Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέγα λάθος ο ενισχυτής μου τον οποίο αγόρασα με το αντικειμενικό κριτήριο ότι ήταν πιο ωραίος, κάποτε, τα λέει εδώ

 

έχω χαρίσει και ξεφορτωθεί όπως όπως αρκετά όργανα που νόμιζα ότι χρειάζομαι, κάποια άλλα τα κουβαλάω μια ζωή, η fender πχ μου έδωσε μια γαμιστερή κιθάρα να παίζω για 20 χρόνια τζάμπα (δεν υπολογίζω πληθωρισμό) και ενδεχομένως και ένα 500ευρω χατζιλίκι αν πάρω τοις μετρητοίς κάποιες τιμές που παίζουν στο ebay κατά καιρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ειπώθηκε κι αυτό, να διαχωρίσω κι εγώ κάποια πράγματα.

Δεν είναι μόνο τα εργαλεία και τα έπιπλα.

Είναι και οι φίλοι/κολλητοί.

Κατά καιρούς είχα απ' όλα αυτά.

Όχι τόσα πολλά εργαλεία, όσο κολλητούς και έπιπλα.

Φίλοι/κολλητοί είναι η SG και η Greg Bennett AV-3 (Les Paul style) από ηλεκτρικές, καθώς και η Greg Bennett Jz-3 από σκάφη.

Σε αντιδιαστολή, είχα και μια Les Paul standard του 2005, που άνοιγα την θήκη, την έβλεπα, και την έκλεινα.

 

Όμως δεν ήταν για να μην την "χαλάσω", την έδινα σε όλους τους φίλους που ερχόταν σπίτι.

Όλοι έπαιζαν μ' αυτή, εκτός από μένα.

Ήταν γιατί δεν πίστευα ότι μου άξιζε ένα τέτοιο όργανο.

Για μένα ήταν "έπιπλο", δεν θα την έπαιρνα ποτέ για δουλειά.

Αλλά δεν ήταν ο φίλος/κολλητός μου, που θα περνούσα πολλές ώρες μαζί του.

 

Απλά δεν της άξιζα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Μπερδεύτηκα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Αφού ειπώθηκε κι αυτό, να διαχωρίσω κι εγώ κάποια πράγματα.

Δεν είναι μόνο τα εργαλεία και τα έπιπλα.

Είναι και οι φίλοι/κολλητοί.

Κατά καιρούς είχα απ' όλα αυτά.

Όχι τόσα πολλά εργαλεία, όσο κολλητούς και έπιπλα.

Φίλοι/κολλητοί είναι η SG και η Greg Bennett AV-3 (Les Paul style) από ηλεκτρικές, καθώς και η Greg Bennett Jz-3 από σκάφη.

Σε αντιδιαστολή, είχα και μια Les Paul standard του 2005, που άνοιγα την θήκη, την έβλεπα, και την έκλεινα.

 

Όμως δεν ήταν για να μην την "χαλάσω", την έδινα σε όλους τους φίλους που ερχόταν σπίτι.

Όλοι έπαιζαν μ' αυτή, εκτός από μένα.

Ήταν γιατί δεν πίστευα ότι μου άξιζε ένα τέτοιο όργανο.

Για μένα ήταν "έπιπλο", δεν θα την έπαιρνα ποτέ για δουλειά.

Αλλά δεν ήταν ο φίλος/κολλητός μου, που θα περνούσα πολλές ώρες μαζί του.

 

Απλά δεν της άξιζα.

Ε... Μεχρι να δεις τις πρωτες γρατσουνιές ειναι... Τ ο πρωτο nitro check στο σωμα και το headstock το πρωτο σημαδι απο το κοπανημα κατα λαθος στη γωνια του γραφειου...μετα θα σου περνούσε. Εγω απο την αλλη δε τις λυπάμαι καθολου ουτε θα κολλησω επειδή η κιθάρα είναι ακριβή για τις ικανοτητες μου.(δηλαδή αν δεν ειμαι 1.90 μελαχρινός με πρασινα ματια δεν θα πρεπει να φορεσω πχ ενα ακριβό κοστουμι;)Σίγουρα δεν κανουν τα ρασα τον παπα αλλα αν ο πάπας δεν ξερει το πάτερ ημων δε σημαινει οτι δεν πρεπει να φοράει ακριβο ρασο.... Σημαίνει οτι πρεπει να μαθει το πάτερ ημων!!!

Ολες οι παρακατω κιθάρες μου ανήκουν στην κατηγορια not for sale.... 

Αλλη ήταν η πρωτη μου κιθάρα 

Αλλη φτιάχτηκε απο διάτρητη πλάτη ψυγειου

Αλλη μου έφαγε για κανα μήνα τα χέρια με το σκαλιστηρι

Και η αλλη είναι one of a kind.... 

Αν καποια μου την κλεψουν η τη χασω δε θα μπορεσω να την αντικαταστησω... Οχι το παιξιμο τους η τον ήχο τους.... Αλλά αυτο που κουβαλανε... Ειναι ολες τους επιπλα.... (Ασχετα αν ταυτόχρονα ειναι και εργαλεια επειδή παιζουν μια χαρα) απο την αλλη η Γκιμπσον δε λεω είναι γαμω τα εργαλεια και αυτή που μου βγαζει σε κάθε live το φιδι απο την τρυπα αλλα μια χαρα πωλείται στη σωστη τιμη.Κανένα συναισθηματικο δεσιμο μαζί της. Ο ακριβος υπαλληλος μου αποφοιτος ΑΕΙ ειναι και μου κανει μια χαρά μια δουλεια που θα μου έκανε και αποφοιτος λυκείου . 

received_1069408043438462.jpeg

received_230714464739811.jpeg

received_258740298476501.jpeg

received_237066414358185.jpeg

received_142688807130656.jpeg

received_547238239233914.jpeg

received_263398454657345.jpeg

received_651393778944591.jpeg

received_509030749760354.jpeg

  • Like 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Ειναι πολυ υποκειμενικο ολο γιατι ο καθεις κανει τα λεφτα του ο,τι αυτος θεωρει αξιζει να τα κανει.
With that being said τα τελευταια χρονια γερνω περισσοτερο προς μεσαιας-ψηλης τιμης οργανα γιατι ,συνηθως, εναι πιο κοντα σ αυτα που θελω. Αλλο αν μετα τα πειραζω απο προσωπικο βιτσιο. 
Εχω μια τελε classic 50s laquer με bare knuckles που ακουγεται πολυ καλυτερα απ την AV 52 reissue που ειχα και παιζει το ιδιο καλα. Ειχα αγορασει μια gibson les paul traditional την οποια πειραζα συνεχως για να την φερω εκει που θελω, τελικα ειχε κι ενα dead spot στην ταστιερα οποτε την εδωσα. Πηρα μια Custom shop 58 reissue les paul που απο το εργοστασιο ηταν ηδη πολυ καλυτερη (για τα δικα μου γουστα. Την πειραξα κι αυτη αλλα απο προσωπικο βιτσιο οπως ειπα).  Ηταν καλυτερη απ την trad. Ηταν 1500 ευρω καλυτερη? Ισως οχι, αλλα ειναι μια κιθαρα στην οποια χαιρομαι να παιζω και με εμπνεει να γραφω. Αυτη η αισθηση δεν νομιζω οτι εχει "τιμη". Αν το budget σου, σου επιτρεπει να παρεις αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που θες χωρις να χρειαστει να τρως πετρες, παρτο.
Γενικα οσο πιο ακριβα οργανα επαιρνα τοσο λιγοτερο τα πειραζα. Τωρα αν για καποιο λογο δεν φτανουν τα χρηματα γι αυτο, υπαρχουν, πλεον, πολλες εναλλακτικες. Το σημαντικο ειναι να παιζεις μουσικη.
Σορρυ για το μεγαλο post 😇

  • Like 3

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Treloagori πολυ χαιρομαι που σε ξαναβρισκω εδω μετα απο τοσα χρονια!!! Ολα τα "καλα" τα αγοραζα απο σενα...τα δοκιμαζα...και μετα τα πουλαγα και εγω!! Να θυμηθω τον Dual Rec? Την φοβερη clasic player 60 sonic blue αν θυμαμαι καλα ? Κατι american strats parts...κλπ κλπ!!! Ειχα φτασει να εχω καμμια δεκαρια λαμπατους...και περισσοτερες κιθαρες! Οντας μετριος ...κουλος μαλλον  ...μουσικος...ερασιτεχνης...εψαχνα τον τελειο τονο μεσα απο τα μηχανηματα που μου γυαλιζαν!!!

   Μετα στο modeling...Axe  FX ...Kemper...και τωρα τελευταια Helix (το μικρο το Stomp)...

   Δεν γιατρευεται αυτο....και εφτασα 56 χρονων....και ακομα που και που ριχνω ματιες...

   Τα τελευταια χρονια βεβαια απλα μελεταω...και ειδα πως εκει ειναι ολο το ζουμι!!! Οταν μαθαινεις πραγματα...εξελισεις τεχνικες...και βλεπεις πως εστω και λιγακι βελτιωνεσαι..τοτε κρατιεται ζωντανο το ενδιαφερον για το οργανο και την μουσικη γενικοτερα!

  Το φορουμ το διαβαζω τακτικα και μαθαινω πραγματα απο τους φιλους που εχουν πολυ περισσοτερες γνωσεις...αλλα παντα κραταω και την δικια μου γνωμη απο την μικρη εμπειρια που εχω και εγω. Αυτο που με εχει βολεψει λοιπον εμενα ειναι ο πολυ καλος ενισχυτης ...και ολο το prossesing ...πεταλακια...modeling κλπ...οτι ο καθενας προτιμαει...και απο κιθαρες μια τιμια...στον μεσο ορο...αλλα καλοσεταρισμενη. Ειτε λαμπατος για τους φιλους του αναλογικου ηχου....ειτε solidstate με αναλογη καμπινα frfr...για μια πολυ καλη αναπαραγωγη του εκαστοτε modeler. Το ενισχυτικο κομματι δλδ εχω καταληξει πως ειναι το πιο σημαντικο! (μετα απο τα δαχτυλα του παιχτη)!!!

 Να εισαι καλα φιλε Παναγιωτη....και να ροκαρεις παντα!!!!

 

 

  • Like 2

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Marillion είπε

  ............ Οντας μετριος ...κουλος μαλλον  ...μουσικος...ερασιτεχνης...

 

 

Χαχαχαχαχα γελανε και οι πετρες.

Απο τους λιγους μουσικους που με ειχαν εντυπωσιασει στον Ελλαδικο χωρο.

  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vartanis  ......σσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!!! Υπερβολες!!!!!!

Παλιε καλε μου φιλε!!!!

Ειχες strat οταν εμεις παιζαμε με sanox!!!!

 

Επεξεργασμένο από Marillion

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

H καλύτερη strat που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου είναι η δική μου (δεν έχω πιάσει και πάρα πολλές, αλλά καμιά 15ρια σίγουρα), μια custom shop '66. Στοίχισε περί τα 2000 ευρώ, το 2009. 

Φυσικά και δεν μετανιώνω ποτέ που την πήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου