Προς το περιεχόμενο

Latimer solo Summer lightning.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αυτοι οι παιχταραδες και με banjo να επαιζαν, παλι ιδιο ηχο θα ειχαν. Ο latimer με στρατ ακουγεται το ιδιο. Ο gilmour με lp, παρομοιως.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ήμουν 16 χρονών και άκουσα το snowgoose νόμιζα ότι ήταν στρατ....

από τότε τις συμπάθησα

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, dimsonic said:

1. όταν ήμουν 16 χρονών και άκουσα το snowgoose νόμιζα ότι ήταν στρατ....

2. από τότε τις συμπάθησα

 

1. Πρώτο λάθος

 

2. Δεύτερο λάθος

 

Πρόσεξε, μην τριτώσεις τα λάθη με τις Tele.

 

 

1 hour ago, pipityri said:

κομμάτι των DT

 

Αυτοί πάλι ποιοι είναι?

Όλο καινούρια πράγματα μου λέτε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, fusiongtr said:

 

Πρόσεξε, μην τριτώσεις τα λάθη με τις Tele.

 

 

ασε γιατί εσύ στα 16 άκουσες τους ufo

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, dimsonic said:

 

ασε γιατί εσύ στα 16 άκουσες τους ufo

 

Σιγά μην τους άκουσα στα 16.

Στα 16 τους είδα live κύριος.

Εδώ είδα live τον Rory στα 14.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Και τα 3 από PAF pickups. (Les Paul*2, 335). Ηλία λέει κάτι αυτό;

Μεγάλη συζήτηση...γεγονός είναι πως οι διπλοί μαγνήτες κάνουν πιο εύκολη τη ζωή των κιθαριστών, ειδικά όσων παίζουν με μεγάλες εντάσεις και χρησιμοποιούν πολύ παραμόρφωση. Και οι 3 έχουν παρόμοια προσέγγιση στο πεδίο αυτό, θέλουν τον "μεγάλο ήχο" να υποβόσκει και νάναι διαθέσιμος όταν και όσο τον ζητήσουν (σφυρίγματα, κράτημα νότας κλπ.). Χειρίζονται πολύ τα ποτς για να καθαρίσουν τον ήχο η να τον εκτοξεύσουν σε στρατοσφαιρικά κρατήματα/"δαγκώματα", επίσης έμαθαν να παίζουν τσιτώνοντας τους ενισχυτές για "ζουμί", άντε και χρησιμοποιώντας ένα rangemaster - tone bender (τα πετάλια κατέκλυσαν το σύμπαν αργότερα), αυτοί είναι εκείνοι που θα ενοχληθούν απο τους θορύβους των μονοπήνιων στο πάλκο, τους έχουν μέσα στ αυτιά τους, όχι εμείς που θα κριτικάρουμε "εκ του ασφαλούς" δουλεμένες και προσεγμένες ηχογραφήσεις εκ των υστέρων. Με παρόμοιο τρόπο παίζει και ο Σαντάνα, τον δρόμο τον έδειξε - άνοιξε ο Κλάπτον στο "Μπήνο", ακολούθησε πανστρατιά. Ήταν δίκαιο κι έγινε πράξη 😀. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις, όμως νομίζω πως κάπως έτσι διαμορφώθηκαν τα πράγματα.

  • Like 4

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, ez said:

Μεγάλη συζήτηση...γεγονός είναι πως οι διπλοί μαγνήτες κάνουν πιο εύκολη τη ζωή των κιθαριστών ...

 

Ηλία δεν θα έλεγα πιο εύκολη.

Απλά θα έλεγα διαφορετική, είναι βέβαια και θέμα γούστου.

Κατά την γνώμη μου οι διπλοί (είμαι fan τους το δηλώνω), έχουν όγκο, είναι πιο fat, αλλά αν θέλεις πραγματικά big sound θα πας σε μονούς (και μάλιστα scooped).

Ξέρω είναι οξύμωρο, αλλά εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Οι διπλοί έχουν όγκο, αλλά είναι πιο "στενοί" συχνοτικά.

Το συσχετίζω ας πούμε κάπως, με το eq που χρησιμοποιούν πολλοί metal κιθαρίστες στον ενισχυτή, το V shape, για να έχουν big sound.

Με ενισχυμένα μπάσα - πρίμα (άκρες δηλαδή), και χαμηλότερα μεσαία, ακούγεσαι "μεγαλύτερος".

 

Απλά η γνώμη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ηλία δεν θα έλεγα πιο εύκολη.

Απλά θα έλεγα διαφορετική, είναι βέβαια και θέμα γούστου.

Κατά την γνώμη μου οι διπλοί (είμαι fan τους το δηλώνω), έχουν όγκο, είναι πιο fat, αλλά αν θέλεις πραγματικά big sound θα πας σε μονούς (και μάλιστα scooped).

Ξέρω είναι οξύμωρο, αλλά εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Οι διπλοί έχουν όγκο, αλλά είναι πιο "στενοί" συχνοτικά.

Το συσχετίζω ας πούμε κάπως, με το eq που χρησιμοποιούν πολλοί metal κιθαρίστες στον ενισχυτή, το V shape, για να έχουν big sound.

Με ενισχυμένα μπάσα - πρίμα (άκρες δηλαδή), και χαμηλότερα μεσαία, ακούγεσαι "μεγαλύτερος".

 

Απλά η γνώμη μου.

Είπαμε, μεγάλη συζήτηση! 😇

Δεν διαφωνώ με όσα λες, αν και έχω την αίσθηση πως καλύπτουν σύγχρονες εκδοχές και αντιλήψεις, εγώ είμαι δεινόσαυρος old school, απο μέταλ δε σκαμπάζω...πάντως scooped vintage μαγνήτες κομματάκι δύσκολο να βρείς.

Α! Το "εύκολη" πήγαινε καθαρά σε ζητήματα θορύβων κλπ., όχι ήχου.

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 1
  • Χαχα 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν με λενε Ηλια, αλλα εχω την εντυπωση οτι οι διπλοι (και ειδικα οι paf) ειναι πιο musical απο τους μονους. Ειδικα σε τετοια σολο, οπου χρειαζονται παχιες και περιεκτικες νοτες, οι les paul μοιαζει να το "εχουν" πιο ευκολα.

 

Κατα τα αλλα, μαλλον τυχαιο που οι τρεις παιζουν με paf. 

Εγω ειμαι της εντυπωσης οτι το general consensus ειναι ακριβως το αντιθετο. Οι διπλοι κανουν τους κιθαριστες να μοιαζουν σρκετα μεταξυ τους ενω οι μονοι αφηνουν ευκολοτερα να φανει το «χερι» του καθε κιθαριστα. Τα περισσοτερα recordings διασημων μαλλον συνηγορουν με τα ανωτερω. 

 

Kαι προσωπικα ο ηχος με διπλους ακομα και ιερων τερατων του κιθαριστικου στερεωματος (οπως αυτα που προαναφερθηκαν πχ Santana, Clapton, Latimer κλπ) μου ακουγεται καπως generic.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, fenderiarhs said:

Εγω ειμαι της εντυπωσης οτι το general consensus ειναι ακριβως το αντιθετο. Οι διπλοι κανουν τους κιθαριστες να μοιαζουν σρκετα μεταξυ τους ενω οι μονοι αφηνουν ευκολοτερα να φανει το «χερι» του καθε κιθαριστα. Τα περισσοτερα recordings διασημων μαλλον συνηγορουν με τα ανωτερω. 

 

Kαι προσωπικα ο ηχος ακομα και ιερων τερατων του κιθαριστικου στερεωματος (οπως αυτα που προαναφερθηκαν πχ Santana, Clapton, Latimer κλπ) μου ακουγεται καπως generic.

θα συμφωνήσω 100% σχεδόν με το πρώτο. Οι διπλοί ισοπεδώνουν τους κιθαρίστες. Όσοι έλαμψαν με το ύφος τους θα έλεγα ότι το έκαναν με μονούς. Εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας του καθενός. 

Τώρα για τα 3 και μόνο ονόματα που αναφέρθηκαν

ο santana έγινε γνωστός και καθιερώθηκε την εποχή που έπαιζε με Ρ90. Καμία σχέση ο τότε (1969) με τον απαίσιο των PRS. Σε ένα δυό κομμάτια στο Santana IV παίζει και με στρατ.

ο Clapton πέρασε από 100 ήχους για να φτάσει σ αυτό που λέμε σήμερα Clapton που κακά τα ψέμματα είναι strat 4η θέση. Είχε ολόκληρες περιόδους με lp, 335, sg, firebird και δε συμμαζεύεται.

Ο Latimer πάλι είχε δυό βασικές κιθάρες lp, strat στην καλύτερη περίοδό του που τις έκανε φυσικά να παίζουν σχεδόν ίδια.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου