Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω φάει φόλα ποτέ (ίσως μια vintage 62 ήταν πιο πρίμα απ' ότι ήθελα).

Θα μου πεις γιατί αγοράζεις, αλλάζεις, πουλάς κλπ.

Γιατί θυμάμαι τη ρήση του παππού μου "το καινούργιο κόσκινο το κρεμάς πιο ψηλά".

  • Like 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου εμπειρία, το 50% του εξοπλισμού που έχω δοκιμάσει και συγκρίνει, επαληθεύει τη ρήση "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Το 15% είναι λίγο πιο ακριβό από αυτό προσφέρει.

Το 15% είναι λίγο πιο φτηνό. 

Το 5% είναι ανεξήγητα πολύ ακριβό.

Και ένα 15% είναι ανεξήγητα πολύ φτηνό.

 

Κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις τιμές που επικρατούσαν πριν το 2000

Όπου δεν υπήρχε vfm εξοπλισμός.

Στην καλύτερη περίπτωση είχες ένα 20% "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Και το υπόλοιπο 80% ήταν από ακριβό έως ανεξήγητα πολύ ακριβό.

Οι Κινέζοι και ο Τόμαν έβαλαν τάξη στην αγορά.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πρεπει να κοιτας ποσο απεχει το επομενο μοντελο ανωτερης κλιμακας απ αυτο που μπορεις τωρα να αποκτησεις

Αν παμε απο classic vibe σε second hand mexico,japan η καινουρια μεξικο αξιζει θεωρω αν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις το βημα.

 

Αν ομως εγω που θελω ψιλοvintage specs και θελω ν χτυπησω μια vintera και το επομενο ανσλογο σε αντιστοιχια σπεκς ειναι η οριτζιναλ η οι παλαιοτερες vintage modern κλπ τοτε παω καπακι σε διπλασια χρηματα και βαλε κατι που δεν θεωρω οτι θα μου προσφερει κατι παικτικα.θα προτιμουσα 2 βιντερα μια 60ς κ μια 50ς (αν δεν πηγαινα σε  classic player) αν επρεπε οπωσδηποτε να ξοδεψω αυτα τα χρηματα.

 

Αβ δν ειχα και αξιοπρεπη ενισχυτη δεν το συζηταμε για πανακριβη κιθαρα.

 

By the way πηρα κατανα 100αρι mark ii με το footswitch και στο διαμερισμα βρηκα την υγεια μου.και ηρεμησα απ το gas δεν υπαρχει περιπτωση ν μην φτιαξεις ηχο...να ηταν και closed cab...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

............................

Κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις τιμές που επικρατούσαν πριν το 2000

Όπου δεν υπήρχε vfm εξοπλισμός.

Στην καλύτερη περίπτωση είχες ένα 20% "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Και το υπόλοιπο 80% ήταν από ακριβό έως ανεξήγητα πολύ ακριβό.

Οι Κινέζοι και ο Τόμαν έβαλαν τάξη στην αγορά.

 

Σωστος ο παικτης.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι βαφτίζουμε overprized κάτι που εμάς δεν μας άρεσε/αρέσει/βολεύει κι όχι κάτι που όντως είναι έτσι. Kαι υπό αυτό το πρίσμα δεν βοηθάει καθώς οι απαιτήσεις και οι δυνατότητες τιυ καθενός, απεχουν πολύ.

 

Πρόσφατα ειχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κιθάρα με Tom Holmes επάνω. (600-700$/set μεταχειρισμένοι). Ήταν οι καλύτεροι PAFs που άκουσα ποτέ; Ναι. Είναι οι καλύτεροι PAFs στον πλανητη; Δεν ξέρω, δεν έχω παίξει με όλους. Είναι 300€ καλύτεροι από ένα σετ Bare Knuckles? Όχι. Είναι overhyped? Θα έλεγα όχι, αφού επιλέγει να φτιάχνει μαγνήτες με συγκεκριμένο ρυθμό την ώρα που έχει περισσότερη ζήτηση από αυτή που μπορεί να καλύψει.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 3:52 ΜΜ, treloagori είπε

θ ακολουθησει και αρνητικη κριτικη σε music man petrucci...ω ναι και ειχα 2 μαλιστα...

 

και για πες .....  

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω την γνώμη μου, πάντα είχα φτηνό εξοπλισμό: Samick, Epiphone, Vintage και λίγο πιο ακριβές Dean και πλέον B.C. Rich, γενικά πάντα ήμουν ευχαριστημένος αν και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερες αξιώσεις: να είναι αξιόπιστο όργανο και άνετο. Τα ίδια και με τους ενισχυτές (Marshall MG, Line 6 spider, Randall, Laney) όπου ταλαιπωρήθηκα περισσότερο με τον πιο ακριβό tube ενισχυτή (Laney Ironheart). Νομίζω ότι έχει να κάνει με το τι βολεύει τον καθένα και φυσικά τι αντέχει το πορτοφόλι του, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι ο πιο οικονομικός εξοπλισμός είναι πλέον πολύ αξιόπιστος: πχ οι δύο vintage που είχα ήταν πολύ καλύτερες για τα λεφτά τους, ειδικά δε με λίγες αλλαγές (μαγνήτες, nut) πετούσαν. Βλέπω και την Harley Benton που ανεβαίνει συνέχεια.

 

Γενικά νομίζω ότι η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο καιρό ο ακριβός εξοπλισμός θα αφορά πολύ μικρό μέρος του αγοραστικού κοινού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

Εγώ να πω την γνώμη μου, πάντα είχα φτηνό εξοπλισμό: Samick, Epiphone, Vintage και λίγο πιο ακριβές Dean και πλέον B.C. Rich, γενικά πάντα ήμουν ευχαριστημένος αν και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερες αξιώσεις: να είναι αξιόπιστο όργανο και άνετο. Τα ίδια και με τους ενισχυτές (Marshall MG, Line 6 spider, Randall, Laney) όπου ταλαιπωρήθηκα περισσότερο με τον πιο ακριβό tube ενισχυτή (Laney Ironheart). Νομίζω ότι έχει να κάνει με το τι βολεύει τον καθένα και φυσικά τι αντέχει το πορτοφόλι του, αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι ο πιο οικονομικός εξοπλισμός είναι πλέον πολύ αξιόπιστος: πχ οι δύο vintage που είχα ήταν πολύ καλύτερες για τα λεφτά τους, ειδικά δε με λίγες αλλαγές (μαγνήτες, nut) πετούσαν. Βλέπω και την Harley Benton που ανεβαίνει συνέχεια.

 

Γενικά νομίζω ότι η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο καιρό ο ακριβός εξοπλισμός θα αφορά πολύ μικρό μέρος του αγοραστικού κοινού.

 

Γενικά παίζει πολύ το ότι ένα ακριβό όργανο θα σου μείνει με το πέρας του χρόνου.μπορω ν το καταλάβω για έναν επαγγελματία που τρέχει εδώ κι εκεί αλλά σε έναν bedroom player τι θα πάθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, treloagori said:

Γενικά παίζει πολύ το ότι ένα ακριβό όργανο θα σου μείνει με το πέρας του χρόνου.μπορω ν το καταλάβω για έναν επαγγελματία που τρέχει εδώ κι εκεί αλλά σε έναν bedroom player τι θα πάθει?

 

ο παίκτης δωματίου επιλέγει και ανάλογα με το budget του και (τολμώ να πω) με το ψώνιο που μπορεί να έχει. Είχα γνωστό ο οποίος πρίν πολλά χρόνια (20 περίπου) όταν ήμασταν ακόμα 15 ετών του πήρε η μάνα του για πρώτη κιθάρα, αυθεντική gibson les paul. Την οποία έπαιξε λίγο και την παράτησε. Βέβαια ήταν ευκατάστατος οπότε μπορούσε να ξοδέψει αυτά τα χρήματα χωρίς να ιδρώσει η τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου