Προς το περιεχόμενο

Harley Benton Custom Line Thunder 99


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανένας το συγκεκριμένο;

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_custom_line_thunder_99.htm

 

Σε τι καμπίνα;

Σε τι συνθήκες;

Με τι εξοπλισμό;

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι χρήση το θες? Θα το συνδέσεις με pre amp που ήδη έχεις? Θα το χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με modeling πεταλιέρα?

 

Αν όχι, γιατί δεν κοιτάς κάτι σε VOX MV50 που είναι κανονικά ενισχυτάκια και όχι μόνο poweramp?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τον συγκεκριμένο, έχω αυτόν που υποθέτω ότι είναι παρόμοιος. Στον δικό μου με τέρμα το tone θέλω περισσότερα πρίμα είτε με διπλούς ή μονούς μαγνήτες, δεν το κατεβάζω ποτέ πιο κάτω γιατί γίνεται μουντός. Μικρό το κακό μιας και έχω αρκετά πετάλια, αν θέλω πρίμα δίνω από το EQ του πεταλιού. Ότι γκάζι (πετάλι) δοκίμασα ακούγεται καλά...ένταση έχει αρκετή...σε διαμέρισμα μέχρι τη μέση περίπου το volume. Σε 4x12 τον έχω και την οδηγεί μια χαρά.

 

Στη κατηγορία παιχνίδι τον κατατάσω πάντως, καλό είναι να υπάρχει αλλά δε θα αντικαταστήσει σοβαρό ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Lord_Goumis said:

 

Αν όχι, γιατί δεν κοιτάς κάτι σε VOX MV50 που είναι κανονικά ενισχυτάκια και όχι μόνο poweramp?

 

 

 

Στα προτεινω και εγω. Πολυ αξιολογη η clean εκδοση. Ποιοτικος tube-like ηχος. Αξιοπιστα, και χωρανε στο pedalboard σου.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμπρός στον δρόμο που χάραξε το Electro Harmonix 44 Magnum Poweramp!

Αναρωτιόμουν κι εγω γι αυτα τα πεταλάκια που μπορεί να σωσουν μια κατάσταση ή απλά να χρησιμοποιηθούν με μια πεταλιέρα σαν την Boss GT10 π.χ.

Εύκολο στην πρόβα, στο τσεπάκι της πεταλιέρας κι έφυγες. Ακόμα και στα live έχεις ένα backup.

Το τροφοδοτικό τους όμως είναι μεγαλύτερο απο το πετάλι το ίδιο ρε γαμώτο...

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά σίγουρα κάποιος εδω μέσα έχει το ΕΗΧ.

To Harley Benton τωρα το είδα και φυσικά έχει περισσότερες ευκολίες και watt. Αλλά δεν ξερω ποιος το σχεδίασε. Να μου πεις δεν χρειάζεται πυρηνικός επιστήμονας. Και δεν ξερω αν αποδίδει αυτά που λέει. Να μου πεις γιατι όχι; Ο Thomann πουλάει πράγματα με καλή σχεση τιμής - απόδοσης. Και είναι φτηνό. Μάλλον θα είσαι ο πρώτος που θα το δοκιμάσει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, yameth said:

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά σίγουρα κάποιος εδω μέσα έχει το ΕΗΧ.

 

Χρησιμοποιώ το ΕΗΧ 22 Caliber (με τα μισά watts από το Magnum) εδώ και περιπου 9 χρόνια με modeler (modeler -> ΕΗΧ -> καμπίνα) στο σπίτι.

 

Το Harley Benton του OP πρώτη φορά το βλεπώ, πρέπει να είναι το πρώτο stereo "τελικό ενισχυτάκι" σε αυτό το format που παιρνει το μάτι μου. Τα reviews στο Thomann είναι ανάμεικτα παντως.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 7:46 ΜΜ, Lord_Goumis είπε

Για τι χρήση το θες? Θα το συνδέσεις με pre amp που ήδη έχεις? Θα το χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με modeling πεταλιέρα?

 

Το θέλω για backup χρήση, να το έχω μαζί με το kemper σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να μπορώ να το βάλω σε μια καμπίνα και να μην κουβαλάω σε προβάδικα το dxr 10 .Ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσω ελάχιστα γι' αυτό και ψάχνω κάτι μικρό και φτηνό.

Το συγκεκριμένο πρέπει να είναι αυτό με άλλη ονομασία και βάψιμο https://carvinaudio.com/products/mach100-100w-pedal-amplifier.

 

Σκεφτόμουν και το  Seymour Duncan Powerstage 170 αλλά δε νομίζω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι που δεν θα χρησιμοποιώ. 

Μετά από το ψάξιμο καταλήγω μάλλον στο https://www.thomann.de/gr/tc_electronic_bam200.htm έχει δοκιμαστεί με το kemper και λένε όλοι ότι είναι καλό.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
16 ώρες πριν, panorios είπε

Μετά από το ψάξιμο καταλήγω μάλλον στο https://www.thomann.de/gr/tc_electronic_bam200.htm έχει δοκιμαστεί με το kemper και λένε όλοι ότι είναι καλό.

Μα τι ωραίο gadget είναι αυτό! Θέλω κι εγω ένα.

 

 

Τα EQ είναι μάλλον περιττά για κιθάρα μιας και πρέπει να δουλεύουν σε περιοχές χρήσιμες για το μπάσο. Αλλά άμα παίζεις και μπάσο... τέλεια! Μικρό, φτηνό, ελαφρύ και δυνατό class D.

Και το τροφοδοτικό μεσα στο κουτί που το κάνει να στέκεται πανω στην καμπίνα χωρίς να το παίρνει ο άνεμος.

Ασε δε που είναι TC. Την εκτιμώ αυτή την εταιρία.

Με γεια!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panorios είπε

Μετά από το ψάξιμο καταλήγω μάλλον στο https://www.thomann.de/gr/tc_electronic_bam200.htm έχει δοκιμαστεί με το kemper και λένε όλοι ότι είναι καλό.

Μήπως δεν καταλαβαίνω σωστά? Για κιθάρα δε μιλάτε? Υπάρχει κάποιο μυστικό? Γιατί βλέπω ότι αυτό είναι για μπάσο Transistor Amplifier Head for Electric Bass. 🤨 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H διαφορά ενισχυτή κιθάρας απο αυτόν του μπάσου έγκειται μόνο στην προενίσχυση.

 

Αν έχεις προενισχυτή ήδη πχ μια πεταλιέρα ή ένα Kemper, τον συνδέεις σε ένα οποιονδήποτε ενισχυτή και κάνεις χρήση του τελικού σταδίου. Ηδη ανέφερα παραπάνω πως το EQ θα έχει επιλογές παραμετροποιημένες για μπάσο. Εμείς τα πρίμα - μπάσα θα τα χρησιμοποιήσουμε είτε καθόλου είτε κατα το δοκούν γιατί δεν θα επηρεάζουν τις συχνότητες που αφορουν την κιθάρα.

Φυσικά αναφέρομαι μόνο σε κεφαλή. Το μεγάφωνο είναι πιο ειδικό ως προς το όργανο και γι αυτό οι κατασκευές combo είναι καθαρά για κιθάρα ή μπάσο.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου