Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω οργανα απο 100 μεχρι 1000 ευρω. Οχι κατι πολυ ακριβο. Η βασικη διαφορα ειναι το playability και η αισθηση που εχουν στο παιξιμο. Υπαρχουν μικροτερες διαφορες στα περιφερειακα οπως ηλεκτρικα, γεφυρες κλπ. Και δεν υπαρχει καμια ηχητικη διαφορα (που να μπορω να συλλαβω), εφοσον οι μαγνητες ειναι ιδιοι. 

 

Εχω ενισχυτες απο 70 μεχρι 500 ευρω. Και εχω δουλεψει και πολυ πιο ακριβους. Στην περιπτωση αυτη, περισσοτερα χρηματα σημαινουν και πιο καλος ηχος, καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστια, περισσοτερα features κλπ. Αξιζει σαν επενδυση.

 

Εχω πεταλια απο 30 μεχρι 200+ ευρω. Στην περιπτωση αυτη, και ειδικα στα od/dist/fuzz θα ελεγα πως ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Και με λιγα χρηματα παιρνεις πεταλι με καλο ηχο, αλλα δεν θα εχει ολοκληρωμενο το πακετο (αξιοπιστια, features, και συμπεριφορα κατα το παιξιμο).

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πραγματικά ακριβός εξοπλισμός χρειάζεται και δεν απομυθοποιείται  εάν παίζεις ακουστικό όργανο πχ κλασική κιθάρα.Στον ηλεκτρικό ήχο μπορείς να έχεις καλό αποτέλεσμα και με λιγότερα χρηματα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού έρχεται μόνο όταν σου δωθεί η ευκαιρία να πληρώσεις τα ίδια λεφτά για μια αμερικάνικη και μια κινέζικη strat πχ. κι εσύ διαλέγεις την κινέζικη.

 

Επίσης, τι ειναι ακριβό; Για ρωτήστε έναν πιανίστα, έναν κοντραμπασίστα ή  έναν φαγκοτίστα. 

 

Η ρε ξεκουρδίζει περισσότερο απο τη σολ στις Gibson. Αλλα υπάρχει ενα πραγμα που λέγεται προκατάληψη και όλοι αναφέρουμε τη σολ. Περιμενουμε επισης από ένα όργανο που εχει φτιαχτεί στην άλλη άκρη του κοσμου, και ίσως για πολύ καιρό ΔΕΝ εχει συντηρηθεί να ειναι τσίτα. Όλες οι 3+3 κιθάρες ξεκουρδίζουν λόγω γεωμετρίας. Με λίγη εξτρα φροντίδα στρώνει. (Δεν μπορεί εκατομμύρια κιθαριστες σε όλο τον κοσμο να είναι λάθος)

 

Ο καθένας πορεύεται και βολεύεται ανάλογα με τις οικονομικοκοινωνικες προτεραιότητές του και καλώς πράττει. Τώρα όλα αυτα περί απομυθοποίησης περισσότερο περσινά ξινά σταφυλια μου φαινεται, αλλά αν έβρισκα κάτι να πω αυτό είναι το απίστευτο hype αλλά και το "καπέλο" που διέπει τα κιθαριστικα παρελκόμενα με κατι πυκνωτές των 50€, κάτι fossil mammoth ivory κόκκαλα, κάτι brazilian κσύλα, κάτι nitro και δε συμμαζεύεται, πράγματα δηλ. που αγγίζουν τα όρια της ανοησίας.

 

Προσωπικα δεν έχω αγοράσει ποτέ πολύ ακριβή κιθάρα, ταβάνι ήταν η US std Τele, not much of a guitar όταν ούτως η άλλως δεν υπήρχαν many guitars. Ό,τι ακριβό έχω παίξει άξιζε τα λεφτά του το καθένα για τους δικούς του λόγους. 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Όλες οι 3+3 κιθάρες ξεκουρδίζουν λόγω γεωμετρίας

 

αΦτο.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Όλες οι 3+3 κιθάρες ξεκουρδίζουν λόγω γεωμετρίας. 

Όχι όλες. 

Η prs που έχω δεν ξεκουρδιζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με μια fender american standard strat το έχω πάθει. Ήταν ότι πιο generic και χωρίς χαρακτήρα έχω ακούσει την έδωσα ασαπ.

 

Και επίσης ένας orange ήταν meh πολύ overhyped και overpriced για το τπτ.

 

Δεν θα μετανιώσω ποτέ βέβαια τα λεφτά που έδωσα για τον jcm 800. Είναι ακριβώς ο ήχος που έχω στο κεφάλι μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Όχι όλες. 

Η prs που έχω δεν ξεκουρδιζει.

 

Αυτή έχει straight path to the tuners.

 

Δεν είναι όπως το 90% των παραδοσιακών 3+3.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο ξεκουρδιζει μια κιθάρα ειναι λιγο υποκειμενικο. Εμένα ας πουμε μου αρέσουν τα όργανα που αργουν πολύ να ξεκουρδίσουν ενώ άλλοι αν τους βγάζει πεντάλεπτο κομμάτι είναι ευχαριστημένοι.

 

Πιστέυω είναι στην κιθάρα. Όλες μου οι κιθάρες σετάρονται τακτικά στον καλύτερο τεχνικό της Αθήνας στην νέα Σμύρνη. Η Prs, η Sg και η Epi G400 Pro δεν ξεκουρδιζουν γρήγορα σε αντίθεση με τη Lp και την Artist. 

 

Τα γνωστά μεγάλα ονόματα δεν πολυενδιαφερονται μιας και αλλαζουν κιθάρα ανά τραγούδι. Πάντως για να λένε για τις Lp πως ξεκουρδιζουν Tim Pierce και Beato - άτομα με τεράστια βιογραφικά εκτός φόρουμ να υπενθυμίσω (και πολλοι άλλοι) κάτι θα ξέρουν παραπάνω.

 

Τέλος, σχεδόν πουθενά δεν "παίρνεις ότι πληρώνεις", η τιμολόγιακή πολιτική καθε εταιρείας βασιζεται σε πληθώρα στρατηγικών παραμέτρων και δεν συνάδει απαραίτητα με την ποιότητα (η οποία ειναι επίσης υποκειμενικη -τι να τα κάνω τα ξύλα ονδούρας αμα δεν κουρδιζει 😉 ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Αυτή έχει straight path to the tuners.

 

Δεν είναι όπως το 90% των παραδοσιακών 3+3.

Επειδή πολλοι διαβάζουν και μαθαίνουν από τα ποστ, οφείλαμε να το διευκρινίσουμε. 

Η αναφορά ήταν για κιθάρες  με κλειδιά 3+3 χωρίς εξαίρεση σε straight path to the tuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Επειδή πολλοι διαβάζουν και μαθαίνουν από τα ποστ, οφείλαμε να το διευκρινίσουμε. 

Η αναφορά ήταν για κιθάρες  με κλειδιά 3+3 χωρίς εξαίρεση σε straight path to the tuner.

 

Οκ @Πνοή και Νύξη διόρθωσε ! 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου