Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά απάντησα στο thread νομίζοντας ότι μιλάμε για ακριβό εξοπλισμό ο οποίος απεδείχθη μη-λειτουργικός - είχε θέματα

στην πορεία και η τιμή του δεν δικαιολογούσε το να έχει αυτά τα θέματα.

 

Τώρα το να ''απομυθοποιήσουμε'' ένα π.χ. πιστοποιημένο, custom shop όργανο και να λέμε αν και κατά πόσο τα πιο φθηνά είναι κοντά σε αυτό, δεν έχει νόημα. Αυτός που παίρνει ένα custom shop όργανο με τα AAAAA flame καπάκια, τα σερτίφικεϊτς, τα βραζιλιάνικα ξύλα κτλ δεν το παίρνει γιατί πιστεύει ότι είναι 5  φορές καλύτερο από το standard ή 20 φορές καλύτερο από το αντίστοιχο κινέζικο, αλλά το παίρνει γιατί έτσι. Επίσης, ειπώθηκε πριν, απομυθοποίηση είναι να σου χαρίζουν ένα από τα δυο και εσύ να επιλέγεις το κινέζικο. Άλλωστε, τα περισσότερα από τα όργανα που έχουμε είναι αποτέλεσμα επιθυμίας και όχι ανάγκης(δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά που να λέει ''ωχ ρε γμτ, έχω ΑΝΑΓΚΗ το τάδε custom shop όργανο αλλιώς δεν μπορώ να βγάλω το λάιβ...). Συνοψίζοντας, δεν υπάρχει κάτι να απομυθοποιήσεις σε τέτοιες περιπτώσεις, το ακριβό πάντα (σχεδόν) θα είναι κάτι προσεγμένο και ανώτερο (έστω και υπερτιμολογημένο), και είναι για κάποιον που το επιθυμεί έτσι και καλά κάνει να το επιθυμεί...

 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπα ρε παιδιά.

Δεν είναι έτσι άσπρο μαύρο.

Αυτοί που έχουν δουλειά κι αυτοί που δεν έχουν.

Κι αυτοί που έχουν εργαλείο και παίρνουν μακίτα και οι άλλοι που παίρνουν παρκσαιντ από το λιντλ.

 

Εγώ γουστάρω να ακούω καλά και έχω σκάσει σε όλη μου τη ζωή ένα σκασμό λεφτά (σχετικό...σε σχέση με άλλους πάντα που αρκούνται με ό,τι πουλάει ο κωτσόβολος) για να πετύχω αυτό το hifi ή hiend. Και ούτε επαγγελματίας είμαι ούτε τίποτα. Γούσταρα και γουστάρω.

Και στην μουσική επαγγελματίας ποτέ δεν ήμουν. Αυτό που ήμουν και αυτό που είμαι, με κάνει να ζητάω πάντα κάτι καλύτερο και καλύτερο όσο φτάνει η τσέπη μου και πολλές φορές παραπάνω. Πιστεύω ότι έχω μουσικό εξοπλισμό πολύ καλύτερο από τις δυνάμεις μου και σίγουρα θα έκανα τη δουλειά μου με κάτι ακόμα φτηνότερο.

Όμως δεν θα πάψω να ζητάω το καλύτερο και να το ψάχνω ανάμεσα στο snake oil και τα φύκια.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 Αυτό που ήμουν και αυτό που είμαι, με κάνει να ζητάω πάντα κάτι καλύτερο και καλύτερο όσο φτάνει η τσέπη μου και πολλές φορές παραπάνω. Πιστεύω ότι έχω μουσικό εξοπλισμό πολύ καλύτερο από τις δυνάμεις μου και σίγουρα θα έκανα τη δουλειά μου με κάτι ακόμα φτηνότερο.

Όμως δεν θα πάψω να ζητάω το καλύτερο και να το ψάχνω ανάμεσα στο snake oil και τα φύκια.

Δηλ. Fender Telecaster. 🤪

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Nestoras said:

Δηλ. Fender Telecaster. 🤪

 

κοίτα, πέρα από την πλάκα που γουστάρω να σας τη σπάω με τις τελε, έχω και στρατο και καλοστημένη, και 335 κλώνο και humbucker ήχο με την deluxe που ζηλεύουν όλοι οι humbuckers, αλλά ναι τις γουστάρω ένα κλικ παραπάνω. Δες το βίντεο του Kirchen που έβαλα σήμερα και δες πόσους ήχους βγάζει από μια τέλε της σειρας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ώπα ρε παιδιά.

Δεν είναι έτσι άσπρο μαύρο.

Αυτοί που έχουν δουλειά κι αυτοί που δεν έχουν.

Κι αυτοί που έχουν εργαλείο και παίρνουν μακίτα και οι άλλοι που παίρνουν παρκσαιντ από το λιντλ.

 

Εγώ γουστάρω να ακούω καλά και έχω σκάσει σε όλη μου τη ζωή ένα σκασμό λεφτά (σχετικό...σε σχέση με άλλους πάντα που αρκούνται με ό,τι πουλάει ο κωτσόβολος) για να πετύχω αυτό το hifi ή hiend. Και ούτε επαγγελματίας είμαι ούτε τίποτα. Γούσταρα και γουστάρω.

Και στην μουσική επαγγελματίας ποτέ δεν ήμουν. Αυτό που ήμουν και αυτό που είμαι, με κάνει να ζητάω πάντα κάτι καλύτερο και καλύτερο όσο φτάνει η τσέπη μου και πολλές φορές παραπάνω. Πιστεύω ότι έχω μουσικό εξοπλισμό πολύ καλύτερο από τις δυνάμεις μου και σίγουρα θα έκανα τη δουλειά μου με κάτι ακόμα φτηνότερο.

Όμως δεν θα πάψω να ζητάω το καλύτερο και να το ψάχνω ανάμεσα στο snake oil και τα φύκια.

Η μαγική λεξη είναι το "ΣΥΝΗΘΩΣ". Συνήθως ο επαγγελματίας θα παρει Makitta για να καλυψει τις αναγκες του και συνήθως ο ερασιτέχνης θα παρει parkside για να καλυψει μια χαρα τις δικες του. 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, leon7pap said:

Η μαγική λεξη είναι το "ΣΥΝΗΘΩΣ". Συνήθως ο επαγγελματίας θα παρει Makitta για να καλυψει τις αναγκες του και συνήθως ο ερασιτέχνης θα παρει parkside για να καλυψει μια χαρα τις δικες του. 

ναι, αλλά υπάρχουν ντιούηδες που θα πάρουν μακίτα επειδή θέλουν το καλύτερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι, αλλά υπάρχουν ντιούηδες που θα πάρουν μακίτα επειδή θέλουν το καλύτερο.

Φυσικα και υπαρχουν! Αλλα ΣΥΝΗΘΩΣ δεν συμβαίνει!Τα οικονομικα του ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥ ΚΟΣΜΟΥ τον αναγκαζουν να εξεταζει τη σχέση ΑΝΑΓΚΗΣ/ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ(δηλαδή κόστους)  Οσοι εχουν τη δυνατοτητα να μη λάβουν οψη αυτή τη σχεση αγοραζουν το κατι παραπανω απο τις αναγκες τους... Εγω ειμαι ένας απ αυτους καθώς εχω κιθαρες πολύ ακριβές για το επίπεδο μου και για τα οικονομικα μου.... αλλα ΣΥΝΗΘΩΣ δεν συμβαινει 🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, leon7pap said:

Eπετρεψε μου να διαφωνησω. Δεν είναι απολυτο οτι όλοι βλεπουν το μουσικό οργανο σαν εργαλείο. Ο καθενας τα βλέπει τα μουσικά οργανα απο τη δική του οπτκη κυριως αναλογως τη χρήση για την οποια προοριζονται. Για κάποιον πραγματι είναι εργαλειο αλλά πιθανοτατα αυτό ισχυει για κάποιον EΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ η τελοσπαντων  για καποιον που βγαζει χρηματα με αυτο το οργανο ο οποιος δε θελει να χαλασει την ωρα του live και να γινει ρομπα (οπως και ο οδηγος αγωνων δεν τον πολυνοιαζει να γρατσουνιστει το αμαξι αρκει να μη χαλασει και χασει τον αγωνα... Η Σκοτωθει ) Για καποιον bedroom player που δεν εχει τέτοιες ανησυχιες κυριαρχει το "συναισθηματικό δεσιμο" με το όργανο. Προσωπικα έχω παμφθηνη κιθαρα squier affinity του 1995.... Ειναι η πρωτη μου κιθάρα. Κουτσουρο τελειως. Κουρδισμα δεν κρατουσε με τιποτα.... Μαγνητες σφυριζαν... Τα ηλεκτρια ΟΛΑ κάναν χρατς χρουτς... Πλαστικό nut της πλακας κτλ...  Και γενικά δεν ηταν για παραεξω. Σε αυτη έμαθα όμως. Της τραβηξα ενα γερο restoration και refinish μαζι με τον πατερα μου  πριν λιγα χρονια και της εριξα και καμια 300ρια γιουργια αν θυμαμαι καλα καθώς αλλαξα τα παντα!!!! Το όργανο πλεον (φυσικά δεν θα γίνω γραφικος να πω " 'καλα ε... αλακισμένο το κιθαρονι παταει κατω ολες τις αμερικανικες φεντερ λέμε ε;;;;Κατάληψηηηηη παραμ παραμ παμ περομ περομ!!!!!)  στεκεται αξιοπρεπεστατα.Όμως πλεον αυτή η κιθάρα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΟ.Έχει γραψει πολλά χιλιόμετρα το κοντέρ της και έχει να διηγηθεί πολλες ιστορίες . Απο την αλλη έχω και μια Gibson led paul classic custom AN του 2011 με την οποία βγάζω όλα τα live μου αισθανομαι σιγουρια και δεν με έχει προδώσει ποτε. Αυτή ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. 

Αν επαιρνε φωτια το σπιτι και αναγκαζομουν να σωσω μονο 

 μια απο τις 7 κιθερες μου αυτη θα ηταν η  squier και θα ξεκινουσα το jurney απο την αρχη.Απο προσωπικη εμπειρία θα συμφωνησω με τον SpyrosDelta  σχετικα με το σημερινο vfm. 

 

Για την ιστορια.... 

Η squier affinity πριν και μετα. received_1012936652433198.thumb.jpeg.a4a9146c810ae5f7e702b69d40cf4ab2.jpegreceived_211393300078982.jpeg.7b76e080179f0f0a9433a5e8f9c43aa6.jpegreceived_531941457721842.thumb.jpeg.cd035d5ccfaf4d7d857cd5201f043176.jpeg

 

κοιτα αν και διάλεξες τον ανορθόδοξο δρόμο στον οποίο μια πειραγμένη στρατ γίνεται έπιπλο και μια μαμίσια Gibson LP γίνεται εργαλείο, ενώ για τους περισσότερους ισχύει το ανάποδο, και πάλι δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς.

Εισάγεις τον παράγοντα νοσταλγία/ηλικία , εδω όντως υπεισέρχεται η έννοια του επίπλου, αλλά όχι σε μάχιμη σχέση με το όργανο.

Και οι γονείς είναι "εργαλεία" όσο μας ταϊζουν, αλλά όταν γεράσουν, τρεχουμε εμεις απο πίσω τους και όσο τους ζήσουμε.

 

παντως πολυ καλη μετατροπη έκανες!

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εναν επαγγελματια ειναι περισσοτερο "εργαλεια".

Για εναν μερακλη ερασιτεχνη ειναι περισσοτερο "οικογενεια".

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

κοιτα αν και διάλεξες τον ανορθόδοξο δρόμο στον οποίο μια πειραγμένη στρατ γίνεται έπιπλο και μια μαμίσια Gibson LP γίνεται εργαλείο, ενώ για τους περισσότερους ισχύει το ανάποδο, και πάλι δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς.

Εισάγεις τον παράγοντα νοσταλγία/ηλικία , εδω όντως υπεισέρχεται η έννοια του επίπλου, αλλά όχι σε μάχιμη σχέση με το όργανο.

Και οι γονείς είναι "εργαλεία" όσο μας ταϊζουν, αλλά όταν γεράσουν, τρεχουμε εμεις απο πίσω τους και όσο τους ζήσουμε.

 

παντως πολυ καλη μετατροπη έκανες!

Διαφωνω στο οτι δεν πρεπει να ειμαστε απόλυτοι οτι μια κιθαρα μπορει να ειναι μονο εργαλειο με την ιδια λογική του οτι η μοναδική φωτογραφία του προπάππου σου που σώζεται στα νιάτα του να παιζει  με τον παππού σου δεν είναι απλα.... Ενα κομματι χαρτι. Δε διαλεξα ποια θα ειναι το έπιπλο και ποια το εργαλειο. Προέκυψε.Όπως μπορει να προκύψει η γυναίκα που θα παρεις να μην ειναι η πιο όμορφη η ταιριαστη απο ολες οσες ειχαν περάσει απο τη ζωη σου! Εκεί με τους γονεις "εργαλεια".... Ομολογώ οτι σε εχασα. 

 

Υγ. Ναι πηγε καλα η μετατροπή με τη βοήθεια τοτε και των γκουρού του φόρουμ. Ξέρουν αυτοι ποιοι ειναι. 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου