Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω τις πένες μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

εγώ δεν τις έχανα... μικρός τις χάριζα συχνά σε φοιτητριούλες πριν κάθε εξεταστική για γούρι (και καλά ως φορτισμένες ενεργειακά μέσω της διάδρασης των live)... ντρέπομαι κατόπιν εορτής για την αβάσταχτη ελαφρότητα των νιάτων μου, αλλά έπιανε το κόλπο και πολλές τσίμπαγαν από την "ανιδιοτελή προσφορά" μου και ανταπέδιδαν ποικιλοτρόπως... τι να έκανα ο νιος...😎

  • Like 1
  • Χαχα 6
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, npap said:

μικρός τις χάριζα συχνά σε φοιτητριούλες πριν κάθε εξεταστική για γούρι (και καλά ως φορτισμένες ενεργειακά μέσω της διάδρασης των live)... ντρέπομαι κατόπιν εορτής για την αβάσταχτη ελαφρότητα των νιάτων μου, αλλά έπιανε το κόλπο και πολλές τσίμπαγαν από την "ανιδιοτελή προσφορά" μου και ανταπέδιδαν ποικιλοτρόπως... τι να έκανα ο νιος...😎

 

Και μας το λες τώρα?

Τώρα ... πάει .... πέταξε το πουλάκι.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι,σε αντίθεση με τις χορδές, πέντε χρόνια τώρα με αυτές τις έξι πένες παίζω 🙂

 

 

16068937447798237419142797948842.jpg

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, npap είπε

εγώ δεν τις έχανα... μικρός τις χάριζα συχνά σε φοιτητριούλες πριν κάθε εξεταστική για γούρι (και καλά ως φορτισμένες ενεργειακά μέσω της διάδρασης των live)... ντρέπομαι κατόπιν εορτής για την αβάσταχτη ελαφρότητα των νιάτων μου, αλλά έπιανε το κόλπο και πολλές τσίμπαγαν από την "ανιδιοτελή προσφορά" μου και ανταπέδιδαν ποικιλοτρόπως... τι να έκανα ο νιος...😎

Γύπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το μόνο που έχει σημασία ειναι η αιχμηρότητα της μύτης, για αυτο μόνο pickboy 0.88mm , όταν φαγωθούν τις ξύνω και τις ξανακάνω μυτερές με κοφτερό μαχαίρι (μην το δοκιμάσετε αν είστε ατζαμήδες, παντα γάντια εργασίας, ειδικά αν είστε δεξιόχειρες θα χάσετε το βασικό χέρι σαν κιθαρίστας, δηλ το αριστερό)

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rgxinap είπε

βασικά το μόνο που έχει σημασία ειναι η αιχμηρότητα της μύτης...

 

Πλάκα πλάκα έχω έναν μικρό λειαντήρα στην αποθήκη θα μπόρουσε να τις ξύσει και να τις κάνει μυτερές πάλι και έχω πολλές που είναι οβάλ.

 

Bρήκαμε ασχολία πάλι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν αλλάζω ποτέ τις πένες μου. Τις αναπληρώνω όταν χαθούν.

Παίζω με δυσεύρετες D'Andrea Ultra Plek 1,5 που τις παραγγέλνω όποτε τις βρω και Dunlop Jazz II που έχουν πιο στρογγυλή μύτη απο τις ΙΙΙ.

Έχω κι ένα κουτί (αριστερά) με οτιναναι για τους επισκέπτες ή και για τη μια στις τόσες που θα παίξω με την ακουστική κιθάρα.

 

IMG_20201202_112305s.jpg.4e2f3c64d5d01edc3b7a59942fb43051.jpg

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω το άλλο... Ποστάρει ο άλλος το βίντεο του για τις πένες, και απλά "φεύγει". Ντάξει είπαμε, να πάρει τα views ο άνθρωπος αλλά όχι και τόσο ξερά ρε παιδί μου...

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω πάντα με 0.73.

Dunlop Ultex για all around & live ,για ηχογραφησεις: Dunlop Primetone ,του πανάκριβου αλλα τα αξιζουν τα λεφτα τους ,για single note twang playing & leads,nylon Dunlop Herco+PW Nyflex για ρυθμική και σπάνια με Dunlop Tortex όταν θέλω πιο dark lead ήχο.

 

Έχω εκτός από αυτές τις 6 πένες και όλες αΦτες που θα κληρονομήσει ο υιός μου μια και δεν με γλιΕπω να τις χρησιμοποιω ποτεΣ  (Οι βαρΓιες 1mm Dunlop Ultex ειναι απο το 1995 που επαιζα με heavy πεννες και 12αρες χορδες γιατι σαν βλαμμενος 😄  ειχα πιει το cool aid του "heavy strings=better tone", κοπαναγα και σαν οικοδομος τοτενες, τωρα απλα τις χαΦεβω τσι χορδαι )

 

 

 

 

 

16069034193816990952267597063900.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγώ παίζω πάντα με 0.73.

Dunlop Ultex για all around & live , Dunlop Primetone ,του πανάκριβου,για single note twang playing & leads,nylon Dunlop Herco+PW Nyflex για ρυθμική και σπάνια με Dunlop Tortex όταν θέλω πιο dark lead ήχο.

 

Έχω εκτός από αυτές τις 6 πένες και όλες αΦτες που θα κληρονομήσει ο υιός μου μια και δεν με γλιΕπω να τις χρησιμοποιω ποτεΣ  (Οι βαρΓιες 1mm Dunlop Ultex ειναι απο το 1995 που επαιζα με heavy πεννες και 12αρες χορδες γιατι σαν βλαμμενος 😄  ειχα πιει το cool aid του "heavy strings=better tone" κοπαναγα και σαν οικοδομος τοτενες τωρα απλα τις χαΦεβω τσι χορδαι )

 

 

 

 

 

16069034193816990952267597063900.jpg

 

Εχω ακριβως τα δυο κατω κουτακια με τις Dunlop grip .73 και τις "διαφανεις" ultex!!!

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου