Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αφεντικός μου, εφοπλιστής είχε πάρει για την κόρη του squier, απο τα φθηνότερα μοντέλα, διορατικός και με αίσθηση της πραγματικότητας. Σε λίγα χρόνια με πήρε τηλ αν ήθελα την squier, και του είπα οτι μπούχτισα και δεν μπορώ να την πάρω. Παίζει και ντραμς, να δω αν θα παίξουμε μαζί πριν πάρω σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, rgxinap said:

Ο αφεντικός μου, εφοπλιστής είχε πάρει για την κόρη του squier, απο τα φθηνότερα μοντέλα, διορατικός και με αίσθηση της πραγματικότητας. Σε λίγα χρόνια με πήρε τηλ αν ήθελα την squier, και του είπα οτι μπούχτισα και δεν μπορώ να την πάρω. Παίζει και ντραμς, να δω αν θα παίξουμε μαζί πριν πάρω σύνταξη.

 

ποιος είναι ο αφεντικός σου κάνει προσλήψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σε όλους. Bedroom rocker εδώ. Από τα χέρια μου έχουν περάσει κάμποσα όργανα κι αρκετός εξοπλισμός.

Καλώς ή κακώς δεν είχα εξ αρχής την δυνατότητα να αλλάζω συχνά κιθάρες και πριν κάνω οποιαδήποτε αγορά το έψαχνα (κι ακόμα το κάνω). Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τελικά είμαι έρμαιο της συνήθειας. Ξεκίνησα με μία vintage v6 και με τα χρόνια της άλλαζα ότι δεν μου άρεσε πάνω της. Σιγά σιγά πέρασα από fender (μεξικάνες κι αμερικάνες), χειροποίητες strat κτλ αλλά πάντα μετά από λίγο καιρό κατέληγα να μελετάω και πάλι με την vintage. Έτσι έσπρωχνα το οποιοδήποτε άλλο όργανο είχα προσφάτως αποκτήσει και παρέμενα με την αρχική μου επιλογή. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι η αρχική μου επιλογή ήταν η καλύτερη, απλώς την έχω συνηθίσει και μου κάνει.

Με ταν καιρό επίσης συνάντησα το εξής πρόβλημα. Τα σουπερ boutique όργανα δεν τα βγάζω συχνά έξω από την θήκη τους. Ναι, ωραία φάση το brazilian rosewοod, το αερο παλαιωμένο μαόνι και 1000 x A flame mapple  αλλά αν μου γρατζουνιστεί κάπου θα κλαίω όπως τότε στη β δημοτικού που ο κολλητός μου, μου έκανε άσχημο τάκλιν (m@l@k@ Βάγγο, δεν το'χω ξεχάσει)🤕.  Οπότε από ένα σημείο και μετά δεν το αντιμετωπίζω ως όργανο αλλά ως έπιπλο. Μην παρεξηγηθώ, δεν μετανιώνω την οποιαδήποτε ακριβή αγορά μου, απλώς λέω σε κάποιον που σκέφτεται να το επιχειρήσει ότι το να έχεις ένα top self όργανο θέλει μια διαφορετική φροντίδα και αυτό σε αποτρέπει από το να ασχολείσαι διαρκώς μαζί του.

Για ενισχυτές πηγαίνοντας προς τα πάνω μόνο θετική εξέλιξη είναι. 

Σίγουρα όμως θεωρώ οτι σπατάλησα αδίκως χρήματα για πολλά πεταλάκια τα οποία τα αγόρασα επειδή τα είδα σε ένα ωραίο βιντεάκι στο youtube ή τα άκουσα σε rig φίλου κάποια στιγμή ενώ στην ουσία ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ!!! Πιο έξυπνο θα 'ηταν αυτά τα χρήματα να τα είχα επενδύσει σε μαθήματα μουσικής.

Στερνή μου γνώση, να σ'είχα πρώτα!!

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 9/2/2020 at 11:40 AM, D'Ailleurs said:

 

ποιος είναι ο αφεντικός σου κάνει προσλήψεις;

 

κυρίως απολύσεις.

5 hours ago, pannickel said:

Γεια και χαρά σε όλους. Bedroom rocker εδώ. Από τα χέρια μου έχουν περάσει κάμποσα όργανα κι αρκετός εξοπλισμός.

Καλώς ή κακώς δεν είχα εξ αρχής την δυνατότητα να αλλάζω συχνά κιθάρες και πριν κάνω οποιαδήποτε αγορά το έψαχνα (κι ακόμα το κάνω). Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τελικά είμαι έρμαιο της συνήθειας. Ξεκίνησα με μία vintage v6 και με τα χρόνια της άλλαζα ότι δεν μου άρεσε πάνω της. Σιγά σιγά πέρασα από fender (μεξικάνες κι αμερικάνες), χειροποίητες strat κτλ αλλά πάντα μετά από λίγο καιρό κατέληγα να μελετάω και πάλι με την vintage. Έτσι έσπρωχνα το οποιοδήποτε άλλο όργανο είχα προσφάτως αποκτήσει και παρέμενα με την αρχική μου επιλογή. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι η αρχική μου επιλογή ήταν η καλύτερη, απλώς την έχω συνηθίσει και μου κάνει.

Με ταν καιρό επίσης συνάντησα το εξής πρόβλημα. Τα σουπερ boutique όργανα δεν τα βγάζω συχνά έξω από την θήκη τους. Ναι, ωραία φάση το brazilian rosewοod, το αερο παλαιωμένο μαόνι και 1000 x A flame mapple  αλλά αν μου γρατζουνιστεί κάπου θα κλαίω όπως τότε στη β δημοτικού που ο κολλητός μου, μου έκανε άσχημο τάκλιν (m@l@k@ Βάγγο, δεν το'χω ξεχάσει)🤕.  Οπότε από ένα σημείο και μετά δεν το αντιμετωπίζω ως όργανο αλλά ως έπιπλο. Μην παρεξηγηθώ, δεν μετανιώνω την οποιαδήποτε ακριβή αγορά μου, απλώς λέω σε κάποιον που σκέφτεται να το επιχειρήσει ότι το να έχεις ένα top self όργανο θέλει μια διαφορετική φροντίδα και αυτό σε αποτρέπει από το να ασχολείσαι διαρκώς μαζί του.

Για ενισχυτές πηγαίνοντας προς τα πάνω μόνο θετική εξέλιξη είναι. 

Σίγουρα όμως θεωρώ οτι σπατάλησα αδίκως χρήματα για πολλά πεταλάκια τα οποία τα αγόρασα επειδή τα είδα σε ένα ωραίο βιντεάκι στο youtube ή τα άκουσα σε rig φίλου κάποια στιγμή ενώ στην ουσία ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ!!! Πιο έξυπνο θα 'ηταν αυτά τα χρήματα να τα είχα επενδύσει σε μαθήματα μουσικής.

Στερνή μου γνώση, να σ'είχα πρώτα!!

 

 

τα μουσικα όργανα είναι εργαλεία. όπως και τα αυτοκίνητα, ένας οδηγός αγώνων (στα πλαίσια των επιτρεπομένων προδιαγραφών) δεν θα διαλέξει ποτέ ένα "έπιπλο" θα διαλέξει αυτο που θα του βγάλει τον αγώνα έστω και με ιδρωτα και μικροβλάβες.

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, rgxinap said:

 

τα μουσικα όργανα είναι εργαλεία.

Σωστα. Είτε ως εργαλεία, είτε ως πηγή έμπνευσης, είτε ως μέσο επιβράβευσης για την μουσική μας εξέλιξη θα πρέπει κυριως να τα χαιρόμαστε... Απλώς το μεταφέρω σαν κάτι που με έχει απασχολήσει και καλό θα ήταν να το'χει κάποιος κατά νου όταν αγοράζει ακριβό εξοπλισμό. 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου έχει αλλάξει 500 φορές. Είναι κλισέ αλλά όλα είναι θέμα συνθηκών:

 

Στις κιθάρες αν δεν παίζεις "έξω" σε λάιβ ή δεν γράφεις για δίσκους δεν υπάρχει λόγος να καταλάβεις ποτέ γιατί υπάρχουν αναβαθμισμένα εργαλεία, από ενισχυτές μέχρι καλώδια και ποτς. 

 

Στο χαλαρό παίξιμο για την ηρεμία μου περνάω σούπερ με τον φτηνό ενισχυτακο μου και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Και η ακουστική μου έχει καταλήξει να είναι μια φτηνή παρλορ. Αράζω ώρες αλλά σπάνια κρατάω τρακς που έχω ηχογραφήσει με αυτά. Το κριτήριο μου για το αν ένα όργανο είναι καλό είναι μόνο να είναι κουρδισμενο και να γράφεται ωραία (μεγάλη κουβέντα).

 

Σε άλλα ηλεκτρονικά όργανα όποτε ανεβαίνω κατηγορία τιμής αποζημιώνομαι στο έπακρο, εκεί υπάρχει σοβαρός διαχωρισμός σε παιχνίδια και όργανα. Το ίδιο για εξοπλισμό ηχογράφησης (φυσικά).

 

Όμοια με άλλους, τα λεφτά που έχω μετανιώσει είναι πετάλια για tone shaping (με όσα έχω δώσει θα μπορούσα να είχα πάρει τοπ ενισχυτη) ή "περίεργα" πετάλια που ψευτοκανουν αυτό που κάνει καλά το φτηνότερο συνθ ή δωρεάν vst.

 

Δε μετάνιωσα λεφτά που χάλασα σε πετάλια που μου έφτιαχναν το σήμα όταν έπαιζα λάιβ, αλλά όταν σταμάτησα να παίζω τα πούλησα γιατί δεν είχαν καμία χρήση σε home studio καταστάσεις.

 

Άρα το ερώτημα αν κάνεις τη δουλειά σου με φτηνά πράγματα απαντιεται με την ερώτηση "ποια ακριβώς είναι η δουλειά σου?" 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

κυρίως απολύσεις.

 

τα μουσικα όργανα είναι εργαλεία. όπως και τα αυτοκίνητα, ένας οδηγός αγώνων (στα πλαίσια των επιτρεπομένων προδιαγραφών) δεν θα διαλέξει ποτέ ένα "έπιπλο" θα διαλέξει αυτο που θα του βγάλει τον αγώνα έστω και με ιδρωτα και μικροβλάβες.

Eπετρεψε μου να διαφωνησω. Δεν είναι απολυτο οτι όλοι βλεπουν το μουσικό οργανο σαν εργαλείο. Ο καθενας τα βλέπει τα μουσικά οργανα απο τη δική του οπτκη κυριως αναλογως τη χρήση για την οποια προοριζονται. Για κάποιον πραγματι είναι εργαλειο αλλά πιθανοτατα αυτό ισχυει για κάποιον EΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ η τελοσπαντων  για καποιον που βγαζει χρηματα με αυτο το οργανο ο οποιος δε θελει να χαλασει την ωρα του live και να γινει ρομπα (οπως και ο οδηγος αγωνων δεν τον πολυνοιαζει να γρατσουνιστει το αμαξι αρκει να μη χαλασει και χασει τον αγωνα... Η Σκοτωθει ) Για καποιον bedroom player που δεν εχει τέτοιες ανησυχιες κυριαρχει το "συναισθηματικό δεσιμο" με το όργανο. Προσωπικα έχω παμφθηνη κιθαρα squier affinity του 1995.... Ειναι η πρωτη μου κιθάρα. Κουτσουρο τελειως. Κουρδισμα δεν κρατουσε με τιποτα.... Μαγνητες σφυριζαν... Τα ηλεκτρια ΟΛΑ κάναν χρατς χρουτς... Πλαστικό nut της πλακας κτλ...  Και γενικά δεν ηταν για παραεξω. Σε αυτη έμαθα όμως. Της τραβηξα ενα γερο restoration και refinish μαζι με τον πατερα μου  πριν λιγα χρονια και της εριξα και καμια 300ρια γιουργια αν θυμαμαι καλα καθώς αλλαξα τα παντα!!!! Το όργανο πλεον (φυσικά δεν θα γίνω γραφικος να πω " 'καλα ε... αλακισμένο το κιθαρονι παταει κατω ολες τις αμερικανικες φεντερ λέμε ε;;;;Κατάληψηηηηη παραμ παραμ παμ περομ περομ!!!!!)  στεκεται αξιοπρεπεστατα.Όμως πλεον αυτή η κιθάρα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΟ.Έχει γραψει πολλά χιλιόμετρα το κοντέρ της και έχει να διηγηθεί πολλες ιστορίες . Απο την αλλη έχω και μια Gibson led paul classic custom AN του 2011 με την οποία βγάζω όλα τα live μου αισθανομαι σιγουρια και δεν με έχει προδώσει ποτε. Αυτή ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. 

Αν επαιρνε φωτια το σπιτι και αναγκαζομουν να σωσω μονο 

 μια απο τις 7 κιθερες μου αυτη θα ηταν η  squier και θα ξεκινουσα το jurney απο την αρχη.Απο προσωπικη εμπειρία θα συμφωνησω με τον SpyrosDelta  σχετικα με το σημερινο vfm. 

 

Για την ιστορια.... 

Η squier affinity πριν και μετα. received_1012936652433198.thumb.jpeg.a4a9146c810ae5f7e702b69d40cf4ab2.jpegreceived_211393300078982.jpeg.7b76e080179f0f0a9433a5e8f9c43aa6.jpegreceived_531941457721842.thumb.jpeg.cd035d5ccfaf4d7d857cd5201f043176.jpeg

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, blue είπε

 

Άρα το ερώτημα αν κάνεις τη δουλειά σου με φτηνά πράγματα απαντιεται με την ερώτηση "ποια ακριβώς είναι η δουλειά σου?" 

 

Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια κιθαρα ειναι εργαλειο οσο και ενα αυτοκινητο ή μια μοτοσυκλετα.

Όπως σου εξηγησα εχω και κιθαρα έπιπλο και κιθάρα εργαλείο. Όσο λιγοτερο συναισθηματικο δέσιμο υπάρχει τοσο πιο πολυ θα ειναι εργαλείο. Το ίδιο ισχυει και με το αυτοκινητο η τη μοτοσυκλετα. Ανθρωποι παροπλιζουν κιθαρες απο τουρ και τις εχουν μόνιμα σε θηκες η σε βιτρινες για αυτο το λογο.Αλλοι τις βλεπουν σαν εργαλεία και αλλοι σαν "παιδια" τους. Σημασια εχει να μην αφήσεις καποια κιθαρα να σου γίνει "αδιάφορη". Οσο την εχεις ειτε  για εργαλειο ειτε για έπιπλο... Εχει ψυχή. 

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου