Προς το περιεχόμενο

Fender American Ultra Tele - κι αυτή δε με χαλάει (καθόλου)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα πηρα μια elite που ειναι σχεδον η ιδια κιθαρα και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε και με εκανε να αφησω στην ακρη τις πιο αγαπημενες μου ως τωρα,πραγμα.που δεν το περιμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

ένας είναι όλο κι όλο, κι αυτός κρυμμένος

 

Σιγά τον νεωτερισμό, ο parallel/series middle position switch υπάρχει από το 1980.

 

Κατά τα άλλα η κιθάρα είναι μια ακόμα deluxe με ελάχιστες διαφορές από την πρώτη που βγήκε πριν από 20 χρόνια.

 

Δυστυχώς οι noiseless μαγνήτες για ακόμα μια φορά (την 5η ) δεν ακούγονται σαν μονοί και χαντακωνουν το όλο εγχείρημα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ αναφερόμουν στα contours, στο 6 saddle bribge (το θεωρώ νεωτερισμό παρότι εχουν καθιερωθεί πλέον στις Τέλε), στους noiseless μαγνήτες, κτλ. Αμα είναι έτσι... παίρνω στρατ 😛 (για μένα, Τέλε είναι ένα slab of wood με 3saddles bridge 🙂 )

 

Το parallel/series switch και λοιπά κολπάκια είναι πάντα χρήσιμα, και δεν (θα έπρεπε να) ξενίζουν κανέναν πιουρίστα (κατ'εμέ).... πχ αν η Les Paul σου έρχεται με coil tap split, απλά μην το χρησιμοποιήσεις ποτέ αν σε χαλάει, αλλά το να υπάρχει εκεί σαν επιλογή δεν είναι κακό γι αυτούς που το θέλουν, ιδίως από την στιγμή που δεν επηρεάζει το vintage look της κιθάρας...

 

Πάντως φαίνεται πολύ ωραίο όργανο... καμιά φορά σε ξινίζουν τέτοιες υλοποιήσεις αλλά άπαξ και το πιάσεις στα χέρια σου αλλάζεις γνώμη... ακόμα θυμάμαι το ΣΟΚ που έπαθα όταν έπαιξα με μια Les Paul Axcess (κανονική γέφυρα, όχι floyd rose)... έλεγα ''τι έκτρωμα είναι τούτο'' όταν την αντίκρισα, αλλά όταν την έπιασα να παίξω, αποδείχθηκε ότι ήταν φοβερό όργανο. Απλά, δεν ακούγοταν ΚΑΘΟΛΟΥ σαν Les Paul...

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Superfunk said:

 

Δυστυχώς οι noiseless μαγνήτες για ακόμα μια φορά (την 5η ) δεν ακούγονται σαν μονοί και χαντακωνουν το όλο εγχείρημα.

Δεν ξερω. Και μενα nf ειναι αλλα δεν εχω παραπονο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι noizless ειναι διπλοι μαγνητες. Δεν μπορουν να ακουγονται σαν low output μονοι. Ειναι αρκετα κοντα βεβαια, αλλα χανουν τον χαρακτηρα του μονου. Χανεται αυτη η ατακα και το in your face.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Δεν ξερω. Και μενα nf ειναι αλλα δεν εχω παραπονο

 

Οκ αν σου αρέσουν οι Fender noiseless μαγνήτες που έχει η κιθάρα σου τότε εμένα δεν μου πέφτει λόγος...:)

Κατά τη δική μου γνώμη είναι μαύρα χάλια πάντως.

Οι μόνοι noiseless μαγνήτες που πλησιάζουν κατά 90% τον ήχο των μονών είναι η Wylde του μακαρίτη Bill Lawrence.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Οι μόνοι noiseless μαγνήτες που πλησιάζουν κατά 90% τον ήχο των μονών είναι η Wylde του μακαρίτη Bill Lawrence.

Αυτους εχω και στη στρατ και στη τελε. Ξέχασες μαλλον

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου