίδια σπιτική ενταση και με τον katana που κάνει πόσο; 250Ε;

Ε οχι, δεν έχει 750 ευρώ διαφορά αυτό που ακούω.

 

Αν βάλω στο 4 τον  Koch και στην ίδια ένταση τον katana, τότε ναι δικαιολογείται και με το παραπάνω η διαφορά στην τιμη.

Τον πετάω και από το μπαλκόνι τον katana.

 

Δεν αναφέρομαι καν στους deluxe και vibrolux (πάντα παίζουμενους σε σπιτική ενταση) γιατί τα ποσά αποκτησης τους ξεφεύγουν και δεν δικαιολογουνται οι διαφορές τιμή προς απόδοση ούτε με λοβοτομή.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλά εδώ δεν μιλάμε για τέτοιες τιμές. Μιλάμε γιά έναν πχ κατάνα των 250 ή 350 αν λέμε για τον 100, και για έναν μικρό λαμπάτο που είτε θα είναι μτχ και θα κάνει τα ίδια λεφτά ή έναν καινούργιο μέχρι τα 500 ή άντε 600.

Δεν φτάσαμε στο χιλιάρικο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι, αλλά εδώ δεν μιλάμε για τέτοιες τιμές. Μιλάμε γιά έναν πχ κατάνα των 250 ή 350 αν λέμε για τον 100, και για έναν μικρό λαμπάτο που είτε θα είναι μτχ και θα κάνει τα ίδια λεφτά ή έναν καινούργιο μέχρι τα 500 ή άντε 600.

Δεν φτάσαμε στο χιλιάρικο.

Αν είναι να δώσεις σε μτχ 1-2 κατοστάρικα παραπάνω οκ να το δεχτω.

Μόνο και μόνο για να λες ότι έχεις λάμπα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Εγώ πάλι νομίζω ότι λόγω του PA, οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν χρησιμοποιούνται δα και σε ΤΟΣΟ υψηλές εντάσεις όσο φαντάζονται κάποιοι.

 

 

Είχα την ευκαιρία να είμαι πάνω σε αρκετές σκηνές μεγάλων ονομάτων που έχουν έρθει στο Greece.

 

Από μνήμης το επιβεβαιώνω αυτό που λες.

 

βαρΓια βαρΓια στο 2,5 τους είχαν οι περισσότεροι που έχω δει έχω (Peter Buck,The Edge, Johnny Marr,Stones,οι κιθαρίστες της Shakira και του James Brown,οι Bad Seeds,τα Κρίνα κ.ο.κ)

 

Αν δεις και στο γιουτιουμπι rig run downs μεταξύ 2-3 παίζουν οι περισσότεροι.

 

Το Woodstock ήταν πενήντα χρόνια πριν 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου