Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid state amp (καθαρά) σε χαμηλές εντάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, omilitis1987 είπε

Γεια χαρά κι από εμένα, νέος στο φόρουμ.

Εαν κανείς ακούει μέσω ακουστικών τότε θα μπορεί να απολαύσει καλύτερο ήχο από λάμπα σε σχέση με solid state?

 

Δεν γνωρίζω κάποιον λαμπατο ενισχυτη κιθάρας με έξοδο ακουστικών.

Πάντως έτσι κι αλλιώς τα ακουστικά δεν είναι και ο πλέον δόκιμος τρόπος να ακούσει κάποιος τον ήχο ενός λαμπατου ενισχυτή κιθάρας μια και το μεγάφωνο,η καμπίνα και ο τελικός ενισχυτής (τα ακουστικά συνήθως συνδέονται με τον προενισχυτη) παίζουν τεράστιο ρόλο.

Αν είναι να ακούς μόνο με ακουστικά τα software amp simulations είναι μονόδρομος.

 

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θεωρω οτι στα καθαρα δεν θα καταλαβεις ουσιαστικες διαφορες.

 

Ε ναι σίγουρα.

Είναι γνωστό ότι τον ήχο στις ηχογραφήσεις του Hank Marvin τον βγάζεις και με Gorilla amp των 5 ευρώ 🙂

Επειδή μας διαβάζει και κοΖμος καλό είναι να προσέχουμε τι γράφουμε.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ε ναι σίγουρα.

Είναι γνωστό ότι τον ήχο στις ηχογραφήσεις του Hank Marvin τον βγάζεις και με Gorilla amp των 5 ευρώ 🙂

Επειδή μας διαβάζει και κοΖμος καλό είναι να προσέχουμε τι γράφουμε.

Eνταξει ρε SF τωρα υπερβαλλεις. Όταν συγκρίνεις τα καθαρα ενος λαμπατου δε θα συγκρίσεις τα καθαρά του Mesa Mark V η του Fender Twinn reverb με τον.... Gorilla των 5ε (Έκλαψα όταν το διαβασα γιατί ετυχε να ερθει κιθαριστας σε audition με gorillaκι... Πιο πειστικα δεν εχω ξανακουσει ενισχυτης να αναπαριστά την..... ΠΟΡΔΗ!!!) Θα συγκρινεις πχ με τον JC-120... Kαι μετα είναι τι θες.Αν θες ηχο sultans ο jc-120 δεν κανει αν θες τα καθαρά των Metallica τοτε ο JC-120 είναι μονοδρομος.Και για να απαντησω στον gkourmoul1... Φυσικά και θα καταλαβεις διαφορες στα   καθαρά λαμπας τρανζίστορ αλλα σε ποιοτικα μηχανηματα και απο τις δυο κατηγοριες καλύτερο ειναι αυτό που σου ταιριάζει εσένα. 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Superfunk said:

 

Δεν γνωρίζω κάποιον λαμπατο ενισχυτη κιθάρας με έξοδο ακουστικών

 

22 minutes ago, Superfunk said:

Επειδή μας διαβάζει και κοΖμος καλό είναι να προσέχουμε τι γράφουμε.

 

Επειδη, οπως λες, δεν γνωριζεις και επειδη εγω εχω καμποσους με τετοια εξοδο, ειμαι σε θεση να δωσω μια απαντηση στο παλικαρι, βασει εμπειριας.

Δεν ρωταει ποιος ενισχυτης γραφει καλυτερα. Ρωτα να μαθει για κατηγορια λαμπατων με εξοδο ακουστικων, πως θα ειναι ο ηχος τους (με ακουστικα) σε σχεση με κατι αναλογο σε SS. 

 

Εχεις να του δωσεις καποια απαντηση στο ερωτημα του?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Επειδη, οπως λες, δεν γνωριζεις και επειδη εγω εχω καμποσους με τετοια εξοδο, ειμαι σε θεση να δωσω μια απαντηση στο παλικαρι, βασει εμπειριας.

Δεν ρωταει ποιος ενισχυτης γραφει καλυτερα. Ρωτα να μαθει για κατηγορια λαμπατων με εξοδο ακουστικων, πως θα ειναι ο ηχος τους (με ακουστικα) σε σχεση με κατι αναλογο σε SS. 

 

Εχεις να του δωσεις καποια απαντηση στο ερωτημα του?

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα ότι έγραψες είναι ότι σε μια ηχογράφηση δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά λαμπατου και τρανζίστορ στα καθαρά.

To ίδιο βλέπω ότι κατάλαβε και ο Leon.

Αν κατάλαβα λάθος my bad.

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ρωτα να μαθει για κατηγορια λαμπατων με εξοδο ακουστικων, πως θα ειναι ο ηχος τους (με ακουστικα) σε σχεση με κατι αναλογο σε SS

 

Αυτό του το απάντησα έτσι κι αλλιώς.

13 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Θα συγκρινεις πχ με τον JC-120...

 

Ναι.

 

Και μόνο αν είσαι ΚΟΥΦΟΣ δεν θα καταλάβεις τη διαφορά του από έναν VOX AC30 ,έναν Hiwatt ή έναν Twin.

 

🙂

 

Τώρα τι σου αρέσει είναι άλλη ιστορία.

 

Όπως πολύ σωστά λες υπάρχουν πολλών ειδών καθαρά.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα ότι έγραψες είναι ότι σε μια ηχογράφηση δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά λαμπατου και τρανζίστορ στα καθαρά.

To ίδιο βλέπω ότι κατάλαβε και ο Leon.

Αν κατάλαβα λάθος my bad.

 

Αυτό του το απάντησα έτσι κι αλλιώς.

 

Ναι.

 

Και μόνο αν είσαι ΚΟΥΦΟΣ δεν θα καταλάβεις τη διαφορά του από έναν VOX AC30 ,έναν Hiwatt ή έναν Twin.

Δε διαφώνησε κανενας οτι εχουν διαφορά όλοι αυτοι μεταξυ τους και οτι πρεπει οντως να εισαι κουφός για να μη την ακουσεις.Λέμε οτι

1.το ποιο είναι καλυτερο ειναι σχετικό με το τι καθαρο ηχο ψαχνεις....

Και

2.πως για να ειναι δίκαιη η σύγκριση πρεπει να ειναι ιδιου range στην κατηγορια τους. Γι αυτό έβαλα τα best of both worlds. 

(Αν μιλαμε μονο για διαφορα ηχου και οχι ποιοτητα ήχου τοτε... My bad)   🙂

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Superfunk said:

Αυτό του το απάντησα έτσι κι αλλιώς

 

Του απαντησες οτι δεν ειναι δοκιμος τροπος τα ακουστικα. Γιαυτο και εαν ακουσει με ακουστικα δεν θα καταλαβει ουσιαστικη διαφορα με ss ή κανα καλο software.

Αυτο ακριβως του λεω και εγω, οτι στα καθαρα, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ, δεν ακουω ιδιαιτερη διαφορα, φορωντας ακουστικα.

Διδω την απαντηση που θελει να ακουσει το παλικαρι.

 

Κατα τα αλλα, ειναι και εγω μελος του κομματος "Λα.Μπα Φορ Εβερ" και μαλιστα σε ειχα ψηφισει στις τελευταιες εκλογες 😀

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leon7pap είπε

 

(Αν μιλαμε μονο για διαφορα ηχου και οχι ποιοτητα ήχου τοτε... My bad)   🙂

 

Νομίζω ότι το λέω ξεκάθαρα αυτό,όχι μόνο μεταξύ τρανζίστορ και λαμπατου αλλά και μεταξύ λαμπατων,οι λαμπατοι ενισχυτές που ανέφερα έχουν τρομακτικές διαφορες ΜΕΤΑΞΥ τους στα καθαρά .

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Superfunk said:

οι λαμπατοι ενισχυτές που ανέφερα έχουν τρομακτικές διαφορες ΜΕΤΑΞΥ τους στα καθαρά .

 

Οι διαφορες ειναι οντως τεραστιες. Εαν παραθεσω ηχογραφησεις απο διαφορους λαμπατους (πχ vht, ac10, origin, Tm18, ht1 κ.α) ολοι εχουν πολυ πολυ διαφορετικο ηχο.

Ποσο μαλλον απο ακριβους ενισχυτες, οπου εχουν ακομη πιο γνωριμο και χαρακτηριστικο ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omilitis1987 είπε

Γεια χαρά κι από εμένα, νέος στο φόρουμ.

Εαν κανείς ακούει μέσω ακουστικών τότε θα μπορεί να απολαύσει καλύτερο ήχο από λάμπα σε σχέση με solid state?

Εννοείς με ακουστικά απευθείας στον ενισχυτή ή με ακουστικά σε μια κάρτα ήχου, όπου έχει πάει το σήμα από το ενισχυτή μέσω μικροφώνου;

(Αν και πιστεύω ότι εννοείς το δεύτερο, γιατι δεν νομιζω να υπάρχει λαμπατος με έξοδο ακουστικών. Ακυρώνεται η "λάμπα".)

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εννοείς με ακουστικά απευθείας στον ενισχυτή ή με ακουστικά σε μια κάρτα ήχου, όπου έχει πάει το σήμα από το ενισχυτή μέσω μικροφώνου;

(Αν και πιστεύω ότι εννοείς το δεύτερο, γιατι δεν νομιζω να υπάρχει λαμπατος με έξοδο ακουστικών. Ακυρώνεται η "λάμπα".)

 

.

Απευθείας στον ενισχυτή εννοούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου