Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω τις πένες μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα εγώ το βίντεο, είναι στο ίδιο format με όλα τα υπόλοιπα: 30 δευτερόλεπτα πληροφορία, και 5 λεπτά εναλλαγές γραφικών για coaching επικοινωνία. Πιο συγκεκριμένα, σε αυτό το βίντεο εμφανίζονται 10 ΦΟΡΕΣ.


Ήμαρτον ρε παιδί μου. Όσο skilled και να είσαι, κάνεις τα βίντεό σου αδιάφορα, βαρετά, ή ακόμα και εκνευριστικά.
Μέτριο humor που εκφράζεται σαν να διαβάζεις σενάριο, πολλές επαναλήψεις και τράβιγμα, γιατί? Για να φτάσει το βίντεο στα 5 λεπτά και να μπορείς να βάλεις περισσότερα pop-ups με το email και τους σπόνσορές σου?
 

Δε πα να σαι και στο επίπεδο του Steve Vai, εγώ δε πρόκειται να σε πάρω στα σοβαρά.
(Μ'αρέσει που μιλάω σε 2ο πρόσωπο, λες και δεν έχει φύγει - μέχρι να ξανάρθει να ποστάρει το επόμενο βίντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το είδα εγώ το βίντεο, είναι στο ίδιο format με όλα τα υπόλοιπα: 30 δευτερόλεπτα πληροφορία, και 5 λεπτά εναλλαγές γραφικών για coaching επικοινωνία. Πιο συγκεκριμένα, σε αυτό το βίντεο εμφανίζονται 10 ΦΟΡΕΣ.


Ήμαρτον ρε παιδί μου. Όσο skilled και να είσαι, κάνεις τα βίντεό σου αδιάφορα, βαρετά, ή ακόμα και εκνευριστικά.
Μέτριο humor που εκφράζεται σαν να διαβάζεις σενάριο, πολλές επαναλήψεις και τράβιγμα, γιατί? Για να φτάσει το βίντεο στα 5 λεπτά και να μπορείς να βάλεις περισσότερα pop-ups με το email και τους σπόνσορές σου?
 

Δε πα να σαι και στο επίπεδο του Steve Vai, εγώ δε πρόκειται να σε πάρω στα σοβαρά.
(Μ'αρέσει που μιλάω σε 2ο πρόσωπο, λες και δεν έχει φύγει - μέχρι να ξανάρθει να ποστάρει το επόμενο βίντεο)


Το είδες ΠΡΙΝ σχολιάσεις για πρώτη φορά? Αυτό έχει σημασία.

Νομίζω ΄ότι είναι τόσο άκυρη η ερώτηση ("κάθε πότε πρέπει ν αλλάζω πένες") που και να μην δει κανείς το βίντεο δε χάνει τίποτα.
Ο ίδιος ο tutor βέβαια, βρίσκει την ερώτηση καταπληκτικά πρωτότυπη ;όπως λέει. Και μας προσκαλεί αν έχουμε απορίες να αφήσουμε σχόλιο από κάτω.
Προτάσεις:
"Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω patch cables?"
"'Κάθε πότε πρέπει να κουρδίζω το όργανο?"
"Κάθε πότε πρέπει να πλένω τα χέρια μου από τα χώματα πριν πιάσω να παίξω κιθάρα?"
"Κάθε πότε μπορώ να παίζω χωρίς να έχω φάει πρωινό;"

κ.ο.κ.

Πάντως δίνει ωραία αφορμή για συζητήσεις!

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Το είδες ΠΡΙΝ σχολιάσεις για πρώτη φορά? Αυτό έχει σημασία.
....
Πάντως δίνει ωραία αφορμή για συζητήσεις!


Το δικό μου πρώτο σχόλιο ήταν για το ότι απλά άφησε το βίντεο και δε συμμετείχε καθόλου στη συζήτηση, ενώ οι άλλοι έχουν ποστάρει για 4 σελίδες σε μία ώρα.


Βέβαια, μιας και δε λέω ποτέ ψέμματα, πριν πατήσω να το δω ήμουν αρκετά αρνητικά προκατειλημμένος, αλλά μόνο γιατί έχω δει αρκετά προηγούμενά του και όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ε και πολύ απλά, επαλήθευσα την αρχική μου ιδέα. Το λέω και πάλι - δεν έχω πρόβλημα με το πόσο καλός είναι, ή πόσο καλό "μάθημα" κάνει, αλλά με την παρουσίαση του βίντεο και την ιδέα του να βγάζει 10 pop-ups με το email του μέσα σε 3 λεπτά.

 

Εγώ πάντως θέλω βίντεο για το κάθε πότε πρέπει να ανοιγοκλείνω τα μάτια μου την ώρα που παίζω, με δυσκολεύει ιδιαίτερα.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Tamtam said:

 

Aπλή περιέργεια. Εγώ πάντως δεν το είδα ακόμη το βίντεο.

Ουτε εγω. Ουτε θα το δω. Απαντησα ομως στην ερωτηση.

Βεβαια μια ερωτηση που δεν υφισταται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι να συμμετεχει στη συζητηση αυτη ο op? Για να δικαιολογησει το εαυτο του, σε εμας, για τα βιντεο που φτιαχνει, ή να μας λυσει τυχον αποριες για το περιεχομενο του βιντεο? Δεν θα ειχε απολυτως τιποτα να κερδισει με το να συμμετεχει στην συζητηση αυτη, και οι λογοι ειναι πολλοι και αυτονοητοι.

 

Εχω δει πολλα βιντεο του op. Με αλλα συμφωνω και με αλλα διαφωνω. Το 95% του συνολου δεν απευθυνεται σε καποιον σχετικο ή εστω με μικρη εμπειρια στην κιθαρα. Γενικοτητες και βαρετο περιοχομενο για εμας, αλλα χρησιμες πληροφοριες για καποιον που τα ακουει πρωτη φορα. Και αυτο ειναι και το target group του op. Δεν τον ενδιαφερει να σχοληθει μαζι μας, διοτι ουτε εμας ενδιαφερουν αυτα που λεει. Αμφιδρομα λειτουργει αυτο.

 

Τα βιντεο αυτα εχουν συγκεκριμενο στοχο. Δεν ειναι τοσο επιμορφωτικα, οσο μεσα προωθησης της δουλειας του. Θεωρω οτι την δουλεια τους την κανουν καλα. Και να μην την κανουν, ο op ειναι φανερο οτι προσπαθει να αποκτησει κοινο και πελατεια. Τιποτα το μεμπτο. Ισα ισα, το βρισκω αξιεπενο, διοτι δειχνει μεθοδικοτητα και σοβαροτητα απο την πλευρα του. Προσπαθει να ειναι ανταγωνιστικος και να δωσει αξια στη δουλεια του. Δεν εχω δει πολλους να το κανουν αυτο. Δεν ειναι ευκολο.

 

Εαν κατι δεν με αφορα σε καποιο θρεντ, προσωπικα δεν ασχολουμαι. Εαν με κατι διαφωνω, θα εκθεσω την δικια μου αποψη, ομορφα και ωραια. Μεχρι εκει.

 

 

 

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δει ένα δυό βίντεο του πριν αρκετά χρόνια και δεν ξανασχολήθηκα διότι  προσωπικά δεν βρήκα καμμία ωφέλεια για κανέναν πέραν του ιδίου.

Τα δε "ερωτήματα" είναι καθαρά ....υπαρξιακά και φιλοσοφικά.

 

(θα έδινα περισσότερη βαρύτητα εάν και μόνο εάν ο ΟΡ ήταν "ενεργό" μέλος της κοινότητας του νοιζ. Όσο δεν είναι προτιμώ να δίνω περισσότερο βαρύτητα στα βίντεο του ΝικΤρικερ διότι μ αυτό ίσως ωφεληθεί κάποιος)

 

 

 

 

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μα γιατι να συμμετεχει στη συζητηση αυτη ο op?

 

Γιατί, πάνω κάτω, αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης και η λειτουργία ενός forum, νομίζω. Εφόσον ξεκινάς ένα thread, υποτίθεται ότι ενδιαφέρεσαι να ξεκινήσεις μια συζήτηση, ακόμα και αν βάζεις απλά ένα link με "νέα" από κάπου.

Εμένα δε μου αρέσει η λογική "ποστάρω για τα views", το θεωρώ spam, ρομποτικό, και σίγουρα όχι engaging. Δε λέω να απαντάει σε κάθε reply - προφανώς και όχι. Θα μπορούσε όμως να δει αν κάποιος έχει μια παραπάνω ερώτηση, αν κάποιος έχει δώσει feedback, ή έστω να ρωτήσει για αυτό το coaching που τόσο προωθεί. Αυτός όμως το πόσταρε και άντε γεια.

 

Δε νομίζω ότι προσπαθείς να είσαι ανταγωνιστικός με αυτό τον τρόπο. Τι εικόνα δείχνεις? Ότι σου αρέσει το content creation και το coaching ή το copy-paste και τα views?

 

Για το βίντεο συγκεκριμένα, η απάντηση μπορεί να απαντηθεί σε 1 λεπτό, αλλά ποιος θέλει 1λεπτα βίντεο? Πως θα πετάξει 10 φορές το mail του?

Τέλος πάντων, rant over. Γίνομαι κακός και δε μου αρέσει...

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

..........................
Τέλος πάντων, rant over. Γίνομαι κακός και δε μου αρέσει...

 Δεν γίνεσαι καθόλου "κακός"..., απλά λες αλήθειες!

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ισχυει και με τις διαφημισεις στην τηλεοραση. Ειναι και ο λογος που δε βλεπω τηλεοραση, πλεον. Ειναι και επιλογη μου. Δεν γκρινιαζω για την υπαρξη των διαφημισεων. Ολοι προσπαθουν να πουλησουν κατι σημερα. Εαν δεν το κανουν, και ειναι επαγγελματιες, τοτε θα δυσκολευτουν να παραμεινουν στην αγορα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά πράγματα.

ο άνθρωπος είναι youtuber και χρησιμοποιεί το νοιζ για κλικ μπειτ.

Προφανώς και δεν θα συζητήσει εδώ, διότι θέλει να συζητήσει στο κανάλι του, ούτε να χασομερήσει εδώ. Διότι ένα βίντεο θέλει πολύ κόπο και πρέπει αυτός ο κόπος από κάπου να "βγει".  Και προφανώς θα θελήσει να κάνει 500 βίντεο για 500 "ανύπαρκτα" θέματα διότι ... "βλ. γραμμή 2"

 

Και καλά κάνει.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απολογηθούμε κι όλας που δεν συμφωνούμε με την τακτική αυτή.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου