Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid state amp (καθαρά) σε χαμηλές εντάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Spyros Delta said:

Αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει λαμπατος με έξοδο ακουστικών. Ακυρώνεται η "λάμπα"

 

Υπαρχουν λαμπατοι με εξοδο emulated ακουστικων. Irt15, ht1, origin 20, καθως και αλλα οικονομικα μοντελα.

 

Δεν καταλαβαινω τον ορο "ακυρωνεται η λαμπα", αλλα η τελικη λαμπα δουλευει κανονικα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Υπαρχουν λαμπατοι με εξοδο emulated ακουστικων. Irt15, ht1, origin 20, καθως και αλλα οικονομικα μοντελα.

 

Δεν καταλαβαινω τον ορο "ακυρωνεται η λαμπα", αλλα η τελικη λαμπα δουλευει κανονικα.

Ναι;

Έχω λαμπατο με emulated έξοδο για σύνδεση στην κάρτα. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και για ακουστικά.

Ωστόσο αν καταλάβω απο τη διαφορά που έχει όταν παίξει στη σωστή ένταση ο ενισχυτής και ακούω από το μεγάφωνο του, σε σχέση με την απευθείας σύνδεση στην κάρτα και ακρόαση μεσω ακουστικών στην κάρτα ή μονιτορ, τότε δεν κερδίζω τιποτα από τη "λάμπα". Ή τουλάχιστον τίποτα αξιοσημείωτο και άξιο του κόστους της "λάμπας".

 

 

Η εμπειρία, μου δείχνει ότι δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει κανείς ακούγοντας σε ακουστικά ή μονιτορ, έναν (καλά φτιαγμένο) ήχο από προσομοίωση, από έναν ήχο απο λαμπατο με μικρόφωνο, .

Έγραφα στο στούντιο με ηχολήπτη έμπειρο και απαιτητικό, με λαμπατους ενισχυτές.

Κάποια στιγμή μου ζήτησε να του γράψω στο σπίτι μου μερικές κιθάρες και να του τις στείλω, γιατί δεν προλαβαίναμε να πάμε στούντιο.

Τις έστειλα και με πήρε τηλέφωνο να μάθει "με ποιον γαμάτο λαμπατο ενισχυτή ηχογράφησα τέτοια ηχάρα και με τι μικρόφωνα".

Η απάντηση τον ξέρανε.

Με το pod hd500.

 

Ελπίζω το σχόλιο μου να έδωσε έμμεσα την απάντηση στην ερώτηση του νέου φίλου.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Spyros Delta said:

Έχω λαμπατο με emulated έξοδο για σύνδεση στην κάρτα. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και για ακουστικά.

 

Oι ενισχυτες που σου ανεφερα, μολις συνδεσεις ακουστικα ή καρφι για εγγραφη με καρτα, το μεγαφωνο σταματα να δουλευει. Αλλοι, δεν εχουν τη δυνατοτητα αυτη και το μεγαφωνο λειτουργει παραλληλα (πχ dsl5).

7 minutes ago, Spyros Delta said:

Τις έστειλα και με πήρε τηλέφωνο να μάθει "με ποιον γαμάτο λαμπατο ενισχυτή ηχογράφησα τέτοια ηχάρα και με τι μικρόφωνα".

Η απάντηση τον ξέρανε.

Με το pod hd500.

 

Οποτε ανεβαζεις κομματι παιγμενο με το pod εχεις, πραγματι, ηχαρα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Οποτε ανεβαζεις κομματι παιγμενο με το pod εχεις, πραγματι, ηχαρα. 

Αν έλεγα ότι ηχογράφησα με τον jcm800 που φαίνεται πίσω μου στα βίντεο, ποιος θα έλεγε ότι είναι fake?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν καταλαβαινω τον ορο "ακυρωνεται η λαμπα", αλλα η τελικη λαμπα δουλευει κανονικα.

"Nαι θα δουλεύει, αλλά θα είναι σαν να μη δουλεύει".

Παίσιος.

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μονο καποιος που εχει δουλεψει πολυ jcm σε ηχογραφηση...

Εγώ έχω δουλέψει πολύ.

Στοίχημα δεν θα εβαζα. (Αν συνυπολογίσουμε και το processing που μπορεί να υποστεί ο ήχος στη μιξη, βαδίζουμε στα τυφλά)

Ψυχολογικό είναι το θεμα για τους περισσότερους.

Τους περισσότερους ακροατές διευκρινιζω.

Μόνο οταν παίζει κάποιος και ακούει από τα μεγάφωνα του ενισχυτή (επαναλαμβάνω στη σωστή ένταση), μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

"Nαι θα δουλεύει, αλλά θα είναι σαν να μη δουλεύει".

Παίσιος.

Συγνώμη για το off,αλλά ξεράθηκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 1:47 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Μόνο οταν παίζει κάποιος και ακούει από τα μεγάφωνα του ενισχυτή (επαναλαμβάνω στη σωστή ένταση), μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.

Και να προσθέσω πως ακόμα κι εγώ που ξέρω τον ενισχυτή μου, όταν ηχογραφώ και βρισκομαι στο  control room ακούγοντας τον τα monitor, σχεδόν δεν τον αναγνωρίζω και η αίσθηση στα χέρια μου είναι πολύ κοντά στην αισθηση που έχω όταν παίζω με την πεταλιερα μου και το preset που έχω φτιάξει να προσομοιάζει τον ήχο του ενισχυτή μου.

Για αυτό και επιμένω να βρίσκομαι στο χώρο του ενισχυτή όταν ηχογραφώ και να έχω μια υποτυπώδη μίξη των υπολοίπων οργάνων στα ακουστικα, τα οποία βάζω "ρηχά" στα αυτιά μου έτσι ώστε να ακούω την κιθάρα μόνο από τον ενισχυτή και όχι στα ακουστικά.

 

Η πλάκα είναι ότι τις περισσότερες φορές (ανάλογα το στούντιο και τις ρυθμίσεις του εκάστοτε ηχολήπτη για την μεταφορά του σήματος από το μεγάφωνο μέχρι το μονιτορ) η πεταλιερα ακούγεται καλύτερα  στα μονιτορ από οτι ο ενισχυτής. Κι αυτό επειδή έχω φτιάξει τον ήχο μου  να έτσι είναι Plug n play, έτσι ώστε (κατ'εντολην μου flat) να μη χρειάζεται να πειράξει τίποτα ο ηχολήπτης (μόνο gain ρυθμίζει). .

Όποτε δεν μπορεί να χαλάσει/αλλοιώσει και τον ήχο κατά το δοκούν.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου