Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα στην παρεα θα ηθελα εφοσον φυσικα δεν εχει επαναληφθει κατι αναλογο  να δωσουμε ολοι την εμπειρια και την αποψη μας πανω σε ακριβο για καποιους απιαστο εξοπλισμο.στην ουσια οχι το ποσο καλος ηταν αλλα τα αρνητικα τα οποια συναντησαμε στην αρχη η στην πορεια μας με ενα οργανο ενισχυτη κλπ.

Εχοντας κι εγω κανει εναν κυκλο απο πολυ ακριβο εξοπλισμο εχω κανει λαθη η για καποιο εξοπλισμο δεν ημουν ετοιμος παικτικα η δεν ειχα το αυτι κι εχω καταληξει σε λυσεις κατω του χιλιαρικου και 500αρικου κι εχω βρει την υγεια μου.ωστοσο θα ηθελα να μεταφερουμε οι πιο παλιοι αρνητικες λεπτομερειες για καποια προιοντα ετσι ωστε μην κανουν και οι νεες γενιες οι νεοι κιθαριστες τα ιδια λαθη η τουλαχιστον να μη χαζευουν ολη μερα εξοπλισμους κ ιστοριες και χανουν ολο το νοημα.γιατι με το gas θα χαθει ολη η μαγεια.και φυσικα επειδη δν υπαρχουν πολλα μηχανηματα για ντεμο στην ελλαδα και οι αγορες ειναι αρκετες φορες τυφλες νομιζω θα τους βοηθουσε αρκετα αυτο το θεματακι που ανοιξε.μολις μαζεψω ολες τις δικες μου πληροφοριες αρχιζω σιγα σιγα με προσωπικες εμπειριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, treloagori είπε

αρχιζω σιγα σιγα με προσωπικες εμπειριες

Θα μου πεις τι δεν σου άρεσε στη Μάλμστην, μόνο το scalloped?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχιζω σιγα σιγα με προσωπικες εμπειριες

Θα μου πεις τι δεν σου άρεσε στη Μάλμστην, μόνο το scalloped?

 

Από που συνήχθη το συμπέρασμα;

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα μαλλον γνωριζομαστε που τη θυμηθηκες τη μαλμστιν.η μαλμστιν ηταν καλο οργανο  και κοστιζε τοτε 1500 και οχι 2500 οπως σημερα.προσφερει καλουδια που την κανουν να ξεχωριζει απο αλλες πανακριβες στρατ και μονο γι αυτο τη δικαιολογεις καπως. Scallop αρκετα βαθυ πια ,μαγνητες dimarzio, bullet truss rod,vintage white χρωμα....ΟΜΩΣ συγκριτικα με αλλες στρατ που εχω παιξει θα σου πω πως δεν αξιζει σε καμια περιπτωση να στερηθεις πραγματα για να την αποκτησεις.παιζω με μεξικο χεντριξ αυτην την στιγμη.στερουμαι μονο το bullet truss rod κατα τ αλλα παιζει απιστευτα neoclassical.κοστισε κατω απο μισα χρηματα απ τη μαλμστιν εχει κοινο οπτικα προσανατολισμο και καλυτερους μαγνητες κατ εμε αλλα εδω ν πω πως δεν ειμαι φαν του high gain ηχου γι αυτο δν με νοιαζουν οι hum cancelling.θελω να εχω τοση βρωμα ωστε ν ακουγομαι πεντακαθαρα οσο γινεται.αν ηθελα σκαλλοπ παλι λιγοτερο θα μου εβγαινε.

Οπως θεωρω οτι και μια classic vibe 70s θα εκανε τη δουλεια μια χαρα.

Αρα για μενα δεν αξιζει για μια υπογραφη,ενα χρωμα ,ενα brass nut,3 αχρωμους dimarzio και bullet truss rod να στερηθεις αλλα 2 χιλιαρικα που μπορεις να τα επενδυσεις αλλου και να διευρυνεις τους μουσικους οριζοντες σου.

Κι επειδη σιγουρα θα εψουμε αντιδρασεις ΟΧΙ σε οργανα αξιοπρεπη 400 ευρω κ βαλε δεν αλλαζω μαγνητες ισως ηλεκτρικα.μην τρελαθουμε παιξτε λιγο με τα ποτς της κιθαρας κ του ενισχυτη σας.τοσα τεραστια ονοματα επαιζαν με ενα volume κι ενα tone τοσα χρονια.θ ακολουθησει και αρνητικη κριτικη σε music man petrucci...ω ναι και ειχα 2 μαλιστα...

 

Το θεμα στρατ κ τελε ειναι μια κατηγορια μονο του.κι αυτο που μαγευει ειναι το τυχερο της υποθεσης.παιρνεις ευκαιρια μια τζαπαν και σκοτωνει.παιρνεις classic vibe και σκοτωνει.παιρνεις αμερικαν στανταρντ(οπως λεγονταν παλαια) και ειναι κουτσουρα ποτε μου δν τις χωνεψα εντελως ανοστες.να θυμηθουμε  γκιλμουρ εχει αλκαξει 6 λαιμους στην black strat.να θυμηθουμε gallagher το ιδιο.ειναι λοττο .

Η καλυτερη στρατ που εχω πιασει ηταν μεξικο λυπαμαι και ηταν η σειρα road worn.ο βλακας τις πουλησα 2 που ειχα για αμερικανικη.και φυσικα εφυγε μετεπειτα κι αυτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω το αρχικό ποστ, ωραία ιδέα λέω και μερικές εύστοχες προτάσεις
''εχω κανει λαθη η για καποιο εξοπλισμο δεν ημουν ετοιμος παικτικα η δεν ειχα το αυτι''
''να μη χαζευουν ολη μερα εξοπλισμους κ ιστοριες και χανουν ολο το νοημα''
και κάνω like
συνεχίζω παρακάτω και διαπιστώνω ότι το θέμα είναι γιατί όχι την ''Μάλμστην scalloped''
και ξεπάτησα το like
θα παρακολουθήσω με ενδιαφέρον ωστόσο

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά πολλά μόνο για ενισχυτές έχω δώσει και φυσικά δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Δεν έχω συναντήσει ούτε έναν ακριβό handwired/point to point ενισχυτή που να μην τρώει για πρωινό οποιαδήποτε φτηνή μεξικανοασιατικη ή χαμηλού κόστους ευρωπαϊκή ή αμερικανική πλακέτα της σειράς τόσο από πλευράς ήχου όσο και από αντοχή και διατήρηση αξίας.

 

Κιθάρα καινούργια δεν έχω αγοράσει ποτέ στη ζωή μου οπότε δεν κΣερω.

 

Όσες μεταχειρισμένες αμερικανικές Fender / Gibson έχω πάρει πάντως μια χαρά κιθάρες ήταν και η ακριβότερη ,non vintage,κιθάρα μου ,μια ιαπωνική Gretsch White Falcon είναι πραγματικά έργο τέχνης και θα έπρεπε να πωλείται τα διπλά από όσα κάνει.

 

Τις βασικές κιθάρες μου τις έχω φτιάξει μόνος μου όμως και εκεί η επιλογή κορυφαίων και ακριβών parts μόνο σε καλό μου βγήκε.

 

Όποτε πήγα να φτιάξω κιθάρα με φτηνά parts δεν έμεινα ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα.

 

Edit...

 

Τώρα που το σκέφτομαι αν κάποια στιγμή δεν με είχε πιάσει μανία με τα μπουτικοπεταλα και παρέμενα στα ταπεινά και πιστα μου Boss δεν θα είχα χάσει και τίποτα.... ή μάλλον θα είχα εξοικονομήσει αρκετά νΤαλαρς 🙂

Ηχητικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτά... βέβαια μπορεί και να φταίει το γεγονός ότι πάντα είχα καταπληκτικους ενισχυτές που ότι και να τους έβαζες επάνω ακούγονταν.... καταπληκτικά 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Από που συνήχθη το συμπέρασμα;

Δεν ξέρεις, είσαι μικρός ακόμα 😛

 

46 λεπτά πριν, Άγιος είπε

συνεχίζω παρακάτω και διαπιστώνω ότι το θέμα είναι γιατί όχι την ''Μάλμστην scalloped''

Μάλλον δεν ξέρεις να διαπιστώνεις σωστά. Ξαναπροσπάθησε 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκινηθηκα παιδια εχω να γραψω 16 χρονια στο φορουμ....εχω πρηξει τον superfunk πιτσιρικας ουκ ολιγες φορες.ελπιζω ολα τα παλια φιλαρακια να ειναι καλα superfunk,elavd,geokef(γιωργαρα μου ψυχαρα) ,fenderiarhs και πολλους αλλους...

Πφ...γερασαμε...τεσπα ηθελα να πω κι ενα γεια με την ευκαιρια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης, κάποια όργανα μπορεί να είναι ακριβά και να σου αλλάξουν την παναγία, αλλά σε γενικές γραμμές ένα καλό όργανο, φροντισμένο, θα κοστίζει. Ίσως όχι πεντοχίλιαρα αλλά σίγουρα δεν θα πάρεις το καλύτερο με 300 ευρώ.

Η classic vibe που έχω μου ζήτησε νατ και τζάκ στα 2 χρόνια χωρίς πολύ παίξιμο και τα τάστα έχουν τα σημάδια τους. Ο ήχος είναι σούπερ και το playability παραμένει αλλά όταν αρχίζουν τα σημάδια φθοράς χάνεις το κέφι σου.

Από την άλλη η Vigier μετά από 20 χρόνια και 10.000 ώρες στα χέρια μου, το μόνο που μου ζήτησε ήταν ένα γυαλοχαρτάρισμα στην σολ στο νατ. Τίποτε άλλο.

 

Με ένα όργανο που του έχεις αλλάξει τον αδόξαστο σε κόψε, ράψε για να το φέρεις σε λογαριασμό δε νιώθεις το ίδιο σίγουρος, τουλάχιστον εγώ. Κάπου κλονίζεται η εμπιστοσύνη σου. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι ξενερωνεις κ ισως ν επρεπε ν πας σε μεξικο αν και παραπονα δν εχω ακουσει γενικα γι classic vibe.και παλι το πολυ ν δωσεις αλλα 100 ευρω μελλοντικα .δν φτανεις σε καμια περιπτωση τα χρηματα αμερικανας.κι ακουγεται καλα οπως ειπες αν αρεσει κ στο χερι σου οτι κ να σου δωσουμε θα σε χαλασει λιγο.επισης καλο ηχο βγαζεις οταν ξερεις κ το οργανο σου πως να το χειριστεις κσι τα τερτιπια του.απ αυτη την αποψη μην την αφησεθς την κιθαρουλα ετσι.γιατι γνωριζοντας την καλα θα ακουγεσαι και καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου