Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα


nikos0937

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμπινα ειναι' date=' αποτελειται απο ενα ξυλινο κουτι, συνηθως 2-3 τυποι ξυλων παιζουν σε ολους τους κατασκευαστες, μεγφωνα και μια στοιχειωδης καλωδιωση, μην τρελενεστε 8)[/quote']

 

stavrilian sorry αλλα κανεις μεγαλο λαθος...ψαξε πχ τις bogner πως φτιαχνονται ή και τις CAA..(ειδικα οταν μιλαμε για closed back cabs)

η καμπινα παιζει τεραστιο ρολο στον τονο ενος ενισχυτη και καλο ειναι καποιες φορες να σκεφτομαστε ετσι κουτοπονηρα και να λεμε:"γιατι να μην παρω το φτηνο δεν θα εχει και τρελη διαφορα..και αν εχει και λιγο και τι εγινε;"

αλλα καποιες φορες αυτος ο τροπος σκεψεις κατανταει ..μιζερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν δέχομαι πως οι μπεντονάδες πήραν 6 τυχαίας ποιότητας και τύπου και πάχους και διαστάσεων κομμάτια κόντρα πλακέ και τα κόλλησαν και κότσαραν πάνω και δύο μεγάφωνα και αυτό ήτανε

 

σίγουρα παίζουν μια σειρά παραμέτρων που πρέπει να ληφθούν υπόψη, αλλά δεν πρόκειται για rocket science, οι τεχνικές και οι μεθοδολογίες αυτές είναι γνωστές εδώ και δεκαετίες

 

και δύο τελευταίες λέξεις: ΤΥΦΛΟ ΤΕΣΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δύο τελευταίες λέξεις: ΤΥΦΛΟ ΤΕΣΤ

 

μεταξυ ας πουμε ποιον καμπινων;πες μου μερικες που θα βαζαμε διπλα διπλα με την benton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιωνδήποτε, σε μια πρώτη προσέγγιση

 

δοκιμάζει κανείς σε ζεύγη και σιγά σιγά συγκλίνει προς την συμφερότερη αγορά, ξεκινώντας από μια πρώτη λίστα υποψηφίων με βάση πολύ βασικά κριτήρια π.χ. θέλω celestion ή θέλω κλειστή ή θέλω 8Ω ή θέλω τουλάχιστον 100Β, ως απαραίτητο στοιχείο

 

κι αν αποδειχθεί πως η μπεντονιέρα ΔΕΝ στέκεται δίπλα σε άλλες που κοστίζουν >400Ε, τουλάχιστον αυτό θα το έχουν δείξει τα ΑΥΤΙΑ μας, και αυτά τα >400Ε θα είναι μια φρόνιμη επένδυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπινα ειναι' date=' αποτελειται απο ενα ξυλινο κουτι, συνηθως 2-3 τυποι ξυλων παιζουν σε ολους τους κατασκευαστες, μεγφωνα και μια στοιχειωδης καλωδιωση, μην τρελενεστε 8)[/quote']

 

stavrilian sorry αλλα κανεις μεγαλο λαθος...ψαξε πχ τις bogner πως φτιαχνονται ή και τις CAA..(ειδικα οταν μιλαμε για closed back cabs)

η καμπινα παιζει τεραστιο ρολο στον τονο ενος ενισχυτη και καλο ειναι καποιες φορες να σκεφτομαστε ετσι κουτοπονηρα και να λεμε:"γιατι να μην παρω το φτηνο δεν θα εχει και τρελη διαφορα..και αν εχει και λιγο και τι εγινε;"

αλλα καποιες φορες αυτος ο τροπος σκεψεις κατανταει ..μιζερος...

 

δεν καταλαβες μαλλον, καλα τι εννοω, οταν λεω ξυλινο κουτι, δεν εννοω οτι σπαω 2 τελαρα απο την ψαραγορα και φτιαχνω καμπινα, εννοω πως ειναι ξυλο, και ως ξυλο, η τιμη του δεν ειναι τοση που να δικαιολογει την τιμη που κανει.ξυλο ειναι ρε παδια, οχι αεροπορικο αλουμινιο!!!

 

Να σου δωσω να καταλαβεις ψαχνοντας οταν κατασκευαζα την δικια μου καμπινα, ειδα πως ενα πολυ διαδεδομενο ξυλο που χρησιμοποιειται απο τους κατασκευαστες, ειναι το 13ply baltic birch, ή αλλιως βαλτικη συμηδα γνωστω και ως κοντρα πλακιε θαλασσης. Ενα πολυ σκληρο και ιδιαιτερα βαρυ ξυλο. Εψαξα λοιπον να βρω αυτο το ξυλο το οποιο ειναι οντως πολυ ακριβο για κοντρα πλακε καπου στα 700 ευρω το κυβικο. Για τις αναγκες τις καμπινας, δεν χρειαστηκα βεβαια τοσο, τα ξυλα μου βγηκαν κοντα στα 80 ευρω.Υπηρχε βεβαια και το κινεζικο στην μιση τιμη, αλλα σε αλλη κατηγορια ποιοτητας.

 

Εφοσον λοιπον το κοστος για τα ξυλα ειναι τοσο, (σε μενα που αγορασα λιανικη) και τα μεγαφωνα τα παιρνουν σε πολυ χαμηλες τιμες (για την ακριβεια τα V30 τα εχω βρει 75 ευρα/κομματι στο ebay.co.uk) τα υπολοιπα τι ειναι?εργατικα?ποσο? 300 ευρω? :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει αποκλειστικά και μόνο με τη δικιά μου, του marshall 5150, 2X12 Celestion GT75 (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο)

 

ΩΣΤΟΣΟ!

 

ΔΕΝ κάνω επίδειξη εμπειρίας και γνώσης, απλά περιγράφω το σκεπτικό μου ως αγοραστής, σκεπτικό που μπορεί να εφαρμοστεί από κάθε κιθαρίστα, ανεξάρτητα από την εμπειρία του, απλα θα αλλάξει η αρχική λίστα προϊόντων προς σύγκριση, θα είναι πιο "ψαγμένη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα stavrilian δεν ειπα εγω οτι δεν πληρωνεις και το..ονομα...εννοειται οτι το πληρωνεις..

απλα εχω προσεξει οτι και στις κιθαρες και στους ενισχυτες αυτην την διαφορα(την ποια εγω την ακουω),θα την πληρωσεις καποιες φορες αρκετα ευρω παραπανω..τωρα αν εχεις την πολυτελεια να τα διαθεσεις τα σκας αλλιως κανεις την δουλεια σου και με την αλλη..αλλα η διαφορα δυστυχως θα υπαρχει..

παιξε με μια bogner ή mesa boogie ή orange κτλ...τετοιο ογκο δεν εχεις ξανα 'κουσει απο αλλη καμπινα..κανει μπαμ απο χιλιομετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει αποκλειστικά και μόνο με τη δικιά μου' date=' του marshall 5150, 2X12 Celestion GT75 (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο)

 

ΩΣΤΟΣΟ!

 

ΔΕΝ κάνω επίδειξη εμπειρίας και γνώσης, απλά περιγράφω το σκεπτικό μου ως αγοραστής, σκεπτικό που μπορεί να εφαρμοστεί από κάθε κιθαρίστα, ανεξάρτητα από την εμπειρία του, απλα θα αλλάξει η αρχική λίστα προϊόντων προς σύγκριση, θα είναι πιο "ψαγμένη"[/quote']

 

ρε ουτε εγω κανει επιδειξη εμπειριας εννοειται αλλα με βαση το παραπανω που μου ειπες("έχω παίξει αποκλειστικά και μόνο με τη δικιά μου, του marshall 5150, 2X12 Celestion GT75 "),ενα εχω να σου πω φιλικα και χωρις ειρωνια...:εισαι στον κοσμο σου και δεν ξερεις τι χανεις.παρε μια bogner και θα δεις τι εχανες τοσα χρονια... :D :P :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εχω παιξει (για την ακριβεια, με την engl και την orange, και διαφορες marshall) γιαυτο σας τα λεω ολα αυτα :D Καλος ή κακως δεν υπαρχουν κουρδισμενες καμπινες :lol:

Αλλο η κιθαρα, αλλο ο ενισχυτης, εκει παιζουν παρα πολυ παραμετροι οπου σχηματιζουν το τελικο αποτελεσμα...

 

Ισως το θεμα ξεφευγει λιγο, μιας και δεν αναφερομαι στην benton (δεν την εχω ακουσει καν) αλλα στο κοστος μιας ποιοτικης καμπινας, το οποιο τον κοβω πως δεν ειναι πανω απο 200 ευρω για τον κατασκευαστη...

 

Οποιος θα ηθελε να ερθει να ακουσει την καμπινα μου, για του λογου το αληθες, ειναι ευπροσδεκτος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου